Jump to content

Свештеничка служба и посао

Оцени ову тему


Препоручена порука

Друга ствар је што би онда у свакој фирми био по неки свештеник, замислите само какав би то ефекат имало на људе. Како би се само сведочило хришћанство. За разлику од ове "институције" коју имамо сада. Има и сада свештеника који се разбијају од посла, али знамо да има и неких који ништа не раде "на њиви". А осим тога, знам и за свештенике који имају своје приватне бизнисе и ништа им не фали.

 

Odlicno uoceno. Ovo bi verovatno bila najbolja posledica ovakve organizacije parohijskog zivota. :good2:

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 83
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

  • Гости

Ово, реално, у Србији тешко може да заживи. Није оствариво из много разлога. Пођимо од тога да се нео школује читав живот да буде свештеник. Он може да се "запосли" само у Цркви, евентуално код неког приватника ко би га примио да ради неки безвезан посао. НА Богословском Факултету ти не добијаш једно опште образовање којим можеш да се запослиш, на пример, у банци. Самим тим се поставља питање посла који обавља.

 

Идемо даље. 

 

Ако такав свештеник који не би живео од парохије се негде и запосли, како би он могао да се посвети парохијанима ако МОРА да ради у некој фирми на пример од 7-15? Како би служио Литургију кад је празник а није недеља? (Има фирми које раде и недељом). Дакле, све би отишло на погрешну страну. Такође, замислите свештеника који ради сваког дана на грађевини а после тога треба да обилази парохијане. Можда и то може, не знам.. само гласно размишљам, али не верујем да би то било плодотворно.

 

У многим сегментима се потпуно слажем са verum est in beer

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Једино што мислим да је оствариво јесте да ЂАКОНСКА служба буде таква да има људи који ће да раде неке друге послове, а да недељом буду на Литргији и помажу свештенику. Тако би се остварила она идеја да свака црква има ђакона, што је веома битно и због тог иконијског смисла Литургије.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ту би морало доста тога у уређењу да се измени из корена. Прво, да епархије и парохије буду много мање. Што би онда омогућило да може све да се заврши са мање времена.

 

Зна ли неко како је било у раној Цркви? Ако се не варам тада су и епископи били породични људи који су имали свој посао итд. Бар тако изгледа из посланице Тимотеју.

  • Волим 1

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако такав свештеник који не би живео од парохије се негде и запосли, како би он могао да се посвети парохијанима ако МОРА да ради у некој фирми на пример од 7-15? Како би служио Литургију кад је празник а није недеља? (Има фирми које раде и недељом). Дакле, све би отишло на погрешну страну. Такође, замислите свештеника који ради сваког дана на грађевини а после тога треба да обилази парохијане. Можда и то може, не знам.. само гласно размишљам, али не верујем да би то било плодотворно.

 

Posvetio bi se parohijanima van radnog vremena, a svakako da bi neko ko je svestenik morao da zaobidje sva zanimanja gde se radi nedeljom. Ali ima zaista mnogo zanimanja koja mogu da se uklope u ovu pricu, i tome bi bilo lepo da se razgovara.

 

Medjutim, obzirom da je ovo samo diskusija, meni je recimo zanimljivo kako to da se odmah nakupilo toliko negativnih komentara? Ako hriscani u startu nekog pitanja ili problema samo govore kako nesto ne moze, nije realno, i slicno, gde je tu onda ziva vera o kojoj ovde na forumu toliko pricamo?

 

I konacno, po meni bi ovo - i kad bi zazivelo - bilo stvar izbora samog pojedinca, da li zeli da radi i sluzi, ili da samo sluzi i izdrzava se od parohije. Pa kako ko voli i izvoli, svakako da je sve to pre svega stvar ljubavi koju covek pokazuje prema pozivu kojem se odazvao...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mislim da rana crkva za ovu situaciju nije dobar primer niti smernica

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Medjutim, obzirom da je ovo samo diskusija, meni je recimo zanimljivo kako to da se odmah nakupilo toliko negativnosti. Ako hriscani u startu nekog pitanja ili problema samo govore kako nesto ne moze, nije realno, i slicno, gde je tu onda ziva vera o kojoj ovde na forumu toliko pricamo?

 

Је л` си брате био ти некад у СПЦ? :)

  • Волим 1

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Medjutim, obzirom da je ovo samo diskusija, meni je recimo zanimljivo kako to da se odmah nakupilo toliko negativnih komentara? Ako hriscani u startu nekog pitanja ili problema samo govore kako nesto ne moze, nije realno, i slicno, gde je tu onda ziva vera o kojoj ovde na forumu toliko pricamo?

 

Ја не видим на теми негативност, напротив.

 

Није добро да се учитава нешто чега нема. Ако се већ позивамо на Свете апостоле, Светог апостола Павла итд... треба да знаш да је тај исти апостол говорио да свештенослужитељи треба да живе од свога рада (службе), али да је он живео од других послова, што опет не значи да није узимао ако му је неко од хришћана непто давао.

 

Хајде, хоћу да чујем и видим конкретан предлог, од почетка до краја. Како си замислио да свештеник има неки други посао, да служи Литургију, јутарњу, вечерњу итд... да стиже на сахране, парастосе, водице, знамења, освећења...

 

Појасни ми то. Овако је управо код тебе све произвољно, позивајући се на "живу веру".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Неки мој утисак је да би то све могло сасвим другачије да се организује, да свештенство не буде full-time job и да би то имало пуно позитивних последица. Прво, било би пуно више свештеника и били би "наши пајтоси". То значи да би "јутарња служба" било друштво из комшилука које се скупи на молитву па онда на посао. С` том разликом што је онда свештеник само "један од нас" па би се осећали пуно ближе и разумели боље. Овако свештеници служе јутарњу службу у неко своје време, ретко ко од верника и долази, а цркве зврје празне и све се претвара у обичан формализам.

 

Друга ствар је што би онда у свакој фирми био по неки свештеник, замислите само какав би то ефекат имало на људе. Како би се само сведочило хришћанство. За разлику од ове "институције" коју имамо сада. Има и сада свештеника који се разбијају од посла, али знамо да има и неких који ништа не раде "на њиви". А осим тога, знам и за свештенике који имају своје приватне бизнисе и ништа им не фали.

 

Наравно, не би било лако. Ко је па реко да ће бити лако.

 

Све је то лепо , али ако канон забрањује , све је то џаба . Канон је ту да се поштује и прво он треба да се измени.

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја не видим на теми негативност, напротив.

 

Није добро да се учитава нешто чега нема. Ако се већ позивамо на Свете апостоле, Светог апостола Павла итд... треба да знаш да је тај исти апостол говорио да свештенослужитељи треба да живе од свога рада (службе), али да је он живео од других послова, што опет не значи да није узимао ако му је неко од хришћана непто давао.

 

Хајде, хоћу да чујем и видим конкретан предлог, од почетка до краја. Како си замислио да свештеник има неки други посао, да служи Литургију, јутарњу, вечерњу итд... да стиже на сахране, парастосе, водице, знамења, освећења...

 

Појасни ми то. Овако је управо код тебе све произвољно, позивајући се на "живу веру".

 

Pre svega, ja sam djakona pitao pitanje na njegovoj temi, i cekam misljenje. Drugo, sve te svestenicke trebe koje si naveo nemaju fiksno vreme odrzavanja, sto znaci da je sasvim moguce da svestenik prilagodi sebi kad ce nesto da sluzi. Trece, uoci da smo ovde krenuli sa pricom sta i kako moze da se razvija, nismo nista apsolutizovali niti proglasili nikakvim pravilom.

 

Ali da ne idemo sad u preveliku sirinu, razvodnicemo temu, ajmo ovako da razmisljamo: recimo, 90+% svestenika SPC nema niti ce imati zelju da bilo kad i proba nesto ovako, ali oni ostali (<10%, ili jos bolje <1%, da budemo realni kako rekose feeble i verum) zele da rade nesto obicno i da sluze; koja bi to zanimanja mogla da budu? Kakve dobre posledice moze da rodi povezanost obicnog posla i svestenosluzenja? Sta kvalitetno Crkva moze da dobije na taj nacin?

 

Tema je, dakle, posvecena ovakvim ljudima, opisanim iznad. `Ajde da pricamo o njima, o ovim ostalima ionako pricamo non-stop...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па ако сваки верник може (или би требало) да стигне на јутарњу, вечерњу и литургију што не би могао свештеник? Чему иначе те службе ако верници који раде (тј. скоро сви) не могу да стигну на њих?

 

Остало може да се уклопи у то време уколико се обавља само за активне вернике јер је њих и овако врло мало. Свештеници данас највише времена губе на сахране, парастосе, водице итд. код људи који нису активни верници и где уопште не би требало да буду. Својевремено сам отворио једну тему о томе не могу да нађем сад, а баш је тесно повезано са овим.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Све је то лепо , али ако канон забрањује , све је то џаба . Канон је ту да се поштује и прво он треба да се измени.

 

Zans li koliko se kanona danas, da se tako izrazim kao ti, neprestano krsi? Zasto? Zato sto su kanoni zivo terapeutsko sredstvo, zivi odgovor zive Crkve na odredjeni izazov koje postavlja istorija, a ne puko pravilo sluzbe.

 

Osim toga, koliko mi je poznato kanoni brane samo ono sto je nespojivo sa svestenosluzenjem, ne nesto drugo.

 

Sv. Luka Vojenojasenicki je bio episkop i hirurg. Izuzetan spoj u jednoj izuzetnoj licnosti...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Је л` си брате био ти некад у СПЦ? :)

 

Ma jasno, pitanje je, na zalost, bilo vise retoricko... :)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Pre svega, ja sam djakona pitao pitanje na njegovoj temi, i cekam misljenje. Drugo, sve te svestenicke trebe koje si naveo nemaju fiksno vreme odrzavanja, sto znaci da je sasvim moguce da svestenik prilagodi sebi kad ce nesto da sluzi. Trece, uoci da smo ovde krenuli sa pricom sta i kako moze da se razvija, nismo nista apsolutizovali niti proglasili nikakvim pravilom.

 

Ali da ne idemo sad u preveliku sirinu, razvodnicemo temu, ajmo ovako da razmisljamo: recimo, 90+% svestenika SPC nema niti ce imati zelju da bilo kad i proba nesto ovako, ali oni ostali (<10%, ili jos bolje <1%, da budemo realni kako rekose feeble i verum) zele da rade nesto obicno i da sluze; koja bi to zanimanja mogla da budu? Kakve dobre posledice moze da rodi povezanost obicnog posla i svestenosluzenja? Sta kvalitetno Crkva moze da dobije na taj nacin?

 

Tema je, dakle, posvecena ovakvim ljudima, opisanim iznad. `Ajde da pricamo o njima, o ovim ostalima ionako pricamo non-stop...

 

Ово прво што си изнео не мже да буде истина. Напротив! Време Литургије је тачно одрђено, време сахране и парастоса, крштења и венчања такође. Дај ми једног свештеника који је, ако му верници кажу да је опело у 13 часова, а он да дође у 17? Или било који други обред...

 

Такође, време у коме живимо ти не нуди много прилика да имаш флексибилан посао. Да седиш код куће и да радиш колико можеш и кад можеш. Ако би се неки свештеник запослио у фирми, он би морао да ради одрђено време као и сви други. А и ко би примио на било који посао дипломираног теолога? Шта би тај могао да ради?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Остало може да се уклопи у то време уколико се обавља само за активне вернике јер је њих и овако врло мало. Свештеници данас највише времена губе на сахране, парастосе, водице итд. код људи који нису активни верници и где уопште не би требало да буду.

 

Да ли то значи да свештеник не треба да иде код таквих људи и обави оно што се од њега тражи? Да ли тиме чини неку бољу мисију у Цркви?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...