Jump to content

Теологија светог Августина - камен спотицања?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Па зна се из житија блаженог Августина да је он био припадник гностичке секте, тј. манихејаца. Касније се покајао и исповедио правосавље, а крстио га је нико други до свети Амвросије Медиолански...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 123
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Наравно нека његова учења која су прихваћена у РКЦ, су јерес.

  • Не свиђа ми се 1

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Avgustin bi, najverovatnije, ipak ostao jedan usamljeni jereticki mislilac, sa novotarijama koje su prikrivene cudesnim primerom njegovog pokajanja i preobracenja, da u IX veku Latini nisu ''otkrili'' znacaj njegovih jeretickih ucenja. Hristo Janaras, Azbucnik Vere, str 228. Zasto pisac svetitelja, kojeg proslavlja i Pravoslavna Crkva, naziva ''jeretickim misliocem''? Sme li se tako govoriti o svetiteljima Crkve?

Августинова теологија и њен несумњиви утицај на западну теолошку мисао је доста критикована од стране неких утицајних савремених православних теолога - првенствено грчких. У основи је онтологија личности (Грци) vs супстанцијализам (Августин), личност као идентитет заснован на односу и неодвојив од другости (Грци) и личност као самосвесна индивидуа (Августин). Критичари Августина оптужују де је главни узрочник учења о filioque. Има ту истине, мада мислим да су некада те оптужбе преоштре и не пију увек воду.

Да ли сме овако да се говори о светитељу? Хм,...не знам. Ја сам за то да се користи блажи језик и биране речи. Јанарас је ипак мало претерао - мада је у праву оно што тврди, по мом мишљењу (негативне импликације Августинове мисли на теологију уопште). Но, то је јако широка тема.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pisac, ocigledno, ne govori o delu ucenja vec o samom svetitelju.

Па вероватно због огорчености на јерес чију је појаву блажени Августин индиректно изазвао: схоластицизма.
  • Не свиђа ми се 1

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pisac, ocigledno, ne govori o delu ucenja vec o samom svetitelju.

Оптужује га због учења (сигурно, добро ми је познато шта Јанарасу смета код Августина). Мислим да нема намеру да оповргава његову светост (ту се пита Црква а не Јанарас - ако би му то био циљ, онда би и сам био јеретик).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У историји Цркве је био не мали број оних који су били у некој заблуди али нико од њих није постао јеретик док није ударио на јединство Цркве. Августин није добио прилику да за живота буде упознат са аргументима противним његовим ставовима. Чак се каже да није ни био упознат са учењем Кападокијаца.

Колико су теолошке теме сложене говори нам искуство вековних спорења још у првом миленијуму. Оно што се данас може закључити то је да време развоја теологије још није завршено.

  • Свиђа ми се 1

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, могао је своје неслагање да искаже на један примеренији начин. Ха, Грци и Латини - сукоби и нетрпељивост од тзв. Латинског царства на тлу Византије (1204-1261). Никада се нису "мирисали".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Otkad se to sveti Avgustin slavi u PC? eheeeej

Одавно. И то на исти дан када и Видовдан  dancedance. Августин је живео учетвртом и петом веку, када је Црква била јединствена.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Otkad se to sveti Avgustin slavi u PC? eheeeej

Одавно. И то на исти дан када и Видовдан  dancedance. Августин је живео учетвртом и петом веку, када је Црква била јединствена.

dancedance

Nisam imao pojma.

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Житија Светих за месец јун, Преподобног Јустина Ћелјског:

15. ЈУНИ

...

СПОМЕН СВЕТОГ ОЦА НАШЕГ

БЛАЖЕНОГ АВГУСТИНА,

епископа ипонског

Родио се у Нумидији Афричкој, у граду Тагасту 354. године. Благодарећи саветима, сузама и молитвама мајке му Монике обраћен из незнабоштва у хришћанство. Велики учитељ Цркве на Западу и утицајан писац, с извесним неодобреним крајностима у учењу. Епископовао тридесет и пет година као епископ Ипонски (близу Картагене) и упокојио се мирно 430. године. Иза себе оставио многобројне списе различите садржине.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hvala svima na odgovorima, ali ipak mislim da je pisac Janaras bio vrlo drzak, i da Crkva nema u svom kalendaru jereticke mislioce.

.. sa ,,cudesnim primerom njegovog pokajanja i preobracenja''.

Иначе треба знати да је и светитељ покајани разбојник распет са Христом. Сада када би славили светог покајника распетог са Христом можда би се некад споменуло и његово разбојништво.

Ја изузетно поштујем Јанараса јер је допринео у јаснијем погледу према западној теологији. Међутим, све више увиђам да се савремени теолози сувише напрежу да закључе дајући неку коначну реч теологије, а то уопште није лако, и требало би уствари пружити прилику новим нараштајима да реше нагомилане проблеме.

Питање филиоквеа, безгрешног зачећа, првенства и осталих ставки треба размотрити на правилан начин који ће да оплоди целу ствар искуством и одговором. Није случајно пред нама искрсло свако од ових питања. Јер свака тешкоћа за Цркву и свако напрезање да се савладају богословски проблеми и спорови само је још више и јаче и боље учвршћивало Цркву која је давала одговор и решење.

  • Свиђа ми се 1

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...