Jump to content

Прижељкујем и помишљам да се замонашим... недоумице, осећања и искуства


Препоручена порука

  • 4 weeks later...
  • Одговори 219
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Ту би могао духовник да одигра одлучујућу улогу и да усмери човека ако препозна његов призив као од Бога благословен, али треба наћи таквог духовника.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ту се јавља проблем ако Бог шаље човеку сигнале али он одбија да их чује и ту налази оправдање за своју немарност говорећи себи како нема ко да га управи на прави пут и затим наставља даље да попушта себи чекајући неки посебан знак од Бога који неће доћи. Уствари реч је о поупаштању самом себи и налажењеу оправдања за то. Али да је духовник присутан не би било проблема.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Izvini sto upadam ovako, da kazem nenajavljena.....

Probaj da zamislis sta bi uradio da imas duhovnika i da ti on kaze da jesi za taj put. Da li bi ga poslusao ili bi se onda isprecila neka nova prepreka?

Ovo ti kazem jer sam pre par godina postavljala sebi slicna pitanja. Ishitreno sam i nepromisljeno rekla tu svoju zelju i uplasila se reakcije u kuci ,jer nisam ocekivala tako nesto.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја не знам шта бих урадио али у том случају не бих имао оправдање за свој немар. Под условом да осећам призив. Духовник је ту да оцени да ли је призив прави али ипак сам човек одлучује.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Ја планирам да се замонашим, кад завршим Богословију...

Баш лепо од тебе што си отворио ову тему...

Ја чак мислим да би свако требао да се замонаши кад му деца порасту...да задње године посвети Богу (као свети Симеон мироточиви), јер наш живот је капљица у односу на бесконачно море, живот вечни...

Ја би волео, ако би неко нешто више рекао на ову тему, млад сам...добро би дошао неки савет.

Јел има неко млађи од мене? :smiley:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Брате Цвеле, радујем се твом призиву !  :smiley:

Моли се доста, поготово Мајци Божијој да уреди твој пут ка манастиру. Отац Јустин лепо пише у својим писмима једном младом монаху, да све око себе омолитви. Надам се да ћу ускоро успети да избацим ту беседу, али уколико имаш књигу "На Богочовечанском путу", ту се налази то писмо. Дакле, наш  однос према свему треба да буде везан са Богом, да све обухватимо својом молитвом. Али постепено. Молитва, стрпљење, трпљење ће те одржати где год будеш био.

Најбитније да свој живот повериш Богу да те он упути на место, али и време када да то учиниш. У срцу ћеш то осетити.

Свакако да би било лепо да свако ко изведе децу на пут да се после посвети монашком животу. Такав човек може се целога живота у свету спремати за тај пут, тако да ће му се цео живот урачунати као монаштво. Имамо дивних примера на Светој Гори међу монасима, где су очеви многочланих породица или свештеници у пензији се посветили монаштву. У многим манастирима су и читаве породице... На пример у Симонапетри - отац Атанасије који је написао службу авви Јустину, рођени брат му је ту монах, па његов отац, чувени старац јеромонах Галактион (имао сам прилике све да их видим, али овај чоивек чудесно сија у лицу ! - иначе то је онај старац кога обично стављају на кроице књига како седи испод манастира или у костурници и моли се на бројаницу, избацићу једном овде његову фотографију), његова сестра - Никодима, игуманија Ормилије, као и мајка, монахиња у Ормилији...

Али, најбоље је када се човек како млад посвети Богу. Неформирана, неискварена душа се најлепше обликује  :smiley:

"Хришћанин увек треба да се радује. Радост је сведочанство његове вере. Радујте се, чеда моја, радујте се и онда кад паднете у велика и тешка искушења..." (Старац Никон Оптински)
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja moram priznati da nisam nikad nesto mnogo razmisljala o tome, ili "planirala", ali jesam nekada davno osetila da bih mozda volela... Za sada nemam takav priziv, ali... nikad se ne zna. U svakom slucaju, sjajna ideja za temu...

Svidja mi se ovo sto je Cvele rekao, pomenuvsi starije ljude. Jedna pobozna zena koja radi kod nas u crkvi je jednom rekla da ona i muz cekaju da im se deca osamostale (ozene, udaju), a onda ce njih dvoje u manasir. Volim tako da zamisljam i svoju starost, mada ne bih se slozila da svako treba da se zamonasi kad odgaji decu... Nema tu treba i mora... cini mi se.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Цвеле слажем се с тобом у потпуности, и желим ти пуно среће у проналажењу свог пута. Монаштво - па признајем да сам размишљала о томе, али тек када су се моји ближњи успаничили, почели да намећу причу о удаји, кад на крају - њих је страх да се не замонашим  0110_hahaha.gif' class='bbc_emoticon' alt='0409_feel' />. Размишљам, можда једног дана стварно покушам, лијепо је то, па видим како ми иде.Не знам зашто људи жале монахе, увијек се прича као оно они су се одрекли живота, најежим се кад то чујем.Ја им се дивим.

posaljisvojuporuku.png

 


Погледа Отац с Небеса и виде ме сва у ранама од неправде људске, и рече, не свети се.
Коме да се светим Господе? Поворци стада, што иде на заклање? Свети ли се лекар болесницима, што га са самртничке постеље руже? Коме да се светим? Снегу, што копни и трави што се суши?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2.Осећај пролазности свега (када човек расуди да оовај живот брзо пролази а да многе ствари одвлаче од спасења, он на неки начин прави рачуницу, жели "да прода целу њиву и купи скупоцени бисер")

Овакав је мени осећај, мада силно желим да заволим Господа.

Размишљам...живот је сувише кратак, па што не би дао максимум, кад волим молитву и богослужење.

Манастир ми се много свиђа!

А и имам жељу да се касније, ако Бог да, осамим, да живим у природи...

Један монах ми је рекао, да многи пробају да виде како грех изгледа, па после цео живот лече ране задобијене од њих, а онај ко неће да прави грех, јача из силе у силу.

Јер, грех је сладак на кратко, а горак за дуго.

Још ми је рекао, ако истрајем у жељи за девственошћу, да ћу бити благослов родитељима и украс Цркви...

Па шта ми Бог да...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Cvele odlično si ovo napisao (mislim na deo - silno želim da zavolim Gospoda) i ja se slažem potpuno sa tim i isto razmišljam. Hvala ti na iskrenosti...

Eto tu se i meni javlja jedna druga nedoumica (a jednu sam naveo u jednom od gornjih postova - i mislim da bi ovako trebala da teče diskusija - ovo su pravi i konkretni problemi, jer u suštini svi slično, ako ne i isto razmišljamo što se tiče pravoslavnih dogmata)... Naime, želim da zavolim Boga. Kako to samo pogađa da znate!? Govorim u svoje ime i o mojim ličnim osećanjima. Kada nisi naučen do u mladosti u potpunosti onome što ti je želja sada i kada tu ljubav moraš da izgrađuješ na svojim postojećim iskustvima onda je strašno teško. Kako se upustiti u sve to, znajući sebe i kako se prepustiti budućnosti...? Vi ćete reći verom! Naravno, ali sama ta pomisao da sada kada razmišljamo o vome ne gorimo ljubavlju prema Hristu, čini da smo nesigurni u mnogim, ako ne i u svim stvarima....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Монашки живот није лак ,али није за сваког.Ја на те ствари гледам овако.У Мендељејевом периодном систему елемната имамо разне метале,неметале,металоиде итд.Сви ти елементи теже ка томе да постигну стабилну електронску конфигурацију па се једине међусобно да би постигли стабилност.Међу свим тим елементима постоје и такозвани племенити гасови ,који су створени са стабилном електронском конфигурацијом,па не морају са никим да се једине да би били стабилни.Такав је случај и са људима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...