Jump to content

Добра одлука или културни скандал у Новом Саду?

Оцени ову тему


Дејан

Препоручена порука

Direktor Kulturnog centra Novog Sada Andrej Fajgelj iz Treće Srbije cenzurisao je u utorak izložbu studenata Akademije i nije dozvolio da na otvaranju bude predstavljen jedan od radova jer navodno vređa verska ubeđenja. Studenti su iz bojkota zbog cenzure odlučili da umesto otvaranja naprave zatvaranje izložbe.

390087_cenzurisani-rad-danijele-tasic_f.
Umetnost ili uvreda: Rad Danijele Tasić koji je skinut sa izložbe

Cenzurisani rad prikazuje ljudsku figuru bez lica, na raspeću, koji u rukama drži novčanice.
 

- Prikazala sam materijalnu razapetost svakoga od nas i stojim iza toga da rad ne vređa nikoga, niti mi je to bila namera. Slobodan sam umetnik i imam pravo da se izražavam - rekla je Danijela Tasić, autorka spornog dela.

 

 

 

 

Ona je u utorak u toku dana od Fajgelja saznala da će njen rad biti uklonjen, u šta se uverila na otvaranju, te su studenti odlučili da povuku svoja dela i izložbu, koja je trebalo da bude otvorena do 1. novembra, automatski zatvore.
 

- Zatvaranje je prava odluka. Ne treba da dozvolimo da se slobodan umetnik u 21. veku cenzuriše. Ovo je velika sramota za Kulturni centar - smatra Marina Ćirović, studentkinja Akademije.
 

Dragan Matić, profesor na likovnom departmanu, kaže da je povlačenje jednog rada dovoljan razlog da se povuče cela izložba.
 

- Pravo glavnog urednika Tribine mladih i KC je da donese takvu odluku, a moje pravo i obaveza su da zastupam umetnost i učim umetnike da budu slobodni - kaže Matić.
 

Prema rečima Fajgelja, rad predstavlja „figuru raspetog Isusa, kog većina građana poštuje kao Boga”, pa je, kako tvrdi, mišljenje o delu tražio od autorke, profesora, vernika i običnih građana. 
 

- Vernici i građani su uglavnom govorili da ih rad ipak vređa, da je to neprikladno poigravanje sa svetinjom. Oni imaju pravo na zaštitu verskih osećanja, a umetnici imaju pravo na slobodu izražavanja. Odlučio sam da zaštitim obične ljude, koji u umetničkom delu ipak vide ono očigledno - „Isusa koji grabi pare“ - rekao je Fajgelj. 
 

On je na svojim Tviter i Fejzbuk profilima postavio fotografiju dela Danijele Tasić, a građani su masovno podržali umetnicu.
 

390088_otvaranje-i-zatvarenje-izlozbe_f.
Studenti otvorili i zatvorili izložbu u isto vreme (Danijela Tasić četvrta s leva) 

 

- Pošto je lice ostavljeno „prazno“, rekla bih da se radi o svakom čoveku. Kritikuje se razapetost modernog čoveka u savremenom svetu i njegovo mahnito „držanje - hvatanje“ za novac. Moj utisak je da delo ne ismeva hrišćanstvo, već da je u pitanju vrlo oštra kritika savremenog društva - napisala je jedna od učesnica debate.
 

Sociolog Vojislav Bekvalac, bivši urednik Tribine mladih, smatra da oni koji sada vode KC ukidaju pravo na slobodu stvaralaštva.
 

- Sam rad ne provocira nijednu religioznu identifikaciju koja se može iskazati kao metafora na Hrista. Naprotiv, svako ko svoj profil postavi u okvir Isusa identifikuje se s njim, a sve ovo sada je neznanje i nekultura identifikacije - smatra Bekvalac.

 

Blic

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Umetnost ili uvreda: Rad Danijele Tasić koji je skinut sa izložbe

Cenzurisani rad prikazuje ljudsku figuru bez lica, na raspeću, koji u rukama drži novčanice.

 

- Prikazala sam materijalnu razapetost svakoga od nas i stojim iza toga da rad ne vređa nikoga, niti mi je to bila namera. Slobodan sam umetnik i imam pravo da se izražavam - rekla je Danijela Tasić, autorka spornog dela.

 

 

- Sam rad ne provocira nijednu religioznu identifikaciju koja se može iskazati kao metafora na Hrista. Naprotiv, svako ko svoj profil postavi u okvir Isusa identifikuje se s njim, a sve ovo sada je neznanje i nekultura identifikacije - smatra Bekvalac.

 

Blic

 

 

Свесна сам свега што је протекли рат донео са собом и све његове последице, али да баш толико има  интелектуално заосталих људи да не познају данашње могућности и видове уметничког изражавања који садрже материјално значење....

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Eto da nije cenzurisao ne bi tog rada ni bilo u novinama, a ovako su ga svi videli lol :))

Moze samo da mu se zahvali :D

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не видим ништа лоше у спорној слици,напротив,приказују данашњег човека као распетог јурећи за материјалним добрима оличене у новцу...

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja ne vidim nista lose ni u cenzuri tog rada. Direktor nije dozvolio izlaganje ovog rada i molim lepo. Kome se svidja svidja, kome se ne svidja lepo se pokupi i ode. Jednostavno.

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не видим ништа лоше у спорној слици,напротив,приказују данашњег човека као распетог јурећи за материјалним добрима оличене у новцу...

 

Кант има чувену формулу да се уметничко дело појављује "са намером без намере", Фридрих Хегел је настојао да превазиђе Кантову разлику између форме и садржаја, али авај "Форма удара на садржај а садржај на форму"! Ипак на крају садржај је одлучујући у овој синтези. Али, Христова глава је благо окренута улево према крсту с Распећем!? Барем у естетској сфери захтевам слободу, једнакост и хуманост. Уметнички начин размишљања требао би да је подређен разуму. Сензорну свест требала би да исправи и дисциплинује логика.

 

 

390087_cenzurisani-rad-danijele-tasic_f.

 

Raspece.jpg

 

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Директор Културног центра је овде дао једно разумно објашњење зашто је овако поступио. 

 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151915783522618&set=a.52672292617.62090.549092617&type=1&theater

 

Све више и више уочавам како нам је суд јако често везан за новинске чланке, а то никако не сме да буде случај, јер они увек, али УВЕК заговарају само једну страну не би ли направили од тога ударну вест и били у центру пажње. Полако престајем да читам новине (блиц, новости, да не помињем курир и њему слични одавно не посећујем). 

Приносим себе на жртву Теби; предајем се Теби. Немам жеља, осим жеље да испуним вољу Твоју. Научи ме молити се. Сам у мени моли се. Амин.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мене као верника слика не вређа. Међутим, не видим у њој никакво уметничко дело. Ово је обична кичерица.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mi se već izraspravljasmo o tome na drugoj temi... počev od ove poruke, pa na dalje:

 

https://www.pouke.org/forum/topic/21870-za%C5%A1to-su-ateisti-srbije-protiv-srpske-pravoslavne-crkve/page-52#entry952038

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Овде се ради о злоупотреби "уметничке" слободе. Да је изложба дозвољена објашњење "уметнице" би било, како слика представља "Исуса који граби паре", а сада после забране она прича о "разапетости сваког од нас"... 

"Ембрион је од самог зачећа личност и целовито људско биће" - Свети Григорије Ниски

"Ембрион до четрдесетог дана не поседује потпун људски облик, али зато од тренутка зачећа поседује умну и разумну душу" - Свети Максим Исповедник

http://www.serbian-iconography.com/                       www.youtube.com/watch?v=sJRslkLQRyU

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Да је изложба дозвољена објашњење "уметнице" би било, како слика представља "Исуса који граби паре", а сада после забране она прича о "разапетости сваког од нас"...

 

pa crkva vrlo često grabi pare tako da delo prenosi neku poruku, ako ćemo  o poruci a i ovo o raspetom čoveku u potrošačkom društvu je ok tako da su joj ideje ok - diskutabilna je realizacija

 

inače, ima još većih bisera

 

http://en.wikipedia.org/wiki/An_Oak_Tree

 

 

3ivf.jpg

 

 

 

Hrast

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Fountain_%28Duchamp%29

 

567px-Duchamp_Fountaine.jpg

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...