Jump to content

Протојереј Александар Шмеман - Посни стил живота

Оцени ову тему


Препоручена порука

Ti ljudi su stvarno nenormalni - pa skroz je u pravu o. Šmeman!

Sve se svelo na neku formu i robovanje, i svaka šuša pominje baš "svete oce", a nemaju dana pravog obrazovanja i ne znaju ni ko su ti "sveti oci" (sve žive guraju pod tu sintagmu). I još se hvale kako su čitali Sv. Oce... nije nego.  29dz8zk-smileys-327.gif' class='bbc_emoticon' alt=':cheesy2:' />

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можда их је потрефила Шмеманова дијагноза о таквима: ,,Јутрос док сам ишао у цркву, размишљао сам о овој лудости''.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest Инсајдер

Ti ljudi su stvarno nenormalni - pa skroz je u pravu o. Šmeman!

Sve se svelo na neku formu i robovanje, i svaka šuša pominje baš "svete oce", a nemaju dana pravog obrazovanja i ne znaju ni ko su ti "sveti oci" (sve žive guraju pod tu sintagmu). I još se hvale kako su čitali Sv. Oce... nije nego.  :drugarstvo:-smileys-327.gif' class='bbc_emoticon' alt='ne_shvata' />

Шта је то по теби право образовање?  ПБФ у Београду?   Види синко када неки светац напише да је ово црно, црно или ово бело да је бело онда је то тако као што је и написао, зато је небитно је да ли си "образован" или ниси јер је лако разумљиво.   Што бих поред Светоотачких писанија читао тамо неког Шмемана који као тумачи те списе кад су и изворни списи сасвим разумљиви обичном човеку?

и ти знаш ко је читао а ко не.......

превише олако судиш и постављаш себе високо  :0104cheesy:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U više diskusija s ljudima poput onih koji prave ove klipove gore saznao sam da oni uglavnom ne znaju ni ko su Sveti Oci.

A obrazovanje je obrazovanje. Neko ko ide na Megatrend a nijednu teološku knjigu u životu pročitao nije ne može da popuje vladikama.

I spisi Svetih Otaca uglavnom nisu prevedeni na srpski, a kamoli razumljivi "običnom" čoveku.

Svi ko da ih je Čeda Jovanović krstio, hoće pravo glasa i pravo diskusije na sve teme, i u koje se razumeju, i u koje ne.  ne_shvata Vi'š, umem i ja da mašem prstom.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest Инсајдер

I kad smo već kod obrazovanja...

Da li ti Insajderu smatraš onda isto da neko ko nije učio medicinu može da popuje hirurgu kako da vrši operaciju?

Наравно да не може али не можеш поредити медицину и веру.    Јел већина светаца има диплому из теологије или нема?      И још нешто, Бог онима који га истински траже даје благодат (ако заслуже) да разумеју и оно што пре нису разумели укључујући и ту високу теологију и Свете Оце које изгледа по вашој причи можеш разумети само ако завршиш ПБФ или читаш Шмемана.    Још један лепши пример, познајете доктора теологије и познајете прозорљивог старца монаха (који нема ни основну школу) који се подвизава задњих 60 година, код кога ћете пре отићи по духовни савет?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I kad smo već kod obrazovanja...

Da li ti Insajderu smatraš onda isto da neko ko nije učio medicinu može da popuje hirurgu kako da vrši operaciju?

Наравно да не може али не можеш поредити медицину и веру.    Јел већина светаца има диплому из теологије или нема?      И још нешто, Бог онима који га истински траже даје благодат (ако заслуже) да разумеју и оно што пре нису разумели укључујући и ту високу теологију и Свете Оце које изгледа по вашој причи можеш разумети само ако завршиш ПБФ или читаш Шмемана.    Још један лепши пример, познајете доктора теологије и познајете прозорљивог старца монаха (који нема ни основну школу) који се подвизава задњих 60 година, код кога ћете пре отићи по духовни савет?

Постоји огромна разлика између Светих Отаца Цркве (светитеља, васељенских учитеља) и осталих светих - то многи не знају, а веома воле да  паметују.

Прозорљиви старац монах се никада не меша у теолошке теме, већ само и изричито у духовне теме, које се тичу опитног живота у Вери (поста, молитве, борбе са страстима...).

Ако нам је потребан духовни савет, решење недоумице, отићи ћемо код преподобног Антонија Великог.

Ако желимо да нешто научимо из Православног Богословља, отићи ћемо код Светитеља Атанасија Великог.

Иначе, преподобни Ава Јустин је за о.Александра Шмемана рекао да је он савремени апостол...

"Извор сваког зла је - нечастиво учење" Свети Јован Златоусти

"Ми смо Јерусалимске вере" Патријарх Арсеније III

"Тако живи да свакодневно можеш приступити (Причешћу)". Тертулијан

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Иначе, преподобни Ава Јустин је за о.Александра Шмемана рекао да је он савремени апостол...

gringrin

Смеј се ти колико хоћеш, само не знам да ли би смео да се смејеш пред Авом Јустином.

"Извор сваког зла је - нечастиво учење" Свети Јован Златоусти

"Ми смо Јерусалимске вере" Патријарх Арсеније III

"Тако живи да свакодневно можеш приступити (Причешћу)". Тертулијан

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ti ljudi su stvarno nenormalni - pa skroz je u pravu o. Šmeman!

Sve se svelo na neku formu i robovanje, i svaka šuša pominje baš "svete oce", a nemaju dana pravog obrazovanja i ne znaju ni ko su ti "sveti oci" (sve žive guraju pod tu sintagmu). I još se hvale kako su čitali Sv. Oce... nije nego.  ne_shvata-smileys-327.gif' class='bbc_emoticon' alt=':drugarstvo:' />

Шта је то по теби право образовање?  ПБФ у Београду?   Види синко када неки светац напише да је ово црно, црно или ово бело да је бело онда је то тако као што је и написао, зато је небитно је да ли си "образован" или ниси јер је лако разумљиво.   Што бих поред Светоотачких писанија читао тамо неког Шмемана који као тумачи те списе кад су и изворни списи сасвим разумљиви обичном човеку?

и ти знаш ко је читао а ко не.......

превише олако судиш и постављаш себе високо  :nene:

Ти си неки кретен ( у смислу нивоа природне интелигенције ) или само глумиш?

Александар Шмеман је светитељ Цркве и твој кретенизам је хула на Оног Који је извор сваке Светости!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Колико се сећам Серафим Роуз је критиковао Шмеманово богословње.

Мада, овакво вађење из контекста је без везе.

Сасвим је у реду Богословнска расправа, критиковање, допуњавање и слично. Тако је било и међу Св. Оцима и светим Људима. Они су међусобно частили једни друге разним епитетима, али овај горњи клип је направио неко ко везе нема са Православљем.

"Извор сваког зла је - нечастиво учење" Свети Јован Златоусти

"Ми смо Јерусалимске вере" Патријарх Арсеније III

"Тако живи да свакодневно можеш приступити (Причешћу)". Тертулијан

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I kad smo već kod obrazovanja...

Da li ti Insajderu smatraš onda isto da neko ko nije učio medicinu može da popuje hirurgu kako da vrši operaciju?

Наравно да не може али не можеш поредити медицину и веру.    Јел већина светаца има диплому из теологије или нема?      И још нешто, Бог онима који га истински траже даје благодат (ако заслуже) да разумеју и оно што пре нису разумели укључујући и ту високу теологију и Свете Оце које изгледа по вашој причи можеш разумети само ако завршиш ПБФ или читаш Шмемана.    Још један лепши пример, познајете доктора теологије и познајете прозорљивог старца монаха (који нема ни основну школу) који се подвизава задњих 60 година, код кога ћете пре отићи по духовни савет?

Hajde, koja si ti dela kojih svetih Otaca čitao?

Ja kad god tako neke "revnitelje" pitam, ne umeju NIJEDNO delo NIJEDNOG Sv. Oca da navedu. Znači "pravog" Sv. Oca iz patrističkog perioda, a ne svetih staraca i tako to tipa "Starečnik". Hajde, Vasilije, Grigorije, Atanasije, Maksim, Grigorije Palama? KO je od tih ljudi čitao te oce?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest свештеник Иван

Колико се сећам Серафим Роуз је критиковао Шмеманово богословње.

Мада, овакво вађење из контекста је без везе.

Сасвим је у реду Богословнска расправа, критиковање, допуњавање и слично. Тако је било и међу Св. Оцима и светим Људима. Они су међусобно частили једни друге разним епитетима, али овај горњи клип је направио неко ко везе нема са Православљем.

Тачно. Свака аргументована критика је одлична за дубље и целовитије разумевање теологије. Но, није свакоме дато да сетиме бави. Наш добри народ у црквама није позван да теологише. Они су позвани да слушају свога свештеника који се за њих моли Богу, да чувају евхаристијски-литургијски поредак. Свако ко се у томе труди, па макар и не знао да ли Христос има две природе и шта је то природа уопште ће се спасти, јер је чувао Цркву и веровао да је ту његово спасење.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...