Максимовска икона Богородице је насликана 1299. године на основу виђења Светог Максима, митрополита владимирског († 1305, спомен 6. децембра), који је стигао у Владимир да пренесе првојерусалимску столицу из Кијева. Икона приказује Богородицу у пуном расту са Вечним Младенцем у руци; Митрополит Максим стоји пред њом, примајући светитељев омофор из њених руку.
Појава Максимовске иконе Мајке Божије догодила се у тешком тренутку за Руску Цркву и нашу Отаџбину. Више од 60 година руска земља је била под јармом татарско-монголских освајача.
Ситуација Руске цркве била је тужна и тешка – цркве и манастири су уништавани, иконе и књиге су крадене. Људи су почели да заборављају хришћанску веру. У тако тешким временима, Господ је послао посебне људе да управљају Црквом и руским народом. Такав је био поглавар Руске Цркве, митрополит Максим, који је добио чудесно виђење Богородице.
Црквено предање о чудотворној икони Богородице, названој Максимовска, каже следеће: Ова икона је насликана према виђењу у сну митрополита Максима, 1299. године, што је очигледно из следећег натписа, који се налази на овој икони: Ова света и чудотворна икона Пресвете Богородице насликана је 1807. године према виђењу митрополита кијевског Максима, родом Грка, када је дошао из Кијева у Владимир и са пута, пошто је мало заспао у својој келији, одмах је угледао као у стварности велику и необичну светлост, и у тој светлости му се јавила Пречиста Дјева Богородица, држећи у наручју Предвечно Младенче, и рекла му: "Слуго мој Максиме! Добро си учинио, јер си дошао овде да посетиш Мој град." И давши му омофор, рекла је: "Узми овај омофор и паси разумне овце у мом граду." Примио га је, пробудио се из сна и никога није видео у ћелији, али се омофор нашао у његовим рукама; Страх га је обузимао много сати, и одмах је обавестио великог кнеза Андреја, и они су саградили златни ковчег и у њега ставили омофор, и ово чудо се прочуло по целој руској земљи и у Палестини. "Омофор, за време безбожног царевича Талича, када је освојио град (1411.) и разорио га, где је умро, непознато је" (велики кнез Андреј поменут у натпису је син Светог Александра Невског).
У визији, Богородица је предала светитељу омофор, који је пробуђени митрополит видео у својим рукама. Појава Пресвете Богородице била је знак небеског благослова за премештање митрополије из Кијева у Владимир. Омофор, који је дала Богородица, чувао се у Владимирској Успенској цркви 112 година. Године 1412, током татарске најезде, омофор је сакрио кључар катедрале, Патрик, кога су мучили Татари.
Максимовска икона Богородице постављена је у Свето-Успенском саборном храму Владимирска изнад места где је митрополит Максим сахрањен након своје блажене смрти. Након тога, ова икона је постала позната по многим чудима и постала је сверуска светиња.
На прелазу из 19. у 20. век, копија Максимовске иконе је направљена у величини оригинала. Тренутно се налази у Успенском сабору у Владимиру изнад гроба Светог Максима.
Године 1918. рестаурација Максимовљеве иконе је обављена под надзором историчара уметности А. И. Анисимова, В. Т. Георгиевског и И. Е. Грабара. Након ојачавања иконе током чишћења, откривена су два слоја писања, која датирају из 16-17. и 18. века.
Око 1920. године, након што је катедрала затворена, Максимовљева икона је ушла у колекцију Владимирско-суздаљског музеја-резервата, где се и данас налази. Између 1961. и 1967. године, другу рестаурацију иконе извршили су В. П. Малишев и А. Н. Баранова. Ова рестаурација је добила помешане критике од стручњака. Тако, професор В.Н. Лазарев је стање иконе окарактерисао као веома лоше и напоменуо њену грубу рестаурацију.
Године 2010. у оквиру Година Русије у Француској, Максимовљева икона је изложена у Наполеоновим дворанама музеја Лувра као део изложбе Света Русија.
Тропар, глас 4.
Данас се преславни град Владимир светло радује, радосно славећи, Владичице, празник Твога јављања Светом Максиму, који се у њему догодио, и сада се сећајући Те и молећи Те се, овако кличемо:
"О Пречудесна Владичице Богородице, моли Вечног Првосвештеника - Сина Твога, да непоколебљиво учврсти Православну Цркву, сачува у миру град наш Владимир и сву Руску земљу и спасе душе наше у православној вери."
Кондак, глас 6
Погледај на нас, о Свеопевана Богородице, од свих хваљена, засијај светлошћу својом у помраченим срцима и обасјај стадо своје, Пречиста, како желиш и можеш, као Мајка Творца, и призови оне који ти се моле:
"Ја сам с вама и нико не може ништа против вас".
https://www.facebook.com/photo?fbid=1089507073217274&set=a.464419375726050&locale=id_ID
Recommended Comments
Нема коментара за приказ.
Придружите се разговору
Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.