Jump to content

Телесно кажњавање као право и дужност родитеља

Оцени ову тему


Препоручена порука

Управо сада, Ronald рече

 djeca nemaju nikakve koristi od batina.

Istina!
I pazi ti tu glupost...volim ih, ili moji su, i mogu ili treba da ih bijem. 

Bilo kakav vid agresije prema djetetu, bilo fizičko ili psihičko, je nemoć ili slabost roditelja da vlada situacijom. 
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Ayla рече

Istina!
I pazi ti tu glupost...volim ih, ili moji su, i mogu ili treba da ih bijem. 

Bilo kakav vid agresije prema djetetu, bilo fizičko ili psihičko, je nemoć ili slabost roditelja da vlada situacijom. 
 

Naravno slažem se!

Zamisli koliko je Duškov um bio pomračenje kada je u pitanju vaspitanje djece, totalni promašaj?!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Ronald рече

Naravno slažem se!

Zamisli koliko je Duškov um bio pomračenje kada je u pitanju vaspitanje djece, totalni promašaj?!

Ma, ne bih bila tako stroga, ali ako je zaista mislio ono što je rekao, ne bih bila sretna da mi takve osobe vole djecu.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mislim da je ova misao Duska Radovica poprilicno progresivna pa cak bih rekla i dobronamerna ako se uzme u obzir vreme kada je nastala.

Pokusajte se setiti, nije to bilo tako davno kada je fizicko kaznjavanje bilo primer dobre vaspitne mere a decu je tukao ko je stigao od roditelja i ucitelja do starije brace sestara i onih iz visih razreda skole. Oni koji nisu koristili fizicko kaznjavanje su bili manjina ako ne i pravi izuzetci.

Ako se sve to uzme u obzir, onda je jasno da ova Duskova misao/piruka, koliko god zvucalo cudno, ide u smeru zastite dece a ne obrnuto. Tako bar ja razumem stvari.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Ayla рече

Ma, ne bih bila tako stroga, ali ako je zaista mislio ono što je rekao, ne bih bila sretna da mi takve osobe vole djecu.

Jesam ja strog jer batine mogu djelovati katastrofalno na mentalno zdravlje djece. On je to istakao kao da je to pozeljno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Florenntina

Nemoj ga braniti, ako je bio u necemu dobar, to ne mora da znaci da su mu stavovi u svemu drugom dobri i ispravni.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Ronald рече

Florenntina

Nemoj ga braniti, ako je bio u necemu dobar, to ne mora da znaci da su mu stavovi u svemu drugom dobri i ispravni.

Ne branim ga niti sam neki njegov fan, samo pokusavsm realno sagledati stvari u kontekstu vremena kada su nastale.

A sto se tice tvog stava prema fizickom kaznjavanju dece, tu se potpuno slazem.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 42 минута, florenntina рече

Ne branim ga niti sam neki njegov fan, samo pokusavsm realno sagledati stvari u kontekstu vremena kada su nastale.

A sto se tice tvog stava prema fizickom kaznjavanju dece, tu se potpuno slazem.

Veća je enigma zašto kod nas hrišćanstvo nije prihvaćeno u kontekstu Hristove ljubavi već kroz skup nekih tradicija i običaja koji su zamjenili one paganske ili ih bolje upakovali. Nije Duško zivio prije mnogo godina, umro je 1984. godine, ali nakaradno vaspitanje ovde ima mnogo duži kontinuitet, medjutim problem je što je on bio javna ličnost i to propagira kao poželjno bez uvida u moguće posledice.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 53 минута, Ronald рече

Veća je enigma zašto kod nas hrišćanstvo nije prihvaćeno u kontekstu Hristove ljubavi već kroz skup nekih tradicija i običaja koji su zamjenili one paganske ili ih bolje upakovali. Nije Duško zivio prije mnogo godina, umro je 1984. godine, ali nakaradno vaspitanje ovde ima mnogo duži kontinuitet, medjutim problem je što je on bio javna ličnost i to propagira kao poželjno bez uvida u moguće posledice.

Ne znam koje si ti godiste, ali veruj mi da je u to vreme, iako relativno skoro, bilo sasvim normalno da se deca tuku i u skoli i u muzickoj i na ulici i u kuci. Danas, hvala Bogu, to mnogim mladjim generacijama deluje nezamislivo. Slava Bogu, samo neka se nastavi u tom pravcu.

Mene cude druge stvari. Kako ljudi a to su danas definitivno generacije roditelja mogu zagovarati fizicko kaznjavanje a znaju sami kako je to izgledalo. Ne razumem sta ih motivise da se drze mantre "batina je izasla iz raja" a imaju priliku da ostvare ono o cemu su mastali kao deca-miroljubivo, nenasilno okruzenje, bez pruta, cupanja zulufa i vucenja za uvo! Eto, to nikako ne mogu da ukapiram!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Udariti dete pedagoški i fizički ga zlostavljati su nebo i zemlja.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

кад Христа нема у кући ту ђаволи коло воде

очигледно је цела ствар исполитизована због промоције усвајања којекаквих накардних закона која нам ова модерна квазихумана ера доноси,па тако и недобронамерно разумевање  ЗМ од стране му колега.очигледно је да постоје различита  стручна мишљења,али ме изненађује непосустајање у блаћењу личности ЗМ због његовог  мишљења ,уместо разложног стручног оповргавања истог...вероватно недостаје та  стручна аргументација ,па хајде удримо по непријатељу и ватајмо се за свако изговорено словце које нам не одговара.

Интересантно да је  његово мишљење  базирано на основу искуствених запажања ,,напредних`` друштава које су давно(пре више деценија) примениле постулате модерног квазихуманизма и презентовале последице истог.Између осталог и део његовог рада се одвијао у тим истим напредним друштвима. Није само пуко гледање преко плота па ми његова мишљења иако нисам стручан не делују као штреберска из ,,пачије школе``,док ми ова друга делују сумњиво.Поготову што по неким изјавама већ имамо закон који санкционише преступе везане за тематску расправу

а различитост у мишљењима међу мамама и татама би можда неко могао мало да расветли о различитости мајчинске и очинске љубави

 

Спознај своју грешност у гордости и нетрпељивости, и смири се под јаку руку Божију, не кривећи никога осим себе. Тада ћеш видети помоћ Божију: како те Бог умирује и код оних који ти се супротстављају ствара наклонст срца према теби.Треба се прво очистити, а онда чистити,себе умудрити,а онда умудривати,постати светлост,а потом просветљивати,приближити себе Богу,па приводити,осветити, а онда освећивати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Батина је из Раја изашла

Свети владика Николај (Велимировић) изнео је један пример васпитања деце. Пошто је имао прилике да исповеда осуђенике на смрт, у сећање му се урезао следећи случај: један осуђеник на смртну казну као последњу жељу затражио је да види своју мајку. Ко би ову жељу одбио? Доведена му је мајка међутим уместо да целива ону која га је родила, он је СКОЧИО ДА ЈЕ ЗАДАВИ! Наиме, шта се десило. Касније, пошто је свети владика исповедао овог заточеника пренео нам је следеће сведочанство: осуђеник на смрт је одрастао у веома толерантној породици где је увек био у центру пажње. Пошто није могао да издржи толику размаженост и сладострашће којим га је мајка обасипала, кренуо је да краде не би ли се некако благом казном избавио од мучења мајчиним сладострашћем. Међутим, мајка га је оправдала и стала на његову страну осуђујући оштећеног. Он је, по његовом сведочењу, а за пример нама, кренуо постепено у све већа злодела, не би ли осетио стид и срам за оно што је чинио и тако се ослободио мајкиног сладострашћа. Међутим, она је прикривала његове грехе и још више га мазила и раздраживала. На крају, дошло је до ове немиле затворске сцене са почетка приче. Па ето, није џабе речено: батина је из Раја изашла.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, florenntina рече

Ne znam koje si ti godiste, ali veruj mi da je u to vreme, iako relativno skoro, bilo sasvim normalno da se deca tuku i u skoli i u muzickoj i na ulici i u kuci. Danas, hvala Bogu, to mnogim mladjim generacijama deluje nezamislivo. Slava Bogu, samo neka se nastavi u tom pravcu.

Mene cude druge stvari. Kako ljudi a to su danas definitivno generacije roditelja mogu zagovarati fizicko kaznjavanje a znaju sami kako je to izgledalo. Ne razumem sta ih motivise da se drze mantre "batina je izasla iz raja" a imaju priliku da ostvare ono o cemu su mastali kao deca-miroljubivo, nenasilno okruzenje, bez pruta, cupanja zulufa i vucenja za uvo! Eto, to nikako ne mogu da ukapiram!

Ajoj ala si to predstavila kao da su roditelji koji pljuskaju decu sadisti koji samo cekaju kako ce da povrede dete...moji su nas pljuskali cim krenemo u bezobrazluke, da nas zaustave, a detinjstva se secam kao divnog, preispunjenog ljubavlju, pricom, mazenjem, igrom...i nisam mastala da mi roditelji budu i zeru drugaciji nego sto su bili-dobro, osim mozda u tinejdzerskim danima bunta :ani_biggrin:. Ne secam se osecaja da me roditelji ne vole zbog batina, kao sto mnogi sad pokusavaju da predstave, ne secam se da sam osecala da sam nepravedno kaznjena, ne secam se ikakvog osecaja nelagode iz detinjstva, sve su mi samo lepa i smehom ispunjena secanja...ali dobro, vec sam imala prilike da cujem da je to verovatno samo moj zastitni mehanizam jer je nemoguce da dete koje dobija batine bude srecno...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 32 минута, Dijasporka рече

Ne secam se osecaja da me roditelji ne vole zbog batina, kao sto mnogi sad pokusavaju da predstave, 

Ја се сећам. Осећаја неадекватности, не батина.

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tko štedi prut, ne ljubi sina svojega, a tko ga ljubi, kara ga za vremena (Priče Sol. 13, 24) 

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...