Jump to content

„Литургија - кретање ка Царству Божијем“

Оцени ову тему


Препоручена порука

u pravu si...pocetak....ali ako si ispratio moje ranije pisanje, govorila sam o praksi vernika koji su vec godinama u crkvi....

Морам да признам да нисам испратио, закаснио сам на тему.  :blush:

Сад сам видео шта је писано. Да, то кашњење је приметно, и масовно се дешава. Вероватно свештеници избегавају да опомињу људе због тога, зарад мира у Кући, јер народ је љут, па им само још то фали. Мада, могли би мало кроз беседу да провуку и то.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

У менталитету нам је да каснимо па тако је и са литургијом .Ми Срби смо познати по томе.

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

Ја лично јако ретко долазим пре читања апостола јер не разумем ништа од онога што се пева, а имам утисак да се већи део пре апостола пева. :)

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја лично јако ретко долазим пре читања апостола
:nene:

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

:nene:

:stadaradim:

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

:stadaradim:
dobar decko

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...
Uzmite, jedite, ovo je Telo moje, koje se za vas lomi za otpustenje grehova.

 

Господе, помилуј

После сваке молитве коју литург узноси Богу, верни по три пута поју Господе, помилуј.

,,Искати милост Божију значи искати Царство Његово које је Христос обећао дати онима који га ишту, као што ће нам додати и све друго што нам је потребно; зати се верници задовољавају том прозбом, јер она има моћ за све прозбе заједно".(Свети Никола Кавасила).

Господе, помилуј:,, То је прозба већ осуђених, који, немајући више никаква оправдања и немајући више никаквих речи у своју одбрану,остављају за последак тај вапај ка Судији, те очекују да буду услишени у томе што ишту - али не по својој праведности, већ по Његовом човекољубљу. На такав начин они признају велику доброту Судијину, али и своју грешност; тако оно прво бива благодарност, а ово друго исповест."Тражећи божанску милост, показујемо још да немамо поверења у своја дела: ,,Знаш добро, Владико, да спасење душе своје никада не поверих својим делима и творењима, него твојој, човекољупче, увек прибегох милости, дрско се поуздавши да ћеш ме свакако спасти,  Свемилостиви, и  помиловати,  исто  као

 

 

Pijte iz case ove svi ovo je Krv moja Novoga Zaveta, koja se radi vas i radi mnogih proliva za otpustenje grehova.

некад блудницу и блуднога сина, коју само Сагреших! рече. Tако поуздавши се прибегох, тако осмеливши се, дођох."”.

Господ нам је открио како да будемо сигурни у велику Његову милост: Треба да праштамо својој браћи.,,Волимо један другога, па ће и Бог волети наси.Будимо дуготрпљиви један према другоме, па ће и Бог бити дуготрпљив прам нашим сагрешењима.Не узвраћајмо зло за зло које су нам учинили, па нећемо бити кажњени по својим гресима.Јер отпуштање својих сагрешења налазимо у праштању својој браћи. А милост Божија налази се скривена у нашем сопственом милосрђу према ближњему", каже свети Максим Исповедник, па додаје:,,Ето, Господ нам је подарио и открио начин да се спасемо и дао нам је вечну власт да постанемо чеда Божија: у нашој сопственој вољи, дакле, налази се наше спасење."

     Тумачење Божанствене Литургије, Јеромонах Григорије Светогорац, Благословено Царстви Оца и Сина и Светог Духа, Образ светачки

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 7 months later...

По благослову Његовог Преосвештенства Епископа бачког Господина др Иринеја, у суботу 5. децембра 2015. године, са почетком у 18:30 часова, у кабинету за веронауку средње школе “ 22. октобар“ у Жабљу, у организацији Српске православне црквене општине жабаљске, а у оквиру циклуса предавања током Божићног поста, протонамесник Бобан Стојковић, професор у богословији ,,свети Кирило и Методије“ у Нишу, одржао је предавање под називом Литургија и њен развој кроз историју. У име домаћина, Црквене општине жабаљске, предавача и присутне слушаоце је поздравио протонамесник Миладин Бокорац, архијерејски намесник жабаљски.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 months later...

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 months later...

 "Молитва Господња" и "У миру изиђимо"

 

У оквиру летњег семестра предавања Школе православне духовности при Црквеној општини новосадској, у недељу 22. маја 2016. године у Гимназији "Јован Јовановић Змај" у Новом Саду, презвитер Иван Спасевски, парох горњоковиљски је беседио на тему „Тумачење Литургије – Молитва Господња“. У оквиру овог циклуса предавања, у недељу 12. јуна ове године беседио је и презвитер Вукашин Милићевић, парох при храму Светог Саве у Београду који је одржао предавање на тему „Тумачење Литургије – У миру изиђимо.
 
 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 6 months later...

Идите на Свету Литургију

Идите на Свету Литургију, шта год вам се дешава. На Литургији се свака човекова молитва прима! Зато што се на Литургији Сам Христос моли за нас и приноси Себе Богу Оцу, а Њега Отац не може да не услиши! Донесите све ваше муке, туге, тешкоће, мољења, и све пренесите Господу и услишиће вас. Нешто пре, нешто касније, али све што је корисно за вас, што није противно вољи Божијој, добићете.
 
Реч ''Литургија'' је грчког порекла и значи ''заједничка служба'' ,''Служба Божија''. Богослужење се често назива и Евхаристија, што значи благодарност. Света Литургија је најважније богослужење Хришћанске цркве, зато што се на њој, под видом хлеба и вина, приноси Богу тајанствена жртва Тела и Крви Господа Исуса Христа, а којом се ми причешћујемо, ради нашег освећења и сједињења са Христом. Литургија је жртва, која се заснива на Голготској жртви Христовој, а ми је понављамо у њеном бескрвном облику, жртвујући хлеб и вино. Поред тога Литургија је тајна и заснована је на речима Христовим, упућеним апостолима на Тајној вечери: ''Узмите, једите, ово је тело моје...Пијте из ње сви, јер ово је крв моја Новога завета, која се пролива за многе ради отпуштења грехова''. Причешћујући се на Литургији телом и крвљу Христовом, ми испуњавамо ову значајну Христову заповест.
 
 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 10 months later...

 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...