Jump to content

Прва антићирилична и антируска војвођанска офанзива

Оцени ову тему


Препоручена порука

У Новом Саду се протеклих месеци после
одласка са власти ДС и Чанкове Лиге десиле промене које су узбуркале
јавност. Прво је Културни центар променио визуелни идентитет и са
латинице се прешло на ћирилицу која је и званично писмо републике Србије
по тренутно важећем Уставу. То је изазвало лавину напада од стране
ДС-а, ЛСВ и њима блиских медија да је то наметање ћирилице или су пак у
новом логоу Културног центра «видели» скривени кукасти крст. Поред тога и
нека друга јавна предузећа су са латинице прешла на ћирилицу што је
изазвало додатну гнев друге стране, па се чак помињало да се тиме
угрожавају права националних мањина у Новом Саду.

Други догађај који је усталасао привидно
мирну новосадску и војвођанску јавност је уговор који је потписан у
новембру између ЈКП Информатике Нови Сад с једне и Руским осигурањем
СОГАЗ и Италијанским осигурањем Ђенерали са друге стране о осигурању око
150.000 домаћинстава у Новом Саду и околини. Том приликом је речено да
ће за 4,29 динара по метру квадратном, грађани Новог Сада моћи да
осигурају своју имовину од пожара и експлозије, удара грома, олује и
град, провале крађе и разбојништва и штета изазваних другим узроцима.


У чему је испао проблем? Наиме до сада
је друга осигуравајућа кућа ДДОР осигуравала грађане и правна лица на
територији града. Неко би се могао питати зашто се дигла толика медијска
бука јер је једно осигуравајуће друштво буде замењено да другим или у
овом случају са друга два.


Они којима је сметао улазак руског
осигурања на наше тржиште су као аргумент навели да осигурање, које
овога пута нуде две осигуравајуће куће СОГАЗ и Ђенерали, није одвојено
од цене комуналних услуга које плаћају, него је урачунато у ту цену. Но
из ЈКП Информатике су рекли да је и до сада ставка осигурања била део
рачуна и да грађани и фирме могу да одлуче да ли желе да плате осигурање
или не.


Три нивоа мотива за антићириличну хистерију


На први поглед се чини да опозиција у
граду а власт са покрајинског нивоа ДС покушава да поентира у јавности
тако што би новој власти већ на почетку направили озбиљне проблеме, тамо
где их заправо и нема. Показује се да се нова власт суочила са
значајним проблемима који су наслеђени из претходног периода а да при
томе имају наспрам себе врло моћног противника који има јаке медијске
капацитете којима нису у стању да успешно парирају. Тако се показало да
имајући медијску и НВО мрежу бивша власт сада узвраћа ударац и настоји
да подрије нову градску већину на било који начин. Најједноставније је
нахушкати грађане и манипулисати са страхом оних који имају мало да им
власт намеће нови финансијски терет или пак да се ту нешто мутно ради.


Други извор или мотив за ову кампању
могу да буду и они који су изгубили овим уговором а то су људи који су
имали користи од претходних уговора, а то је на првом месту ДДОР који је
до сада имао монопол од 17 година на осигурање грађана и правних лица у
Новом Саду. Онај ко губи има право да се љути или пак да покуша да
доведе у питање нови уговор или ново осигуравајуће друштво које је
заузело њихово место. И то је негде постало код нас уобичајено да се
медији различитим манипулативним методама користе као средство у
обрачуну са конкуренцијом, но то никако није добро за транспарентност и
демократску медијску слику.


Но нама је занимљив и трећи извор мотива
за злонамерну кампању против ћирилице и против руског осигуравајућег
друштва СОГАЗ чији је лого исто на ћирилици. То су кругови којима се
диже коса на глави од саме ћирилице, али и од руског капитала. Дакле ти
антићирилични кругови блиски бившој градској власти би и без неких
јасних економских интереса водили кампању против наше ћирилице и против
«ћириличног капитала». Они једноставно имају изражен анимозитет према
нашој традицији коју симболички представља ћирилица, али и према Русији и
свему оном што њу представља.


Код нас су у политичкој, економској и
медијској сфери прилично јаки кругови који су се противили развоју
економске сарадње Русије и Србије, рецимо реализацији изузетно корисног
пројекта Јужни ток као и других пројеката у којима су две земље виделе
заједнички интерес. Тако смо видели и на политичкој сцени како су се
људи попут Чеде Јовановића или Ненада Чанка активно борили против јачања
српско-руских односа, па чак и водили агресивну кампању против бившег
амбасадора Конузина.


Кампања против руског и кинеског капитала


Данас је на дневном реду улазак руског
осигуравајућег друштва СОГАЗ које је ћерка фирма Гаспрома и чији је први
излазак ван Русије српско тржиште. Очигледно је неком овде, а вероватно
и из иностранства, неком у јасном и јаком у интересу да се спута јачања
и укорењивање руског капитала које са собом носи и друштвени утицај.
Посебно ако имамо у виду да се на челу руског осигуравајућег друштва
СОГАЗ налази Сергеј Сергејевич ИВАНОВ, син вероватно другог по утицају
човека у Руској Федерацији. Блокада рада Согаза је директно шамар
властима у Москви.


Тако су локалне политичке и медијске
снаге које су покренуле кампању против ћирилице и «ћириличног» СОГАЗА
биле вероватно инструмент како неких финансијских али и дубљих
стратешких интереса да се блокира јачање страног, у овом случају,
«опасног» руског капитала. Једноставно се на сваки начин жели или
онемогућити или отежати рад «стратешки проблематичног» капитала који
долази из Москве.


Ова ситуација још једном илуструје да
без јаке и аутономне медијске инфраструктуре никако не може да се реално
води ни унутрашња ни спољња политика, јер ће свака одлука која не
одговара «западним центрима моћи» и њиховим домаћим политичким играчима
бити брутално и дрско нападнута и доведена у питање. Тако ће и сви они
који покушају да учине нешто што није по вољи неком ко је моћан у земљи
или у свету да ризикује да буде систематски прозиван и оцрњен. Викиликс
депеше су показале са домаћи политичари коисте параноју странаца да је
подгреју страхом од «јачања проруских снага против којих једино они могу
да се изборе» а заправо ту је најчешће реч о маскирању њихових интереса
и интереса њихових финансијских лобија који се осећају угроженима.


У ту врсту кампање спада и нервозна
реакција неких људи из ДС када се пронела вест да би и кинески капитал
могао да уђе у овај регион у великом обиму и да на тај начин у неким
сферама смањи западни доминантни утицај. При томе су они спојили за њих
«лепо и корисно» а за Србију ружно и штетно – да воде кампању против
српске традиције што је у тим круговима преостало од времена титоизма са
поентирањем на политичком плану код својих спонзора и ментора. Ако се
при томе и јавност «прими» на такву спиновану кампању ћирилице
упакованих у борбу против «скривеног кукастог крста» или «насилног
наметања» ћирилице и руског осигуравајућег друштва утолико боље. Једним
ударцем најмање три муве.


Катинска шума у Новом Саду


Такође, Новим Садом се шири прича да
Музеј Војводине уз подршку покрајинске владе и владајућег ДС организује
изложбу злочину у Катинским шумама који се десио 1940. године када су
стрељани заробљени пољски официри и војници од стране совјетске службе
безбедности. То је болна тема за пољско и руско друшво и постоје спорови
како да се квалификује тај догађај, нешто слично као и у случају
Сребренице. Русија је признала злочин но не прихвата квалификације
масакра или геноцида. Ако би се код нас на изложби инсистирало на тим
квалификацијама то би имало за последицу да би се повредила Москва и
вероватно нарушили одлични односи са Руском Федерацијом.


Ван памети је да земља која има толико
користи од Русије (а пре свега око подршке у вези са Косовом), која има
повлашћене трговинске односе са Русијом као ретко која држава, која
поред свега тога треба да добије 800 милиона евра за изградњу железнице,
која заједнички гради Јужни ток, планира да провоцира и што не рећи и
омаловажава исте те Русе. Ми смо мала и сиромашна земља и никао нам није
у интересу да непотребно иритирамо велике силе, а нерочито не ону која
нам је помагала. Уколико Музеј Војводине и покрајинска влада на челу са
Бојаном Пајтићем организује антируску изложбу то значи да ДС води и
антисрпску политику јер то директно штети нашим националним интересима.
Остаје само питање за чији рачун они то раде.

http://www.vidovdan.org/index.php?option=com_content&view=article&id=40208:2013-01-27-09-51-33&catid=37:politika&Itemid=40

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ћирилица или не, ново осигурање није било приказано одвојено на рачуну Информатике као до сада, што је било (по мени) дрско и безобразно. Било би коректно да објаве колико је људи грешком уплатило целокупан износ па су се накнадно одјавили са осигурања...

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Čoveče po naslovima ovakvih i sličnih tema ispade da smo mi iz Vojvodine neki antisrbi? Šta vi mislite da je vojvodina stvarno pred ocepljenjem i da stvarno autonomaši imaju podršku naroda?

Царство Божије није у речи него у сили

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Čoveče po naslovima ovakvih i sličnih tema ispade da smo mi iz Vojvodine neki antisrbi? Šta vi mislite da je vojvodina stvarno pred ocepljenjem i da stvarno autonomaši imaju podršku naroda?

 

И Жељко је из Војводине, ако сам добро пратио на часу из Темерина :)

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Čoveče po naslovima ovakvih i sličnih tema ispade da smo mi iz Vojvodine neki antisrbi? Šta vi mislite da je vojvodina stvarno pred ocepljenjem i da stvarno autonomaši imaju podršku naroda?

А одакле теби идеја да народ неко нешто пита и да народ било шта одлучује?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам колики је проценат аутономаша у Војводини, али мени сте Ви Срби из Војводине, баш оно, прави Срби, бритки , храбри, браните Веру и нацију!

 

то је лични утисак од тога колико сам тамо одлазио, а увек ми је лепо кад одем у НС или већ било где у Војводину!

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам колики је проценат аутономаша у Војводини, али мени сте Ви Срби из Војводине, баш оно, прави Срби, бритки , храбри, браните Веру и нацију!

 

то је лични утисак од тога колико сам тамо одлазио, а увек ми је лепо кад одем у НС или већ било где у Војводину!

TAKO JEEEE  Srbija_smesko

Царство Божије није у речи него у сили

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А одакле теби идеја да народ неко нешто пита и да народ било шта одлучује?

izgleda da ne poznaješ nas na tlu vojvodine (da ne kažem Vojvođane). Naravno da se pita, nemaš pojama koliko smo mi ovde više vezani za Srbiju i Pravoslavlje! Ti koji hoće da otcepe vojvodinu su komunisti i sinovi komunista, pošto su upropastili srbiju sad  hoće da je dokrajče!

Царство Божије није у речи него у сили

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам колики је проценат аутономаша у Војводини, али мени сте Ви Срби из Војводине, баш оно, прави Срби, бритки , храбри, браните Веру и нацију!

 

то је лични утисак од тога колико сам тамо одлазио, а увек ми је лепо кад одем у НС или већ било где у Војводину!

 

Срби у Војводини су један шарениш по себи, има нас са свих страна. Па кад ту још додаш и остале "народе и народности" добијеш интересантну мешавину људи, обичаја и веровања.

 

Јако ми је криво што се тај потенцијал који се јавља управо због различитости које постоје не користи на добро већ се константно нешто као закувава на националној основи, без икакве потребе. Људски односи у Војводини у великој већини случајева су за пример, али свуда има екстремиста.

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не бих се сложио са насловом теме. Није то војвођанска већ војвођанерска офанзива. Војвођани су људи (многих националности) који живе у Војводини и који имају једну државу као своју - Србију. Војвођанери су нешто друго.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Čoveče po naslovima ovakvih i sličnih tema ispade da smo mi iz Vojvodine neki antisrbi? Šta vi mislite da je vojvodina stvarno pred ocepljenjem i da stvarno autonomaši imaju podršku naroda?

Полако али сигурно, бојим се да ће доћи и до тога. Шта се десило са Црном Гором? За почетак "Ди су наши новци" доста људи успева да исцима против Београда, колико год то глупо звучало.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

izgleda da ne poznaješ nas na tlu vojvodine (da ne kažem Vojvođane). Naravno da se pita, nemaš pojama koliko smo mi ovde više vezani za Srbiju i Pravoslavlje! Ti koji hoće da otcepe vojvodinu su komunisti i sinovi komunista, pošto su upropastili srbiju sad  hoće da je dokrajče!

Изгледа.

Онда не познајем ни свог оца, ни деду и бабу, ни брата, ни стрица...а и сам себи сам повелика непознаница по тој претпоставци.

 

То што ти мислиш да има "вас" који мислите као ти нешто много је проблем твоје перцепције. Моја искуства су другачија. Бар са људима које познајем у Новом Саду и Банату.

Сад ћу да ти објасним.

То су људи који гледају своја посла и не баве се "високом политиком". Немају обичај да се истичу и да се бусају у груди. Ћуте и раде. Помогну ако тражиш помоћ али помоћ не намећу.

Са друге стране имаш машинерију којој није циљ тај грађанин који ћути и ради. Њихов циљ је да оне који дигну глас и који "таласају" спусте на земљу. Да их направе смешним и да их направе страшним, како буде прилике. Зато је испреплетана и прича о осигурању и прича о ћирилици. Да се Власи не досете да није све економија.

Кажеш више везани за Православље? Извини, а колико православометара ти поседујеш? Је л` то кренуло неко такмичење а да ми не знамо? Дај да се укључимо, испаде да су већи и "правији" сви који не живе на територији уже Србији, а ми не знамо правила игре...те Срби из Босне су прави, те Срби из Хрватске су прави, сад ето и Срби из Војводине су правији, само рођени у Србији испадоше нешто криви. Мени ту нешто не штима...

 

И зато ово није "не познајете ви нас" прича, него врло озбиљна прича којој не треба ушушкавање у лажну сигурност. А лажна сигурност је "мирно спавај нано..." логика.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Полако али сигурно, бојим се да ће доћи и до тога. Шта се десило са Црном Гором? За почетак "Ди су наши новци" доста људи успева да исцима против Београда, колико год то глупо звучало.

 

Па нек Београд разреши ту дилему, једноставно и транспарентно. На тај начин би зачепили уста свима који потежу овај аргумент.

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...