Jump to content

Хришћански поглед на вантелесну оплодњу

Оцени ову тему


Препоручена порука

*не знаш о чему причаш.

*о трудноћи немате појма.

Brzina učiteljice, izvinite ućiteljice nije namerno... ;)

''Poim'' je starija verzija za izraz ''pojam'' ... Isto kao $to se ne kazhe VTORNIK ..a rech UTORAK je besmislena jer UTOR ne znači ni$ta ali VTOR zato znači DRUGI

Zna$ da mi iz Crkve bolujemo od Arhaičnosti i konzervativizma.. ;)

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Europski sud pravde: I tek oplođena jajna stanica već je ljudski zametak

0,,6617530_1,00.jpg

Znanstvena istraživanja na matičnim stanicama

Ljudske embrionalne stanice ne mogu se patentirati. Tako je odlučio Europski sud pravde (EuGH). Njihovim korištenjem u komercijalne svrhe krši se zakon o zaštiti ljudskog dostojanstva, odlučili su suci u Luksemburgu.

Može li se na tek oplođeno ljudsko jajašce pravno gledati već kao na ljudski zametak? Prema najnovjijoj odluci Eurpskog suda pravde, može.

Ovaj predmet je Europskom sudu bio dostavio njemački Savezni sud, nakon što je organizacija za zaštitu okoliša Greenpeace podnijela tužbu protiv njemačkog znanstvenika Olivera Brüstlea. On je 1997. prijavio patent na postupak liječenja živaca uz pomoć matičnih stanica dobivenih iz ljudskih zametaka. Greenpeace smatra da je taj postupak u suprotnosti s moralom.

0,,720213_1,00.jpgNeurobiolog Oliver Brüstle, Sveučilište u Bonnu

Liječenje neizlječivih bolesti

Njemački Savezni sud iz Karlsrueha obratio se Europskom sudu zbog nejasne formulacije u Europskim smjernicama za bio-patente iz 1998. Tamo u 5. članu stoji da je „ljudsko tijelo zaštićeno u pojedinim fazama svoga nastanka i razvitka“, a u 6. članu da se „upotreba ljudskih zametaka u industrijske ili komercijalne svrhe“ ne može patentirati.

Brüstle je uz dopuštenje Savezne vlade za svoja istraživanja uvezao matične stanice iz Izraela. Tamo je jedan bračni par, nakon umjetne oplodnje, darovao oplođene stanice stare pet dana koje su bile "višak". Iz njih su dobivene matične stanice. Te matične stanice se mogu godinama razmnožavati, a iz njih može nastati bilo koje tkivo ljudskog tijela. Znanstvenici se nadaju da bi na taj način mogli liječiti Parkinsonovu bolest, multiplu sklerozu ili druge bolesti.

Kad oplođena stanica postaje ljudski zametak?

0,,6124660_1,00.jpgIstraživanje na matičnim stanicama

Osim toga u Njemačkoj se od 2002. godine može legalno provoditi znanstvena istraživanja s matičnim stanicama. Brüstle smatra da ne može biti u suprotnosti s moralom kad se radi o patentiranju ono što je dopušteno u znanstvenim istraživanjima. U Velikoj Britaniji ili Švedskoj embrijem se smatra oplođena jajna stanica tek nakon 14 dana. Zato je u tim zemljama dopušteno patentiranje embrionalnih matičnih stanica.

Ali, prema sudskoj ekspertizi Yvesa Bota na Europskom sudu takva patentiranja bi uskoro mogla biti zabranjena u čitavoj Europskoj uniji. Naime, Bot kaže da se iz oplođene jajne stanice od samog početka može potpuno razviti čovjek. Zato on smatra da se takve oplođene jajne stanice moraju od samog početka u pravnom smislu smatrati ljudskim zametcima te da oni zbog poštivanja ljudskog dostojanstva ne smiju biti patentirani.

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15466540,00.html

Verbum Domini Manet in Aeternum!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Interesantno. Nisam siguran da sam bas najbolje shvatio, ali cini mi se da su samo zabranili patentiranje, ali ne i istrazivanje maticnih celija iz embriona.

Bilo kako bilo, izgleda da je ogromna vecina istrazivanja maticnih celija zasnovana na drugim izvorima, pa ovo srecom nece puno uticati na tu granu medicinskih istrazivanja.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Patentiranje je samo zabranjeno,ne i istraživanje matičnih ćelija.Matične ćelije zaista mogu da pomognu u lečenju autoimunih bolesti.

“There are four questions of value in life... What is sacred? Of what is the spirit made? What is worth living for, and what is worth dying for? The answer to each is the same. Only love.”
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Православни лекари Русије позвали руководство земље да забрани сурогатно материнство и рекламирање абортуса

Koristan tekst u kome ima momenata koji doprinose ovoj temi..

http://radiosvetigora.wordpress.com/2011/10/23/православни-љекари-русије-позвали-ру/

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Gde ti vidiš da seu tekstu pominje VTO? Inače nemojmo opet VTO nema veze sa abortusom.

“There are four questions of value in life... What is sacred? Of what is the spirit made? What is worth living for, and what is worth dying for? The answer to each is the same. Only love.”
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Gde ti vidiš da seu tekstu pominje VTO? Inače nemojmo opet VTO nema veze sa abortusom.

Нигде .. :)

То си ти ставила у такав контекст речи : ''Koristan tekst u kome ima momenata koji doprinose ovoj temi'' .. а настављаш апелом ''да се не мешам ВТО са абортусом''... за чиме нема потребе, јер ни у тексту, нити пак у контексту нема ни најмање инсинуације, тако да твоја констатција заиста не стоји..

Оно што доприноси теми о ВТО, у поменутом тексту(http://radiosvetigor...ије-позвали-ру/) која је само једна (по некима спасоносна) од метода доласка до жељеног родитељства(а пре свега материнства) јесу следећи ''моменти'':

- Закључак руских лекара да је неопходно забранити сурогатно материнство...

(Зашто... када ту немамо никакав ''атак на здравље'' било које од ''страна'' и када су све ''стране'' потпуно слободно решене и одлучне да се метода споразумно обави.. па у тај контекст стављам ВТО чисто успоредбе ради)

- Забранити коришћење „абортусних ткива у комерцијалне сврхе,

(Што је по некима главни разлог да се метода ВТО толико форсира од стране државе нпр...)

- Предлог руководству земље да се омогући право на асистирану репродукцију само „мужу и жени“ који су у браку, а који имају дијагнозу неплодности.

- (И ово је као и претходно по многима разлог због којих се ВТО форсира пре него је расветљено много недоумица везаних за исту, јер на методу полажу право сви... Како парови..(нпр.. лезбијски,) тако и појединци... -наравно да ту мислим на жене које би хтеле да остваре материнство али без супруга..дакле оца будућег детета.. ) ..

...и тако даље и у том смислу...

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

Трећа срећа за будуће родитеље

Из буџета града издвојено 30 милиона динара за трећи бесплатни покушај вантелесне оплодње за 100 парова. – Новца ће бити за све, поручује Мирослав Чучковић, члан Градског већа ...

http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Treca-sreca-za-buduce-roditelje.sr.html

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

E ovo je nezgodan momenat koji (barem mene upucuje na pogre$nu metodologiju..) moze biti shvacen kao promocija i poziv na VTO... a nalazi se u tekstu "Трећа срећа за будуће родитеље" na "politikinoj" adresi http://www.politika....ditelje.sr.html ..citiram.. :

.."Статистика показује да се у нашој земљи више од 15 одсто парова бори са неплодношћу, а гинеколози препоручују да, ако после годину дана покушавања не дође до трудноће, треба обавезно посетити лекара и тражити узрок проблема...

Samo da dodam da je cifra od "vi$e od 15 %" parova koji su neplodni nenormalna.. Ne mislim da je lazhna da se razumemo..ali normalan broj neplodnih parova je oko 10% ne$to manje... Dakle mi smo bolesna nacija po ovoj stavci... po m3eni tu treba traziti uzrok... a da li se to de$ava... ?

Ne mi smo vec izdvojili pare za VTO... velikodu$no ... Pitam samo bez ikakve zle namere..gde smo jo$ tako ekspeditivni kao na ovom polju...

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1320715911' post='523676]

слава Богу да је неком у држави кликнуло да треба да помогне људима да добију децу од Бога Hristos vaskrse

Ma to nije sporno.. dakle,

i opet kazhem..niko ovde nije govorio niti govori da deca dobijena putem VTO metode nisu od Boga..i to je bespedmetno vi$e ponavljati... problem je druga stavka ..preskache s enekoliko stavki i instanci..na tako shkakljivbom polju i to je presedan u medicini... Ali ajde da ne ponavljam...

A bilo bi najlep$e da je odluka doneta iz "kliktanja nekome da pomogne"...

Za$to kad je toliko stalo nekome nema ADEKVATNE POMOCI ZA BUDUCE MAJKE , porodice sa vi$e dece... nego $kripi chak i kod trudnichkog bolovanja..trudnice se malte ne isteruju sa posla brutalno..

I da ne redjam dalje ... ima mnogo mesta gd ebi "trebalo da klikne " mnogo pre kliktanja na VTO... ali s eto niti de$ava niti ce se desiti... NISAM PROTIV... ali stvar nije onakva kakvom se pretstavlja... i to je drastichno!

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ми смо сиромашна држава сиромашних грађана и где год да крпиш, свуда је могло пре овога или онога.

што се мене тиче, у зачећа треба највише улагати, то је радост Божја а све остало дође од Бога ...

ни птице не сеју, па једу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...