Jump to content

Мала ризница мудрости ♥ ♥ ♥

Оцени ову тему


Тавита

Препоручена порука

Постављена слика


Prema učenju taoista Duh i Materija su u vrijeme postanka svijeta vodili borbu na život i smrt.

Duh je naposljetku odnio pobjedu, a Materija je osuđena na vječni život u unutrašnjosti zemlje.

No, prije toga je glavom udarila o nebeski svod i nebo prepuno zvijezda razbila na komadiće.

Boginja Niuka izronila je iz mora, blistava u svom vatrenom oklopu.

Kuvajući dugine boje u kotlu, uspjela je vratiti zvijezde na njihova mjesta, ali nije uspjela pronaći dva mala komadića, pa nebeski svod nije bio potpun.

To je porijeklo ljubavi: dvije duše neprestano obilaze Zemlju, svaka u potrazi za svojim Drugim Dijelom.

Kada se sastanu, uspijevaju povezati ona dva komadića koji nedostaju i tada, za taj par, cijeli univerzum ima smisla.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

HAMLET: A, frule! - Dajte da vidim jednu. - Vi želite da budem sa vama malo nasamo. Što vi neprestano oblijetate oko mene, da mi nanjušite trag, kao da hoćete da me natjerate u klopku?

GILDENSTERN: O, gospodaru, ako je moja revnost odveć drska, onda je i moja ljubav suviše nepristojna.

HAMLET: Ja to ne razumijem dobro. Hoćete li svirati na ovoj fruli?

GILDENSTERN: Ne umijem, kneže.

HAMLET: Ja vas molim.

GILDENSTERN: Verujte mi, ne umijem.

HAMLET: Preklinjem vas.

GILDENSTERN: Ali ja ne umijem ni da je držim, kneže.

HAMLET: To je lako, kao lagati. Prstima i palcem hvatajte ove rupe, ustima duvajte u nju i ona će dati od sebe najrječitiju muziku. Evo, vidite, ovo su rupe.

GILDENSTERN: Ali ja ne umijem da to dovedem u sklad, nemam dara za to.

HAMLET: Pa vidite kakvu tričavu stvar pravite vi od mene. Vi hoćete na meni da svirate, hoćete da saznate za moj ključ; hoćete da mi iz srca isčupate tajnu; htjeli biste da učinite da odjeknem od najnižeg tona do vrha svoje skale. A evo ovog malog instrumenta u kome je divan glas i obilje tonova, pa ga vi ipak ne možete natjerati da govori! Do sto đavola, mislite li vi da se na meni može lakše svirati nego na jednoj fruli? Nazovite me kojim hoćete instrumentom, ali ne možete svirati na meni.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...

Чуо сам једну народну пословицу која гласи:"циганима не кумуј, са жандарима не другуј, жени тајне не казуј".

ЉУДИ ТРАЖЕ СЛОБОДУ, А СЛОБОДА ТРАЖИ ЉУДЕ !

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Чуо сам једну народну пословицу која гласи:"циганима не кумуј, са жандарима не другуј, жени тајне не казуј".

штооо то тако Драгане?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Чуо сам једну народну пословицу која гласи:"циганима не кумуј, са жандарима не другуј, жени тајне не казуј".

штооо то тако Драгане?

Нисам то ја измислио, чуо сам у народу.

ЉУДИ ТРАЖЕ СЛОБОДУ, А СЛОБОДА ТРАЖИ ЉУДЕ !

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Rabin Harold Kušner gledao je djecu koja su na obali mora zidala kulu od pijeska.

Kada su upravo završili zamišljenu kulu, za koju su potrošili mnogo vremena i strpljenja,

došao je talas i sravnao kulu sa zemljom.

Rabin je očekivao suze i bijes.

Djeca su sjela, uzela se za ruke i počela se smijati.

Malo zatim, započela su graditi novu kulu.

Rekao je:

“Spoznao sam da su me djeca naučila veoma važnu životnu lekciju:

sve stvari u našem životu koje stvaramo dugo vremena i s mnogo energije, stvorene su u pijesku. Trajni su samo naši odnosi s ljudima. Prije ili kasnije doći će talas i odnijeti sve ono što smo sagradili s tolikim trudom. Kada se to dogodi, moći će se smijati samo oni koji će imati s kim da se drže za ruke.”

Постављена слика

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

"Kada bih imao jedan komadic zivota,

dokazivao bih ljudima koliko grese,

kada misle da prestaju da se zaljubljuju kada ostare,

a ne znaju da su...

ostarili kada prestanu da se zaljubljuju.

Ne bih pustio da prodje,

ni jedan jedini dan...

a da ne kazem ljudima koje volim da ih Volim."

Gabriel Garcia Marques

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Постављена слика

Na velikom početku Nepočetka Duh i Tvar našli su se u smrtnoj borbi. Na kraju je Žuti Car, Sin Neba, likovao nad Shuhyungom, zloduhom mraka i zemlje. Titan, u predsmrtnoj agoniji, udario je glavom o sunčani svod i smrskao modru kupolu od žada u komadiće.

Zvezde su izgubile svoja gnezda, Mesec je besciljno lutao među vratolomnim provalijama noći. U očaju, Žuti je Car stao posvuda tražiti obnavljača Nebesa. Nije morao uzaludno tražiti.

Iz Istočnoga mora izronila je smiley-dance007, božanska Niuka, s rogovima na glavi i sa zmajevskim repom, blistajući u svom oklopu od ognja. Ona zavari petobojnu dugu u svojem čarobnom kotlu i iznova sagradi nebo. Ali, se takođe, pripoveda da je Niuka zaboravila ispuniti dve pukotinice u plavome svodu..

Tada je nastalo dvojstvo ljubavi –dve duše što jure svemirom i nikada ne spavaju.

sve dok se ne spoje da bi upotpunile univerzum jer svako iznova mora sagraditi svoje nebo.

(taoisticka prica)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Čovek, rekao je, to zvuči gordo.

Čovek nosi u sebi svoj licni rat koji mora voditi, dobiti ili izgubiti, sam – svoju vlastitu pravdu koju mora sam izvršavati. Sad je sam odmerio osvetu za smrt svojih prijatelja, bez obzira na stavove drugih. Da nije mogao osvetiti svoje prijatelje, kakve koristi od svih onih dana vežbanja i snajperske veštine, majstorstva oka, ruke i daha? Šta vredi čast koju cene i poštuju desetine miliona ljudi, ako ga nešto više ne zaslužuje u svojim vlastitim očima.

Ima još jedan element u njegovoj osveti.

Čovek, ma koliko popularan i obožavan, živi uglavnom sam sa sobom.

Ako ne živi u pomirenju sa samim sobom, ako ga muči nešto što nije učinio, a morao je učiniti da sačuva vlastitu predstavu o samom sebi, on je sličan nesretnom demonu prognaništva što lebdi visoko iznad svetla..

Shvatio je još nešto.Ima mnogo puteva i mnogo uspona koji vode prema vrhu. Ali čovek može stići na vrh i sam, uz pomoć najviše jednog prijatelja.

( Jerzy Kosinski)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Постављена слика

Možda. Imamo svoju reč.

Najmudriji odgovor na konačna pitanja.

Reč koja ukazuje na otvorena vrata i široke horizonte. Ne verujem u to da je značenje života zagonetka koju treba razrešiti.

Život jeste. Ja jesam. Svašta može da se desi.

A ja verujem da svome životu mogu dati novo značenje.

Neizvesnost je sreća u formi nesreće.

Da sam apsolutno siguran u sve, proveo bih život u patnji, bojeći se smrti. Ali, pošto je uvek sve moguće, čuda su uvek negde u blizini i nikada neće prestati da se događaju.

Verujem da čovekova sloboda može da se definiše jednom jedinom rečju koja, poput sićušnog podupirača omogućava vratima postojanja da ostanu otvorena.

Ta reč je: Možda.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kad je hladno, bodljikavo prase traži drugu bodljikavu prasad da leže zajedno, da se zbiju, jer im je tako toplije.

Da nemaju bodlje, to bi bilo lako.

Ali, bodljikava prasad imaju duge i oštre bodlje. Kad se zbiju u gomilu, bodu jedno drugo.

To nije dobro.

A nije dobro ni kada im je hladno.

Zato se bodljikava prasad dugo muče dok ne nađu neko zgodno rastojanje da budu jedno uz drugo, a da se ne bodu.

To rastojanje zove se lepo ponašanje....

4chsmu1

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Постављена слика

Jovanka Orleanka, Devica iz Orleana

"Ja ne znam da jašem. Ne znam ni da se borim.

Bog je onaj koji će me voditi i pomoći mi."

I pored sve većeg ismejavanja od strane Francuza, Orleanka je ostala u gradu

Hatsepsut je egipatska bighugbighug iz XVIII dinastije koja je vladala Egiptom od 1479. do 1458

Svesna svoga prava, ona je svugde nastupala kao zakoniti faraon, u kraljevskoj odori i sa svetom bradicom. U natpisima na hramu je napisano kako ju je Tutmes I proglasio za svoju naslednicu i naredio da se ona kao takva prizna.

Клеопатра је рођена 69 године п.н.е у Александрији, Египат.

последњи египатски фараон.

Hipatija

prva žena u istoriji koja se priznato bavila naukom. Živela je u Aleksandriji, u Egiptu, i njen rad je bio veoma cenjen u okolnim zemljama Mediterana.

Marija Terezija

Carica Svetog Rimskog Carstva

bliss jeeee Mađarske, Češke, Hrvatske i Slovenije

Nadvojvotkinja Austrije itd.

Jedina žena na vladarskoj poziciji tokom 650 godina stare dinastije Habsburg i ujedno jedna od njenih najsposobnijih vladara, ključna figura na evropskoj sceni 18. vijeka.

MILUNKA SAVIĆ

u Balkanskim ratovima 1912. i 1913. godine borila kao dobrovoljac. U dobrovoljačku jedinicu je primljena zahvaljujući lukavstvu - odsekavši kosu,

jahojao234 Elizabeta I

Bila je kćerka kralja Henrika VIII. i Anne Boleyn, a za prijestolje se izborila protiv Marije Stuart, naslijedivši polusestru Mariju I. Tudor. Njeno doba je prozvano ''zlatnim dobom'' engleske istorije...

Mileva Marić, Ajnštajnova supruga

Lepa, bistra, darovita, sigurno da je išla ispred svog vremena.

Bila je neprihvaćena. Odbačena prvo od jevrejske porodice Ajnštajn koja nije prihvatala strance. Odbačena hirovitošću svog supruga za koga se da zaključiti da je bio egoističan, bez osećaja za porodičnu čestitost.

Mislim i da je bio veoma nepošten i bez savesti jer je ubirao plodove slave i priznanja sa brutalnom bezobzirnošću, svestan da su to plodovi i Mileve Marić.

Patio je od dečačkog egocentrizma.

Tako je i kao "nevaljalo dete" slomio skupocenu svoju igračku - jedinstvenu ženu i nejaku decu.

Mata Hari

Za vreme Prvog svetskog rata Mata Hari je putovala između Engleske, Francuske, Holandije i Španije. Svoju naklonjenost i umeće u plesu koristila je u Francuskoj tokom špijunske karijere. Ona je jedna od najvećih figura u Prvom svetskom ratu. Bila je kurtizana mnogih visokih oficira i imala je puno ljubavnika, većinom visokih državnika i vojnih generala, na obema stranama, što pre samog rata, što tokom rata. Iako veoma kratka, njena špijunska karijera ostala je u svetskoj istoriji zapisana kao jedna od najosmišljenijih i najefikasnijih.

Ljubica Maric

Zaboravljena u Srbiji, cenjena u svetu

Jelena Trojanska

Jelena - žena Menelajeva, kralja Sparte, koju je oteo

Marija Montesori

Filozof i pedagog, tvorac obrazovnog sistema „Montesori“

rođena: 31. avgust 1870.

Sappho

Sappho, Safo, Σαπφω, Ψαπφα, Sapphô

grcka pesnikinja

Plod tišine je molitva.

Plod molitve je vjera.

Plod vjere je ljubav.

Plod ljubavi je služenje.

Plod služenja je mir!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...