Jump to content

Свештеничка служба и посао

Оцени ову тему


Препоручена порука

Ne znam sta bi ti drugo reko osim da si nepotrebno otis`o u minus sa tonalitetom.

 

Da ponovimo da o. djakon zna lekare koji su djakoni, odatle je i krenula tema - od ciste realnosti koja vec postoji. Dakle, ako to vec moze - a ocigledno moze - onda smo uzeli da dalje pricamo sta sve tu moze, i na koji nacin moze.

 

Ovo sto ti stavljas kao navodne prepreke su sasvim trivijalne stvari, ljudi od vere bez ostatka prevazilaze i mnogo vec probleme, a kamoli ovako nesto. A Grcku sam naveo kao primer pomesne crkve gde su parohije male jer nema jurnjave za parama i dobitkom, pa svestenici mogu da posvete punu paznju svima iz parohije...

 

Ја сам исто рекао да би могло за неке и под одређеним условима, као што сам и ја навео примере, али не и за све. Има лекара, редитеља (као што је ђакон Ненад) и разних других, али су они сви били у својим професијама и изградили се у томе, па постали свештеници или ђакони, па су могли да допринесу на разне начине. Као што је Милан рекао и да у војсци то може да се одради. Значи одређене професије могу, али не и све. Шта ће теолог да ради?

То нису ни мало тривијалне ствари, већ озбиљне ствари, пошто ми живимо у свету, а не изоловани на планини.

Ја сам ти опет рекао, јесу у Грчкој мале парохије, али су свештеници обезбеђени, држава им даје плату, тако да не морају о тим стварима да размишљају.

Лако је другоме одређивати како би могао и требао да ради. Нека онај ко критикује покаже својим примером, нека се запопи, па одради све то, е онда може о нечему да се прича. Сви ми маштамо како би било идеално, али живот није идеалан.

Било би идеално исто да ђакон Ненад добија паре за пројекте и да ради оно што најбоље уме да би представио веру на најбољи могући начин, али он не добија увек, већ мора да се млати годинама да би нешто одрадио. А и он најбоље зна како му је много пута било што се тиче финансија, породице и како се некада тешко преживљава, па ти је неких ствари преко главе.

Зато је најбоље о овим стварима да причају свештеници и ђакони који живе тим животом и који најбоље знају шта може, а шта не. А не ми да мудрујемо, јер је по туђим леђима 25 шиба је ништа.

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 83
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Ovo ti je potpuno proizvoljna i neosnovana tvrdnja.

 

Pazi - pricamo o tome da bi svestenici imali posao od kog zive, sto odma` znaci da bi im parohije bile znatno umanjene, kao sto je danas inace recimo u Grckoj - i kao sto i kanoni vele da treba da bude - da bi mogli da posvete duznu paznju svakome ponaosob.

 

Osim toga, pa oni bi radili neki normalan posao, a nakon ili pre njega mogli bi uvek da odvoje vreme za ljude u parohiji, i to - ponavljam - neoptereceni materjalizmom, sto bi zasigurno dalo mnogo bolje pastirske rezulatate nego sad, kad je idenje po parohiji nista drugo nego skidanje kajmaka, cast izuzecima.

 

Bas bi ovakva podela omogucila da ne trpi ni posao ni parohija.

 

Uostalom, zamisli samo apostole - koliko je nedostizno nadljudski bio njihov pastirski trud, pa su opet radili neprestano da bi se izdrzavali.

 

A ovo sa kolacima i vodicama nema potrebe ni da se komentarise - jedna od prvih stvari koje bi zasluzeno otisle u drugi plan, gde im je i mesto, upravo su ove, i konacno bi malo ta paganija bila vracena u okvire kojima i pripada. Da se razumemo - slavski kolac NIKAKO SE NE BI UKIDAO, lep je to obicaj nema sta, i treba da traje, ali bi dobio mesto koje mu je (npr.) sv. Sava i namenio, a ne ovo koje su mu danasni - verski veoma nepismeni - ljudi dodelili (da se niko ne uvredi, radi se o prostim cinjenicama).

 

Dakle, pricamo li o obnovi (restauraciji, osvezavanju) duhovnog zivota ili ne? Pricamo, nego sta...

 

facenew22222222 :aplauz::ih5loz:

  • Волим 1

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

joooj

 

Pa valjda je to teze kad imas ceo kontinent da optrcavas nego samo jednu parohiju...

 

Рекао сам то због тога јер нису могли да се издржавају, јер није било као и сада, а не да буду у парохији. Јесте им сигурно било тешко, али да поновим, нису имали породице.

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Рекао сам то због тога јер нису могли да се издржавају, јер није било као и сада, а не да буду у парохији. Јесте им сигурно било тешко, али да поновим, нису имали породице.

 

А поврх свега често се помиње идеја да владике буду породични људи. Ја мислим да то не би било добро, јер мислим да владике имају превише обавеза да би могли да буду породични људи.

 

Иначе, мислим да су неки атеисти предлагали да уместо што држава даје плате (или ако не даје онда уплаћује доприносе) да верници прилажу новац и да се свештеници од тога одржавају. Дакле, неки десетак или тако нешто. Онда поп не би морао да ради нити да држава и они који нису верници дају своје паре. А тако би народ био задовољан јер би могао да има свештеника који је посвећен свом позиву. Некако би то било најпоштеније. Али мислим да не би било популарно међу верницима :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Иначе, мислим да су неки атеисти предлагали да уместо што држава даје плате (или ако не даје онда уплаћује доприносе) да верници прилажу новац и да се свештеници од тога одржавају. Дакле, неки десетак или тако нешто. Онда поп не би морао да ради нити да држава и они који нису верници дају своје паре. А тако би народ био задовољан јер би могао да има свештеника који је посвећен свом позиву. Некако би то било најпоштеније. Али мислим да не би било популарно међу верницима :)

 

То сам ја овде на форуму предложио својевремено, ал` нисам атеиста... :)

  • Волим 1

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта ће теолог да ради?

 

:laugh1:

 

Зато је најбоље о овим стварима да причају свештеници и ђакони који живе тим животом и који најбоље знају шта може, а шта не. А не ми да мудрујемо, јер је по туђим леђима 25 шиба је ништа.

 

Brate bre, ako ti se ne ucestvuje na temi - a vidim da imas neki neobjasnjiv nemir ovde - slobodno je zaobidji. Poenta pokretanja ovakve teme je unosenje malo svezine u zivot Crkve, a ne neko pametovanje na prazno. Znaci, jos jednom - ako neces da ucestvujes, nemoj ni da spamujes nas trud...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Brate bre, ako ti se ne ucestvuje na temi - a vidim da imas neki neobjasnjiv nemir ovde - slobodno je zaobidji. Poenta pokretanja ovakve teme je unosenje malo svezine u zivot Crkve, a ne neko pametovanje na prazno. Znaci, jos jednom - ako neces da ucestvujes, nemoj ni da spamujes nas trud...

 

Ja ne vidim nikakav nemir niti ista nekorektno u ovome sto pivopija govori. Ova ideja je utopija i covek na to ukazuje.

Ovo bi bilo kao kad kad neko od nas mora da radi 8 sati na svom poslu i onda kad zavrsi to mora da ide da volontira jos nakon toga nekoliko sati. Tu bi takva sluzba trpela itekako a i parohijani bi osetili. Mogu da postoje takvi popovi i djakoni koji nemaju redovnu parohiju nego sluze povremeno, cini mi se da je takva sluzba o. Nenada.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То сам ја овде на форуму предложио својевремено, ал` нисам атеиста... :)

 

Pa da, malo da podelimo teret sa pastirima a ne da im namecemo jos veci jaram. E sad pitanje je koliko bi u praksi ljudi bilo spremno na to.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Brate bre, ako ti se ne ucestvuje na temi - a vidim da imas neki neobjasnjiv nemir ovde - slobodno je zaobidji. Poenta pokretanja ovakve teme je unosenje malo svezine u zivot Crkve, a ne neko pametovanje na prazno. Znaci, jos jednom - ako neces da ucestvujes, nemoj ni da spamujes nas trud...

 

Стварно не знам шта је ту смешно.

Ја видим да ти имаш немир јер имаш неописиву жељу да увек будеш у праву, али чим неко каже другачије мишљење одмах мислиш да има немир, да је овакав или онакав. Труд је када ти пишеш, а неко други када пише онда су глупости или је за смејање.

А од твојих увођења свежине у свештеничку службу би једино био умор, а не свежина.

Иначе, ваљда могу да учествујем на теми на којој хоћу, без да ме неко саветује да не учествујем, осим ако неко има жељу да банује због различитог мишљења, али ни то ме не тангира.

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja ne vidim nikakav nemir niti ista nekorektno u ovome sto pivopija govori. Ova ideja je utopija i covek na to ukazuje.

 

To je tvoje i njegovo misljenje, nista drugo. A osim toga je demantovano vec postojecim primerima zbog kojih smo i poceli temu.

Jos jednom, kome je smor da se bavi ovim pitanjem, ili ga smatra nerealnim, ili sta vec - samo neka nas ostale pusti da na miru pricamo...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To je tvoje i njegovo misljenje, nista drugo. A osim toga je demantovano vec postojecim primerima zbog kojih smo i poceli temu.

Jos jednom, kome je smor da se bavi ovim pitanjem, ili ga smatra nerealnim, ili sta vec - samo neka nas ostale pusti da na miru pricamo...

 

Nije smor, i ja mislim da je bitno pitanje. Ali valjda imamo pravo reci sta mislimo. Kakvi su ti ovo fazoni da odredjujes ko moze da pise na temi a ko ne? Ovo jos nisam video ovde.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Неки мој утисак је да би то све могло сасвим другачије да се организује, да свештенство не буде full-time job и да би то имало пуно позитивних последица. Прво, било би пуно више свештеника и били би "наши пајтоси". То значи да би "јутарња служба" било друштво из комшилука које се скупи на молитву па онда на посао. С` том разликом што је онда свештеник само "један од нас" па би се осећали пуно ближе и разумели боље. Овако свештеници служе јутарњу службу у неко своје време, ретко ко од верника и долази, а цркве зврје празне и све се претвара у обичан формализам.

 

Друга ствар је што би онда у свакој фирми био по неки свештеник, замислите само какав би то ефекат имало на људе. Како би се само сведочило хришћанство. За разлику од ове "институције" коју имамо сада. Има и сада свештеника који се разбијају од посла, али знамо да има и неких који ништа не раде "на њиви". А осим тога, знам и за свештенике који имају своје приватне бизнисе и ништа им не фали.

 

Наравно, не би било лако. Ко је па реко да ће бити лако.

  • Волим 1

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја видим да ти имаш немир јер имаш неописиву жељу да увек будеш у праву, али чим неко каже другачије мишљење одмах мислиш да има немир, да је овакав или онакав. Труд је када ти пишеш, а неко други када пише онда су глупости или је за смејање.

 

Pazi kad tema nije cestito ni pocela, nismo stigli da iznesemo bilo kakvo svedocanstvo, a vi ste sve vec proglasili utopijom.

Ne znam o cemu onda mi pricamo uopste...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije smor, i ja mislim da je bitno pitanje. Ali valjda imamo pravo reci sta mislimo. Kakvi su ti ovo fazoni da odredjujes ko moze da pise na temi a ko ne? Ovo jos nisam video ovde.

 

Ma ko ti bre brani da pises, ajde zivota ti ne izmisljaj kojesta...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наравно, не би било лако. Ко је па реко да ће бити лако.

 

Naravno da nije lako, ali kad danas pomenes apostolski trud na svedocenju vere, uglavnom budes sacekan djonom sa raznih strana...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...