Jump to content

Архимандрит Софроније (Сахаров)

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Гости
  • Одговори 58
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Гости

Из архиве породице Старк:

Последње писмо које је стигло породици Старк је са датумом 6.фебруара 1992.године.Писмо је написао старчев келијник отац Серафим.Старац више није могао ни да пише.Стар,озбиљно и тешко болестан.Ипак,његова љубав није могла а да не упути последње речи својим драгим и вољеним пријатељима.На крају писма које је написао отац Серафим,дописао је својом руком:

Увек вас носим у свом срцу,иако готово да уопште не пишем.Радујем се што сте се видели са двојицом мојих монаха:оцем Симеоном и оцем Серафимом.

Са великом љубављу љубим,пре свега,вас,а онда и све многобројно потомство.

Молим Бога,за дар љубави према вама,да она сачува свој вечни карактер који јој је у природи.

Ваш,као и увек,и заувек Тати-Софроније.

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Njegov rodjak jeromonah Nikolaj Saharov predaje na Kembridzu.Covek je izuzetan teolog,i pravi naslednik duhovne tekovine starca Sofronija.Danas  starcev manastir u Eseksu polako postaje steciste i kosnica duhovne obnove Zapadne Evrope.Polako,ali sigurno. :dedica:

What on earth can you do with a degree in theology?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Још када би могли да примењујемо Старчеве поуке у конкретном животу у свету.Томе који успева ја се дивим.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...
  • Гости

Мисли старца Софронија

 

 

113-01-13_small.jpg

 

 

  • Свети Јован Богослов није био теолог, већ обичан рибар. Његова теологија је била стање. Све што је рекао важи за вечност.

 

  • Када живимо аскетски, по заповестима Јеванђеља, постајемо свесни да је та наука, тај живот од Бога, по Богу. Да тако задобијамо ум Божији и осећамо да нема удаљености од таквог живота и Бога.

 

  • Ако нас узнемирава помисао, можемо да је одбацимо. Слободни смо да мислимо нешто друго. То је лако рећи, али је у пракси то борба са сатаном прса у прса.

 

  • У Грчкој је читаво друштво прожето вером, молитвом у Православљем. У Грчкој су многи живи – нису мртваци.

 

 

 

превод са грчког језика:
Еп. Фотије

 

P1.jpg

 

 

Извор: Епархија далматинска



Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте!
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Molitva je neprestano stvaralastvo, uzvisenije od svake druge umetnosti ilinauke. Putem molitve mi dolazimo u dodir sa Bespocetnim Bicem. Drukcije receno,zivot Samo-postojeceg Boga ulazi u nas tim kanalom. Molitva je cin najvise mudrosti,vrline i lepote nad lepotama. Ona je sveti zanos naseg duha. Ali, putevi ovogstvaralastva su slozeni. Hiljadama puta se moze doziveti i plameno stremljenje kBogu, i ponovljeno otpadanje od Njegove Svetlosti. Cesto i na razlicite nacineosecamo kolika je nesposobnost naseg uma da se uznese ka Njemu; ponekad cemostajati na ivici neceg sto lici na bezumlje i sa bolom Mu ispovedati svoje placevnostanje: „Ti si mi dao zapovest da volim, i ja je primam celokupnim svojim bicem; alievo, u sebi samom ne nalazim silu te ljubavi... Ti si Ljubav; dodji sam i useli se umene, i izvrsi u meni sve sto si nam zapovedio, jer Tvoja zapovest uveliko prevazilazimoje moci... Iznurio se moj um u naporu da Te postigne. Moj duh ne moze dapronikne u tajne Tvog zivota... Hteo bih da u svemu tvorim volju Tvoju, ali moji daniizmicu u bezizlaznim protivrecnostima... Plasim se da Te ne izgubim zbog zlih mislikoje mi ispunjavaju srce, i taj me strah razdire... Dodji vec jednom i spasi mene koji tonem, kao sto si spasao Petra kada se osmelio da Ti podje u susret po morskimtalasima“ (up. Mt. 14,28-31)

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sa pojmom tragedije prvi put sam se sreo u svojim mladalackim godinama, i tone iz iskustva, nego iz knjiga. Evo kako su tada izgledale moje predstave: pred umomcoveka se otkriva nesto sto ga potpuno uvlaci u sebe. Ovu teznju su u davnavremena nazivali „idealom“. Da bi dostigao ono sto ga intuitivno zanosi, covek nepreza ni pred kakvim trudom, patnjama, rizikuje cak i sam zivot. Ipak, kada dostigneono sto je trazio, otkriva se surova obmana: stvarnost ne odgovara pretpostavkamauma, i razocarenje koje prirodno sledi dovodi uvredjeni duh do teske, cesto i veomaruzne smrti.Snazni ljudi su pod uticajem razlicitih ideala. Cesto su to posezanja na najvisuvlast. Tako je bilo sa Borisom Godunovim. U borbi za ostvarenje svoje potajne zeljeon, kao ni mnostvo njegovih prethodnika tokom vekova, nije izbegao krvavi prestup.Dostigavsi, pak, cilj, uvideo je da nije dobio ono sto je ocekivao: „Dokopao sam sevrhovne vlasti ... ali moja dusa nije srecna“

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U danasnje vreme su po celoj zemlji rasejani ljudi koji na svoje nedoumice trazeodgovor. Duhovna zedj mnogih nije zadovoljena - i to je istorijska cinjenica koja jezaista tragicna. Brojni su ljudi na ivici ocajanja. Svaki se od njih na svoj nacin, udubini svog duha, muci usled besmislenosti savremenog zivota. Oni su neutesni usvojoj nevolji: sopstveni individualni napori nisu dovoljni da bi se covek oslobodiohaosa koji je zahvatio svet, i svoj um skoncentrisao na ono sto je najvaznije (Lk.10,42).

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...