Marjanovic Написано Јул 30, 2014 Пријави Подели Написано Јул 30, 2014 Није Србија ништа посебно критикована у овом извештају. Мање или веће критике постоје и за стање верских права и у другим земљама. Нпр. у извештају се наводе примери дискриманације верских мањина у Немачкој, Швацарској, Мађарској... Критиковали су и Хрватску и Косово због положаја СПЦ. Са друге стране, Јеховини сведоци су штеточине. Да се ја питам ја бих им забранио деловање. Они уче људе да не примају крв, ако им не дај Боже затреба. Многима су тако угрозили живот. Такође, захтевају прекид контакта са члановима породице од стране верника, ако ови нису у ЈС (истражи мало какве су трауме породице преживаљавале и преживљавају због тога). Презиру химну и све друге симболе државе. Одбијају да бране ову државу. Забрањују деци да се друже са осталом децом (ван секте), нема рођендана, нема ничег што се тиче спољног света, оног који је ван секте. За њих постоје Јеховини сведоци, сви други су демонизовани људи. Да, тако нас гледају. ЈС су опасни као и Мормони. Треба људе заштити од чисто погубних утицаја нерелигиозне природе. Јеховини сведоци су због неких горе поменутих разлога и били забрањени. Али у нацистичкој Немачкој. Слати су у концентрационе логоре а многи су и убијани. Ипак је претеривање и да се једна верска заједница забрањује и прогања. А и није у духу православља. Што не желиш себи, не жели ни другима. Са друге стране, традиционалне верске заједнице покривају скоро стопостотно тело верујућих људи. Број припадника нетрадиционалних верских група је занемарљив. И нико им не брани да се окупљају, верују, проповедају. Али нису и не могу бити исто што и традиционална вера. Evo rezultata popisa iz 2011: http://webrzs.stat.gov.rs/WebSite/Public/ReportResultView.aspx?rptId=1664 . Lako je izračunati da se udeo izjašnjenih vernika , koji ne pripadaju nekoj od sedam tradicionalnih verskih zajednica, meri promilima. И број припадника неких традиционалних верских заједница се мери промилима. У Србији је мислим број Јевреја је мањи него нпр. број адвентиста који законски нису традиционална црква. Није бројност увек услов традиционалности неке цркве и верске заједнице. "U Registar se ne može upisati verska organizacija čiji naziv sadrži naziv ili deo naziva koji izražava identitet crkve, verske zajednice ili verske organizacije koja je već upisana u Registar ili koja je ranije podnela zahtev za upis" a onda taj član upšte ne primenjujemo na protestante... Протестанти имају три своје цркве тј. три протестанстке цркве ( Реформатска хришћанска црква, Словачка евангеличка црква а.в и Евангеличка хришћанска црква а.в) се законски сматрају традиционалним. Дакле, од седам традиционалних црква и верских заејдница три су протестантске. Oд тога две имају исти назив и исто (лутеранско) вероиповедање (Словачка евангеличка црква а.в и Евангеличка хришћанска црква а.в). Поред тога постоје и две Исламске заједнице - Ријасет и Мешихат. Дакле и поред законских решења опет постоје проблеми те врсте. Наравно, све ово са собом повлачи и бројне имовинске проблеме поготово кад је реституција у питању. Grizzly Adams је реаговао/ла на ово 1 Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Препоручена порука