Jump to content

Добра одлука или културни скандал у Новом Саду?

Оцени ову тему


Дејан

Препоручена порука

verovali ili ne upravo sam pričao sa umetnicom preko skajpa... moja prijateljica, istroičar umetnosti je ima u prijateljima pa sam zamolio da je pita da me prihvati... predstavio sam se i proćaskasmo malo... kaže da joj nije bila namera da vredja i da je bez veze što se digla tolika prašina oko njenog rada. Pozdravlja puno sve na forumu (ne prati forume, razapeta je izmedju obaveza na faksu i privatnih obaveza) ali nakon kratkog opisa koji sam joj bacio reče da je baš simpatično da ljudi razmenjuju mišljenje o njenom radu

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

verovali ili ne upravo sam pričao sa umetnicom preko skajpa... moja prijateljica, istroičar umetnosti je ima u prijateljima pa sam zamolio da je pita da me prihvati... predstavio sam se i proćaskasmo malo... kaže da joj nije bila namera da vredja i da je bez veze što se digla tolika prašina oko njenog rada. Pozdravlja puno sve na forumu (ne prati forume, razapeta je izmedju obaveza na faksu i privatnih obaveza) ali nakon kratkog opisa koji sam joj bacio reče da je baš simpatično da ljudi razmenjuju mišljenje o njenom radu

 

 

Оке, поздрави је и ако можеш питај је за ону фотку коју си пренео са њеног профила. Мислим шта јој значи то што дели благослов под Христовим ореолом?

 

Пошто сад више није само једна слика у питању него две. Једна слика и једна фотографија.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Guzva u Novom Sadu ... 

Vlada Vojvodine uvela sankcije Srbiji i zabranila izvoz poljoprivrednih proizvoda zbog nelojalne konkurencije na trzistu Srbije koju su stvorili poljuprivredni proizvodi iz Saudijske Arabije, Arapskih emirata, pustinje Sahara i pustinje Gobi. Jer kako navode proizvodjaci u Vojvodini njihovi uslovi proizvodnje ne mogu se porediti sa uslovima u gore navedenim zemjama.

Ali to nije jedini problem vlade Vojvodine, teski neredi i demonstracije potresaju Novi Sad. Do sukoba je doslo kada je na ulice grada izaslo na stotine hiljada gradjana koji su mirnim demonstracijama i protestnom setnjom visoko u ruci drzeci plavi "bosanski" pasos trazile stvaranje autonomne pokrajine Republike Srpske Vojvodine na teritoriji sadasnje AP Vojvodine.

Vlada Vojvodine je ovaj zahtjev proglasila neustavnim iako su gradjani samoproklamovane APSV skupili 1 368 421 potpis.

Policija Vojvodine je reagovala i krenula u razbijanje demonstracija koristeci vodene topove i polivajuci gradjane sa mlekom bogatim aflatoksinom i suzavcem od futoskog kupusa...

Razvoj situacije cemo i dalje pratiti i izvestavati kroz nasu centralnu informativnu emisiju NDRTV

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Оке, поздрави је и ако можеш питај је за ону фотку коју си пренео са њеног профила. Мислим шта јој значи то што дели благослов под Христовим ореолом?

 

ono nije Hristov oreol nego neki novotarski... piše istorija umetnosti. Samim tim, to i nije oreol nego krug sa nekim linijama

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па код ње је сва као нешто, јел она уопште реална особа? Мислим да ли постоји?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па код ње је сва као нешто, јел она уопште реална особа? Мислим да ли постоји?

 

Sve je kao..

 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ono nije Hristov oreol nego neki novotarski... piše istorija umetnosti. Samim tim, to i nije oreol nego krug sa nekim linijama

 

 

Само још једно питање и нећу више смарати.

 

Знак благослова који чини на фотографији коју си ти поставио као чега је то симбол ?

Ајд да видимо и то још једно као и ђења.

Иначе добра идеја за ЖРУ диван она и Фајгељ.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па код ње је сва као нешто, јел она уопште реална особа? Мислим да ли постоји?

 

vidiš, to je relativno... ako za merilo uzmeš naša čula onda ona svakako postoji (o čemu svedoči i njen rad uostalom a i moj razgovor) a ako postojanje posmatramo kroz prizmu obitavanja u Božijem umu... lako može da sklizne u anonimnost jer pitanje je koliko je uipostazirana u odnos svete Trijice i da li je stekla nov identitet na nivou ličnosti a ne prirode. To je tzv, duhovna smrt i pad u prirodnu anonimnost, u identitet koji nije definisan odnosom sa Bogom

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

vidiš, to je relativno... ako za merilo uzmeš naša čula onda ona svakako postoji (o čemu svedoči i njen rad uostalom a i moj razgovor) a ako postojanje posmatramo kroz prizmu obitavanja u Božijem umu... lako može da sklizne u anonimnost jer pitanje je koliko je uipostazirana u odnos svete Trijice i da li je stekla nov identitet na nivou ličnosti a ne prirode. To je tzv, duhovna smrt i pad u prirodnu anonimnost, u identitet koji nije definisan odnosom sa Bogom

Па добро ти си диванио са њојзи шта каже да ли је уипостазирана у однос Свете Тројице и да ли је стекла нови идентитет на нивоу личности или је само остала природа?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ranije sam to umeo i telefonski da procenim al sam malo zardjao... u poslednje vreme ne dajem dijagnoze dok ne pipnem ( po starom pravoslavnom običaju) -

 

ako ne vidim ožiljak od klinova na njegovim rukama i ne stavim svoj prst u ranu od klinova, i ne stavim svoju ruku u njegova rebra, neću poverovati.

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Уметници бојкотују КЦНС у знак солидарности (колико је веровати радију 021):

 

Još jedna izložba povučena iz KCNS, crkve uz Fajgelja

 

 
Posle umetnika Dušana Vuletića koji je u znak solidarnosti sa koleginicom Danijelom Tasić, čiji je rad u KCNS cenzurisan, povukao svoju izložbu, isto je učinio i profesor Akademije umetnosti Borislav Šuput uklonivši svoje skulpture iz Likovnog salona u Katoličkoj porti.

KC_NS.jpg

"Solidarišem se sa kolegama umetnicima, čvrsto držim da je za umetničko izražavanje neophodna sloboda delanja, dok se u našoj zemlji sprovode političko - verske represije, što je nedopustivo. Smatram da bi se nakon povlačenja tri umetničke izložbe iz galerija Kulturnog centra, moralo nešto učiniti da se stvari više nikada ne ponove na ovaj način, te da se u kulturi počnu uvoditi promene toliko neophodne", rekao je za 021 Šuput koji je akademski vajar.

On je dodao da iza njegovog i akta Dušana Vuletića ne stoji nijedna politička partija ili organizacija i da su u pitanju potezi slobodnih pojedinaca usmereni protiv nekompetente uprave Kulturnog centra. Prema njegovim rečima, povlačenje ovih izložbi treba da posluži i kao opomena zbog katastrofalnog stanja u kojem se celokupna gradska kultura nalazi.

Danas se oglasila i Asocijacija "Nezavisna kulturna scena Srbije" koja je od nadležnih zatražila da "hitno omoguće slobodu umetničkog izražavanja, na šta su obavezni prema Ustavu Srbije". Asocijacija ujedno apeluje na stručnu i najširu javnost da takođe osude svaki vid cenzure i ustanu u odbranu slobode izražavanja.

"Neprihvatljiva je ocena direktora KCNS-a Andreja Fajgelja o potrebi razlikovanja cenzure i uređivanja, jer umetnička sloboda ne sme biti bilo čime ograničena. Uvredljivo danas može biti samo to što se u zvanično sekularnoj državi, i to u 21. veku, cenzuriše umetnički rad pozivanjem na navodnu potrebu zaštite interesa određenih verskih zajednica", piše u saopštenju.

S druge strane, Crkvena opština novosadska podržava odbranu "svetinje od skrnavljenja i zaštitu verskih osećanja sugrađana koja je, od strane uprave Kulturnog centra iskazana na delu kada nije dozvoljeno da bude izložen crtež saspetog Isusa sa rukama punim novčanica".

Crkvena opština novosadska veruje da su i druge hrišćanske Crkve i zajednice u gradu, kao i građani jevrejske i muslimanske vere, solidarni sa njenim stavom. "Pod sloganom umetnosti i slobode izražavanja, po ko zna koji put, pojedinci su pokušali da vređaju najdublja i najtananija osećanja vernih ljudi u Novom Sadu, da se izruguju svetinji i da skrnave lik Isusa Hrista na mestu koje se zovei jeste Kulturni centar Srpske Atine. Ovom prilikom, još jednom, javno iskazujemo svoju hrišćansku i ljudsku zahvalnost upravi Kulturnog centra što je hrabro stala u odbranu verskih osećanja većine svojih sugrađana, svesna da će zbog toga pretrpeti mnoge kritike mrzitelja svega što je hrišćansko i istinski vrednosno u savremenoj kulturi i civilizaciji".

Muftija vojvođanski Muhamed Zilkić je podsetio da neprikladna i sramna karikatura proroka Muhameda duboko uvredila i povredila milione Muslimana širom sveta. "Lično sam za slobodu stvaranja, sve dok ona ne vređa i ne unižava građane i njihova osećanja, jer to tada prestaje da bude stvaranje, a postaje destruktivnost. Verske svetinje moraju predstavljati granicu dobrog ukusa i poštovanja kao fundamenta civilizacije, koja se ne prelazi, bez obzira koja je religija u pitanju, pa s toga Fajgeljeva odluka ima moju podršku", rekao je Zilkić.

Prema rečima sociologa Ratka Božovića, represija se ponovo rađa. - Ljudi koji cenzurišu su ledena srca i glave. Zaleđeni u odnosu na toplinu umetnosti i ne znaju da umetnost mora imati slobodu jer ako nije slobodna, onda nije umetnost - kaže Božović.

On dodaje da postupak zabrane pokazuje da onaj koji zabranjuje nije dorastao mestu na kojem je. - Takav postupak nije obična greška, već greh. Takvo ponašanje očekujemo od stražara i čuvara. Očigledno je reč o ljudima uskog horizonta na mestima gde je neophodna širina - ocenjuje Božović.

Podsetimo, izložba radova studenata master studija Akademije umetnosti u Novom Sadu umesto otvaranja iz protesta je zatvorena, jer je direktor KCNS Andrej Fajgelj zahtevao da se ukloni jedan od radova, na kom je bio prikazan Isus sa novčanicama u rukama. U međuvremenu je na sajtu peticije24.com pokrenuta peticija za njegovu smenu, a za sutra najavljen i protest tim povodom.

 

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...