Jump to content

Стејт департмент: СПЦ има повлашћен положај у Србији

Оцени ову тему


Препоручена порука

Вашингтон -- У Србији се генерално поштују верске слободе, али се мањинске верске заједнице суочавају са ограничењима, наводи се извештају Стејт дипартмента за 2013.


stejt-department.jpg


"Устав Србије гарантује слободу вероисповести, али неки закони и политике ограничавају верске слободе, и те рестрикције проистичу из чињенице да седам "традиционалних" верских заједница има специјалан третман у закону".


У пракси, влада генерално поштује верске слободе, али намећу се нека ограничења која погађају мањинске верске заједнице, оцењено је у извештају Стејт дипартмента о верским слободама у свету за 2013. годину у коме се тврди и да Српска православна црква има повлашћен положај.


Такође се наводи да "влада и даље одбија захтеве за регистрацију "нетрадиционалних" верских заједница".


Као и у прошлости, реакција полиције на вандализам и друге облике друштвене нетолеранције према мањинским верским групама ретко резултира хапшењем или подизањем оптужница, указује се у извештају.


Што се тиче реституције одузете имовине у ранијем периоду, констатује се да се она наставља.


Стејт департмент указује да постоје наводи о друштвеној дискриминацији заснованој на вероисповести, верској припадности и упражњавању вере.


spc-vladike.jpg


Припадници мањинских верских заједница нарочито су искусили нетолеранцију у друштву, укључујући физичко насиље, а њихови верски објекти и гробља су уништавани.


Такође се наводи да представници америчке Амбасаде у Београду настављају да у разговорима са владиним званичницима заговарају промене у закону о регистровању верских заједница.


Они су у претходном периоду, такође, разговарали са представницима свих верских заједница о верским слободама и промовисању међуверске сарадње.


Посебно се истиче да су представници Амбасаде САД имали контакте са подељеном исламском заједницом у настојању да охрабре решавање несугласица.


"Ембрион је од самог зачећа личност и целовито људско биће" - Свети Григорије Ниски

"Ембрион до четрдесетог дана не поседује потпун људски облик, али зато од тренутка зачећа поседује умну и разумну душу" - Свети Максим Исповедник

http://www.serbian-iconography.com/                       www.youtube.com/watch?v=sJRslkLQRyU

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Е стварно постаје мучно слушати извештаје стејт депатмента о било чему ван америке,а поготово из Србије...

Да ли сте икад чули да руска дума извештава о приликама на Мадагаскару?!

 

Ја стварно не могу да верујем да је овај свет толико глуп,да не види ,ево баш на актуелној украјсинкој причи,да су баш све закували амери,почев од нелегалних фашистичких протеста и свргавања пресдника укарјине,до тренутног клања руса и украјинаца...

 

Европа под хитно мора да скине амерички јарам,ако мисли да буде војно мирна и економски јака...

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Устав Србије гарантује слободу вероисповести, али неки закони и политике ограничавају верске слободе, и те рестрикције проистичу из чињенице да седам "традиционалних" верских заједница има специјалан третман у закону".

 

Па шта би они, да се Јеховини сведоци третирају исто као СПЦ? Мало сутра ће гледати тај филм. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Такође се наводи да "влада и даље одбија захтеве за регистрацију "нетрадиционалних" верских заједница".

 

Наравно и то америма боде очи, јер су кроз многе те "нетрадиционалне" заправо присутне експозитуре њихових разних служби. Па није баш да смо сисали весло. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па шта би они, да се Јеховини сведоци третирају исто као СПЦ? Мало сутра ће гледати тај филм. 

 

"Sve životinje su jednake ali su neke životinje jednakije od drugih." - Džordž Orvel, Životinjska farma

 

Doduše, čak ni čuvena izmena koju su svinje izvršile u ustavu životinjske farme, ne oslikava najbolje našu situaciju, budući da se ne radi samo o neravnopravnosti između registrovanih verskih zajednica, već se nekim verskim zajednicama čak uskraćuje pravo da se registruju... što je potpuno u skladu sa civilizacijskim dostignućima zemalja kojima težimo, poput Irana...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

СПЦ стварно добро ради када је извештај ове светске институције овако јадан. Какав повлашћени положај. Главни и безконкурентни положај има на свим нивоима власти. Тома, Вућић... само марионете које морају повревемено да оду код правих газда за савет и даља упутства. Ваљда се види да за нашу СПЦ закон не важи. И не може да важи када није овоземаљска.

 

0703_read

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Sve životinje su jednake ali su neke životinje jednakije od drugih." - Džordž Orvel, Životinjska farma

 

Doduše, čak ni čuvena izmena koju su svinje izvršile u ustavu životinjske farme, ne oslikava najbolje našu situaciju, budući da se ne radi samo o neravnopravnosti između registrovanih verskih zajednica, već se nekim verskim zajednicama čak uskraćuje pravo da se registruju... što je potpuno u skladu sa civilizacijskim dostignućima zemalja kojima težimo, poput Irana...

 

Пусти Орвела, није то исто као ово о чему причамо. Једно је нечије право да верује/ не верује и то право нико ником у Србији не оспорава. Нико се у Србији не кажњава ако не пости у време православног поста или ако тада организује Бир фест. Зато је неприкладно да нас поредиш са Ираном. Ради се о томе да Јеховини сведоци и Адвентист (итд.) нису и не могу бити исто што и ПЦ. Прво, место и улога ПЦ у историји нашег народа то не дозвољава. Наша Црква је стварала нашу државу. Православље је део наше културе и нашег идентитета и огромна већина народа и даље то тако осећа (ако се некад промени, промениће се. За сада је тако како је). Са друге стране, Јеховини сведоци су штеточине. Да се ја питам ја бих им забранио деловање. Они уче људе да не примају крв, ако им не дај Боже затреба. Многима су тако угрозили живот. Такође, захтевају прекид контакта са члановима породице од стране верника, ако ови нису у ЈС (истражи мало какве су трауме породице преживаљавале и преживљавају због тога). Презиру химну и све друге симболе државе. Одбијају да бране ову државу. Забрањују деци да се друже са осталом децом (ван секте), нема рођендана, нема ничег што се тиче спољног света, оног који је ван секте. За њих постоје Јеховини сведоци, сви други су демонизовани људи. Да, тако нас гледају. И зар тако нешто треба да буде третирано исто као и ПЦ? Не, никако. Да знаш какав су отров те секте, Авокадо, не би тако говорио.

Са друге стране, традиционалне верске заједнице покривају скоро стопостотно тело верујућих људи. Број припадника нетрадиционалних верских група је занемарљив. И нико им не брани да се окупљају, верују, проповедају. Али нису и не могу бити исто што и традиционална вера.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

А Амери нека мало критикују стање верских слобода у њиховој пријатељској Саудијској Арабији. Стока лицемерна. Они су задњи на свету који имају право да попују било коме. Па те секте, Авокадо, те америчке секте су ти увезле ово непријатељство између вере и науке, о којем често дискутујемо.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

1993. године, кад је била она хиперинфлација и када су људи радили за 2 до 5 немачких марака месечно, адвентистички проповедници су имали плате од 150 марака. Одакле, ако од народа нису могли да скупе ни за комуналије у својим богомољама? Одатле што се зна ко их финансира - УСА. Свим тим сектама главно седиште је тамо, у Америци. Експозитуре које служе за утицај на већинску свест.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Sve životinje su jednake ali su neke životinje jednakije od drugih." - Džordž Orvel, Životinjska farma

 

Doduše, čak ni čuvena izmena koju su svinje izvršile u ustavu životinjske farme, ne oslikava najbolje našu situaciju, budući da se ne radi samo o neravnopravnosti između registrovanih verskih zajednica, već se nekim verskim zajednicama čak uskraćuje pravo da se registruju... što je potpuno u skladu sa civilizacijskim dostignućima zemalja kojima težimo, poput Irana...

 Evo rezultata popisa iz 2011: http://webrzs.stat.gov.rs/WebSite/Public/ReportResultView.aspx?rptId=1664 . Lako je izračunati da se udeo izjašnjenih vernika , koji ne pripadaju nekoj od sedam tradicionalnih verskih zajednica, meri promilima.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Читао сам да су критиковали и Црну Гору због "неравноправности" тзв. ЦПЦ. Авокадо, једно просто питање којим ћу ти дочарати колико Амери лупају глупости. Да ли ја имам право да направим нови сок и да га назовема Coca Cola, користећи већ постојеће симболе постојећег сока?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Како рекох, ако се Амери толико секирају за те секташе нека им омогуће да мало мисионаре по њиховој пријатељској Саудијској Арабији. :) Дотле, нек не соле нама памет.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Или је лакмус за идентификацију људских права ипак нафта од које Амери имају користи? :) Ко је нама крив што немамо нафту.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  Ми би данас били у шалварама и гајтанима да нам није било те Православне цркве.

  А авокадо би изучавао шеријат као врхунско научно дело. :good2:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...