Jump to content

Хришћански поглед на вантелесну оплодњу

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 5 часа, Vladan :::. рече

Не бих баш толико био сигуран у то.

Шта је са самцима који желе брак (дакле, свесни су да нису за манастир) али никако да нађу особу за то? Они не могу да имају истинску љубав према Господу и ближњима?

 

 

С обзиром на амбијент и на одлике менталитета овде,мислим да самцима који немају афинитет за монашки живот,а нису срели особу са којом би ушли у брак,сва прозивања ,критике,деградирања и сл.треба да им буде урачунато као мучеништво:)

Невероватно је како неки воле да укалупе људе у своја мерила,и да прозивају некога и сл.Они који обитавају у лошем браку,улазе у паралелне везе.мање су на тапету од самаца.

Исто тако је и са онима који немају децу,као да су мање вредни.Чак сам чула како жена која је претрпела порођајне муке је на неком вишем егзистенцијалном новоу.:)

Е зато ја кажем да онима који нису у браку,не зато што омаловажавају брак,напротив,  сви ти коментари,покушаји деградирања и сл.треба да буде  урачунато  у мученички статус,мислим да је раван порођајним мукама:dobro:

Лично познајем не мали број особа које нису у браку,а веома су квалитетне особе и заслужују сваки респект.Они једноставно живе свој живот,не машући својим  самачким статусом ,нити га глорификујући .Не постоје одређене године за брак,људи се сретну и у старачком дому и проведу остатак живота у љубави.

Чини ми се да неки  имају нека три калупа у који покушавају да уклопе све људе,мислим и на мушкарце и жене.Сваки човек је прича за себе.

 

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, dilic рече

Наравно да могу. Кроз Свету Литургију и кроз прихватање заједнице са онима који су те заједнице остварили. Кроз бочне заједнице и тежњу ка заједници с Богом

Литургија је Заједница која спашава и нема потребе да измишљаш некакве бочне заједнице (!?) кроз које се људи спашавају ако их прихвате. Ко је у литургијској Заједници у заједници је и са удатима и ожењенима и калуђерима и самцима и удовима и свима. Нема никаквих побочних заједница које спашавају осим литургијске која укључује све.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, dilic рече

ако нисмо у могућности да живимо у монашкој или брачној заједници, живећемо са родитељима, братом, сестром, рођацима и бринути о њима или они о њему на хришћански начин

Могу се и потпуни самци, који немају ништа од овога, бринути о другим људима на хришћански начин.
 

пре 7 минута, dilic рече

бочне заједнице. Оне помажу да између две Литургије живимо хришћански и не изгубимо благодат

Да није овако како сам горе рекао онда би монаси пустињаци били осуђени да између две литургије изугубе благодат, а ипак то није тако.
 

пре 9 минута, dilic рече

Не можемо да кажемо да нам нико не треба ... и да себе назовемо Христовим

Ја нисам ни рекао да (сви) самци који су хришћани то говоре. Изгледа да ти то тако подразумеваш.
 

пре 9 минута, dilic рече

Не можемо да кажемо да ... ми никоме не требамо и да себе назовемо Христовим

Ево рецимо ова жена, на доњем линку, види да никоме не треба. За сада захваљујући помоћи неких форумаша преживљава некако, а јесте Христова трпљењем својих тешких болести и (малтене потпуне) самоће:

https://pouke.org/forum/index.php?/topic/60358-најтужнија-пензионерка-у-земљи-да-пробамо-да-помогнемо/

https://twitter.com/rada_simic

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 years later...

Преслушао сам и нисам сигуран да је православни поп имао благослов надлеђног Владике  јер није све баш тако како је он причао. Неке ствари су биле у духу предања, а неке не. Конкретно о вештачкој оплодњи, не може поп да каже како наша Црква нема проблем у смислу да је то жеља родитеља, то је његов став, а не Цркве. Има пуно њих који милсе да је то играње да се мисли да смо Богови и да то што људи немају децу је исто воља Божија. Онда да Црква има исти став према хомосексуалцима и пијаницама у смислу да смо сви грешни и благосиља хомиће ако се покају јер смо сви грешни  је недоречено. Владика Иринеј је на сличној емисји рекао на ТВ да не би причестио хомосексуалца, дакле није то засигурно став Цркве.

Али учестовање у таквим емисијама је проблематично генерално  и питање је да ли треба учестовати, зато је  Патријарх је рекао да не може више да се учествује без дозволе надлежног Владике.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 14. 4. 2024. at 10:35, sanja84 рече

Ne znam što se ljudi plaše da kažu da prosto po pravoslavlju to nije dozvoljeno. Tako piše i u Ruskom pamflet na koji se pozivaju. Osim što je neprirodno, to je ubistvo

Шта је конкретно убиство?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 13. 4. 2024. at 22:23, Владимир Владимирович Цар1 рече

Преслушао сам и нисам сигуран да је православни поп имао благослов надлеђног Владике  јер није све баш тако како је он причао. Неке ствари су биле у духу предања, а неке не. Конкретно о вештачкој оплодњи, не може поп да каже како наша Црква нема проблем у смислу да је то жеља родитеља, то је његов став, а не Цркве. Има пуно њих који милсе да је то играње да се мисли да смо Богови и да то што људи немају децу је исто воља Божија. Онда да Црква има исти став према хомосексуалцима и пијаницама у смислу да смо сви грешни и благосиља хомиће ако се покају јер смо сви грешни  је недоречено. Владика Иринеј је на сличној емисји рекао на ТВ да не би причестио хомосексуалца, дакле није то засигурно став Цркве.

Али учестовање у таквим емисијама је проблематично генерално  и питање је да ли треба учестовати, зато је  Патријарх је рекао да не може више да се учествује без дозволе надлежног Владике.

 

Није Александар поп, већ ђакон. Није вештачко оплођење, вештачко је осемењавање, оплођење је вантелесно.

Наравно да се појавио са благословом и наравно да су мишљења подељена.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, sanja84 рече

Po pravoslavlju život nastaje začećem. Bacanje embriona (5-6) je višestruko ubistvo. A reci da nisi znao? Provociraš...

I da, nije mi žao svih "jadnih" parova koji ne mogu da imaju decu ,koji time opravdavaju veštačku oplodnju, i umišljaju da su valjan hrišćani... 

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 36 минута, sanja84 рече

Po pravoslavlju život nastaje začećem. Bacanje embriona (5-6) je višestruko ubistvo. A reci da nisi znao? Provociraš...

Не знам чему етикетирање.

Ово јесте тачно, али није цела истина.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 39 минута, sanja84 рече

I da, nije mi žao svih "jadnih" parova koji ne mogu da imaju decu ,koji time opravdavaju veštačku oplodnju, i umišljaju da su valjan hrišćani... 

Не иду само Хришћани на вантелесно

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...