Jump to content

свештеник Љуба Милошевић (сајт Светосавље) о екуменизму Епископа Григорија

Оцени ову тему


Препоручена порука

Sveti oci se tumače u istoriskom konteskstu,trenutnom problemu,konkretnoj zajednici kojoj se obraćaju.Nekada su tako govorili,danas govore drugačije...

Слажем се за тумачење у историјском контексту, али не увек и за све. Догма и темељна доктрина Цркве која њу конституише као Цркву остаје увек иста, кроз сву историју, јер управо треба да надиђе историју и да нас уведе у вечни живот. Е сад, ако неко учење као што су филокве или римска еклисиологија доводе у питање те основне догмате, онда је ту consensus patrum увек исти у свим историјским раздобљима зато што се ради о вечним питањима. Па тако имамо идентичне ставове о римски новотаријама светих отаца из 9. века - Фотије Цариградски, 13. века - Сава Српски, 15. века Марко Ефески, Генадије Схоларије, 18. века - Никодим Агиорит, 20. века Јустин Ћелијски.  

"Наситио сам се преслатких причешћа Раја и старао сам се да се не погордим. Напио сам се прегорких вода пакла, али сам се старао да се не утопим у безнађу." Јефрем Катунакијски

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To će im objasniti sveti Siluan Atonski,on je majstor u tome a i druže se sada u eshatonu .

 

Неће им објаснити, зато што он нигде није рекао да они нису јеретици. Можда ћеш им ти објаснити пошто ти сигурно боље од њих то знаш.

 

А питање остаје и очекује прави одгопвор. Ко греши они горе светитељи и многи други, а чула сам и сабори у средњем веку, који римокатолике називају јеретицима, или можда наш сајт?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да је велика разлика између појединих заблуда неких светих отаца који ипак те своје заблуде нису ширили и такорећи пропагирали у Цркви и римског учења као што је филиокве који представља грубу интерполацију у Символ вере, или идеју о римском примату који сасвим разара предањску и апостолску еклисиологију о Саборности. Управо се у томе налази кључ за идентификовање јереси. Када неко исповеда неку неправилност али то држи за себе, то остаје неправилност. Али када неко, као Римска црква, измени непромнљиви Символ вере или, исповеда нездраву еклисиологију о томе да пуноћа епископске службе постоји само у случају када су сви епископи подчињени папи, односно да је римски епископ тај који дели другим епископима дарове/благодат епископске службе и када се то прогласи за званично учење те цркве, онда је то зрело да се назове јерес, јер се намеће као званична доктрина или догма. 

Da ali ako ćeš sa nekim da vodiš dijalog oko ispravnosti nečega,a oni već hiljadu godina imaju svoju teologiju,fakultete i sl onda je veom ružno da ga zovešp jeretikom?

Sad dodju oni da razgovaraju i jedni druge nazivaju jereticima,ne ide,nismo divljaci...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Krajnja je licemjernost nekoga obilježiti kao "nedeostojnog" da postavi pitanje, s ciljem izbjegavanja odgovora na to pitanje, toga nema čak ni u Hagu.

Nebitan je u ovom slučaju Ljuba, nebitno je da li je Grigorije prije činio neke dobre stvari i bio dobar pastir, bitno je samo da li je on sa ovim što je u radio pogriješio. Ako je pogriješio, treba da odgovara, jer inače se dobija utisak da za neke episkope vrijedi zakon a za neke ne. Prećutkivanjem i odobravanjem greški pojedincima, Crkva se dovodi u raskol, jer ne moraš biti teolog da bi vido da je to nije  pavda, istina ...

Da li je prekšio neke kanone, ne znam, ali sam siguran da bi to Crkva trebala da ispita.

Ono što znam je da kada bi smo mogli kako da ispitamo sve Srbe šta misle o tome što se Grigorije nazvao biskupom, siguran sam da bi 95% ispitanih osudilo taj čin. I na ovom sajtu, da sam ga ja prije ovoga događaja na temama nazivao biskupom, bio bi kažnjen, upozoren, jer bi se to smatralo da ga vrijeđam i da mu se rugam, a sada licemjerno mnogi šute kada on to kaže za sebe.

To nije pravda, i tako se ne brani istina.

Cilj ne opravdava sredstvo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Понекад на неке одговоре човек може само да се прекрсти левом руком.

on je zastupao učenja koja crkva nikada nije prihvatila...znači po tvojim merilima on je jeretik...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Еп.Григорије је напоменуо да постоје разлике у вери. Шта фали да се мало зближимо као људи, да попијемо по коју љуту.

  • Волим 1

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Неће им објаснити, зато што он нигде није рекао да они нису јеретици. Можда ћеш им ти објаснити пошто ти сигурно боље од њих то знаш.

Što se tiče samih internet tehnologija i sveta kao globalnog sela ,znam bolje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Brate,mi na sajtu ne dozvoljavamo da se katolici nazivaju jereticima.

Molio bi te da se to ne ponavlja.

Takodje bi te mmolio da se malo bolje informišeš šta je zajedničko bogosluženje a šta su molitvene osmine.

μαρὰν ἀθά је лепо одговорио по питању јереси.

И Св.Сава их је звао јеретицима. На овом форуму би и њега бановали због тога.

Лексичке варијације. Ок, ајде- није салуживање, али јесте молитва са омофором.

Или ћемо "каноне мачку о реп" или је "макар и молитва" са јеретицима и расколницима осуђена на Саборима.

А да "није лепо да их зовемо јеретицима" јер нисмо дивљаци није теолошки аргумент.

Ако исповедају јерес- онда су јеретици и зашто би ти сад неком претио због тога што говори истину.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

on je zastupao učenja koja crkva nikada nije prihvatila...znači po tvojim merilima on je jeretik...

 

То је, колико сам чула, врло проблематично да је он заступао таква учења. Уосталом, оно што је Маран ата поставио, сасвим је логично - једно је изрећи свој став, а друго то упорно пропагирати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ми кажемо да је то што уче римокатолици заблуда. Културно и људски.

 

Они који ни не знају о чему се ради говоре само - јерес. Али није поента у томе да се Филиокве или папин примат спомене само у том циљу.

 

Ни Филиокве ни папин примат нису по себи нити јерес нити заблуда. То постаје приликом погрешног тумачења и погрешне праксе.

 

О томе морамо да разговарамо на нормалан и цивилизован начин. Ако тога нема, онда проверено нема ни Духа Светога.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Šta ima Pravoslavna Crkva sa luteranstvom...

 

Питам те лепо, пошто је твој став да оно што није осуђено на сабору није јерес - да ли је лутеранство јерес?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

μαρὰν ἀθά је лепо одговорио по питању јереси.

И Св.Сава их је звао јеретицима. На овом форуму би и њега бановали због тога.

Лексичке варијације. Ок, ајде- није салуживање, али јесте молитва са омофором.

Или ћемо "каноне мачку о реп" или је "макар и молитва" са јеретицима и расколницима осуђена на Саборима.

А да "није лепо да их зовемо јеретицима" јер нисмо дивљаци није теолошки аргумент.

Ако исповедају јерес- онда су јеретици и зашто би ти сад неком претио због тога што говори истину.

Prvio ne ppretim,to je pravilo od kad postoji forum,jer niko ne voli da je nazivan jeretikom,ni ti ne bi voleo da te na katoličkom sajtu zovu jeretikom.

Drugo,politiku sajta su kreirali malo učeniji teolozi nego što je većina ovde,tako da too nije ničiji neutemeljen hir.

Logično je da je sveti sava to govorio ili sveti vasilije bacao kletve bukvalno,proklinjao i sl...ali sve u duhu vremena,da tako nazovemo stvari.U današnje vreme jednostavno nema potrebe nekoga satanizovati,imaš knjige pa uči,daj konkretan teološki stav,najlakše je reći jeretik...i uvrediti nekoga.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...