Jump to content

У чему је суштинска разлика између православља и римокатоличанства ?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Anatema je Grcka rec i oznacava prokletstvo pa ma koliko to "necivilizovano" zvucalo,

i izvor reci nema apsolutno nikakvu vezu sa otpadanjem od Bozije Istine.

Dakle oni koji ne prihvataju navedene tacke su prokleti od strane RKC.

Svi pravoslavni, svi protestanti, svi otpadnici od RKC su pod prokletstvom i to nije ukinuto.

Cak i oni koji su vam nakloni i ovde na forumu i sire ali ne ispunjavaju ove tacke su prokleti.

Sveti Sinod koji vam za koji dan dobronamerno dolazi u posetu je proklet sa vase strane.

Pitanje je zasto biste se uopste ujedinjavali sa prokletnicima?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 595
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Anatema je Grcka rec i oznacava prokletstvo pa ma koliko to "necivilizovano" zvucalo,

i izvor reci nema apsolutno nikakvu vezu sa otpadanjem od Bozije Istine.

Dakle oni koji ne prihvataju navedene tacke su prokleti od strane RKC.

Svi pravoslavni, svi protestanti, svi otpadnici od RKC su pod prokletstvom i to nije ukinuto.

Cak i oni koji su vam nakloni i ovde na forumu i sire ali ne ispunjavaju ove tacke su prokleti.

Sveti Sinod koji vam za koji dan dobronamerno dolazi u posetu je proklet sa vase strane.

Pitanje je zasto biste se uopste ujedinjavali sa prokletnicima?

Kakve besmislice pišeš, još će neko pomisliti da si u pravu zato što ti niko ništa ne odepisuje, ja imam sad preča posla nego s takvima kao ti i Bogdanović se ganjat po Forumu. Pa pitajte onda svi vi sve svoje vladike i patrijarhe i episkope i arhiepiskope zašto hodaju i susreću se s nama ako misliš da je to tako tačno to što ti pišeš. Oni bi prvi to znali da ih smatramo prokletnicima i anatemisanim pa nam uopšte ne bi ni na oči izlazili. Znači svi oni su neznalice, neinformirani i ne znam šta još gore a ti ćeš tu da ih poučiš i poučavaš kako ih mi smatramo sve prokletim arcijereticima a vas sve zajedno prokletim jereticima. Pa onda idi pa ih redom sve upoznaj s tim tako važnim činjenicama koje oni bez tebe nikad ne bi saznali i da im ne bi šta slučajno promaklo. Adresu patrijaršje u Beogradu znaš, kreni prvo od patrijarha +Irineja, traži kod njega pod hitno audijenciju da mu izneseš sve te važne činjenice koje si "otkrio" pa nastavi dalje isto tako u Moskvi, Carigradu, Jerusalimu i po svim ostalim patrijaršijama što postoje u pravoslavnom svijetu. Mislim da će ti svi biti vrlo zahvalni na tim dragocjenim informacijama i na tom što činiš za pravoslavlje i pravu vjeru. Onda put pod noge i ne gubi vrijeme, istina je samo jedna! Ne gubi dragocjeno vrijeme sjedeći i piskarajući po nekakvim Forumima.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пишем, братијо, пред лицем Бога свог: смирите срца своја и видећете милост Господњу још овде на земљи и познаћете Творца небеског и ваша душа неће моћи да се насити љубави.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

S takvima kao ti ja nemam naprosto šta i o čemu pričati a to ni ne želim. Istina o lijepom i ružnom vremenu i rezultatima u fudbalskoj lizi mogu pričati sa svakim, no, nisam zato tu na Forumu da pričam s vama o lijepom i ružnom vremenu i rezultatima u fudbalskoj lizi.
Ти не схваташ да је позив на покајање љубав, а не мржња. Могао бих једноставно да кажем: имате сакраменте, супер сте, само тако наставите, браво! Али, тада бих лагао.

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ти не схваташ да је позив на покајање љубав, а не мржња. Могао бих једноставно да кажем: имате сакраменте, супер сте, само тако наставите, браво! Али, тада бих лагао.

Shvatam ali me to ne zanima, s takvim koji misle da se ja imam ili mi katolici imamo radi nečega kajat ja uopšte ne razgovaram niti šta imam razgovarat! Sorry, plačeš na pogrešnom grobu. Razumiješ li sad?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ти не схваташ да је позив на покајање љубав, а не мржња. Могао бих једноставно да кажем: имате сакраменте, супер сте, само тако наставите, браво! Али, тада бих лагао.

Maloprije sam ti "crtao" da postoje kod nas i takvi katolici koji isto tako puni hrišćanske ljubavi za vaše duhovno dobro i spasenje duša vaših smatraju da jedina vrsta razgovora koja se s pravoslavcima i protestantima može i treba voditi su ustvari neprestani i uporni apeli na vaše odricanje od jeresi i zabluda, i protestanata, također, naravno, te vraćanje k Majci Crkvi Katoličkoj i vaše kajanje zbog svega toga, tih svih vaših jeresi i zabluda itd. A s njima ja isto tako uopšte ne vodim nikakve diskusije niti ih smatram ikakvim relevantnim sugovornicima pa onda stvarno nemam nikakvih razloga radi kojih bih bilo kakve diskusije imao voditi s tobom. Sad ako ti to nije jasno, ja ti tu ne mogu pomoći, mogu ti samo ponovo i opet ponovo napisati ovo isto.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Anatema je Grcka rec i oznacava prokletstvo pa ma koliko to "necivilizovano" zvucalo,

Anatema ne znači nekakvo magijsko "prokletstvo" već ekskomunikaciju iz Crkve, isključenje iz zajednice vjernih

i eventualno s tim spojenu osudu jeresi i pogrešnih stavova osobe koja je zbog njih isključena iz Crkve bila.

Poistovjećivanje takvog smisla "prokletstva" s ekskomunikacijom je s teološkog pogleda pogrešno i protivno Jevanđelju.

Jednostavno je to disciplinska mjera, kao što je na primjer isključenje iz škole zbog lošeg vladanja.

Crkva kažnjava, to je istina, ali nikakva "prokletstva" ne "baca" na ljude, to bi bilo presumiranje Božijeg Suda.

Jedino Bog ima pravo odrediti tko je prokletim a tko nije, anatema ili ekskomunikacija se mogu i povući,

ako se kažnjena osoba popravi i pokaje za svoje grijehe kao što je to zatražio recimo Fidel Castro javno.

No treba priznati da je istorijski došlo do deformacije tog pojma koji danas pogrešno znači prosto "prokletstvo".

Anatema jednostavno znači da Crkva nakon što je pokušala popravit nekakvog čovjeka a on je nije htio poslušati,

odriče se javno odgovornosti za njegov dalji duhovni život i njegove postupke kao i odgovornosti za spasenje njegove duše.

http://sr.wikipedia....rg/wiki/Анатема

http://bs.wikipedia.org/wiki/Anatema

http://hr.wikipedia.org/wiki/Anatema

http://en.wikipedia.org/wiki/Anathema

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Svakim teškim ili kako se kod nas katolika kaže "smrtnim" grijehom se svaki hrišćanin automatski isključuje iz Crkve, u nju se ponovo vraća tek nakon pomirenja s Bogom i Crkvom u Svetoj Tajni Ispovijedi. Tako da nam nikakva anatema za to nije potrebna, da ju nekakav episkop, arhiepisko ili patrijarh, papa nad nama izriču. Izreknemo i proglasimo si je mi sami svojim grijehom koji smo počinili, no mora to biti teškim grijehom, ubistvom ili sličnim nečim takvim. K čemu onda služi anatema? Pa tome kad recimo imamo slučaj epskopa koji i pored toga što je bio rasčinjen i dalje služi "arhijerejsku liturgiju" rekli bismo neovlašteno i samoinicijativno. Znači ako dotični nije počinio nikakav drugi teži grijeh, ubio i slično, ljudima se na prvi pogled može učiniti da je sve u redu i ok. Međutim nije, on čini svetokradež, krade Svete Tajne, ili što bismo mi rekli čini "sakrilegij", neopravnjeno si prisvaja i raspolaže Svetim Tajnama isto kao da su njegovim osobnim dobrom ili ličnom imovinom. Zato se to zove još i svetokradež. A to je jednim od najozbiljnijih i najtežih grijeha što postoje u Crkvi i hrišćanstvu uopšte. Ljudi, mirjani će si reći, e pa šta je, tako svet čovjek, ima bradu, ima mitru, ima odeždu, posti se i moli, čini dobra djela, nije moguće da je to nekakav grješnik. Zato Crkva ima anatemu kao sredstvo razlikovanja da bi odvojila janjce od kozlića pa i onima kojima na prvi pogled nije jasno o čemu se radi postane to jasno bar tada kad ih Crkva jednostavno isključi iz sebe, iz Crkve, iskopča ih, OFF! I nije nikakvom slučajnošću što je najveći broj ekskomuniciranih kroz istoriju bio episkopa i arhiepiskopa pa čak i patrijarha, a tek vrlo mali broj običnih sveštenika i đakona i zanemarljivo mali broj mirjana. laika. Ovo je samo primjer, svaka sličnost je sasvim slučajna. Sad mislim da je jasnije k čemu tačno služi ANATEMA.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Glupirate se s tim videima, znate odlično da bih i ja itekako imao šta da izvučem kakvih sve vaših videa s kaluđerima "hokejašima" i kojekakvih tuča po liturgijama kod vas. Jermeni i Grci vam tamo hokejašku ligu napravili, kod njih je sad to redovno svake godine, mogu već slobodno počet prodavat unapred i abonoman karte. A gdje su si napravili to "hokej igralište", to bolje da ni ne spominjem. Ako me naljutite, uradim to i postavim ih sve na svoj depozit i svima na FB razdijelim pozivnice s linkovima da ih idu razgledat. Vi stvarno ako želite da se drugi k vama ponašaju pristojno ponašajte se i vi prema njima pristojno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То Александар у налету љубави. Док се администратори не пробуде да га мало охладе.
Администрација ме је замолила да не називам римокатолике јеретицима (без обзира на то шта кажу васељенски и остали сабори), и то сам колико видим испоштовао, без обзира што сматрам став администрације пре свега небулозним и лицемерним, а затим погрешним и погубним по саму сврху овог форума.

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

+!

Свети Марко Ефески: „Латини нису само расколници, него су и јеретици. Наша је Црква дуго ћутала о томе, понајвише због тога што су њихови народи знатно већи и јачи од нашег."

Ne ulazim u to, je li dugo šutila ili nije, ali stadu treba davati hranu u pravo vrijeme bez obzira,

je li zgodno ili nezgodno.

No, da pojednostavimo dijalog.

1. Pravoslavlje je istinito, a katoličanstvo je štetno.

Zaključak: ne smije se pravoslavlje ujedinjavati s katoličanstvom!!!

2. Pravoslavlje je istinito, ali i katoličanstvo je istinito.

Zaključak: ???

- Što u tom slučaju, ako je katoličanstvo vođeno Duhom Svetim,

te su i dogme plod toga Duha?

- Što ako je to Istina?

Ako sam uvjeren, da nije, nego je pravoslavlje samo vođeno Duhom Svetim, jer je Crkva,

a ne katoličanstvo,

onda sam dužan prihvatiti pravoslavlje.

- No, ako sam uvjeren u Duhu, da je katoličanstvo Crkva, koju je Gospodin utemeljio,

a pravoslavac sam ili protestant ili Židov ili ateista, što mi je onda činiti?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Anatema je Grcka rec i oznacava prokletstvo pa ma koliko to "necivilizovano" zvucalo,

A u kojem grčkom rječniku si to našao?

Evo tumačenje s mjerodavnog mjesta:

"anathema, to = thing separated, so of people officially pronounced separated from the Church"

[A Patristic Greek Lexicon, edited by G. W. H. Lampe, Oxford, Oxford University Press, 1961. str. 102.]

Najlakše je biti tvrdoglav...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...