Jump to content

Огласио се професор који је забранио девојчици да се прекрсти

Оцени ову тему


Guest - . . .-

Препоручена порука

  • Гости

На фејсбук групи Атеисти Србије под насловом теме "Е нека је" и линком ка тексту где је дотични професор забранио ученици да се прекрсти када је чула црквена звона, изнео је своје виђење ствари. Погледајте:

i7lwL667bLjN6.JPG

ево и текста поруке:

Siniša Vukadinović Pristupio sam vašoj grupi ne bih li odgovorio na komentare i rekao o čemu se stvarno radi. Na početku se zahvaljujem onima koji su mi pružili podršku. Najveća podrška i zadovoljstvo su mi bivši đaci koji se ceo dan javljaju i pružaju nesebičnu podršku. Moram da kažem da je velika većina onoga što piše u članku neviđena glupost i izmišljotina novinarke Dijane Tadić. S obzirom da znam o kakvim novinama se radi, i kad su rekli da će bez obzira na to da li ja pristajem ili ne da objave “priču”, ja sam pristao da dam samo pisanu izjavu koja je iskasapljena i izmenjena. Nikome nije prećeno, niti zabranjivano da dolazi na časove niti sam “urlao” kao što se u članku navodi. Ja i ne znam o kojoj se učenici radi niti sam se bilo kome lično obraćao. Jedino što sam uradio je bilo da sam svima rekao da je neprimereno da se verska osećanja ili rituali upražnjavaju na času. To je sve trajalo jedan minut. Zašto je to neko zloupotrebio i napravio od toga skandal, nije mi poznato. To je samo bila normalna reakcija na konstatnu pojavu da se đaci krste pre odgovaranja ili kad začuju crkvena zvona. To sam govorio i pre, i ubuduće ću da kažem jer smatram da je to nešto što je normalno i da je moja dužnost. Moram da istaknem da sam na kraju dobio i pretnje dotične novinarke nakon što sam odbio da me fotografišu ili da pošaljem svoju fotografiju za članak. Iako sam izričito zahtevao da ne želim da se moje fotografije objavljuju u novinama, rekla mi je da će sama da pronađe fotografiju na internetu i da će da je objavi. Jedino što mi je pre objavljivanja članka rekla je bilo da je neki roditelj rekao da sam zabranio da se krsti na času. Nakon toga je usledila moja pisana izjava koju vam prenosim u celini. Pored onoga što sam rekao, u izjavi sam i pojasnio šta mislim. Prenet je samo deo izjave koju su oni sami izmenili.

E-mail novinarki:

Povodom prijave roditelja da sam burno reagovao zato što se deca krste na redovnom času kada zazvone crkvena zvona, dostavljam vam moju izjavu. Molim vas ukoliko koristite moju izjavu, da je prenesete u celini.

“U poslednje vreme je postalo popularno da se đaci krste pre odgovaranja ili kad na pun sat čuju crkvena zvona. Nedavno se sa novim đacima prvog razreda ponovila ta situacija da su se krstili tokom redovnog časa kad su se oglasila crkvnena zvona. Na ovu pojavu sam odreagovao tako što sam učenicima skrenuo pažnju da nije primereno da na času ispoljavaju religijska osećanja. Crkva i država su po ustavu odvojene, a škola je državna institucija. Pitao sam ih kako bi reagovali kada bi možda neki učenik musliman hteo u vreme molitve tokom časa da se klanja Alahu. Sloboda veroispovesti je pravo svih građana, ali to ne znači da bilo ko može da upražnjava religijske rituale na redovnom času. Na šta bi časovi ličili kada bi na svaki pun sat kada zazvone zvona ili pre svakog odgovaranja, profesor prekidao predavanja zato što se đaci krste, mole, ili kada bi nehrišćani upražnjavali neke druge religijske rituale? Pored toga što je to ometanje nastave, to je vulgarizacija i banalizacija religije. Nisu ni svi đaci vernici, niti su svi vernici pravoslavci. Pitam se da li bi roditelji reagovali da se neki đak musliman u sred časa klanjao Alahu, a da profesor na to nije reagovao? Onda bi taj isti roditelj zvao novinare i prijavio profesora što je dozvolio da se neko na času klanja Alahu. Roditelj se ni jednog trenutka nije požalio upravi škole nego je odmah zvao Kurir. Pitam se kakve su onda stvarne namere takvog roditelja.

Srdačno,

Siniša Vukadinović, prof.”

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 286
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

“U poslednje vreme je postalo popularno da se đaci krste pre odgovaranja ili kad na pun sat čuju crkvena zvona. Nedavno se sa novim đacima prvog razreda ponovila ta situacija da su se krstili tokom redovnog časa kad su se oglasila crkvnena zvona. Na ovu pojavu sam odreagovao tako što sam učenicima skrenuo pažnju da nije primereno da na času ispoljavaju religijska osećanja.

Ево, видимо у чему је проблем - у религијским осећањима, а не што нека радња омета час (прави буку, неред и сл.). Професоре, под хитно на семинар о људским правима. Невероватно о чему ми морамо да дискутујемо!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да ли је и којим законом ако јесте забрањено да се ученик, студент прекрсти пред полагање испита? Да ли је и којим законом забрањено да човек исказује своју религиозност на начин који је примерен ситуацији и који не ремети права и обавезе другог? Ако није, онда овај професор мора бити позван на одговорност због флагрантног кршења људских права и због дискриминације ученика који су верници.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Није примерено да професор коментарише верска уверења својих ђака, то је кршење секуларности. За то би требало да буде удаљен с` посла.

Да ли се они крсте или не крсте није уопште његов проблем. Његов посао је да их учи свом предмету и гледа своја посла.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To je samo bila normalna reakcija na konstatnu pojavu da se đaci krste pre odgovaranja ili kad začuju crkvena zvona.

Јесте, то је "нормална реакција" у Северној Кореjи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

on reče da je pravoslavac, što onda ne dođe na pravoslavan forum da tu pojasni o čemu se radi, nego potrčao kod ateista. :D

kakva sekularnost, kakav ustav, i ostalo... briga njega za sve to... čovek je antiteista, pa ga iritira kad se neko prekrsti.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Na šta bi časovi ličili kada bi na svaki pun sat kada zazvone zvona ili pre svakog odgovaranja, profesor prekidao predavanja zato što se đaci krste, mole, ili kada bi nehrišćani upražnjavali neke druge religijske rituale?

Хе, хе, каква замена теза, ради властитог оправдања. Ђаци се нису нити гласно молили, нити певали, нити вршили икакве ритуале који би ометали час (због буке, померања,...). Ђаци су се само нечујно а за многе и неприметно прекрстили. Та радња не би отерала ни муву на пола метра близине, а камоли да би омела час. Срамота!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Јасно је да дотичном господину професору смета крст, звона и исказивање верске припадности, па макар то било само стављање крсног знака на себе које никако не може да повреди другога, ни физички, ни законски... сада је главно питање који је закон или интерно правило школе повредила ученица и да ли је ово што је изнео професор само његово лично тумачење које, очекивано, има подршку Удружења Атеисти Србије.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да ли је и којим законом ако јесте забрањено да се ученик, студент прекрсти пред полагање испита? Да ли је и којим законом забрањено да човек исказује своју религиозност на начин који је примерен ситуацији и који не ремети права и обавезе другог? Ако није, онда овај професор мора бити позван на одговорност због флагрантног кршења људских права и због дискриминације ученика који су верници.

Ne pise nigde ali zakon govori o odvojenosti Crkve i drzave, a zakon je rastegljiv moze ovako a moze i onako.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Na šta bi časovi ličili kada bi na svaki pun sat kada zazvone zvona ili pre svakog odgovaranja, profesor prekidao predavanja zato što se đaci krste, mole, ili kada bi nehrišćani upražnjavali neke druge religijske rituale?

Ђаци су се само прекрстили, НИСУ СЕ МОЛИЛИ НИТИ КЛАЊАЛИ. То што су урадили не захтева никакво прекидање часа, нити може да ремети час - осим ако професору тај гест не иде на живце. А биће да је ово последње у питању.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
on reče da je pravoslavac, što onda ne dođe na pravoslavan forum da tu pojasni o čemu se radi, nego potrčao kod ateista.

Ево, веома би радо волели да видимо шта ће нам рећи и на који закон се позвати. Колико знам у Србији не постоји закон о забрани испољавања верске припадности стављањем крсног знака на себе.

Можда професор мисли да Бог неће помоћи ако неко не зна (ту се слажем, мора да се учи и да се труди а њима и Бог помаже), али заиста не видим којим правом он не дозвољава да дете махинално стави знак крста на себе ада је чуло звона?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne pise nigde ali zakon govori o odvojenosti Crkve i drzave, a zakon je rastegljiv moze ovako a moze i onako.

Не може. Одвојеност Цркве и државе не значи да је ђацима забрањено да се прекрсте. Забрањено је, на пример, да професор ђацима намеће своју веру пошто је он овде "држава".

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ђаци су се само прекрстили, НИСУ СЕ МОЛИЛИ НИТИ КЛАЊАЛИ. То што су урадили не захтева никакво прекидање часа, нити може да ремети час - осим ако професору тај гест не иде на живце. А биће да је ово последње у питању.

Да, он може да се жали на ђаке само под условом да ремете час.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisu ni svi đaci vernici, niti su svi vernici pravoslavci.

Аха, па да, у томе је проблем. Повређена су атеистичка осећања! Присуство верујућих вређа атеистичка осећења! Свака част!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nedavno se sa novim đacima prvog razreda ponovila ta situacija da su se krstili tokom redovnog časa kad su se oglasila crkvnena zvona. Na ovu pojavu sam odreagovao tako što sam učenicima skrenuo pažnju da nije primereno da na času ispoljavaju religijska osećanja. Crkva i država su po ustavu odvojene, a škola je državna institucija. Pitao sam ih kako bi reagovali kada bi možda neki učenik musliman hteo u vreme molitve tokom časa da se klanja Alahu.

Siguran sam da su đaci prvog razreda razumeli pitanje :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...