Jump to content

Људи са аутизмом мање способни за веру у Бога; Вера = ”читање Божијег ума”?


Препоручена порука

Следећи пут прво прочитај нешто пре него кренеш да браниш и западнеш у сцијентизам.

Први пасу, прва реченица текста - абстракт - "People with autism appear less likely to believe in God – a discovery that has strengthened theories that religious belief relies on being able to imagine what God is thinking, a capacity known as "mentalising"."

И не стављај ми у уста нешто што нисам рекао, што сам извео из овога што сам ти управо цитирао. Ништа ја нисам изнео, него то следи из овог текста, ако бисмо ишли до краја. Ниси прочитао нити покушао да разумеш ни текст ни оно моје што си цитирао, него си одмах скочио да браниш златно теле.

Прво прочитај, онда размисли о тексту који си прочитао, онда прочитај шта је неко други написао као разлог неслагања, размисли о томе шта је тај други написао, и шта је хгтео да каже, па онда можеш и да критикујеш.

Свако добро!

Теби је проблем што те такви изрази у науци погађају. Међутим овдје не стоји нигдје у продужетку коју се посљедице тог "less likely to believе in God". А ти да си добро прочитао читав текст онда би прочитао и ове реченице:

The researchers caution, however, that the findings do not prove that belief in God relies exclusively on mentalisation. "We cannot infer causality without further research," says Norenzayan, pointing out that there are many other reasons why people may or may not believe in God, whether or not they are good at mentalising. Norenzayan's own research team has shown, for example, that analytical thinkers are less likely to believe in God.

Дакле истраживање не закључује да вјера у Бога лежи на ментализирању, јер додаје се даље да су разни разлози зашто се вјерује у Бога, без обзира је ли неко добар у ментализирању или не.

Тј аутисти према овом истраживању, лишени су стања у коме ће у некој ситуацији стати па замислити се на Бога, било замолити нешто или други, али то ништа не значи да су они тотално одсјечени од духовног искуства, и то истраживање не негира.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Теби је проблем што те такви изрази у науци погађају. Међутим овдје не стоји нигдје у продужетку коју се посљедице тог "less likely to believе in God". А ти да си добро прочитао читав текст онда би прочитао и ове реченице:

The researchers caution, however, that the findings do not prove that belief in God relies exclusively on mentalisation. "We cannot infer causality without further research," says Norenzayan, pointing out that there are many other reasons why people may or may not believe in God, whether or not they are good at mentalising. Norenzayan's own research team has shown, for example, that analytical thinkers are less likely to believe in God.

Дакле истраживање не закључује да вјера у Бога лежи на ментализирању, јер додаје се даље да су разни разлози зашто се вјерује у Бога, без обзира је ли неко добар у ментализирању или не.

Тј аутисти према овом истраживању, лишени су стања у коме ће у некој ситуацији стати па замислити се на Бога, било замолити нешто или други, али то ништа не значи да су они тотално одсјечени од духовног искуства, и то истраживање не негира.

Текст се, пријатељу, чита до краја.

"
Several studies have recently shown a relation between mentalising and the belief in a personal god
," says
Uffe Schjødt
of Aarhus University in Denmark, whose own studies have shown that regions of the brain vital for mentalising
are active when people pray
. "
Their finding that deficiencies in mentalising, as seen in people with autism, correlate with a decrease of such beliefs is hardly surprising
,
but it now finds support in solid empirical data.
"

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Спорно у томе јесте то што су они ПРЕТПОСТАВИЛИ да се молитва не може "обављати" без тог дела мозга. Да знају ишта о молитви, схватили би колико тај део мозга заправо смета при молитви и колико се верници боре сами са собом да тај део некако потисну и усредсреде се на чисту молитву, без триповања.

Nisu nista pretpostavili, vec su skenirali mozak ljudima prilikom molitve i videli da se taj deo mozga koristi.

I ne radi se o nikakvom tripovanju. Ako pravoslavci veruju da opste sa Bogom kao posebnom licnoscu, cak bi bilo logicno da se pokaze da ce deo mozga koji sluzi za razumevanje drugih osoba u tim situacijama da se aktivira.

Ili tebe sablaznjava sto se uopste mozak koristi pri molitvi?

А то је само једна ствар од које су кренули и онда направили милион кретенских конструкција које служе шокирању јавности. Наравно, ради лакшег финансирања следећег истраживања.

Лакше се долази до пара кад уз портфолио приложиш и пар прес клипинга.

Naucnici generalno imaju jako slab uticaj na to kako ce novinari da predstave njihov rad. Mada ja ovde ne vidim nista sokantno.

The mark of the immature man is that he wants to die nobly for a cause, while the mark of the mature man is that he wants to live humbly for one

In the absence of science, opinion prevails

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisu nista pretpostavili, vec su skenirali mozak ljudima prilikom molitve i videli da se taj deo mozga koristi.

I ne radi se o nikakvom tripovanju. Ako pravoslavci veruju da opste sa Bogom kao posebnom licnoscu, cak bi bilo logicno da se pokaze da ce deo mozga koji sluzi za razumevanje drugih osoba u tim situacijama da se aktivira.

Ili tebe sablaznjava sto se uopste mozak koristi pri molitvi?

Naucnici generalno imaju jako slab uticaj na to kako ce novinari da predstave njihov rad. Mada ja ovde ne vidim nista sokantno.

Да, саблажњава ме управо то што се мозак користи при молитви (то што сам писао малопре изгледа нема никакве везе. А написао сам да се ментализирање посебно појача током молитве, али да је чак и штетно за молитву, никако јој не користи, само одвраћа пажњу од молитве, тако да недостатак ментализирања није препрека молитви, чак супротно).

Иначе гледам да мозак што мање користим. Тако сам срећнији у животу. Сви ми верници смо такви.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

кхм, видим да смо се дотакли неких детаља па бих питао глупо питање ... зашто је потребна вера нерођеном детету да се спасеш, мозак или не?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, саблажњава ме управо то што се мозак користи при молитви (то што сам писао малопре изгледа нема никакве везе. А написао сам да се ментализирање посебно појача током молитве, али да је чак и штетно за молитву, никако јој не користи, само одвраћа пажњу од молитве, тако да недостатак ментализирања није препрека молитви, чак супротно).

Иначе гледам да мозак што мање користим. Тако сам срећнији у животу. Сви ми верници смо такви.

Ти док не користиш мозак, при молитви изгледа да си прешишао и синајске пустињаке, будући да само умно-срдачна молитва када је остварнеа, дозвољава према предању отаца, не употребљавање ума, када се срце само моли исусовом молитвом. То би било нешто аналогно постизању нирване, али заправо светоотачке литература дозвољава да су такви подвижници ријетки јако, док је њих већина била негдје на пола пута измежу спуштања молитве из ума у срце. А онда сви остали обични вјерници миљама су далеко спуштања у срце, а то што ти мислиш да не користиш ум то је твоја илузија. Зато те и саблажњавају термини у тексту.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, саблажњава ме управо то што се мозак користи при молитви (то што сам писао малопре изгледа нема никакве везе. А написао сам да се ментализирање посебно појача током молитве, али да је чак и штетно за молитву, никако јој не користи, само одвраћа пажњу од молитве, тако да недостатак ментализирања није препрека молитви, чак супротно).

Pa dobro, ti naucnici nisu rekli da je mentaliziranje neophodno, vec da je cinjenica da se javlja prilikom molitve. Ja o tome ne mogu da sudim.

Иначе гледам да мозак што мање користим. Тако сам срећнији у животу. Сви ми верници смо такви.

Znao sam! :)

Nema ljutnje nadam se, pitanje mi jeste bilo neumesno.

  • Волим 1

The mark of the immature man is that he wants to die nobly for a cause, while the mark of the mature man is that he wants to live humbly for one

In the absence of science, opinion prevails

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ти док не користиш мозак, при молитви изгледа да си прешишао и синајске пустињаке, будући да само умно-срдачна молитва када је остварнеа, дозвољава према предању отаца, не употребљавање ума, када се срце само моли исусовом молитвом. То би било нешто аналогно постизању нирване, али заправо светоотачке литература дозвољава да су такви подвижници ријетки јако, док је њих већина била негдје на пола пута измежу спуштања молитве из ума у срце. А онда сви остали обични вјерници миљама су далеко спуштања у срце, а то што ти мислиш да не користиш ум то је твоја илузија. Зато те и саблажњавају термини у тексту.

Што опет доказује да ниси читао оно што сам писао, него имаш неку своју представу о томе шта сам хтео рећи, представу о неандерталцу који не разуме нешто што је рекао научник. А кад каже научник, онда је то наука. А кад је то наука, о томе се и не размишља, то је просто тако.

Прво, нисам рекао да не користим ум, него да се трудим да избришем МЕНТАЛНЕ СЛИКЕ КОЈЕ СЕ ЈАВЉАЈУ ТОКОМ МОЛИТВЕ, што је ментализирање. Дакле, МЕНТАЛИЗИРАЊЕ НИЈЕ ИСТО ШТО И РАЗМИШЉАЊЕ. МЕНТАЛИЗИРАЊЕ ЈЕ ТРИПОВАЊЕ (најједноставније речено), и због тога МЕНТАЛИЗИРАЊЕ ШТЕТИ У МОЛИТВИ. Да ли успевам? УГЛАВНОМ НЕ, ШТО САМ И РЕКАО ГОРЕ НЕГДЕ.

Јел да да ствари постану мало јасније када се напишу ОВОЛИКИМ словима?

И не капирам уопште у чему је фора. Прво си писао да у тексту не стоји то што стоји, сада ме убеђујеш да сам рекао нешто што нисам, шта је следеће? А то само због тога што сам ти увредио златно теле.

А ја да водим разговоре у којима нешто морам по сто пута да понављам, или да користим велика слова да би неко уопште прочитао шта сам хтео рећи, не морам. Могу, на пример, да спавам.

Лаку ноћ.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naucnici generalno imaju jako slab uticaj na to kako ce novinari da predstave njihov rad. Mada ja ovde ne vidim nista sokantno.

  • Волим 1

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Дакле, МЕНТАЛИЗИРАЊЕ НИЈЕ ИСТО ШТО И РАЗМИШЉАЊЕ. МЕНТАЛИЗИРАЊЕ ЈЕ ТРИПОВАЊЕ (најједноставније речено)

Mentaliziranje nije tripovanje. Mentaliziranje jeste razmisljanje. Evo nekih definicija:

  • Mentalization is a psychological concept that describes the ability to understand the mental state of oneself and others which underlies overt behaviour.[1] Mentalization can be seen as a form of imaginative mental activity, which allows us to perceive and interpret human behaviour in terms of intentional mental states (e.g. needs, desires, feelings, beliefs, goals, purposes, and reasons).
  • Mentalisation: ‘mind-mindedness’, the ability to see ourselves as others see us, and others as they see themselves; to appreciate that all human experience is filtered through the mind and therefore that all perceptions, desires and theories are necessarily provisional.

The mark of the immature man is that he wants to die nobly for a cause, while the mark of the mature man is that he wants to live humbly for one

In the absence of science, opinion prevails

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Прво, нисам рекао да не користим ум, него да се трудим да избришем МЕНТАЛНЕ СЛИКЕ КОЈЕ СЕ ЈАВЉАЈУ ТОКОМ МОЛИТВЕ, што је ментализирање. Дакле, МЕНТАЛИЗИРАЊЕ НИЈЕ ИСТО ШТО И РАЗМИШЉАЊЕ. МЕНТАЛИЗИРАЊЕ ЈЕ ТРИПОВАЊЕ (најједноставније речено), и због тога МЕНТАЛИЗИРАЊЕ ШТЕТИ У МОЛИТВИ. Да ли успевам? УГЛАВНОМ НЕ, ШТО САМ И РЕКАО ГОРЕ

Углавном не јер ментализирање није триповање, а скуни је у посту горе навео пар дефиниција које ментализирање повезују управо са размишљањем. Стварање слика може бити посљедица и размишљања, али ментализирање није само стварање слика.

Али доста, кад се не можемо споразумјети, ваља свако на своју страну. Лаку ноћ.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Овде је посреди најбаналнија злоупотреба науке у сврхе добијања пара, јер је, као и у свакој другој грани, постало уносно изаћи у медије. И уколико те нема у медијима, не добијеш паре за даља "истраживања".

Контам твоју поенту, али ово је апсолутно нетачно. Огромна већина научника, сигурно близу 100%, се никада у животу не појави у медијима. Паре за истраживање се не добијају ако се појавиш у медијима, него ако успеш да објавиш радове, а радове прихватају или одбијају други научници. Мода свакако постоји у науци, али она сигурно нема везе са појављивањем у медијима. Научницима то уопште не треба, пре бих рекао да треба медијима.

Само ми није јасно како се људи одавде (чију интелигенцију и већину ставова иначе стварно ценим) увек залепе за овакве глупости само због тога што имају етикету "наука". Нико вам не брани да понекада употребите и здраву логику и критички став при оцени онога што се овде (или било где) поставља.

Због неуролошког дела приче. Ако ниси приметио, ти си мање више једини на теми који је искључив. Нико се за тему није залепио, него је постављена ради дискусије. Не знам колико је истраживање добро, а колико није. Не познајем добро ту грану науке да бих могао да судим, а камоли да пресудим. Само ми је занимљив онај део да је неки одређени део мозга важан за поимање баш личног Бога, не за религиозност генерално. То да је неко рекао да такви људи не могу да се спасу је чиста глупост. О томе нема ни речи. По том критеријуму бисмо морали да одбацимо пола психијатрије, јер би онда пола тих људи били осуђени на тешке грехе без могућности покајања.

P. S.

Ако те баш занима та нека ”медијско” лице појединих научника и ”научника”, препоручујем овај текст.

http://blog.b92.net/text/16810/Estradna-nauka/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Без да даље улазим у тему, свако је рекао шта мисли, ево само за шта се добијају паре за истраживања, због чега кажем да има таблоидизације науке, и због чега мислим да је и ово једно истраживање у том правцу:

http://www.cafe.ba/fun/29610_Americki-naucnici-Neobavezan-seks-ne-uzrokuje-psihicku-stetu.html

http://zabava.myfineforum.org/archive/americki-naucnici-dokazali-da-prava-ljubav-postoji__o_t__t_723.html

http://www.24sata.rs/vesti/svet/vest/americki-naucnici-pronasli-nacin-da-se-oslobodite-muva/29401.phtml

http://press-pub.com/presspub/portalnews/stravicno-americki-naucnici-testirali-sifilis-na-ljudima/

http://www.24sata.info/zabava/zanimljivosti/91599-Americki-naucnici-Kao-muskarci-muzjaci-muha-traze-utjehu-picu.html

http://www.dnevniavaz.ba/tehnologija/nauka/95523-americki-naucnici-dosli-do-zakljucka-da-je-jogurt-afrodizijak.html

http://www.cafemontenegro.com/index.php?group=29&news=249259

Јасна је мени поента онога што сте хтели да кажете, али сам чуо неколико ликова који су радили на пројекту око Хигсовог бозона који су спомињали "Божију честицу". Нису имуни на паре, видели су шта пали код масе, и видели су начин да добију додатне паре.

Ено га Стојковић, који је вамо у Крагујевцу. Стицајем околности из прве руке знам како је ишло са том банком матичних ћелија и са целом том истраживачком установом која треба да се сагради. Медицински факултет (крагујевачки) је целу пројектну документацију одавно завршио, све је било спремно, из министарства су имали обећања да ће паре добити. Међутим, пара никако и нигде.

Али да се кладимо да ће сада да се институт сагради у експресном року. Није свуда овако екстремно као овде, али далеко од тога да су људи било где постали имуни на сликање у медијима.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

Mislim da su oni vernici. Mozak im nece poprimiti nesto iz spoljasnjeg sveta, niti buditi sumnje, strahove, ... ostaje im srce, i to onako otvoreno i iskreno. Ne znam. Ja kada vidim takve ljude i decu, vidim im nesto u ocima. A to retko vidjam u 'obicnim' ljudima.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...