Jump to content

Молитва?! Чему то служи?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Извините, морам мало да се нашалим .smesko. наслов ме асоцирао.

 

 

Хаха,и ја сам исто помислио на то...чему ово служи,а уз то и не ради... :laugh:

 

И кад атеиста постави овакво или слично питање, нема никаквог ефекта  цитирати светоотачке поуке о молитви,јер то њима звучи апстрактно и небулозно...

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

 

И кад атеиста постави овакво или слично питање, нема никаквог ефекта  цитирати светоотачке поуке о молитви,јер то њима звучи апстрактно и небулозно...

Mozda, ali mozda im i zvuci tako, ali nije u tome stvar, reci svetitelja prodiru u srce, ovo sto mi pricamo stigne samo do periferije, ako i to uopste...

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ОК, али у праву је човек да не мораш да будеш верник да би напредовао у врлинама.

 

Pa nisam ni ja rekao da mora..vec da istinski mir postoji samo u Bogu..ko trazi u sebi nalazi samo nemir....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa nisam ni ja rekao da mora..vec da istinski mir postoji samo u Bogu..ko trazi u sebi nalazi samo nemir....

 

Ко каже? Зашто мислиш да ја осећам немир? Завирио си у моју свест?

 

Знам многе људе, вернике разних деноминација и атеисте, који напредују у врлинама, медитирају на различите начине и, што је најважније, добри су људи... И то је основно што ме привлачи њима... 

944528_10151568645482440_1674994958_n.jp

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ко каже? Зашто мислиш да ја осећам немир? Завирио си у моју свест?

 

Знам многе људе, вернике разних деноминација и атеисте, који напредују у врлинама, медитирају на различите начине и, што је најважније, добри су људи... И то је основно што ме привлачи њима... 

 

Brate sta si odmah skocio?Nista nisam za tebe licno rekoa..ali kako si mi odgovorio bice da imas neki nemir u sebi....kako god ..ima dobrih ljudi na svim stranama i u svim religijama...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Slavene jesi cuo za izraz "Elders"?

 

Molitva nije isto sto i meditacija, meditacija je plitka ili naizgled duboka, nekad je to obicno koncentrisano razmisljanje na neku temu, a u nekim slucajevima cak i dubinska samohipnoza... Ako zelis pravi odgovor vidi pouke svetih staraca.

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ОК, али у праву је човек да не мораш да будеш верник да би напредовао у врлинама.

 

Е сад ме ово тера на ново питање. Ако је човек атеиста, а напредује у свим врлинама, а Бог постоји, где он иде после смрти?

944528_10151568645482440_1674994958_n.jp

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Е сад ме ово тера на ново питање. Ако је човек атеиста, а напредује у свим врлинама, а Бог постоји, где он иде после смрти?

 

Шта су то врлине ? Коме то треба ? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Е сад ме ово тера на ново питање. Ако је човек атеиста, а напредује у свим врлинама, а Бог постоји, где он иде после смрти?

 

Не тражи Бог чланске карте него чисту савест. Атеиста који по савести чини добро биће на лепом месту. Верник који не чини добро биће на лошем.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

naravno da covek moze biti bolji ili "dobar" i bez boga, naravno da ostvarenje nekakvog ishoda moze biti pozeljno (zeljeno) ili nepozeljno i bez boga, ali sve to ustvari nema nikakve veze sa molitvom odnosno sa onim sta je osnovni smisao molitve.

 

osnovni smisao molitve (i ako je lepo kada se ispuni/ostvari) (ili ako te "nadogradi" kao coveka") jeste ustvari Spasenje. naime dobar covek ili pozeljan ishod neke situacije su lepe stvari ali one nikad nemogu da ostvare jedno, poznanje Boga.

 

cilj vere je Spasenje a ono u poznanju Boga pa molitva i ako se uznosi za konkretne stvari ustvari razresava jednu mnogo dublju stvar koja je prekticno potpuno odvojena od epiloga kokretne potrebe a to je da coveku omogucava direktan odnos sa Bogom ili ti njegovo Poznanje...a to ne moze ni jedna vrlina ili povoljno razresena situcija..... pa neznam da je kakva.

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Може да се разуме као нека врста духовне вежбе. Као што вежбамо тело да би били телесно здрави и телесно се усавршавали, тако вежбамо и дух да будемо духовно здрави (овде "дух" схвати као унутрашње биће човека - на крају крајева "психу") и духовно се усавршавалли. Е сада, ти ћеш опет поставити питање - а зашто ти за то треба Бог?

 

Бог је потребан зато што је Он савршено биће којем тежимо. Чак и ако си атеиста и желиш да духовно напредујеш, ти мораш да имаш неку идеју о "савршеном бићу". Мораш себи да поставиш питање "какав желим да будем?", "какво би било савршено биће којем тежим?" Исто као што спортиста себи постави неки циљ или узор - "желим да играм тенис као Надал" или "желим да изгледам као Шварценегер". Бог је наш "духовни Шварценегер", савршено биће којем тежимо.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Е сад ме ово тера на ново питање. Ако је човек атеиста, а напредује у свим врлинама, а Бог постоји, где он иде после смрти?

Према Светом Писму, ако има верујућу жену, сигурно иде у Рај ("да се некрштени посвети кроз крштеног") ;)

А и ако нема, ипак ће се срести са Христом (као и сви остали). Ако је тај човек заиста добар, онда ће Доброг (=Христа) препознати као што познаје себе. Христос ће му бити попут "огледала" у ком ће моћи да види да ли је његово "добро" било универзално добро, или само добро мерено личним аршинима. Проблем овде може настати у твом размишљању као атеисте да ли су Добро и Истина апсолутни или релативни. Ако су релативни, онда твој животни "координатни систем" нема координатни почетак од кога се мере апсолутне вредности животних вектора, па су и све вредности животних вектора релативне. Али ако су апсолутни, онда ћеш моћи и да упознаш њихову апсолутну вредност кроз познање координатног почетка (за нас је то Бог као Апсолут).

Из овог угла, молитва је непрекидно "калибрисање" свог "координатног система" и провера тачности мерних јединица преко апсолутних вредности.

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...