Jump to content

Да ли би се РКЦ распала када би се укинуо "папски примат"?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Odgovor je jednostavan, DA, raspala bi se i postala bi pravoslavna...

Raspala bi se na mnoge nacionalne i regionalne Crkve (ono što katolici spočitavaju pravoslavnima), i to bi bilo sasvim u redu.  

Što potvđuje moje mišljenje da pitanje papinskog primata nije nikakvom dogmatskom dubiozom,

tu nema biti šta sporno, već hijerarhijskim i disciplinskim crkveno-pravnim kanonskim, zakonskim problemom.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 118
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

U suštini jeste, samo što su katolici sve ovo proglasili dogmom, pa tu nastaje problem; nama nije problem da nam papa ne bude ništa, vama sad to predstavlja dogmatski problem.

Evo primera: dogma o bezgrešnom z. BDM, veoma neoprezno proglašena dogmom (jedna pučka pobožnost iz prevelikog pijeteta postala dogma), i od tada pa do danas ja nisam pročitao niti jedne smislene apologije zašto ovo treba biti dogma (da ne govorimo da je u krilu same RKC  bilo dosta protivljenja ovome).

"Sad je tren velikih odluka! Bolje živjeti 100 godina kao milijunaš, nego 7 dana u bijedi!"
soliver_mouseover.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Дакле да ли би се РКЦ распала када би се укинула институција "папства"?

Ne bi se raspala jer je pisano da Crkvu "ni vrata paklena neće nadvladati".

Zaboravio si da oni nas vode  svojim tefterima kao organizaciju a ne kao Crkvu.

Crkvu imaju oni, istina je samo jedna, mi imamo organizejšn s prezidentom Benediktom XVI.

Tako da se taj citat ne odnosi uopće na nas već na njih, naravno.

Sad ja ne razumijem što oni baš s nama hoće da se ekumenišu?

To mogu i sa Coca-Colom ili Pepsi-Colom. Ili Mac Donaldom.

To su isto tako organizejšn kao i mi? A isto tako uspješne!

 0110_hahaha

sHa_sarcasticlol

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Crkvu "ni vrata paklena neće nadvladati".

Zaboravio si da oni nas vode  svojim tefterima kao organizaciju a ne kao Crkvu.

Crkvu imaju oni, istina je samo jedna, mi imamo organizejšn s prezidentom Benediktom XVI.

Tako da se taj citat ne odnosi uopće na nas već na njih, naravno.

Sad ja ne razumijem što oni baš s nama hoće da se ekumenišu?

To mogu i sa Coca-Colom ili Pepsi-Colom. Ili Mac Donaldom.

To su isto tako organizejšn kao i mi? A isto tako uspješne!

Bez obzira - crkvu neće slomiti.

Istina je uvijek negdje u sredini..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Crkvu ne vodi Papa nego Duh Sveti, tako da se Katolička crkva ne može raspasti. Papa je samo Božje oruđe.

Kad je jedan katolik pitao vladiku Nikolaja Velimirovića ,imate li vi svog papu vladika mu je rekao imamo Duh Sveti je naš papa.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Crkvu ne vodi Papa nego Duh Sveti, tako da se Katolička crkva ne može raspasti. Papa je samo Božje oruđe.

Kad je jedan katolik pitao vladiku Nikolaja Velimirovića ,imate li vi svog papu vladika mu je rekao imamo Duh Sveti je naš papa.

Sjajan odgovor vladike, apsolutno identičan mojoj izjavi koju si i ti citirao.

Duh Sveti vodi naše Crkve, a i sve nas.

Istina je uvijek negdje u sredini..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Crkvu ne vodi Papa nego Duh Sveti, tako da se Katolička crkva ne može raspasti. Papa je samo Božje oruđe.

Kad je jedan katolik pitao vladiku Nikolaja Velimirovića ,imate li vi svog papu vladika mu je rekao imamo Duh Sveti je naš papa.

Sjajan odgovor vladike, apsolutno identičan mojoj izjavi koju si i ti citirao.

Duh Sveti vodi naše Crkve, a i sve nas.

Лео,

Ипак мислим да ниси баш добро разумио Дејана (иако ти он то неће појашњавати).

Што се питања тиче: да се уведе саборност у РКцркви, пукла би као леденица кад падне са крова о Ђурђевдану, са закашњелог прољетног снијега.

Исто оно што се са протестантима десило, а они најбоље око тога свједоче: не слажу се око ничега сем око тога да су против папе.

Да додам, да мислим да је БОЉЕ што постоји папа у оваквом шизматичком стању, јер да га нема дошло би до распада, а тиме би и много теже било водити разговоре са неких 100тиеак "цркава", и надати се да се евентуално некада вратите у литургијско општење са нама, да будемо Једна, Света и апсотолска Црква као што смо и били - на истим догмама, Предању, и саборношћу коју ми чувамо,одржавамо и чекамо на вас, и на други Господњи долазак.

СРБИ ИЗУМИРУ БЛУДНИЧЕЋИ

"Узљубите љубав, младићи и девојке, за љубав прикладни; али право и незазорно, да младићство и девство не повредите, којим се природа наша Божанској присаједињује, да Божанство не узнегодује".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Што се питања тиче: да се уведе саборност у РКцркви, пукла би као леденица кад падне са крова о Ђурђевдану, са закашњелог прољетног снијега.

Исто оно што се са протестантима десило, а они најбоље око тога свједоче: не слажу се око ничега сем око тога да су против папе.

Да додам, да мислим да је БОЉЕ што постоји папа у оваквом шизматичком стању, јер да га нема дошло би до распада, а тиме би и много теже било водити разговоре са неких 100тиеак "цркава", и надати се да се евентуално некада вратите у литургијско општење са нама, да будемо Једна, Света и апсотолска Црква као што смо и били - на истим догмама, Предању, и саборношћу коју ми чувамо,одржавамо и чекамо на вас, и на други Господњи долазак.

He he oprosti ali ovo, kako si epitetno poput pjesnika opisao što bi bilo kada bi se ukinuo primat Pape, me nasmijalo he he mogao bi pisati poeziju znaš?

A što ako bi se i ukinula titula Pape? Pogledaj sad duboko u sebe i odgovori mi: da li nas to pitaš jer se brineš što bi se dogodilo sa Katoličkom crkvom ili pitaš iz zlobe?

Istina je uvijek negdje u sredini..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Бог стобом, шта имам у себе гледати. Мени као православцу по вјеровању и поимању иако сам грешан то све сажаљиво изгледа.

Ја сам био по католичким храмовима, чак сам уулазио - не на мису - и молио се Богу у њима, али то мени само буди жалост, та хладноћа, и то погрешно поимање вјере. Поготово раздоре који владају.

Сваки православац, Лео, можда ти неће рећи, осјети свога некако по "духу", католика осјети као свога али мало "хладнога", а исламисту као некога ко му је много далеко. То је тај "печат дара Духа Светога".

Нисмо ми злобни, већина, ка вама - ко иоле нормално поимање своје вјере има - него нам је то страно, не као нешто идеолошко, него као душевно и духовно страно.

Ја ти савјетујем ако никада ниси био, отиди некада на нашу Литургију, ако имаш прилике - отиди и види сам, осјети.

Вјера је у нас усађена Духом, а не рациом, вкером а не знањем. Зато сте ви отишли дање од нас у уређењу царства земањског...а и црква вам је постала, дијелом, социјална институција. Мада по томе би се мало, не до краја, требали угледати на вас...по том социјалном дијелу, који није сам по себи најбитнији, али није ни небитан.

Теза "ми имамо литургију" нас не оправдава да се не бавимо и тиме - тј. помагању онима којима помоћ треба.

СРБИ ИЗУМИРУ БЛУДНИЧЕЋИ

"Узљубите љубав, младићи и девојке, за љубав прикладни; али право и незазорно, да младићство и девство не повредите, којим се природа наша Божанској присаједињује, да Божанство не узнегодује".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jesam Diko bio sam. Jako su vam lijepe crkve i izvana i iznutra, pogotovo one ikone svetaca po zidovima kao i topao osjećaj cijele unutrašnjosti.

Sa druge strane trudio sam se pratiti liturgiju ali nisam mogao razumjeti što pop govori. Bio sam i na liturgijama i na sprovodima i na vjenčanjima. S obzirom da nisam mogao razumjeti jer je pričao na crkvenoslavenskom (ili kojem već jeziku, a primjetio sam i da Pravoslavci ne razumiju što pop govori) pokušao sam se jednostavno utopiti u prostor, ikone, zvukove.. jednostavno: osjetiti Duh i bilo mi je odlično. Svakako ako budem u prilici za opet otići (po mogućnosti na vjenčanje, a ne sprovod) otići ću.

(Ne bih se osvrtao na tvoju kritiku u svezi Katoličke mise, crkava i sl. što si rekao jer mislim da nisi u pravu jer ono što osjetim na misi u svojoj Crkvi vjerujem da osjetiš i ti u svojoj stoga je bespredmetno uspoređivati čija je "bolja" jer obje su lijepe i obje su Božje.)

Istina je uvijek negdje u sredini..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам био на миси Лео, био сам у храмовима, овако, ван мисе.

Једном сам у једном европском граду, на станици, пролазио поред капелице и нешто ми је дошло да се помоли. Ушао сам, био је кип Маке Божје, и има испред оно да се клекне...знаш сам. Код нас то није тако, и нема кипова и не клечи се (сем у неким службама посебним врше се поклони), али из поштовања ка храму, вашему, а и Мајци Божјој, и тиме што је ту тако "прописано", клекнуо сам и ту се кратко помолио.

Мислим молити се може свуда (ван Литургије), али ипак тако дође човјеку.

Један примјер, онима који у потпуности омаловажавају ваше храмове, наве бих - мада не "тражим знаке" (Павле), али можда је за опмену:

Причао ми је један човјек да су преко неке фирме реновирали неку католичку цркву (храм), и један радник, непобожан пијући пиво, шта ли, стално је ишао мокрити, али је то радио замокравајући храм.

Овај му је рекао да то не чини, да је то ипак "кућа Божја" како то народ говори, а овај се исмијавао.

Доживио је страшну несрећу, повреду на раду немало затим.

ПС

Писао сам ти како ја осјећам, а не ко је у праву. Рецимо и пантекосталци падају  у екстае на својим скуповима, али не причамо о томе. Ипак, ја ти говорим, да мој лични осјећај је тај, да нека "инертност" Божје Благодати је остала и као да чека да опет будемо заједно.

То је оно што Флоровски пише. Али дуг је пут...траба радити на томе, најприје у себи убијати предрасуде, а телозима оставити тај посао. Ми смо ипак брача у Хрису Господу.

СРБИ ИЗУМИРУ БЛУДНИЧЕЋИ

"Узљубите љубав, младићи и девојке, за љубав прикладни; али право и незазорно, да младићство и девство не повредите, којим се природа наша Божанској присаједињује, да Божанство не узнегодује".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам био на миси Лео, био сам у храмовима, овако, ван мисе.

Једном сам у једном европском граду, на станици, пролазио поред капелице и нешто ми је дошло да се помоли. Ушао сам, био је кип Маке Божје, и има испред оно да се клекне...знаш сам. Код нас то није тако, и нема кипова и не клечи се (сем у неким службама посебним врше се поклони), али из поштовања ка храму, вашему, а и Мајци Божјој, и тиме што је ту тако "прописано", клекнуо сам и ту се кратко помолио.

Мислим молити се може свуда (ван Литургије), али ипак тако дође човјеку.

Један примјер, онима који у потпуности омаловажавају ваше храмове, наве бих - мада не "тражим знаке" (Павле), али можда је за опмену:

Причао ми је један човјек да су преко неке фирме реновирали неку католичку цркву (храм), и један радник, непобожан пијући пиво, шта ли, стално је ишао мокрити, али је то радио замокравајући храм.

Овај му је рекао да то не чини, да је то ипак "кућа Божја" како то народ говори, а овај се исмијавао.

Доживио је страшну несрећу, повреду на раду немало затим.

ПС

Писао сам ти како ја осјећам, а не ко је у праву. Рецимо и пантекосталци падају  у екстае на својим скуповима, али не причамо о томе. Ипак, ја ти говорим, да мој лични осјећај је тај, да нека "инертност" Божје Благодати је остала и као да чека да опет будемо заједно.

То је оно што Флоровски пише. Али дуг је пут...траба радити на томе, најприје у себи убијати предрасуде, а телозима оставити тај посао. Ми смо ипак брача у Хрису Господу.

Otiđi jednom na našu misu ako budeš u prilici mislim da će ti biti ugodno. Ako ništa uvijek možeš stati na dnu crkve ili blizu vrata da te nitko ne vidi 319.gif

Da, svi smo jedno u Kristu, i Krist je imao 12 učenika pa zašto mi ne bismo danas imali 12 crkava - ako je tako sada u Svijetu, neka je, jer na kraju svaki imamo nešto drugačije od ostalih, što je opet i Božje.

Istina je uvijek negdje u sredini..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Otiđi jednom na našu misu ako budeš u prilici mislim da će ti biti ugodno. Ako ništa uvijek možeš stati na dnu crkve ili blizu vrata da te nitko ne vidi sideways9

Da, svi smo jedno u Kristu, i Krist je imao 12 učenika pa zašto mi ne bismo danas imali 12 crkava - ako je tako sada u Svijetu, neka je, jer na kraju svaki imamo nešto drugačije od ostalih, što je opet i Božje.

Наравно да нисмо једно у Христу, јер да јесмо, била би само једна видљива Црква (једна истинска, свакако, и даље постоји). А дванаест ученика су имали исту веру у Господа и били су у јединству, тако да су то шупље екуменистичке приче о 12 или-колико-већ "цркава".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...