Jump to content

Земун је постао најнапреднији град на Свету

Оцени ову тему


Препоручена порука

Ево још један пример Бошка Мијатовића на НСПМ-у и то од прошле године дакле још свеже али ипак после расула на НСПМ-у

 

http://www.nspm.rs/ekonomska-politika/odgovor-jovanu-dusunicu-ili-o-tzv-neoliberalizmu.html

 

 

Ево шта власник Блога Сиви Соко пише на ту тему:

 

Чуо сам за "Каталаксију" прошле године, у склопу неке дебате на НСПМ, али нисам се никад потрудио да помније прегледам сајт због небулоза које сам тада чуо (односно чедоидност људи који су их износили). За овај блог чујем тек сада. Прегледаћу и једно и друго првом приликом, доста сам заузет тренутно...

Генерално говорећи, тржишни систем је толико здраворазумска категорија да чињеницу како велика већина јавности има скоро потпуно погрешну идеју о принципима привређивања могу да објасним само дугорочним систематским заглупљивањем и обманама. Код нас (мислим на Србију и остатак Балкана) се још увек размишља у оквиру Марксове теорије вредности рада и разних социјалистичких концепата "владавине у интересу свих" и "социјалне правде." То су све у најбољем случају флоскуле.

Био сам грдно разочаран када сам на НСПМ видео текст Владимира Милутиновића о либертаријанцима који просто врви од произвољних "дефиниција" и закључака на основу тих апсурдних премиса који имају везе са истином колико и конференције за штампу Џејмија Шеја. Милутиновић је тенденцију да недостатак аргумената камуфлира накићеном фразеологијом и произвољном логиком показао још прошле године (поводом једног мог текста који је објављен на НСПМ), тако да његову критику либертаријанаца у Србији узимам cum grano salis, али ако самозвани либертаријанци са Каталаксије и горенаведеног блога било чиме потврђују иједан од његових навода, онда су гори непријатељи слободе него да су сви ушли у ЛДП и постали добри мали бољшевици. Али нећу да грешим душу, стварно нисам имао времена да прегледам те сајтове па да сад могу конкретно и коректно да кажем о чему се ради.

 

 

Као што видиш неки од националиста и даље заступају либертаријански поглед на економију.

 

Питање је колико сте ви овде уствари либертаријанци а колико чедоидни што каже Греј ФАлкон...

 

И најзад разлог зашто се Греј Фалкон разилази са НСПМ-ом иако остаје националиста:

 

С тим на уму, постаје јасније зашто се разилазим са НСПМ и Дверима (између осталих) у једном врло важном убеђењу. Наиме, они верују да држава треба да има одређену "васпитну функцију" (Слободан Антонић) док ја ту тезу апсолутно одбацујем. Друштво је то које васпитава, убеђивањем и резоновањем, па и психолошким притиском. Држава не убеђује, она намеће то што хоће, силом.

 

И на крају ћу ово моје писаније закључити његовим речима:

 

Пре него што уопште можете да разговарате, морате да дефинишете оквир расправе. Свака дискусија са људима који размишљају у овим оквирима је беспредметна, јер под истим речима подразумевате различите, често сасвим супротне, ствари. Нажалост, после дводеценијске "транзиције" и вишедеценијске владавине комунизма, логика и нормалност су до те мере поремећени да није више довољно рећи "па ваљда је свима јасно да је Х то и то" већ се мора рећи и зашто је Х то и то. Чисто да не буде забуне.

 

 

 

Јербо ме мрзи да вам цртам оно што није спорно а што ви из идеолошког убеђења оспоравате а то је да је НСПМ имао уреднике и писце либертаријанце пре него сте се ви сетили шта би то уопште и могло бити...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јербо ме мрзи да вам цртам оно што није спорно а што ви из идеолошког убеђења оспоравате а то је да је НСПМ имао уреднике и писце либертаријанце пре него сте се ви сетили шта би то уопште и могло бити...
 

Не разумијем се у НСПМ, први пут за њих чујем сад од тебе, али из све ове приче испаде да ипак ти и Аурор се не разумијете. Ти кажеш да су НСПМ ИМАЛИ либертаријанске писце, а Аурор да су САДА "NSPM je nacional-socijalisticka paraintelektualna formacija"

по његовом виђењу. Смао је питање да ли је Аурор мислио да су такви од почетка, или не? Не говорите о истим временским тренуцима, или сам ја нешто превидјео о.О

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Не разумијем се у НСПМ, први пут за њих чујем сад од тебе, али из све ове приче испаде да ипак ти и Аурор се не разумијете. Ти кажеш да су НСПМ ИМАЛИ либертаријанске писце, а Аурор да су САДА "NSPM je nacional-socijalisticka paraintelektualna formacija"

по његовом виђењу. Смао је питање да ли је Аурор мислио да су такви од почетка, или не? Не говорите о истим временским тренуцима, или сам ја нешто превидјео о.О

 

 

 

Превидео си , за Аурора је НСПМ генерално наци сајт од почетка до сада.

 

А он то није ни био а није ни сад.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма није то спорно Жељко, већина није пратила НСМП од почетка. Најчешће то тако иде - људи почну заједно на неком пројекту па се онда одвајају на основу идеја које су им најбитније.

 

Слажемо се у једној битној ствари - либертаријанизам јесте "конзервативан" и "родољубив", мада ће тиме многи бити изненађени. То није "леви" покрет. И зато нема ништа чудно у томе да су неки наши либертаријанци почели у НСМП-у или слично. Либертаријанизам слободно може да се сврста у (у правом смислу) патриотске покрете. То су људи који воле свој народ и желе му најбоље, разлика је само у томе шта сматрају да је најбоље. Док неки сматрају да је најбоље "јака држава" која тлачи свој народ (а такви нису ни "р" ор родољуба...), либертаријанци сматрају да држава треба да буде јака у смислу да брани тај народ и одржава ред. А не да народ поробљава. Е то је највећи патриотизам - када сваком грађанину своје земље желиш апсолутну слободу.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ajd sad Zvono šta bi ovi LPDrijanci bez tebe, da ih ti nisi došo vaditi...

 

Прво ми негирају да НСПМ има икакве везе са либертаријанизмом, затим туц муц и на крају ти кажеш оке то је то има везе, нема проблем... е неће да може сад терамо мак на конац не звали се ми Срби.

Дакле сви који су дигли два прста кад сам ја реко да има везе нек иду с ове теме. Сви који су туц-муц нек остану.

 

 

А друго сад је прелазим из дефанзиве у офанзиву.

Дакле да ли је либертаријазам нацистички зато што се првобитно појављује на НСПМ-у ?

 

Ако није зашто би онда НСПМ био нацистички, можда зато што је ЛДП-у то по вољи или ?

 

Даље зашто  како каже Греј Фалкон самозвани приучени либертаријанци а заправо ЛДП-овци не заступају теби сличне ставове по питању патриотизма?

 

И где се то коси а на безброј тема сам гледо својим очима како овде самозвани либертаријанци имају анимозитет према патриотизму , дакле де се то коси патриотизам са либертаријалнизмом сем у ЛДП-у ?

 

Ајд сад...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Izgleda da Srbi vole takve politicare.

 

Срби не знају шта воле и шта хоће. Ми смо најнесрећнији народ, ако не на свету. у Европи и шире.

 

Имали смо много а спали смо на много мало. И сада незнамо на где да идемо. И Амери и Руси желе сарадњу са нама, али и једни и други воле да нас искористе. А ми навилкли да их зезамо тако што посредујемо између њих. Али, то време је прошло. И сада нажалост, морамо да бирамо на који ћемо страну. И ту је проблем. Проблем јер те нико не воли баш искрено него у теби гледа корист.... и кад те зајаше јаше те перфектно.

 

Али и ту треба гледати реално. Ко те више воли, тј.подржава. А то је ипак Исток, коју уз све то и брзо напредује на светској сцени.

 

Несерећа је,по нас, у томе што више неможемо  да будемо несврстани и да искорошћавамо тај положај као некада.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Даље зашто  како каже Греј Фалкон самозвани приучени либертаријанци а заправо ЛДП-овци не заступају теби сличне ставове по питању патриотизма?

 

 

Ne znam da li mislis na mene, ali nisam nikakav LDPovac, a po pitanju patriotizma se slazem sa Zvonkom, eno i Bilbija mi se rugao na onoj jednoj temi [sto je znak da sam definitivno na pravom putu].

 

Smeta mi sto su ovde samo odredjene stvari proglasene za "patriotske" pa su onda izdajnici svi koji se ne slazu sa tim, siguran sam da se i Zvonko slaze.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Несерећа је,по нас, у томе што више неможемо  да будемо несврстани и да искорошћавамо тај положај као некада.

Jesi cuo ti za onu narodnu "sve se moze kad se hoce"

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Превидео си , за Аурора је НСПМ генерално наци сајт од почетка до сада.

Само Аурор зна шта је мислио, тако да ћу ово узети с резервом.

 

А друго сад је прелазим из дефанзиве у офанзиву. Дакле да ли је либертаријазам нацистички зато што се првобитно појављује на НСПМ-у ?

Лоша логика. Испаде по овоме да је социјализам нацистички јер је Хитлерова странка била и социјалистичка. Испаде да је шећер сладак јер се налази у меду.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne znam da li mislis na mene, ali nisam nikakav LDPovac, a po pitanju patriotizma se slazem sa Zvonkom, eno i Bilbija mi se rugao na onoj jednoj temi [sto je znak da sam definitivno na pravom putu].

 

Smeta mi sto su ovde samo odredjene stvari proglasene za "patriotske" pa su onda izdajnici svi koji se ne slazu sa tim, siguran sam da se i Zvonko slaze.

 

 

Види ја се увек штрецнем кад неком нешто смета, рецимо ја сам навикао да ме разни ћурликани називају нацистом због своје глупости и површности пуни предрасуда и напамет научених флоскула.

 

Иако се у животу никад нисам чешљао као нациста и изузетно ме то иритира.

Ал ајд шта да радиш.

Кад ја причам нешто узима се са великом резервом , јер боже ваш ја сам видовданац а зна се тамо су све Стаљини и нацоши.

Шта се ту зна, ко то зна и чије су то пароле, то је право питање.

А овде вам лепо говорим већ два дана да не знате о чему причате и да причате напамет ал јок ви терате по своме. Касније кад вам то у неколико и покажем онда Звоно долази да вас вади.

Па није то лепо, оћу да ми се Тома Николић заједно са Тадићем сад извини.

Нема друге.

А онај Милосављевић да не иде за мном и не тролује.

 

Са вама осталима колико толико још може и да с дивани јер нисте баш идеолошки млого затуцани.

 

А што се тиче мог става по питању икономије, ја га и немам отворен сам за идеје, предлоге и сугестије, али не и за предрасуде, идеологије флоскуле и пароле, то ме ужасно нервира.

 

Кад дајем аналогију о мом и комшијском дворишту желим да чујем адекватну аналогију која ће ми појаснити шта је то добро у либералној економији, на жалост или овде мањка песника или мањка памети није нико дао адекватну аналогију.

Онај Јуан што вели да је Хуан је још нешто и покушао да објасни и разумео сам ја то, али не разумем и даље како да се заштитим од насртљиваца и лопова. А морате признати да њих има у свим сферама нарочито у економији.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Несерећа је,по нас, у томе што више неможемо  да будемо несврстани и да искорошћавамо тај положај као некада.

Несрећа је што многи од нас мисле да ништа не можемо сами, него да су нам други потребни.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Онај Јуан што вели да је Хуан је још нешто и покушао да објасни и разумео сам ја то, али не разумем и даље како да се заштитим од насртљиваца и лопова

 

И то је Хуан објаснио. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Само Аурор зна шта је мислио, тако да ћу ово узети с резервом.

 

 

 

 

Лоша логика. Испаде по овоме да је социјализам нацистички јер је Хитлерова странка била и социјалистичка. Испаде да је шећер сладак јер се налази у меду.

 

 

Ма то је што рекох потврдиће ти и Аурор ако је честит човек.

 

Није логика лоша него ти желиш да је лоша.

Социјализам, комунизам и нацизам имају исти корен. Шта је ту погрешно?

 

То са медом и шећером ти не пије воду, лепо сам објаснио да је првобитни НСПМ био сабор српских интелектуалаца разних фела. Друго је то што твоје предрасуде не дозвољавају тако што.

Сам Вукадиновић је ближи ставовима ДС него било којим другим.

Али тек ово ће за вас звучати као СФ...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...