Jump to content

Младен Обрадовић: Нисам ја крив за насиље, него власт

Оцени ову тему


Препоручена порука

Niko ne veliča fašiste, niti propagira antisemitizam, već govorimo da nam je "sloboda" nametnuta, baš im hvala što su nas "oslobodili".

Српски народ је демократски на референдуму 2006. гласао за нови Устав Србије.

To ti je kao na farmi ili ovom dvoru, sve je dozvoljeno i sve je sloboda, samo da nema fizičkog kontakta.

Их, јадни ви што морате да трпите и то да особе са којима се не слажете имају слободу.

Бог је скоро па свемогућ. Он може све да уради... осим да изневери очекивања свог верника.

XIO

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 227
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Их, јадни ви што морате да трпите и то да особе са којима се не слажете имају слободу.

Слободу чега? Провокативног наметања? Показивања средњег прста монахињама? Ту слободу?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Слобода мишљења и изражавања

Члан 46.

Јемчи се слобода мишљења и изражавања, као и слобода да се говором, писањем, сликом или на други начин траже, примају и шире обавештењa и идеје.

Слобода изражавања може се законом ограничити, ако је то неопходно ради заштите права и угледа других, чувања ауторитета и непристрасности суда и заштите јавног здравља, морала демократског друштва и националне безбедности Републике Србије.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Америка је колевка модерне уставне републике, што је свакако врло битно цивилизацијско достигнуће, а са обзиром да је тек 1960тих постала демократија у правом смислу речи, ово друго свакако није но...

Problem je u tumacenju pojma demokratija. Mislis da je demokratija ono sto ti imas u glavi. Demokratija je ono sto imas u praksi. A ne tvoja ili moja ideja o demokratiji. Ili vrlo jednostavno, demokratija je vlast vecine.

Америка има тај Први Амандман, који је извор њиховог националистичког поноса и који је у поређењу са Европом доста либералан, нпр. закон о негирању Холокаста никад у Америци не би прошао, али ни ту није слобода апсолутна. Подстрекивање на насиље је и ту кажљиво, додуше претња мора да је непосредна. Наравно у Америци постоји БРДО неформалних начина да се ограничи нечији говор, да не говоримо о култури политичке коректности.

Naravno, neposredna. A zalaganje za nesto i "neporedno" mogu da budu svetlosnu godinu udaljeni. I naravno da postoje i ogranicenja. Ali zbog cega se nesto ogranicava a nesto ne? Ko i na osnovu kojih kriterijuma to odredjuje?

За нашу државу је мислим најбоље решење садашње, између Америчког које дозвољава неретко и отворене позиве на насиље и Европског које често претера у ограничавању слободе говора:

Слобода мисли, савести и вероисповести

Члан 43.

Јемчи се слобода мисли, савести, уверења и вероисповести, право да се остане при свом уверењу или вероисповести или да се они промене према сопственом избору.

Нико није дужан да се изјашњава о својим верским и другим уверењима.

Свако је слободан да испољава своју веру или убеђење вероисповедања, обављањем верских обреда, похађањем верске службе или наставе, појединачно или у заједници с другима, као и да приватно или јавно изнесе своја верска уверења.

Слобода испољавања вере или уверења може се ограничити законом, само ако је то неопходно у демократском друштву, ради заштите живота и здравља људи, морала демократског друштва, слобода и права грађана зајемчених Уставом, јавне безбедности и јавног реда или ради спречавања изазивања или подстицања верске, националне или расне мржње.

Родитељи и законски стараоци имају право да својој деци обезбеде верско и морално образовање у складу са својим уверењима.

Слобода мишљења и изражавања

Члан 46.

Јемчи се слобода мишљења и изражавања, као и слобода да се говором, писањем, сликом или на други начин траже, примају и шире обавештењa и идеје.

Слобода изражавања може се законом ограничити, ако је то неопходно ради заштите права и угледа других, чувања ауторитета и непристрасности суда и заштите јавног здравља, морала демократског друштва и националне безбедности Републике Србије.

Ko odredjuje i po kojim kriterijumima ovo crveno?

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"спречавања изазивања или подстицања верске, националне или расне мржње"

Ovo su imali i komunisti.

A gde se tu pominje pederastija? Znaci po zakonu mozemo da izazivamo mrznju prema homoseksualcima? To nije sankcionisano vidim.

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Када ће људима коначно постати јасно да је сукоб по питању ове несрећне параде заправо сукоб у којем Црква није једна од сукобљених страна, већ се она нашла усред унакрсне ватре између фашиста, насилника и квазипатриотских политичких профитера с једне, и ЛГБТ НВО и квазидемократских политичких профитера са друге стране?

У тој ситуацији Црква трпи ударце са обе стране - фашисти покушавају да се сакрију иза ње наводно се залажући за вредности које су блиске хришћанству, а педери то обилато користе намећући свој искривљени систем вредности као противтежу силеџијству и примитивизму фашиста, будући да се у тој медијској халабуци глас Цркве скоро ни не чује...

На жалост, велики број људи из Цркве спреман да направи дил са фашистима видећи их као мање од два зла, заборављајући ко су и шта су фашисти...

Због тога се већ ионако пољуљани углед Цркве све више и више топи...

Катодна цев све трпи, а интернет свакога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Problem je u tumacenju pojma demokratija. Mislis da je demokratija ono sto ti imas u glavi. Demokratija je ono sto imas u praksi. A ne tvoja ili moja ideja o demokratiji. Ili vrlo jednostavno, demokratija je vlast vecine.

У МОДЕРНОМ смислу речии демократија је власт већине УЗ широк спектар основних и неотуђивих права мањине и појединца који већина не може никаквим декретом да укине.

И не, Америка је у врло објективном и правом смислу те речи постала демократија тек 1960тих кад су се црнци у дотад отворено расистичкој Америци изборили за своја права и за једнакост.

Ko odredjuje i po kojim kriterijumima ovo crveno?

Закон. Закон одређују посланици. Посланике одређује народ на слободним и демократским изборима. Али ни ту се нема потпуна слобода јер:

Члан 20: Људска и мањинска права зајемчена Уставом могу законом бити ограничена ако ограничење допушта Устав, у сврхе ради којих га Устав допушта, у обиму неопходном да се уставна сврха ограничења задовољи у демократском друштву и без задирања у суштину зајемченог права.Достигнути ниво људских и мањинских права не може се смањивати.

При ограничавању људских и мањинских права, сви државни органи, а нарочито судови, дужни су да воде рачуна о суштини права које се ограничава, важности сврхе ограничења, природи и обиму ограничења, односу ограничења са сврхом ограничења и о томе да ли постоји начин да се сврха ограничења постигне мањим ограничењем права.

"спречавања изазивања или подстицања верске, националне или расне мржње"

Ovo su imali i komunisti.

 

Јесу, али су га примењивали превише широко и идеолошки, тј. свака критика комунистичког режима се третирала као ''подстицања верске, националне или расне мржње''. Дакле комунистички начин примене би кршио члан 20 садашњег устова, поготово први болдовани део.

A gde se tu pominje pederastija? Znaci po zakonu mozemo da izazivamo mrznju prema homoseksualcima? To nije sankcionisano vidim.

Релевантни делови следећих чланова Устава:

18: Људска и мањинска права зајемчена Уставом непосредно се примењују.

Уставом се јемче, и као таква, непосредно се примењују људска и мањинска права зајемчена општеприхваћеним правилима међународног права, потврђеним међународним уговорима и законима. Одредбе о људским и мањинским правима тумаче се у корист унапређења вредности демократског друштва, сагласно важећим међународним стандaрдима људских и мањинских права, као и пракси међународних институција којe надзиру њихово спровођење.

20: Достигнути ниво људских и мањинских права не може се смањивати.

21: Забрањена је свака дискриминација, непосредна или посредна, по било ком основу

, a нарочито по основу расе, пола, националне припадности, друштвеног порекла, рођења, вероисповести, политичког или другог уверења, имовног стања, културе, језика, старости и психичког или физичког инвалидитета.

27: Свако има право на личну слободу и безбедност.

Читав члан 54: Мирно окупљање грађана је слободно.

Окупљање у затвореном простору не подлеже одобрењу, ни пријављивању.

Зборови, демонстрације и друга окупљања грађана на отвореном простору пријављују се државном органу, у складу са законом.

Слобода окупљања може се законом ограничити само ако је то неопходно ради заштите јавног здравља, морала, права других или безбедности Републике Србије.

Узгред, овде се под појмом ''моралност'' подразумева општеприхваћена секуларна моралност (на пример, да су се сви учесници неке демонстрације скинули голи то би било кршење закона), а не религијска јер:

11: Република Србија је световна држава.

Цркве и верске заједнице су одвојене од државе.

Бог је скоро па свемогућ. Он може све да уради... осим да изневери очекивања свог верника.

XIO

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Слобода мишљења и изражавања

Члан 46.

Јемчи се слобода мишљења и изражавања, као и слобода да се говором, писањем, сликом или на други начин траже, примају и шире обавештењa и идеје.

Слобода изражавања може се законом ограничити, ако је то неопходно ради заштите права и угледа других, чувања ауторитета и непристрасности суда и заштите јавног здравља, морала демократског друштва и националне безбедности Републике Србије.

''ради заштите права'' се управо односи на говор који има за циљ да одузме некоме његова легитимна права, типа позив на убиство, а ''ради заштите угледа'' се односи на клевету.

Ти што су показали средњи крст нису нарушили ни право, ни углед тим монахињама. Евентуално су направили прекршај закона о јавном моралу.

Бог је скоро па свемогућ. Он може све да уради... осим да изневери очекивања свог верника.

XIO

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У МОДЕРНОМ смислу речии демократија је власт већине УЗ широк спектар основних и неотуђивих права мањине и појединца који већина не може никаквим декретом да укине.

И не, Америка је у врло објективном и правом смислу те речи постала демократија тек 1960тих кад су се црнци у дотад отворено расистичкој Америци изборили за своја права и за једнакост.

Sva ta prava manjina i pojedinaca je VECINA odobrila i bez te vecine i njene odluke te manjine ne bi imala ta prava. Bez tog uslova demokratija se ne bi mogla tako nazvati.

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Više nisam pametan, može li neko da mi kaže: "ko će da brani Srbiju i Srbe u slučaju agresije"?

Има нишизава, аквили и фра зокс из аустралије да дођу...

А ми ће мо да играмо покера да неби били у јереси етнофилитизма...

Magen VeLo Yera'e

מגן ולא יראה‎,

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Узгред, овде се под појмом ''моралност'' подразумева општеприхваћена секуларна моралност (на пример, да су се сви учесници неке демонстрације скинули голи то би било кршење закона), а не религијска јер:

11: Република Србија је световна држава.

Цркве и верске заједнице су одвојене од државе.

Odakle ti ovaj zakljucak o kom moralu je rec? Crkvena zajednica i Crkveni moral nisu sinonimi.

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Слобода мишљења и изражавања

Члан 46.

Јемчи се слобода мишљења и изражавања, као и слобода да се говором, писањем, сликом или на други начин траже, примају и шире обавештењa и идеје.

Слобода изражавања може се законом ограничити, ако је то неопходно ради заштите права и угледа других, чувања ауторитета и непристрасности суда и заштите јавног здравља, морала демократског друштва и националне безбедности Републике Србије.

''ради заштите права'' се управо односи на говор који има за циљ да одузме некоме његова легитимна права, типа позив на убиство, а ''ради заштите угледа'' се односи на клевету.

Ти што су показали средњи крст нису нарушили ни право, ни углед тим монахињама. Евентуално су направили прекршај закона о јавном моралу.

A pravo na govor je takodje ovim clanom zasticeno ili nije? Slicnu slobodu govora smo imali i kod komunista. Svasta si mogao da pricas ali i da zaglavis zatvor.

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I ovde se sada namece kljucno pitanje. Zivimo li mi u demokratskoj drzavi ili ne? I sta je to demokratska drzava? Sta je to demokratija? Da li demokratija sme da ignorise volju vecine i da koristi silu radi promovisanja prava manjine?

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Odakle ti ovaj zakljucak o kom moralu je rec? Crkvena zajednica i Crkveni moral nisu sinonimi.

Нису, свакако. Али црквени морал је ЦРКВЕНИ морал! Мој свакако није. Ја рецимо сматрам да не само да није неморално имати секс пре брака, него је неморално НЕМАТИ секс пре брака и не утврдити пре брака да ли си сексуално компатибилан са особом са којом претендујеш да проведеш цео живот. Судећи по општем понашању велики број људи, па и верника, се слаже са овим, те законска забрана имања секса пре брака, као што постоји у неким исламским државама, не може постојати у овој држави ако она претендује да се зове секуларна, тј. световна. Исто и са љубљењем на јавном месту и држањем за руке.

Са друге стране, на пример, општи друштвени концензус је да не треба бити го на јавном месту, те се то третира као прекршај.

A pravo na govor je takodje ovim clanom zasticeno ili nije? Slicnu slobodu govora smo imali i kod komunista. Svasta si mogao da pricas ali i da zaglavis zatvor.

Већ сам рекао, то је било право само на папиру али суштински ограничено. Зато комунизам није био не може да се сматра демократијом.

Ево мале вежбе:

Јел забрана критиковања и вређања угледа државе суштинско ограничење слободе говора?

Јесте. Право на критику власти је темељ демократског друштва и нема контроле државе и смењивости власти без тог права. То право ви првосрбијаши више него обилно користите.

Јел забрана вређања нечијих верских и других осећања суштинско ограничавање слободе говора?

Јесте. Јер су осећања субјективна и свако би могао да тврди да се осетио ''увређен'' кад год чује да се износи мишљење са којим се не слаже. Наравно у таквој клими само би моћни могли грубом силом да издејствују да се њихова осећања поштују. У преводу мишљења која не одговарају моћнима би у том случају била маргинализована и цензурисана.

Јел зарана дискусије о, на пример, француским сиревима суштинско ограничавање слободе говора?

Јесте. Иако је тема тривијална не постоји ниједан ваљан разлог зашто би се то право ограничило јер дискусија о француским сиревима никоме другоме ни на који плаузибилан начина не угрожава права и слободу. Заправо таква паушална забрана би озбиљно довела у питање постојања права на слободан говор, који је по дефиницији док не угрожава друге слободан!

Јел забрана претњи, расизма, позива на насиље и позива на ускраћење легитимних права другима суштинско ограничење слободе говора?

Није. Прво то је релативно мала класа свих врсти говора те није СУШТИНСКО ограничење права на слободу говора. Друго, представља отворени психички напад на другог, који је из историјског искуства неретко претходник и физичком нападу, и угрожава право на осећај личне безбедности. Треће, такав говор озбиљно подрива односе међу људима и темеље демократског друштва.

I ovde se sada namece kljucno pitanje. Zivimo li mi u demokratskoj drzavi ili ne? I sta je to demokratska drzava? Sta je to demokratija? Da li demokratija sme da ignorise volju vecine i da koristi silu radi promovisanja prava manjine?

1) Да. Младој и још увек лабилној демократији, али од 2000. свакако демократији. 2-3) Већ сам рекао: право већине да формира државну политику, власт изабрана на поштеним, регуларним и непосредним изборима са општим правом гласа, и све то са скупом неотуђивих основних људских права која мањина и појединац ужива. 4) Сме и мора да користи силу у ОДБРАНИ легитимних права мањине, иначе би и дан данас на југу Америке у неким деловима владао апартхејд. Владавина руље није демократија.

Ако ти мислиш да је ''репресија полиције'' то што хулигани нису добили права да каменицама гађају, бију, а можда неког и убију од учесника геј параде, и што је то полиција спречила користећи кудикамо мање силе него што би у било којој другој околности да је нека друга група у питању, онда је то стварно твој проблем.

Бог је скоро па свемогућ. Он може све да уради... осим да изневери очекивања свог верника.

XIO

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Više nisam pametan, može li neko da mi kaže: "ko će da brani Srbiju i Srbe u slučaju agresije"?

Има нишизава, Аквили и фра Зокс из Aустралије да дођу...

А ми ћемо да играмо покера да не бисмо били у јереси етнофилитизма...

1. Када се у Србији појаве фашисти и нацисти, Србија и јесте нападнута - и то изнутра. Као што 1941. године Срби нису пристали на пакт са ђаволом, не пристајем ни ја. Наравно, и тада је било оних који су једва дочекали Хитлера, као што би и сада ти и твоји образовци једва дочекали успостављање фашистичке диктатуре - али као што је српски народ 27. марта јасно и гласно одговорио Хитлеру, верујем да и данас има довољно разумних људи чије памћење, када је фашизам у питању, није селективно и трајно колико и памћење златне рибице...

2. Милион пута сам се осведочио да људи који се стално бусају у груди као ти никада рата омирисали нису, и да, када загусти, први збришу преко гране или се завуку у мишију рупу. Ваша храброст се своди на празне приче по форумима, мржњу и празне претње.

3. Као што сам ти већ пар пута рекао - кад си већ толика Србенда, крајње би време било да коначно научиш српски. Не могу више да гледам твоју елементарну неписменост - од сада ћу ти исправљати граматичке и правописне грешке у цитатима. Шта да радим, професионална деформација.

Катодна цев све трпи, а интернет свакога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...