Jump to content

Деклерција о геноциду у Јасеновцу

Оцени ову тему


Препоручена порука

Usvojena Deklaracija o genocidu u Jasenovcu

Beta | 25. 05. 2011. - 12:39h | Komentara: 0

BANJALUKA, 25. maja 2011. (Beta) - Na Petoj međunarodnoj konferenciji o Jasenovcu, održanoj u Banjaluci, usvojena je Deklaracija kojom se od Hrvatske traži da prihvati istorijsku odgovornost za genocid nad Srbima, Jevrejima i Romima koji je u Drugom svetskom ratu počinila Nezavisna Država Hrvatska (NDH).

U Deklaraciji se navodi da bi u Hrvatskoj, Srbiji i BiH trebalo da se odredi isti dan "kao znak sećanja na žrtve genocida u NDH", kao i da sadašnje hrvatske vlasti utvrde i u razumnom roku isplate pravednu odštetu žrtvama i njihovim potomcima.

Zatraženo je i da se u celini sačuva i, kao spomenik žrtvama, održava jasenovački kompleks koncentracionih logora, te da se sprovede program zaštite i uređenja Spomen područja Donja Gradina. Učesnici Pete međunarodne konferencije o Jasenovcu zaključili su da su zločini ustaša i NDH nad Srbima, Jevrejima i Romima tokom Drugog svetskog rata bili "smišljen i planiran genocid, onako kako je

definisano Konvencijom UN o sprečavanju i kažnjavanju genocida iz 1948. godine".

U deklaraciji se još ističe da je NDH bila jedina zemlja u kojoj su tokom Drugog svetskog rata postojali koncentracioni logori za istrebljenje dece i dodaje da je u Staroj Gradiški, Jasenovcu, Uštici, Jablancu, te Gornjoj Rijeci kod Križevaca i Lobogradu prema nepotpunim istraživanjima stradalo 42.791 srpsko dete, 5.737 romske i 3.710 jevrejske dece.

U Deklaraciji se naglašava da je "zločin genocida u NDH po svojim razmerama najbliži holokaustu koji je u nacističkoj Nemačkoj izvršen nad Jevrejima". Član Međunarodne komisije za utvrđivanje istine o Jasenovcu Srboljub Živanović rekao je da će Deklaracija biti poslata parlamentima svih zemalja, a među prvima, zemljama bivše SFRJ.

Izvor: Beta

СРБИ ИЗУМИРУ БЛУДНИЧЕЋИ

"Узљубите љубав, младићи и девојке, за љубав прикладни; али право и незазорно, да младићство и девство не повредите, којим се природа наша Божанској присаједињује, да Божанство не узнегодује".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 50
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

УСВОЈЕНА ДЕКЛАРАЦИЈА О ГЕНОЦИДУ У ЈАСЕНОВЦУ

Учесници Пете међународне конференције о Јасеновцу усвојили су данас у Бањалуци Декларацију о геноциду почињеном над Србима, Јеврејима и Ромима током Другог свјетског рата у НДХ-а.

015357.jpg

Хрватска треба да прихвати историјску одговорност за геноцид над Србима, Јеврејима и Ромима који је у Другом свјетском рату починила Независна Држава Хрватска, наводи се у Декларацији усвојеној данас у Бањалуци на Петој међународној конференцији о Јасеновцу.

Декларацијом се захтијева да се у Хрватској, БиХ, Републици Српској и Србији одреди исти дан као знак сјећања на жртве геноцида у НДХ и да садашње хрватске власти утврде и у разумном року исплате праведну одштету жртвама и њиховим потомцима.

Учесници су затражили и да се у цјелини сачува и одржава као споменик жртвама јасеновачки комплекс концентрационих логора, те да се проведе програм заштите и уређења Спомен-подручја Доња Градина, који је наставак пројекат о њеном уређењу из осамдесетих година прошлог вијека.

Пета међународна конференција о Јасеновцу закључила је да су злочини усташа над Србима, Јеврејима и Ромима током Другог свјетског рата у НДХ смишљен и планиран геноцид, онако како је дефинисано Конвенцијом УН о спречавању и кажњавању геноцида из 1948. године.

"Приликом провођења овог геноцида само у јасеновачком систему хрватских концентрационих логора је мучено, пљачкано, силовано и потом убијено 700 000 Срба, 23 000 Јевреја и 80 000 Рома", наводи се у Декларацији.

У овом документу истиче се да је НДХ била једина земља током Другог свјетског рата у којој су постојали концентрациони логори за истребљење дјеце, гдје је у Старој Градишци, Јасеновцу, Уштици, Јабланцу, те Горњој Ријеци код Крижеваца и Лобограду према непотпуним истраживањима страдало 42791 српско дијете, 5 737 ромске и 3 710 јеврејске дјеце.

Учесници су истакли да је злочин геноцида у НДХ по својим размјерама најближи холокаусту који је у Нацистичкој Њемачкој извршен над Јеврејима.

Члан Међународне комисије за утврђивање истине о Јасеновцу Србољуб Живановић рекао је да ће Декларација бити послана парламентима свих земаља, а међу првима, земљама насталим распадом бивше СФРЈ.

"Не знамо да ли ће их парламенти тих земаља одмах усвојити, али ако узмемо примјер сличне декларације коју су донијели Јермени о геноциду над њима из 1915. године, коју су неки прихватили тек прошле године, онда вјерујем да ми нећемо толико дуго чекати", рекао је Живановић.

Он је додао да се доношењем ове декларације жели скренути пажњу не само парламентима свих земаља, него и свијету у цјелини, да је на овом терену почињен грозан и смишљен злочин државе НДХ која је ставила ван закона Србе, Јевреје и Роме.

"Иако су многе земље имале податке о овим злочинима, о њима се до сада ћутало, прије свега зато што о томе ништа није говорила бивша Југославија. Доношењем ове декларације сврставамо се у мали број оних земаља које су дигле свој глас против почињеног злочина", рекао је Живановић.

Према ријечима преживјеле логорашице Јасеновца Добриле Кукољ, данас се први пут поставља питање одштете преживјелим логорашима и породицама жртава које треба да ријеши Хрватска, која никад није признала злочин који је учињен.

"Република Хрватска не признаје да је насљедник НДХ, по нашој тужби Хрватској послали смо жалбу УН да се размотре питања људи који су преживјели те страхоте, мада се то новцем не може исплатити", рекла је Кукољ.

Она је изразила захвалност предсједнику РС Милораду Додику на подршци да се режира филм о истини о Јасеновцу који треба да оде у свијет.

Учесници Пете међународне конференције о Јасеновцу данас ће посјетити и Спомен-подручја Доње Градине и Јаеновца.

С.В.

http://rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=40697

Magen VeLo Yera'e

מגן ולא יראה‎,

Link to comment
Подели на овим сајтовима

facenew22222222

СРБИ ИЗУМИРУ БЛУДНИЧЕЋИ

"Узљубите љубав, младићи и девојке, за љубав прикладни; али право и незазорно, да младићство и девство не повредите, којим се природа наша Божанској присаједињује, да Божанство не узнегодује".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

каква идиотарија, васкрсавање прошлости зарад прања скорашњих ратова facenew22222222-smileys-327.gif' class='bbc_emoticon' alt='facenew22222222' />

онда се чудимо што после иде српски председник и у моје се име извињава за нешто са чим ја везе нисам имао.

још ће испасти да су само срби, јевреји и роми били у јасеновцу  lqj2e2sokakote

Link to comment
Подели на овим сајтовима

[quote author=Милан Меденица ака Меда Брутал 7896634 link=topic=14395.msg449290#msg449290 date=1306325125]

каква идиотарија, васкрсавање прошлости зарад прања скорашњих ратова 7896634-smileys-327.gif' class='bbc_emoticon' alt='0203_cool' />

онда се чудимо што после иде српски председник и у моје се име извињава за нешто са чим ја везе нисам имао.

још ће испасти да су само срби, јевреји и роми били у јасеновцу  7896634

Ја немам појма којег си степена образовања !

АЛИ искрено ти препоручујем да прочиташ неку књигу...

Твоје вређање Србских жртви је јадно и жалосно...и немам појма како можеш да спаваш!

Magen VeLo Yera'e

מגן ולא יראה‎,

Link to comment
Подели на овим сајтовима

[quote author=Милан Меденица ака Меда Брутал :krstix: link=topic=14395.msg449290#msg449290 date=1306325125]

каква идиотарија, васкрсавање прошлости зарад прања скорашњих ратова 7896634-smileys-327.gif' class='bbc_emoticon' alt='0203_cool' />

онда се чудимо што после иде српски председник и у моје се име извињава за нешто са чим ја везе нисам имао.

још ће испасти да су само срби, јевреји и роми били у јасеновцу  7896634

Ја немам појма којег си степена образовања !

АЛИ искрено ти препоручујем да прочиташ неку књигу...

Твоје вређање Србских жртви је јадно и жалосно...и немам појма како можеш да спаваш!

извини, а чиме сам ја то увредио јасеновачке жртве, па још и српске? 7896634

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Њих и не можеш увриједити! Како би и могао?

Ти вријеђаш ближњега како би се "слађе" причестио. Пар текстова исправне догматике Владике Игнатија, коју тумачиш како теби одговара...оно типа "личност се сотварује кроз другога" тј. кроз тебе :)

Ако Мученици нису "идиоти" , онда су они који учествују у теми, ако нису ни они,онда су уредници сајта који су поставили рублуку "политика".

Но битно да ти ниси идиот, да је неко други, зар не? Ти си ту само да то кажеш!

СРБИ ИЗУМИРУ БЛУДНИЧЕЋИ

"Узљубите љубав, младићи и девојке, за љубав прикладни; али право и незазорно, да младићство и девство не повредите, којим се природа наша Божанској присаједињује, да Божанство не узнегодује".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Само дижете тензије беспотребно, и међусобно се оптужујете.

Прво би требало тражити од државе Србије да призна да је било геноцида над Србима у НДХ. Јер код нас и даље важи парола да је у НДХ геноцид вршен над антифашистима. А они нису истребљивали Србе зато што су антифашисти, него зато што су Срби!, зато што нису римокатолици! А то ни Србија неће да призна.

Тражити од Хрватске да призна да је она наследница НДХ је стварно глупост, нереално, смешно. Врло добро се зна њихов став, а то је да се ова Хрватска борила против НДХ (наравно, приче за малу децу, американце, европљане, и историју). Суштина и јесте да су те две државе настале на истим принципима, да Срба више не буде, ал то треба стално провлачити, и доказивати, у свету, а не њима. Они, као и ми то врло добро знају.

Дакле треба да се покрене прича о НДХ, то није васкрсавање прошлости, него је то питање будућности Србије и Срба. Дал су они свети мученици џабе дали своје животе, и смемо ли их ми исмевати, и заборављати, као што смо до сада радили?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Њих и не можеш увриједити! Како би и могао?

Ти вријеђаш ближњега како би се "слађе" причестио. Пар текстова исправне догматике Владике Игнатија, коју тумачиш како теби одговара...оно типа "личност се сотварује кроз другога" тј. кроз тебе 0110_hahaha

Ако Мученици нису "идиоти" , онда су они који учествују у теми, ако нису ни они,онда су уредници сајта који су поставили рублуку "политика".

Но битно да ти ниси идиот, да је неко други, зар не? Ти си ту само да то кажеш!

мора да много боли истина, јелда  :)

још више боли кад не можеш да се помириш са сопственим промашајем, па мораш другог неминовно да увлачиш у свој промашај.

види ову тему, идеална је за тебе.

https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,14377.msg448657.html#msg448657

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1. Дакле треба да се покрене прича о НДХ, то није васкрсавање прошлости, него је то питање будућности Србије и Срба.

...

2. На неки начин опет злоупотреба тих мученика.

1. лепо образложих да је то васкрсавање прошлости ради нечијих приватних политичких циљева, а не због ндх или жртава.

2. о томе и причам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Свакаквих има и међу нама Србима...

Искрено..давно смо дигли руке од матице... када је БоТа зајахао Србију...окренули смо се себи...

Тако ако Србија ко по зна који пут у задњих 10 година забоде нож у леђа Србима у Р.С .. неће бити ништа ново..

Magen VeLo Yera'e

מגן ולא יראה‎,

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Милан "Меда" и његови провокативни коментари као што је био овај јесу доказ колико су неким данашњим Србима "испрани мозгови" у вези свега што је српско. Али, добро, ја га одавно не узимам озбиљно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Милан "Меда" и његови провокативни коментари као што је био овај јесу доказ колико су неким данашњим Србима "испрани мозгови" у вези свега што је српско. Али, добро, ја га одавно не узимам озбиљно.

Имаш право!

Magen VeLo Yera'e

מגן ולא יראה‎,

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Свој став о Јасеновцу као несумњиво страшном српском,јеврејском и ромском стратишту, о НДХ као нацистичко-клерикалној творевини која је као један од примарних циљева имала и истрбљење Срба, изнео сам пре неки дан у претходној теми која је говорила о томе (по хиљадити пут) али сам је и закључао, јер потенцирање ових прича, које су у протеклих неколико месеци узели толико маха да је то заиста невероватно,суштински замагљују могућност озбиљног разговора о оним темама које су примарно хришћанског карактера...и то је безброј пута практично показано и доказано.Замолио бих вас да мало више покрећете теме које приличе карактеру и циљу форума,а мало мање форсирања (нисам рекао да их никако не покрећете,већ само мало мање...чисто да се разумемо!  greengrin) чисто историјско-политичких и дневно-политичких тема,јер мислим да су већ све приче на ту тему исцрпљене,сви ми знамо шта је био Јасеновац и шта се дешавало тамо.сви знамо,више него добро, шта су усташе радиле и шта се вековима раније радило Србима од стране РКЦ,оних који су владали тим просторима и хрвата, и мислим да нема смисла понављати једну те исту причу.Ко жели да прихвати истину прихватиће је,а ко не жели...можете до судњег дана да му причате,објашњавате и доказујете историјске чињенице...џабе! Ја рекох а ви како желите...никаквог ефекта ни једна једина прича оваквог каракетра неће имати код оних који једноставно не желе да знају,виде и осете...а зашто причати по милионити пут онима који то знају и осећају бол историјског страдања Срба од једних и истих? Они знају и преносиће својој деци и онима који желе да чују истину.То је више него довољно у ово тешко и несносиво време,у коме, идеолошки једнообразан а појавно шаролик, српски политички естаблишмент врши вишедеценијско тотално анестезирање (и у томе је скоро у потпуности успео!) српске душе,свести и срца,у друштву које је доведено на ивицу преживљавања и силовања здраве памети,а истовремено свесно дозвољава да се то настави до потпуног краха,свесно поспешује сопствену свеживотну резигнираност, друштво које је истовремено тотално индиферентно према себи самом а камоли да постоји трунка интересовања за прошлост из које паметни народи извлаче поуку...мислим да иоле паметан и озбиљан човек зна о чему причам.Поздрав и не замерите...журим на посао!

Non praevalebunt, non praevalebunt portae inferni!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

[quote author=Милан Меденица ака Меда Брутал :) link=topic=14395.msg449290#msg449290 date=1306325125]

каква идиотарија, васкрсавање прошлости зарад прања скорашњих ратова greengrin-smileys-327.gif' class='bbc_emoticon' alt='greengrin' />

онда се чудимо што после иде српски председник и у моје се име извињава за нешто са чим ја везе нисам имао.

још ће испасти да су само срби, јевреји и роми били у јасеновцу  joooj

imas i pravo ,nemaju mnogi veze sa mnogo cega  ,nekako to izvinjenje ide svima lako od ruke ,i nevrijedi da mnogo ako se ista stvar ponavlja  kod sviju  sledece prilike  kad bude,sjedne strane jedno sdruge drugo , ljudski um je veliki promasaj i ostace takav

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...