Jump to content

Ауторско право (copyright)

Оцени ову тему


Иван ♪♫

Препоручена порука

Još 2003. jedna holandska firma dobila je od evropskog suda prvih 9 nota Betovenove kompozicije Za Elizu kao trademark (zaštitni znak):

http://www.edri.org/edrigram/number23/elise

http://www.furelise.com/

tražio sam malo po netu, ne znam da li ovo još uvek važi

šta reći osim 7896634joooj

ujedno ovde možemo da prodiskutujemo i o današnjem autorskom pravu uopšte

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Još 2003. jedna holandska firma dobila je od evropskog suda prvih 9 nota Betovenove kompozicije Za Elizu kao trademark (zaštitni znak):

http://www.edri.org/edrigram/number23/elise

http://www.furelise.com/

tražio sam malo po netu, ne znam da li ovo još uvek važi

šta reći osim 7896634joooj

ujedno ovde možemo da prodiskutujemo i o današnjem autorskom pravu uopšte

Da neko ne pomisli drugačije, ova odluka samo znači da druge kompanije ne mogu da koriste "Za Elizu" (tj. njen početak) u svojim reklamama, kao svoj zaštitni znak...

Nego, šta mislite o ovome:

https://89.216.38.52/DistinctiveSigns/detail.php?entity=mark〈=sr&file_nbr=2003_00001729

https://89.216.38.52/DistinctiveSigns/detail.php?entity=mark〈=sr&file_nbr=2003_00001730

https://89.216.38.52/DistinctiveSigns/detail.php?entity=mark〈=sr&file_nbr=2003_00001728

Doduše, vidim da su ovi zahtevi odbačeni i odbijeni... ali mislim da su u jednom trenutku bili prihvaćeni.

Šta mislite o zaštiti ovakvih slika kao žiga?

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da neko ne pomisli drugačije, ova odluka samo znači da druge kompanije ne mogu da koriste "Za Elizu" (tj. njen početak) u svojim reklamama, kao svoj zaštitni znak...

...

pa to i jeste neverovatno ovde, ,,Za Elizu" je valjda u javnom domenu

dokle može da ide to trademark-ovanje

pa jel normalno da možeš da prisvojiš šta 'oćeš za svoj znak po principu ko prvi dohvati, razmisli dokle to može da ide

znači sad niko ne sme da pusti Za Elizu u svojoj reklami

ili ima li smisla praviti žig od ove kompozicije kao znaka raspoznavanja neke firme?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Та цела прича о ауторским правима је данас достигла један невероватан ниво бесмислености. Погледајте само рачунарску индустрију и све оне идиотске службе. Звонко је једном поставио тему

5057225682_5291272961_b.jpg

https://www.pouke.org/forum/topic/12320-ко-кога-тужи/

Па онда они дебилизми са дистрибуцијом књига, музике, филмова. Иде се чак и дотле да је проблематично имати неку песму као звоно на мобилном ако је заштићена ауторским правима. Ту је и ова најсвежија забрана продаје Самсунговог таблета у ЕУ због тужбе Apple-a. Да ти се смучи... Лудачких примера на све стране.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

... dokle može da ide to trademark-ovanje

pa jel normalno da možeš da prisvojiš šta 'oćeš za svoj znak po principu ko prvi dohvati, razmisli dokle to može da ide...

02.11.2007

Tarzanov krik postao javno dobro

Desetogodišnja pravna bitka između nasljednika ostavštine Tarzanova oca Edgara Ricea Burroughsa i patentnog ureda Europske unije završena je presudom prema kojoj je Tarzanov krik nemoguće zaštititi patentom, tako da je on postao javno dobro.

Premda naoko nebitna, odluka implicira korištenje prepoznatljivog krika Kralja džungle u brojne komercijalne svrhe, od reklama i ring-tonova za mobilne telefone do videoigara.

Britanski patentni ured Trade Marks and Designs odbio je molbu nasljednika za registraciju Tarzanova krika uz obrazloženje da ga je nemoguće prikazati notama te da kao takav nije autorsko glazbeno djelo.

RGC Jenkins & Co, londonska agencija za zaštitu intelektualnog vlasništva, pokušala je dokazati da je krik prepoznatljiv zaštitni znak i detaljno ga opisala: 'Počinje uzvikom aaaa, zatim slijedi prvo jodlanje, a potom ponovno aaaa u višoj frekvenciji, drugo jodlanje te nekoliko kratkih izmjena urlika i jodlanja.'

Sam krik djelo je Johnnyja Weissmüllera, prvog zvučnog Tarzana iz 1932, a Burroughs ga u knjizi nije detaljno opisao. Weissmüller je tvrdio da je krik kombinacija životinjske rike i jodlanja kojim se bavio kao dječak, prije nego što je postao peterostruki olimpijski pobjednik u plivanju i prvi Tarzan na zvučnom filmu. Uz to, MGM oduvijek tvrdi da je Weissmüllerov krik doradio njihov odjel za zvuk.

Kako god bilo, ako ste vješti u oponašanju Tarzana, sada možete biti sigurni u to da je vaša interpretacija legalna. Štoviše, HMV i Times Online pokrenuli su nagradnu igru po imenu Tarzanov krik, u kojoj možete osvojiti kolekciju od devet filmova o legendarnom junaku iz džungle i to samo ako zaurlate kao on u telefonsku slušalicu. Ocjenjivački žiri odlučit će čiji je krik bio najbolji.

http://www.ezadar.hr/clanak/tarzanov-krik-postao-javno-dobro

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Та цела прича о ауторским правима је данас достигла један невероватан ниво бесмислености. Погледајте само рачунарску индустрију и све оне идиотске службе. Звонко је једном поставио тему

...

https://www.pouke.org/forum/topic/12320-ко-кога-тужи/

Па онда они дебилизми са дистрибуцијом књига, музике, филмова. Иде се чак и дотле да је проблематично имати неку песму као звоно на мобилном ако је заштићена ауторским правима. Ту је и ова најсвежија забрана продаје Самсунговог таблета у ЕУ због тужбе Apple-a. Да ти се смучи... Лудачких примера на све стране.

baš tako, da ti se smuči

meni ovo naročito smeta zbog muzike, jer kad napraviš neku muziku neminovno je da će barem malo ličiti na nešto drugo, što je i normalno, jer sviramo iste instrumente, koristimo iste tonalitete i moduse, pevamo, delimo ista osećanja, i uopšte imamo mnogo toga zajedničkog i normalno je da nam umetnička dela liče jedna na drugo

diskutovao sam malo sa kolegama autorima na audiojungle forumu i oni se generalno ne opterećuju mnogo s tim, jer neki i žive od muzike kao profesionalci i moraju da rade (ja onako amaterski); i uopšte smatraju da ako izraziš sebe da će to biti dovoljno originalno i da nećeš imati problema

što se tiče IT-a, koliko znam, u Evropi se ne može patentirati softver, samo algoritam (što i ima smisla)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

što se tiče IT-a, koliko znam, u Evropi se ne može patentirati softver, samo algoritam (što i ima smisla)

Нема смисла да се ишта патентира, али то је дуга тема. Али како може патентирање алгоритма (што је суштински математичка формула) да "има смисла" а патентирање конкретног софтвера - не?
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нема смисла да се ишта патентира, али то је дуга тема. Али како може патентирање алгоритма (што је суштински математичка формула) да "има смисла" а патентирање конкретног софтвера - не?

algoritam je logički postupak za rešenje zadatog problema

softver je implementacija algoritma

algoritmi nisu matematičke formule, već skup koraka (u kojima se mogu koristiti i formule) kojima se dobija rešenje

algoritmi nisu nimalo naivna stvar, i ovde ne mislim na proste stvari tipa sortiranje niza brojeva, već na primer, obrada grafa semafora u gradu i nalaženje optimalnog rasporeda za puštanje/zaustavljanje saobraćaja, ili, nešto što spada u najteže probleme, odrediti raspored komponenti na štampanoj poloči tako da se vodovi ne ukrštaju i sl.

ili npr. šta misliš zašto su profesionalni plugin-ovi za muzičku produkciju tako skupi? Nije lako napraviti dobar reverberator

al kad imaš gotov algoritam, onda ga je lako iskodirati

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Termini su malo neprecizni: autorsko pravo i copyright

svakom stvaraocu pripada moralno pravo samim činom kreacije, koje je neotuđivo, tj. stvaraoc ne može prodati činjenicu da je on napravio delo,

ali može preneti ili prodati pravo na iskorišćavanje dela: kopiranje, modifikovanje, distribuciju, zaradu...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 6 months later...

Темељна разлика између ауторског права и копирајта је та, што је прво базирано на идеји сопственог права аутора код којег постоји веза између аутора и његове творевине, док се копирајт ограничава стриктно на дело као такво.

http://sr.wikipedia.org/sr-ec/Autorsko_pravo

Будимо људи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...