Jump to content
  • Дејан
    Дејан

    Проблем са крајностима еволуционизма и креационизма

      Највећи проблем у бескрајној расправи између еволуциониста и креациониста јесте у томе што се и једни и други држе искључивих ставова. Упорни еволуционисти који су већином и атеисти виде у теорији еволуције како је они разумеју оправдање за одсуство Бога и еволуцију тумаче пре свега тако да рационално могу да објасне тајне живота и уопште постојања. С друге стране креационисти који иду у крајност већином то чине зато да би оправдали себи и другима своју веру у Бога и једно дословно (буквалистичко) тумачење Светог писма, што њихови противници еволуционисти исмевају. Тај непомирљиви сукоб не може никада да се оконча пре свега зато што све тајне живота и постојања не могу да се докажу научно, али исто тако што ни постојање Божије не може да се докаже методама емпиријске науке. 

    Мислим да је за нас православне хришћане веома важно да разумемо да повест о стварању Божијем које је описано у књизи Постања није научни трактат који треба стално поредити са научним теоријама ни у афирмативном ни у негативном смислу. Ми верујемо да је Бог створио све што постоји, све је привео у постојање својом вољом и све је створио да постоји вечно кроз Сина Његовог Јединородног. На известан начин процес стварања још није завршен иако је Бог све створио као добро. Потребно је било да човек као једино словесно биће изрази сагласност са Божијим планом и то је остварено у последња времена кроз Богочовека Исуса Христа у коме и кроз кога сва творевина бива сједињена и на крају времена биће у Христу предата самом Богу Оцу да буду сви једно у Христу (уп. Гал 3.28; 1Кор 15.28 итд). На крају времена, Бог ће (пре)саздати ново небо и земљу, све ће се променити. То је коначни циљ стварања света и пре свега човека кроз кога васцела твар улази у вечно постојање у Богу. 

    Проблем са крајностима еволуционизма и креационизма који набрајају аргументе и цитате јесте у томе да се рационално докучи начин како је Бог створио свет. Да ли јеврејски ЈОМ значи дан од 24 часа или неодређено дуг временски период потпуно је ирелевантно питање јер Бог све што хоће може да уради без икаквих временских ограничења. Уосталом он је у самом почетку створио небо и земљу, дакле, васцели невидљиви и видљиви свет. Извештај о стварању само говори о даљем обликовању видљивог света без улажења у детаље како се процес одвијао. За онога који гледа из ширег контекста на Божије стварање света није зато толико важно да ли је једна врста настала из друге или их је Бог одједном створио онакве какве јесу. И једно и друго је могуће, јер је Бог свемогућ. Оно што је суштински важно јесте да смо сви повезани и да се у нашим телима одвијају слични биохемијски процеси који показују да човек није неко надземаљско биће које је спуштено у свет, већ да смо суштински повезани са свим оним што постоји, и штавише да је по својим душевним својствима човек сродан и анђелима. Наравно, за онога који хоће да рационално све објасни и да докаже себи и другима или ригидни еволуционизам или буквалистички креационизам, овакав одговор није довољан. У томе је суштински проблем, јер човек жели по сваку цену да Бога смести у ограничене оквире свог разума, што није ништа друго него да сам овлада Богом, односно да сам постане Бог без Бога, што је суштина човековог пада. Отуда су ове недоумице последица падног стања човековог, јер човек је створен да живи у најнепосреднијој заједници са Богом, а не да га објективизује као неког другог кога треба испитати и протумачити. 

    Зато процеси еволуције које је наука донекле испитала и доказала нису суштински супротни нашој вери и учењу о Божијем стварању света јер ипак је на почетку Бог морао да све уведе у постојање. Ми смо сви саздани од оног материјала који је створен у самом почетку када су се формирала сазвежђа и галаксије. Бог није наново стварао оно што је настајало после и видимо врло конзистентну употребу глагола у јеврејском језику који указују на стварање (односно, обликовање) од онога што је већ створено. У том контексту могућност да је све ишло по неком чудесном Божијем софтверу (логосности) не само да није супротна нашој вери, већ штавише, утврђује нас у вери да све бива по Божијем предвечном благовољењу. Размишљајући у овим координатама ни најмање не доводимо у питање да је Бог све створио или улазимо у безбожну идеју да нешто може настати само од себе или механички мимо Божије воље да постане нешто друго. Овакво тумачење еволуције је дубоко погрешно, као што је с друге стране један буквалистички креационизам који негира динамику Божијег стварања и међусобну повезаност свега створеног у крајњем смислу засновано на негирању Божије свемоћи и одсуству вере у Бога, на један или други начин.

    Човек је врхунац Божијег стварања јер је човек једино словесно биће у универзуму и зато је сам Син Божији постао човек да би кроз њега све ушло у ипостасну (личну) заједницу са Богом. Зато је човек микрокозмос и биће које повезује видљиви и невидљиви свет. Чињеница да човек рекапитулира  све што је створено и са њим је непосредно повезан суштински је важна за нашу веру и разумевање домостроја спасења (оцелотворења) свега у Христу Исусу. Зато ово веровање треба да буде полазана тачка за свако размишљање не ову тему. Стварање света можемо зато разумети само из перспективе коначног циља и смисла зашто је Бог све створио, а то нам је открио сам оваплоћени Син Божији, Христос Богочовек. 

     

    Архимандрит Сава Јањић

     

    Извор

    Измењено од Дејан




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Управо сада, Ivan Marković рече

    A ako bi prostor bio konačan, onda bi morala da postoji još jedna kugla, da bi ga omeđila....

    Što su već dve kugle, pa tako dobijamo i metafizičku definiciju prostora i vremena, kao intervala u prostiranju i trajanju....ali i konačni prostor i vreme, jer u suprotnom ne postoje kugle (vidi izraze o verovatnoći postojanja materijalnih entiteta kada su prostor ili vreme beskonačni)...pri tome, ovo je samo metafizičko razmatranje, jer je situacija nemoguća (na čemu bi visile te kugle?)...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 часа, Avocado рече

    Ne baš... incest ne mora dovesti do retardacije... samo povećava šanse za razne poremećaje jer ako oba roditelja imaju neki isti "loš gen" dete nema šanse da ga izbegne... nemoj da zaboraviš da u životinjskom svetu ima puno incesta... te smo i po TE svakako proizvod incesta... tj. ako se ne varam, prenošenje dalje fuzije hromozoma (razlika između nas i šimpanzi) bi bilo prilično neizvodljivo osim ako nije posledica incesta...

    Pricas o incestu kao sporadicnoj pojavi, vikend zabavi za celu porodicu? :)

    Kakva je situacija kad ti dve jedinke interbreedingom proizvedu celu populaciju? Kakve sanse ima takva populacija?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 часа, Bokisd рече



     

    Kontra situacija.

    Sta bi ti radio , u danasnje vreme, da te tvoje dete opsuje i kako bi odreagovao,.... i TO, bez Bozije zapovesti ?  Samo cisto , onako, prirodni  i roditeljski stav ? :coolio:


     

    Naljutio bih se i probao da razgovaram s njim.

    Raskomadavanje i cerecenje svakako ne dolaze u obzir, iako i danas ima ljudi kojima ne smeta takva kazna (sto je jelte monstruozno)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 часа, cloudking рече

    Doooobro... znaci imamo pogresnu TE koja kaze da smo svi prozivod prirodnog diverziteta kroz milione godina i religiju koja nam kaze da smo svi incestoidna deca debili... (incest dovodi do reatardacije, sto je nadam se svima poznato ;) )

    Adam i Eva kao originalno stvoreni ljudski par nisu imali nikakvih genetskih nedostataka (loš gen), što im je omogućilo da u prvih nekoliko generacija njihovi potomci imaju mnogo bolje zdravlje i fizičku formu nego mi danas. Dakle, za njihove potomke nije bilo opasnosti da se oni međusobno venčavaju, i da bi im deca onda bolovala od nekih deformiteta. Možda ovo nama danas izgleda čudno ili čak odvratno, kada pomislimo da je "možda" Kajinova žena bila njegova sestra. No, u početku, s obzirom da je Bog započeo sa jednim čovekom i jednom ženom, druga generacija nije imala izbora nego da se venčava među sobom.

    Na sve ovo bi još dodao sledeće: Ako je teorija evolucije tačna, onda ona ima čak i veći problem. Naime, kako je moguće da se živa bića, pa i čovek razvija (evoluirao) k savršenstvu i to preko mutacija (greškama u genima), budući da bi ovaj proces učinio da potomci budu sve više i više deformisani? Zar to ne bi bila evolucija na niže, a ne u nešto više? Međutim, sama činjenica da su bliski srodnici mogli da rađaju potomstvo koje nije u velikoj meri deformisano jeste dokaz u prilog Stvaranja, a ne za teoriju evolucije.

    Tokom dužeg vremenskog perioda ova izopačenost bi rezultirala u razne vrste grešaka koje se pojavljuju u genetskim materijalima živih bića. Međutim, Kajin je bio u prvoj generaciji dece koja su ikada rođena. On (kao i njegova braća i sestre) nisu primili nesavršene gene od Adama i Eve. Takođe, uticaj i posledice greha (prokletstva) su u njihovom slučaju bile minimalne, deformacija gena je bila zanemarljiva. U takvoj situaciji, bliski rođaci su mogli da se žene između sebe, jer nije bilo opasnosti da izrode deformisano potomstvo. No, do Mojsijevog vremena (oko 2.500 godina kasnije), degenerativne greške bi se nagomilale u tolikom stepenu u čovečanstvu (jevrejskoj naciji) da je bilo neophodno da Bog donese zakone koji se zabranjuje brak između brata i sestre i bliske rodbine (3. Moj. 18:6-20).

    Jedan od razloga zašto mnoge zbunjuje odgovor na pitanje o Kajinovoj ženi jeste zbog toga što oni naginju o tome da razmišljaju kroz današnje običaje. Teško im je prihvatiti i razumeti ondašnju biblijsku istoriju sveta, ali i promene koje su nastale zbog greha od tada do danas, i tako čine da mnogi jednostavni odgovori postanu sakriveni.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 часа, Kratos рече

    Jedno pitanje.Da li bi kamenovala dete koje opsuje svoje roditelje po Božijoj zapovesti?

    Благовести су почетак Јеванђеља-Новог завета.А ја сам новозаветни човек...:D

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 22 минута, Рапсоди рече

    Adam i Eva kao originalno stvoreni ljudski par nisu imali nikakvih genetskih nedostataka (loš gen)

    Otkud znas? Procitala si u Bibliji koju su pisali ljudi koji svemu imaju isto tolko pojma kolko i ti? A pritom su skloni greskama i padanju pod uticaj sopstvenih zelja, pa onda pipsu onako kako im drago?

     

    пре 23 минута, Рапсоди рече

    Na sve ovo bi još dodao sledeće:

    Rapso, rapso... ko ti pise postove? :D

     

    пре 24 минута, Рапсоди рече

    Na sve ovo bi još dodao sledeće: Ako je teorija evolucije tačna, onda ona ima čak i veći problem. Naime, kako je moguće da se živa bića, pa i čovek razvija (evoluirao) k savršenstvu i to preko mutacija (greškama u genima), budući da bi ovaj proces učinio da potomci budu sve više i više deformisani? Zar to ne bi bila evolucija na niže, a ne u nešto više? Međutim, sama činjenica da su bliski srodnici mogli da rađaju potomstvo koje nije u velikoj meri deformisano jeste dokaz u prilog Stvaranja, a ne za teoriju evolucije.

    hahahaha, znaci ne mogu da verujem! :D:D:D

    Vi dizajneri ste make mi posebna sorta ljudi... ako i postoje direktni potomci brata i sestre, kreacionisti su definitivno pripadnici te razvojne grane! :D

    Pa otprilike hiljadu puta je napisano da evolucija ne znaci razvoj u "nesto vise"ili "nesto savrsenije" al dzabe... vi ljudi jednsotavno sednete dokoni izmislte nesto sto vam prvo padne na pamet (po mogucstv sto gluplje to bolje) i onda to proglasite za evolutivnu cinjenicu i krenete u besomucnu borbu obaranja toga- sto ste sami izmislili a cega u TE- NEMA!

    taj stav da da je evolucija razvoj ka savrsenstvu na prvu otkriva da sagovornik nema pojma sta je evolucija i onda kako da vodis bilo kakvu smislenu raspravu sa njim? 

     

    Ljudi bre... znate li koliko bi ste svima olaksali zivot ako bi ste makar jednom... samo jednom... samo na kratko... samo za sekund... procitali makar pasus... makar recenicu o evoluciji... bilo sta... moze  i fusnote...  ma makar  i sadrzaj da procitate... cisto da vidim da postoji volja da se kritikuje nesto o cemu se BAR NESTO zna....

     

    Stvarno niko nema vremena da se macuje sa vasim projekcijama i frustracijama koje se ne ticu TE ni u jednom segmentu... 

     

    пре 29 минута, Рапсоди рече

    Tokom dužeg vremenskog perioda ova izopačenost bi rezultirala u razne vrste grešaka koje se pojavljuju u genetskim materijalima živih bića. Međutim, Kajin je bio u prvoj generaciji dece koja su ikada rođena. On (kao i njegova braća i sestre) nisu primili nesavršene gene od Adama i Eve. Takođe, uticaj i posledice greha (prokletstva) su u njihovom slučaju bile minimalne, deformacija gena je bila zanemarljiva. U takvoj situaciji, bliski rođaci su mogli da se žene između sebe, jer nije bilo opasnosti da izrode deformisano potomstvo. No, do Mojsijevog vremena (oko 2.500 godina kasnije), degenerativne greške bi se nagomilale u tolikom stepenu u čovečanstvu (jevrejskoj naciji) da je bilo neophodno da Bog donese zakone koji se zabranjuje brak između brata i sestre i bliske rodbine

    Daj mi izvor odakle si ovo naucila, zelim malo vise da saznaom o ovoj naucnoj teoriji... necu valjda zlonamerno da pomislim da sve sama izmislila iz zelje da opravdas jednu prilicno nebuloznu teolosku teoriju.... 

    Misím... hbt, odakle znate sve ove infomracije? Ovde mora da je prethodilo godine istrazivanja i sakupljanja podataka i dokaza! Nije valjda da si do ovih sazananja dosla iz svetih knjiga? (ili "dosao"

    , posto nisam siguran sa kim pricam ;))

     

    пре 34 минута, Рапсоди рече

    Jedan od razloga zašto mnoge zbunjuje odgovor na pitanje o Kajinovoj ženi jeste zbog toga što oni naginju o tome da razmišljaju kroz današnje običaje. Teško im je prihvatiti i razumeti ondašnju biblijsku istoriju sveta, ali i promene koje su nastale zbog greha od tada do danas, i tako čine da mnogi jednostavni odgovori postanu sakriveni.

    kshhhh... magijaaaaa.....

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, cloudking рече

    Otkud znas? Procitala si u Bibliji koju su pisali ljudi koji svemu imaju isto tolko pojma kolko i ti? A pritom su skloni greskama i padanju pod uticaj sopstvenih zelja, pa onda pipsu onako kako im drago?

     

    Rapso, rapso... ko ti pise postove? :D

     

    hahahaha, znaci ne mogu da verujem! :D:D:D

    Vi dizajneri ste make mi posebna sorta ljudi... ako i postoje direktni potomci brata i sestre, kreacionisti su definitivno pripadnici te razvojne grane! :D

    Pa otprilike hiljadu puta je napisano da evolucija ne znaci razvoj u "nesto vise"ili "nesto savrsenije" al dzabe... vi ljudi jednsotavno sednete dokoni izmislte nesto sto vam prvo padne na pamet (po mogucstv sto gluplje to bolje) i onda to proglasite za evolutivnu cinjenicu i krenete u besomucnu borbu obaranja toga- sto ste sami izmislili a cega u TE- NEMA!

    taj stav da da je evolucija razvoj ka savrsenstvu na prvu otkriva da sagovornik nema pojma sta je evolucija i onda kako da vodis bilo kakvu smislenu raspravu sa njim? 

     

    Ljudi bre... znate li koliko bi ste svima olaksali zivot ako bi ste makar jednom... samo jednom... samo na kratko... samo za sekund... procitali makar pasus... makar recenicu o evoluciji... bilo sta... moze  i fusnote...  ma makar  i sadrzaj da procitate... cisto da vidim da postoji volja da se kritikuje nesto o cemu se BAR NESTO zna....

     

    Stvarno niko nema vremena da se macuje sa vasim projekcijama i frustracijama koje se ne ticu TE ni u jednom segmentu... 

     

    Daj mi izvor odakle si ovo naucila, zelim malo vise da saznaom o ovoj naucnoj teoriji... necu valjda zlonamerno da pomislim da sve sama izmislila iz zelje da opravdas jednu prilicno nebuloznu teolosku teoriju.... 

    Misím... hbt, odakle znate sve ove infomracije? Ovde mora da je prethodilo godine istrazivanja i sakupljanja podataka i dokaza! Nije valjda da si do ovih sazananja dosla iz svetih knjiga? (ili "dosao"

    , posto nisam siguran sa kim pricam ;))

     

    kshhhh... magijaaaaa.....

    Небитан је извор, битно је да је моје размишљање бар поводом ове проблематике у равни са извором :)))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Рапсоди рече

    Небитан је извор, битно је да је моје размишљање бар поводом ове проблематике у равни са извором :)))

     

    Apsolutno je bitan izvor jer inace serviras licne fantazije na temi gde pricamo o ozbiljnim stvarima.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, cloudking рече

     

    Apsolutno je bitan izvor jer inace serviras licne fantazije na temi gde pricamo o ozbiljnim stvarima.

    Твоје субјективно мишљење , што наравно не значи да су објективно фантазије. За тебе је чини ми се и Бог фантазија.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, Рапсоди рече

    Твоје субјективно мишљење

    Ne nije. Radi se  o obicnoj komunikacijskoj pristojnosti.

     

    Ako ces da mi iznosis podatke  o genetskoj savrsenosti Adama i Eve onda je pristojno da me uputis na izvor odakle si te podatke izvukla, jer u suprotnom se ZAISTA radi o tvojim fantrazijama koje poturas na temi gde pricamo o TE... a to nije pristojno.

     

    Ako su Adam i Eva bili savrseni ljudi, koje boje koze su bili? Odakle danas razlike u boji koze kod ljudi? Eto, konkretno pitanje...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

     

    @cloudking

    Једини начин, али пази једини да ја поверујем у ТЕ је тај да ти као атеиста, оћу рећи једна врста, позитивном мутацијом мутираш и постанеш сасвим друга врста, хоћу рећи верујући, у твом случају мораш признати да би се радило о настанку тотално новог живота , оћу рећи врсте  и то све пропратно, обавезно уз чувену музику / у.шпица / из филма Одисеја у свемиру 2001. илити.

    " The dawn of man  "  илити чика Штраус.:)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Рапсоди рече

     

    @cloudking

    Једини начин, али пази једини да ја поверујем у ТЕ је тај да ти као атеиста, оћу рећи једна врста, позитивном мутацијом мутираш и постанеш сасвим друга врста, хоћу рећи верујући, у твом случају мораш признати да би се радило о настанку тотално новог живота , оћу рећи врсте  и то све пропратно, обавезно уз чувену музику / у.шпица / из филма Одисеја у свемиру 2001. илити.

    " The dawn of man  "  илити чика Штраус.:)

     

    Gledaj... obesmisljavanjem  ovako ozbiljne teme, ovakvim pokusajem sarkazma jos vise upucujes na sopstvenu neupucenost... ne izlazis kao moralni pobednik vec kao sarlatan jer se rugas svima koju ucestvuju ozbiljno... zao mi je zbog toga.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, cloudking рече

    Ako su Adam i Eva bili savrseni ljudi, koje boje koze su bili? Odakle danas razlike u boji koze kod ljudi? Eto, konkretno pitanje...

    Хамити, изгуглај па прочитај. Савршеност не значи по дифолту имање беле боје коже.

     

    пре 2 минута, cloudking рече

    Gledaj... obesmisljavanjem  ovako ozbiljne teme, ovakvim pokusajem sarkazma jos vise upucujes na sopstvenu neupucenost... ne izlazis kao moralni pobednik vec kao sarlatan jer se rugas svima koju ucestvuju ozbiljno... zao mi je zbog toga.

    Де не љути се човече, мало се шалим, па забога милога. Морам признати да сам мало видела од тебе .

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Рапсоди рече

    Хамити, изгуглај па прочитај. Савршеност не значи по дифолту имање беле боје коже.

    Taksonomska podjela na hamite, semite i jaftetie datira jos iz pre-darvinovskog doba i sa etnografskim stanjem nema zaista blage veze. Hamiti nisu crnci. Taj se izraz koristi jos jedino da se oznaci odredjena grupa jezika. Takodjer i prica o cistom genu Adama i Eve je takodjer fantazija koja nema uporiste u genetskoj istoriji ljudi. Da li ste svjesni da sa ovakvim izjavama izgledate jako smjesni i nekredibilni za bilo kakvu diskusiju? 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...