Jump to content

Мала ризница мудрости ♥ ♥ ♥

Оцени ову тему


Тавита

Препоручена порука

OBUĆAREVA MOLITVA

Jedan obućar došao je rabinu Isaku od Gera i postavio mu sledeće pitanje: »Kako da se posvetim jutarnjim molitvama? Moje mušterije su siromašan svet, imaju samo po jedan par cipela. Obično ih donose kasno uveče, i ja provedem skoro čitavu noć popravljajući ih - u zoru uvek ostane još ponešto da se uradi ako hoću da svi imaju cipele pre nego što krenu na posao. Zato pitam - šta ću s jutarnjim molitvama?«

»Kako si do sada radio?« upitao ga je rabin.

»Ponekad ih izgovorim na brzinu i bacim se na posao, ali od toga samo osećam krivicu. Često se uopšte ne pomolim, i tada me muči neko osećanje praznine, pa mi se, s vremena na vreme, kad podignem čekić, učini kao da mi srce uzdiše: 'kako sam nesrećno, ne stižem čak ni da izgovorim jutarnje molitve'.«

»Da sam Bog, taj uzdah bio bi mi mnogo dragoceniji od molitve«, odgovorio mu je rabin.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Постављена слика

Један старац је сваког дана сатима непомично седео у цркви. Свештеник га је једном приликом упитао шта му Бог казује.

"Бог не говори, он само слуша", одговорио је старац.

"А ти, шта му ти говориш?"

"Ја не говорим, само слушам."

Четири стадијума молитве:

Ја говорим, ти слушаш.

Ти говориш, ја слушам.

Нико не говори, али обоје слушамо.

Нико не говори, нико не слуша - тишина.

***

У ћутању је мудрост, јер онај који стварно зна не хвали се и не прича о ономе што зна. Док онај који пуно прича и хвали се обично мало зна.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Убица

У Бразилу постоји једна биљка коју зову убица. Припада породици пењачица. У почетку се шири око дрвета наизглед безопасно. Али кад обујми стабло, нагло се развија и обавија све изданке дрвета; кад дође до врха дрвета, оно је већ мртво од смртоносног загрљаја.

Истим таквим загрљајем обујми и грех човека. У почетку се настањује полако али кад дође и укорени се у нашем унутрашњем свету, тад се нагло развија и, уколико нас прејако стисне - доноси нам духовну смрт.

"Лидија"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Разум и Срце

Питам чулног човека: ко си ти? А он одговара: ја сам ја. - И мисли на своје тело.

Питам мисаоног човека: ко си ти? а он одговара: два странца видим у себи, и ја се пробијам између њих, гостујући час у једног час у другог. - И мисли на инстиктивну и свесну душу своју.

Питам духовног човека: ко си ти? а он одговара: има Неко у дну душе моје; пружам руке да Га дохватим, но видим, да би ми за то требале руке дуже од васионе. Питај Њега, ко сам ја?...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ima jedna slika na kojoj je naslikan Isus Hristos koji stoji ispred jedna velika vrata kuce i jednom rukom kuca, a u drugoj ruci drzi lambu...

Kad je slika postavljena na izlozbi jedan covek primetio je:

- Slika je lepa, ali ima jednu malu gresku - vrata nemaju rukohvat sa spoljasne strane

- Ne, to nije greska. Ova vrata su ljudsko srce, a ona se otvaraju samo iznutra - odgovorio mu je umetnik.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мноштво затвора

Два човекољубива хришћанина посетила су једног поподнева затворе. Из онога што су видели, уверили су се да су мушкарци у већини, а да је жена било далеко мање у њима. Наметнуло им се питање: "Зашто - у чему је разлика?" Управник затвора решио им је недоумицу.

- Немојте заборавити - рече им, - да у храмовима има више жена а мање мушкараца.

То је истина. Они који не иду редовно у Цркву Христову и удаљавају се са пута Божијег лакше крше законе, што је разлог да такви људи заврше у затворима. То је, иначе, говорио и Свети Козма Етолски: "Доћи ће време када ће се испразнити цркве, а напунити затвори." Како да то разумемо? Човек који живи далеко од Бога, способан је за све. И за највећи грех и за најгоре убиство, јер их сматра посве обичним и природним делом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Један рабин, даде просјаку прстен своје жене јер није имао новчић. Тај прстен је скуповцен, рече жена. Рабин појури за човеком. Куда ћеш ? - упита га жена. Да кажем оном човеку да не продаје прстен у бесцење.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Постављена слика

Kad je bilo jasno da će učitelj umrijeti, učenici su bili potišteni.

Učitelj, smiješeći se, reče: "Ne vidite li da smrt daje ljepotu životu?"

"Ne. Voljeli bismo da nikada ne umreš."

"Što god je istinski živo, mora umrijeti. Gledajte cvijeće: jedino plastično cvijeće nikada ne umire."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Постављена слика

Меџнун тражи Лејлу

Неки човјек,  пролазећи пустим друмом, угледа Маџнуна где седи у прашини и пребире по њој, као да нешто тражи.

»Шта то тражиш, Меџнуне?«, упита, мислећи да је младић можда изгубио прстен, или томе слично.

»Тражим Лејлу«, одговори Меџнун спокојно.

»Лејлу?! Мисли ли да ће је наћи баш овде?«, опрезно ће онај човек, уверен да има посла с лудаком.

»Ја њу тражим свугде«, одговори Меџнун, »у нади да ћу је наћи негде.«

арапска прича суфијске  батине

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Постављена слика

КРАЉ ПЕТАР I КАРАЂОРЂЕВИЋ (1844-1921) УОЧИ БИТКЕ НА КОЛУБАРИ:

“РАЗРЕШАВАМ ЗАКЛЕТВЕ СВАКОГ”

Децо!

У току последње две године ви сте се херојски борили против Турака, Бугара и Албанаца и савлађивали неизмерне потешкоће. Ви сте победили непријатеља и тиме сте украсили себе и ваше оружје беспримерном славом. Сада сте поново овде скоро четири месеца да се борите против једног новог непријатеља, моћнијег и боље наоружаног који је и у живој сили вишеструко надмоћан.

Јунаци!

Ви сте исцрпљени услед натчовечанских напора и ви желите да се вратите својим кућама да би поново видели своје жене и децу. Они, такође, дрхте за вашу судбину и очекују вас са сузама у очима. Али, отаџбини је потребна ваша заштита, а ви сте јој се заклели да ћете се борити до последње капи крви. Ја разумем вас. Жеље ваше и ваших су оправдане. Због тога ја разрешавам заклетве сваког оног који жели својој кући. Нека им Бог то не рачуна као грех. Вратите се својим кућама, а ја вам дајем часну реч да се због тога никоме неће ништа десити. Ја, пак ваш стари пријатељ остајем овде са својим синовима да умрем на овим положајима, јер ако непријатељ жели да заузме Србију мораће преко леша вашег краља и леша његових синова.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

О пријатељству.

Пријатељ – то је човек који зна све о теби, и, упркос томе, не престаје да те воли

Р. Емерсон

Пријатељство – то је уметност ћутања удвоје.

В. Аксенов

Живи тако, да твоји пријатељи никада не постану твоји непријатељи, а да ти непријатељи постану пријатељи.

Питагора

Пријатељство се завршава тамо где почиње неповерење.

Сенека

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...

Живи тако, да твоји пријатељи никада не постану твоји непријатељи, а да ти непријатељи постану пријатељи.

Примјер како би сваки Православац требао да живи  klapklap

У хришћанству нема пречица

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...