Jump to content

Maltretiranje u virtuelnom svetu - Cyberbullying


Препоручена порука

e pa nisu trebali da obrisu grupu, nego da svakome od njih dobro jutro pozele cike u plavom i resen problem :lol:

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...

Pretnje i vređanje na Fejsbuku i maltretiranje vršnjaka u školi više neće biti tolerisani. Ukoliko roditelji ne sarađuju sa učiteljima, na vrata će im zakucati socijalni radnik.

Ovo je jedno od planiranih rešenja Ministarstva prosvete za novi zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja koji mora da bude usvojen do kraja godine.
 

Vršnjačko nasilje, pre svega ono na društvenim mrežama i mobilnim telefonima, poslednjih godina uzelo je maha čak i među mlađim osnovcima. Mnoge škole, kao i roditelji, izbegavaju da se sa ovim problemom suoče. Plan je da novi zakon o osnovama sistema obrazovanja obaveže škole da reaguju odmah po izbijanju nasilja, a roditelje problematične dece da se odazivaju školama, jer bi u suprotnom pred vratima mogli da ugledaju socijalnog radnika.
 

 

 

- Svi zamišljamo socijalne radnike kao one koji su zaduženi samo za zbrinjavanje beskućnika, socijalnu pomoć, posredovanje pri razvodu. Zaboravljamo da socijalni radnici moraju da vode računa da li roditelji zanemaruju svoju roditeljsku dužnost. Kada roditelj ne kontaktira sa školom nakon što je njegovo dete učestvovalo u nasilju ili ima puno neopravdanih izostanaka, onda u rešavanje problema mora da se uključi Centar za socijalni rad - priča za „Blic“ Biljana Lajović, psiholog iz Jedinice za prevenciju nasilja u Ministarstvu prosvete.
 

Pri izradi novog zakona, kaže, manje će se voditi računa o kaznenim merama za problematične đake, a više o prevenciji i sprečavanju daljeg nasilja.
 

- Sve mere koje se pozivaju na strah su kratkog roka. Novi zakon treba da obezbedi da se više prati šta škole rade i da li reaguju u slučajevima nasilja i neopravdanog izostajanja đaka. I sadašnji Zakon daje mogućnost da se na vreme reaguje, ali problem je što se te mere ne koriste kad treba i kako treba - ističe Lajović.
 

518819_biljana-lajovic250914ras-foto-oli
Biljana Lajović

Sprečiti poklanjanje ocena

Sistem ocenjivanja takođe će biti uređen novim zakonom o osnovama sistema obrazovanja. U Ministarstvu prosvete tragaju za rešenjem koje će sprečiti da se ocene prepravljaju na nastavničkom veću.
U školama je čest slučaj da nastavnik zaključi ocenu koja odgovara znanju učenika, ali da se ta ocena, pod pritiskom roditelja, poveća na nastavničkom veću. Sistem, takođe, mora biti takav da, kako kažu u Ministarstvu, spreči poklanjanje ocena i samim tim hiperprodukcija vukovaca.
Primera radi, u poslednjoj generaciji osmaka bilo je čak 13,91 odsto vukovaca, što je za ceo procenat više nego pre dve godine.
Prosečan uspeh đaka, kako se ocenjuje, relativno je visok i u šestom razredu iznosi 4,12.

 

Primera radi, škole i sada imaju obavezu da se već posle pet neopravdanih izostanaka obrate roditeljima, kao što roditelji imaju rok od osam dana da opravdaju izostanke. Naročito je važno, kaže Lajović, da škole odmah reaguju u slučajevima nasilja. Osim toga, roditelji moraju da shvate opasnosti ranog upuštanja dece u svet digitalnih tehnologija.
 

- Skoro 90 odsto đaka četvrtog razreda ima mobilne telefone, a 99,9 odsto starijih đaka ima mobilne koji imaju pristup internetu. Često se dešava da se žrtva „hejtuje“ na društvenoj mreži, da se ostavljaju pogrdni komentari ispod žrtvinih slika i to se kao lavina ostrvi na dete. Osim vršnjačkog nasilja, veliki je i problem pedofilije na društvenim mrežama. Naročito zabrinjava to što oko 10 odsto đaka izlazi na sastanke s nekim koga nikada nije videlo, osim na društvenoj mreži.

 

Dakle, u školi od 500 đaka, njih 50 se susreće s potpunim strancima - upozorava Lajović.
 

Minimalna starosna granica kada detetu treba dati mobilni telefon na korišćenje je 12 godina, smatra naša sagovornica, a sličan savet daje i za računare.
 

- U eri digitalnih tehnologija ne možete deci zabraniti da imaju profil na Fejsbuku, ali neke granice se moraju postaviti - kaže Lajović i savetuje roditeljima da kontrolišu šta njihova deca rade na računaru ili mobilnom telefonu.

 

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/498672/NOVI-ZAKON-Zbog-nasilnog-ponasanja-na-Fejsbuku-socijalni-radnik-u-kuci

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Већ видим како ће ти генијални закони да изгледају, које ће да пишу генијалци који су задњи пут радили са новим технологијама кад је измишљен Комодор 128.

 

Уместо да раде на превенцији, опет раде на репресији. Јесте лакше, ал није делотворније. Још један закон чији ће ефекат да буде минималан, само да би неко рекао "Па ето, имамо закон, шта више оћете?!"

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

idiotizam, bolje da se bave problemima droge oko skole nego da se bave ovim glupostima, pa djeca djeci uvijek prete, uvijek se tuku i nadmecu, bore, to je  totalno prirodno , ja sam hiljadu puta dobio batine  ili istukao nekog u skoli i sta sad, mora biti glavni u razredu, ako ga nema taj razred ne valja nikako , skupa sa skolom

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ima slucajeva po italiji da klinci izvrse samoubistvo sbog mobinga preko Facebooka opd strane drugara ...

 

Svi smo mi umrezeni a deca narocito tako da tu vrstu nasilja koja je na dohvat ruke a nije kaznjivo treba pod hitno regulisati zakonski kod nas.

 

Pre nego sto pocnu deca da skacu sa zgrada zbog komentara na FB,

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ima slucajeva po italiji da klinci izvrse samoubistvo sbog mobinga preko Facebooka opd strane drugara ...

 

Svi smo mi umrezeni a deca narocito tako da tu vrstu nasilja koja je na dohvat ruke a nije kaznjivo treba pod hitno regulisati zakonski kod nas.

 

Pre nego sto pocnu deca da skacu sa zgrada zbog komentara na FB,

 

Законска регулатива неће ништа да промени. Клинци су неодговорни у тим годинама, родитељи за то тешко да могу да одговарају, и опет ништа неће да буде.

 

Увек се код нас све своди на неку репресију, реликт некадашњег система који и даље опстаје у главама људи. Превентивни приступ је тежи, спорији, тражи веће залагање и системски рад, али даје дугорочне резултате. Од репресије се то не може очекивати, посебно у држави где се закони не спроводе ни за дилере дроге.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Законска регулатива неће ништа да промени. Клинци су неодговорни у тим годинама, родитељи за то тешко да могу да одговарају, и опет ништа неће да буде.

 

Увек се код нас све своди на неку репресију, реликт некадашњег система који и даље опстаје у главама људи. Превентивни приступ је тежи, спорији, тражи веће залагање и системски рад, али даје дугорочне резултате. Од репресије се то не може очекивати, посебно у држави где се закони не спроводе ни за дилере дроге.

 

Ovde pominju socijalnu sluzbu ....sada koliko je to efikasno ne znam ali bih ja recimo doneo zakon po kome se iskljucuju sa interneta prorsioci. To bi bila odlicna prevencija ....

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Osramotili decu da bi ih naučili pameti: Da li je ovo dobar način vaspitavanja?

29. 09. 2014. 14:28 | Komentara: 74

Vladimir Tanacković | Foto: Im: beardedlyons

 

Svi roditelji treba da ograniče svoju decu u nekim stvarima i nauče ih šta se sme, a šta ne. Ovi roditelji su došli na ideju kako da zaustave nedolično ponašanje svoje dece. Oni su odlučili da ih javno osramote kako više ne bi ponavljali iste greške.

71747_xwyvjiu_630x0.jpg?ver=1411990826

Ja sam poslat u školu kako bih stekao obrazovanje, a ne da bih bio siledžija. Ja nisam odgajan tako!

 

 

Neki misle da ovo nije ispravno i da je ovakav „ekstremni“ način kažnjavanja nepotreban. Drugi smatraju da je ovo savršen način, jer dete tek posramljeno može da shvati koliko je pogrešno ono što je uradilo.

 

71750_clslyod_630x0.jpg?ver=1411990843

Devojčica na fotografiji iznad drži papir na kome piše: "Pošto želim da postavljam fotografije na kojima držim alkohol, ja očigledno nisam spremna za društvene mreže i napraviću pauzu dok ne naučim šta treba, a šta ne treba da postavljam."

 

71749_cgya69c_630x0.jpg?ver=1411990854

Ovaj plavi dečak stoji sa svojim poklonom kojeg se odriče.

 

Na njegovom papiru piše ovo: "Moram da vratim svoj Plejstejšn 3 koji sam dobio za Božić, jer nisam bio zahvalan na tome što sam dobio figuricu Kapetana Amerike (koju sam dobio od crkve). Zato idem u Božićnu kupovinu za drugu decu sa novcem koji dobijem."

 

71748_v4du5gr_630x0.jpg?ver=1411990864

On je izgleda uspeo da se postidi zbog toga što radi tek kada je izašao napolje sa natpisom.

 

Dečak pognute glave priznao je da "voli da krade i da ne poštuje majku ni autoritete".

 

71746_g3j5dxo_630x0.jpg?ver=1411990873

 

Hejli je druga devojčica koja nije znala da koristi društvene mreže na prikladan način.

 

- Ja sam Hejli. Ja sam dobra, brižna i pametna devojčica, ali ne umem sa društvenim mrežama. Za kaznu moram da prodam svoj Ajpod i da doniram novac od njega dobrotvornoj organizaciji "Beat Bullying" u nadi da ću promeniti svoje ponašanje i podići svest o siledžijstvu. Zato što je siledžijstvo pogrešno - piše na njenom papiru.

 

 

http://zena.blic.rs/Porodica/26717/Osramotili-decu-da-bi-ih-naucili-pameti-Da-li-je-ovo-dobar-nacin-vaspitavanja

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovde pominju socijalnu sluzbu ....sada koliko je to efikasno ne znam ali bih ja recimo doneo zakon po kome se iskljucuju sa interneta prorsioci.

Постоји социјална служба, коју су толико оптеретили послом, да на крају ништа ефикасно не може да уради. Само још и ово да им натоваре на врат.

 

Треба радити са децом, са родитељима, снимати емисије, обилазити школе, убацити можда у школске распореде, правити филмове и слично, ал то већ захтева озбиљан труд. Код нас се ради само оно што може на "о рук!" да се одради.

 

Закон долази тек после свега тога, то је задње што треба да ради да би се спречио овај озбиљан проблем, који је стварно огроман проблем. Да не буде случајно да нешто умањујем, сматрам да је хорор шта све деци може на Нету да се деси, али кажем да ово није начин решења проблема, ово је прање руку од проблема и прављење алибија.

  • Волим 1

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Osramotili decu da bi ih naučili pameti: Da li je ovo dobar način vaspitavanja?

29. 09. 2014. 14:28 | Komentara: 74

Vladimir Tanacković | Foto: Im: beardedlyons

 

Svi roditelji treba da ograniče svoju decu u nekim stvarima i nauče ih šta se sme, a šta ne. Ovi roditelji su došli na ideju kako da zaustave nedolično ponašanje svoje dece. Oni su odlučili da ih javno osramote kako više ne bi ponavljali iste greške.

71747_xwyvjiu_630x0.jpg?ver=1411990826

Ja sam poslat u školu kako bih stekao obrazovanje, a ne da bih bio siledžija. Ja nisam odgajan tako!

 

 

Neki misle da ovo nije ispravno i da je ovakav „ekstremni“ način kažnjavanja nepotreban. Drugi smatraju da je ovo savršen način, jer dete tek posramljeno može da shvati koliko je pogrešno ono što je uradilo.

 

71750_clslyod_630x0.jpg?ver=1411990843

Devojčica na fotografiji iznad drži papir na kome piše: "Pošto želim da postavljam fotografije na kojima držim alkohol, ja očigledno nisam spremna za društvene mreže i napraviću pauzu dok ne naučim šta treba, a šta ne treba da postavljam."

 

71749_cgya69c_630x0.jpg?ver=1411990854

Ovaj plavi dečak stoji sa svojim poklonom kojeg se odriče.

 

Na njegovom papiru piše ovo: "Moram da vratim svoj Plejstejšn 3 koji sam dobio za Božić, jer nisam bio zahvalan na tome što sam dobio figuricu Kapetana Amerike (koju sam dobio od crkve). Zato idem u Božićnu kupovinu za drugu decu sa novcem koji dobijem."

 

71748_v4du5gr_630x0.jpg?ver=1411990864

On je izgleda uspeo da se postidi zbog toga što radi tek kada je izašao napolje sa natpisom.

 

Dečak pognute glave priznao je da "voli da krade i da ne poštuje majku ni autoritete".

 

71746_g3j5dxo_630x0.jpg?ver=1411990873

 

Hejli je druga devojčica koja nije znala da koristi društvene mreže na prikladan način.

 

- Ja sam Hejli. Ja sam dobra, brižna i pametna devojčica, ali ne umem sa društvenim mrežama. Za kaznu moram da prodam svoj Ajpod i da doniram novac od njega dobrotvornoj organizaciji "Beat Bullying" u nadi da ću promeniti svoje ponašanje i podići svest o siledžijstvu. Zato što je siledžijstvo pogrešno - piše na njenom papiru.

 

 

http://zena.blic.rs/Porodica/26717/Osramotili-decu-da-bi-ih-naucili-pameti-Da-li-je-ovo-dobar-nacin-vaspitavanja

 

  Ovo mislim da nije doro, bolje je iskljucoti net komplet...

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ali prvo 1 žuti karton pa crveni karton ako ne poslušaju.

Naravno, gradacija mora da postoji ... Od opomene do potpunog iskljucenja...

 

Pa ako nece rodotelji onda to treba da preuzme drzava radi zastite svojoh gradjana i u ovom slucaju dece.

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...