Jump to content

Неколико питања о обављању чина Свете тајне брака

Оцени ову тему


Guest - . . .-

Препоручена порука

  • Гости

Занимају ме ваши коментари на неколико питања које ме муче и за које не могу баш да нађем неки компромис између канонског права, државних закона и онога што јесте Црква.

Дакле, како поступати са онима који изразе жељу да се венчају у Цркви а пре тога су имали брачни живот који НИЈЕ крунисан црквеним браком, дакле имали су грађански брак? Они, црквено гледано ступају у први брак, првобрачни су...

Но, зар треба тако да се гледа? Зар то некако није мало чудно (заправо, мени је много чудно...)

Идемо даље:

Ако на пример један човек има два (три, четири) а девојка (жена) има један или више грађанских... по којој осоиви они струпају у први црквени брак?

Сада долазимо до практичног дела. Ако се то спомене онима који ступају у тај "први" црквени брак а пре тога су имали више грађанских и некако им се скрене пажња да ипак то није први брак, однах настаје хаос. Не дај Боже да им даш неку малу епитимију... ма и ко ће од њих да послуша свештеника...

Тако, налазим се у дилеми...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У неким руским требницима постоји чин благосилања сапружника које нису црквено венчани. Чинопоследование бракосочетания супругов, проживших много лет без церковного благословения

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Не причам о томе. Јасно сам навео проблематику. У питању су неколико грађанских бракова после којих неко хоће да ступи у црквени брак. Да ли се венчава као првобрачни?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Изнео бих своје скромно мишљење - сматрам да тај грађански брак за овај црквени не значи ништа, и да дође исто да ли се вјенчају они који су били у грађанским браковима или они који су живјели у ванбрачним (грађанским) заједницама и мијењали партнере свако мало... Мислим да је то исто стање...

Него који је највећи међу вама нека буде као најмањи, и који је старешина нека буде као слуга. (Лк. 22, 26)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

мени је ту све јасно црква признаје само црквени брак, а овај грађански не признаје, тако да је јасан став цркве по питању грађанског брака, без обзира колико је неко имао грађанских бракова.

у ствари било би занимљиво изнјети како канони третирају грађански брак, односно "везу" прије склапања црквеног брака и колике су епитимије

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Здраво људи,

везано за тему - не видим никакав проблем да неко ко први пут склопи прво грађански брак дође у цркву и тражи благослов за то, т. "склопи" брак и у цркви... штавише, мислим да је то у неку руку и нормално у данашњим условима... уносимо тиме нешто у цркву, дајемо свој допринос у свему томе, постоји нешто што доносимо и тражимо благослов за то... дакле, мислим да ту нема никаквих проблема, поготово не епитимија како неко написа... нормално, све ово подразумијева и хришћански начин живота, прије и послије благослова брачне заједнице...

Поред тога, мислим да сваки "други" брак, тј. 2., 3., 4. или рецимо 45638. нема апсолутно никаквог смисла... просто, с којом ће те женом/мужем Господ препознати као једно о другом доласку... 3., 5., 17. или неком другом/другим...

Поздрав!!!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нема везе грађански, који наш народ зове регистрација, показујући његов смисао.

Има људи који се венчају црквено, а не венчају у општини или у ово доба да су венчани црквено и да брачно живе као прави супружници, а да су формално венчани са неким на Западу формално, ради добијања папира.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Опет нешто није јасно. Значи то што је неко имао 1, 2, 3 или x грађанских бракова нема никакав ефекат, ако хоћете, и на његов црквени живот? Зар живот са другим па макар то био и само грађански брак већ није брачна заједница? Некако ми је лицемерно да затварамо очи над том чињеницом да је неко већ био ожењен, имао можда и децу итд... а ми га сада венчавао као првобрачног. Као да се ништа није десило у његовом животу- пуј пике, не важи. Да ли ме разумете о чему причам?

Мислим да је негде Владика Порфирије говорио да они који не живе у црквеном браку ( у смислу да је над њима обављена Света Тајна брака) већ само у грађанском, ипак живе у брачној заједници јер имају децу, имају своје заједничке тренутке, постељу... и самим тим могу и да се причешћују.

Посебна је прича када неко ко је 20,30,40 година у браку (грађанском), па онда напрасно одлуче да се венчају у Цркви, а онда ми им служимо исти чин као и онима који нису ушли у брак па се молимо за децу, за дуги живот, да се жених узвиси као Аврам, жена да буде благословена као Сара или да се размножи као Рахила...

Моје мишљење, никако било која теолошка или догматска одлука, јесте да треба преиспитати многе ствари по питању чинодејства у Цркви.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да је ту главно разумети шта тачно представља црквени обред венчања.

Моје мишљење је да Црква само благосиља љубав, тј. брак који већ постоји. Када двоје одлуче да оснују породицу и проведу живот заједно, то је већ брак у правом смислу те речи. Зато је исправно то што кажеш - да људи који су имали претходне (грађанске) бракове, па решили да се венчају у Цркви, нису "првобрачни".

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Моје мишљење, никако било која теолошка или догматска одлука, јесте да треба преиспитати многе ствари по питању чинодејства у Цркви.

И моје, само спреми кишобран... :)

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али сад први пут приносе ту заједницу Богу да је благослови.Ако почне тако да се гледа онда има и људи који су бивали у везама од по 7,8, година , па су првобрачни, а има и оних који су променили десетине партнера па су опет првобрачни. По чему се људи у грађанском браку разликују од њих.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@-Владимир-, тако како си написао испада да је заједница била несвета пре црквеног брака, а није.

поготово им "први пут" Бог благосиља заједницу ако имају децу :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да али сада први пут свесно предају ту своју заједницу Богу, тј. посвећују је Богу.

не брате, то могу и иначе да имају јер је заједница двоје посвећених једно другом већ света "Јер где су два или три сабрани у име моје онде сам ја међу њима." :)

света тајна брака је чин кроз коју Свети Дух сједињује у једно биће двоје.

то не могу без Цркве, све остало могу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...