Jump to content

Манастири, манастирски начини живота (видео записи, линкови, чланци..)


Препоручена порука

Kad nestane monaštva Hristove Crkve, brzo će biti kraj svijetu ovom.

@@MariaElena, Mislim da smo na to pitanje oko boravka odgovorili na ovoj temi u kojoj diskutujemo o pravoslavnom monaštvu i manastirima, našim vidjenjima i iskustvima. https://www.pouke.org/forum/topic/31498-mona%C5%A1enje-da-li-neko-od-vas-ima-%C5%BEelju-za-mona%C5%A1enjem-ili-poznaje-nekoga-ko-se-zamona%C5%A1io-%C5%A1ta-god-imate-interesantno-o-mona%C5%A1tvu-pi%C5%A1ite/page-33  Tačnije, odavde se o tome raspravlja na par strana https://www.pouke.org/forum/topic/31498-mona%C5%A1enje-da-li-neko-od-vas-ima-%C5%BEelju-za-mona%C5%A1enjem-ili-poznaje-nekoga-ko-se-zamona%C5%A1io-%C5%A1ta-god-imate-interesantno-o-mona%C5%A1tvu-pi%C5%A1ite/page-43  (Dok Zajron ima veoma lijepu i korisnu 'ekumenističku' temu o monaštvu i pravoslavnom i katoličkom)

A koji je tvoj forum? Je li vjerski ili šireg usmjerenja? Daj nam link.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kad nestane monaštva Hristove Crkve, brzo će biti kraj svijetu ovom.

@@MariaElena, Mislim da smo na to pitanje oko boravka odgovorili na ovoj temi u kojoj diskutujemo o pravoslavnom monaštvu i manastirima, našim vidjenjima i iskustvima...

A koji je tvoj forum? Je li vjerski ili šireg usmjerenja? Daj nam link.

 

Hvala za ove linkove.Rado ću se uključiti na temu,o monaštvu jer takav život, u potpunosti Bogu posvećen,uvijek me je fascinirao.

"Moj".forum je ovaj: http://www.bgdcafe.net/forum/forum.php  Da, javni forum širokog spektra, ali na religiji su najaktivniji protestanti..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Mosti manastira Liplje

 

Da li neko slucajno zna mosti koja 24 svetitelja se nalaze u manastiru Liplje?Unaprijed hvala puno (mada sumljam da ce iko znati :cmizdrenje: )  ...........I pored ovoga mozemo malo da djelimo svoje price o tome sta osjecamo pri boravku u manastiru,koji manastir rado posjecujemo i koji bi to manastir voljeli da posjetimo,imamo li kekog od monaha ili svestenika za uzor,kako smo zapravo krenuli u crkvu ili na koji nacin nas je Bog sebi prizvao?........                                                                                            

-Eto ja manastir dozivljavam na neki veoma drugaciji nacin od crkve.To mi je mozda greska jer manastir je jednak crkvi.......Ali taj spokoj,mir,prisustvo molitvi koje lebde svuda u zraku koje proizilaze ispod cenih mantija crnorizaca......Pojanje je nekako blago i umiljato i dusa gori zeljom za molitvom za kajanjem.......O fizickom izgledu svakog manastira se ne treba komentarisati sobzirom da je svaki manastir poseban i njegova ljepota se moze opisivati danima...

-Rado posjecujem manastir Osovicu nadomak Srbca.....Zog duhovnika koji tu boravi najvise,odmora i molitve

-Zelja koja je veca od mene jeste da posjetim Atos.....Manastir Hilandar,Vatoped i Simonopetar.

-U crkvu sam krenuo sam,kada sam imao od prilike 9 godina......Kod mene niko iz porodice ne ide u crkvu tako da se samo Bogu zahvaljujem sto je meni pokazao pravi put,da se mogu kako za sve tako i za najblize moliti :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

  • Волим 1

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Ја сам фасциниран лепотом манастира Каоне и околине. Игумана Филимона сам упознао на слави у Хиландару и пре неколико дана сам био код њега гост у Каони. Први пут сам био у Каони, а сигурно неће бити и последњи.

ПС. Извињавам се. Нема везе са темом, али опет манастир је... итд...  molimoli 

citat.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Биографија Митрополита Николаја је крајње необична због тежњи за истином, посветивши се науци на Харварду је магистрирао астрофизику и докторирао медицинску технологију, у Солуну докторирао теологију. Радио је у Наси као стручњак, а као хирург је смислио помоћни методу при операцији срца. Један је од највећих научника данас. Оставивши Насу и велики академски успон отишао је на Свету Гору да се замонаши. Након извесног времена изабран је за епископа и данас је митрополит Месогеје и Лавриотике, наставио је да се бави научним радом. Професор је медицине и теологије. Његов мотив је био пронаћи истину.

 

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Збор зборила господа хришћанска – Епископ бачки г. др Иринеј: „Света Евхаристија и монаштво“

 

У оквиру пролећног семестра Школе православне духовности, у недељу 14. јуна 2015. године, у свечаној дворани Гимназије „Јован Јовановић Змај“ у Новом Саду, предавање на тему „Света Евхаристија и монаштво“ одржао је Његово Преосвештенство Епископ новосадски и бачки г. др Иринеј. За звучни запис овог предавања благодаримо радију „Светигора“ Митрополије црногорско-приморске.

 

http://www.slovoljubve.com/sites/default/files/79/15/06/20.06.15_zbor_-_episkop_backi_g._dr_irinej_-_evharistija_i_monastvo.mp3

 

Преузмите>>>

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Кратак филм о манастиру Ковиљ ''Живети за вечност'', производња РТРС 2014.


"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 months later...

Књига говори о разноврсним проблемима монаштва у XXI веку: одакле долазе браћа и сестре, како се решава питање економског опстанка обитељи, које тешкоће моралног, психолошког и свакодневног карактера мора да савладава искушеник (искушеница)-почетник. Иако аутор главну пажњу посвећује савременом монаштву, књига је обилује примерима из историје манастира и животописа познатих подвижника. Аутор темељно размишља о суштини монашких завета, о духовном напредовању личности, о смирењу и молитви. Тон приповедања нема ништа заједничко са сладуњавом побожношћу; аутор се не плаши да говори о кукољу, којег има много у црквеном свакодневном животу, укључујући и манастире. Међутим, оно што је у књизи главно јесте љубав према монаштву, које је живо у сва времена и освећено великим циљем: корачања за Христом. Књига може бити занимљива најширем кругу читалаца, јер свако онај кога привлачи Јеванђеље, без обзира на начин живота, воли монаштво.

http://tolmach.org/Plac%20trece%20ptice.pdf

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

На овом сајту имате доста тога да прочитате о манастирима наше земље.

http://manastiriusrbiji.com/page/4/

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...