Jump to content
  • JESSY
    JESSY

    Разумевање другог у савременој и православној психологији

    Савремени свет чини све више у својим покушајима да упозна људску психу. Ни у једном другом добу није било тако огромног интересовања за унутрашњи свет појединца. До пре деценију или две ово интересовање је било ограничено на научне кругове, а данас психологија постаје занимање масовног читаоца и гледаоца.

    С једне стране, људи добијају све опширније теоријске и популарне информације из области психологије. С друге стране, са интересовањем и вољом учествују у разним едукативним тренинзима и терапијским групама: да решавају конфликте, да побољшају климу у тиму, за постизање самоспознаје и личне ефективности. Један од циљева постављених у њима је да се науче вештине комуникације и да комуникација буде што лакша.

    Али упркос овом знању, упркос могућности да изразе и објасне своја осећања и мисли, да направе психолошке анализе, људи све мање разумеју друге и све више се осећају несхваћено. Најближи односи су раздвојени противречностима и сукобима. Агресивност, депресивна стања, отуђеност су чињенице са којима се свакодневно суочавамо. Као да разумевање другог све више измиче

    модерном човечанству...

    * * *

    Општа способност разумевања је део човекове рационалне природе. Као ослањање на значења, слично је тумачењу. Али разумевање уопште није предмет нашег расуђивања овде, већ само оне његову стране која је везана за интеракцију међу људима и која омогућава комуникацију међу њима – разумевање другог. Људски односи, као и спознаја, заснивају се на нашој способности да опажамо и разумемо. Али за разлику од научних сазнања,

    разумевање другог се не учи, и нико не проверава колико смо добро схватили његова „правила“.

    Како осећамо да нас је особа са којом комуницирамо разумела? Уз речи које то потврђују и показују саосећање и низ невербалних показатеља. Способност да се они исправно дешифрују вероватно је генетска и има суштинску улогу у формирању нашег унутрашњег осећаја да смо схваћени. Не можемо их увек прецизно именовати, али они утичу на нас посебно када су у супротности са смислом реченог. Најинформативнији су поглед, израз лица и држање тела. Да би показали разумевање, требало би да одговарају општем значењу и емоционалној позадини разговора.

    Шта значи разумети другу особу, њена искуства, мисли и осећања, тј.

    хајде да схватимо? Можемо одговорити на различите начине:

    –    сагледати проблем из угла другог, гледати на свет његовим очима;

    –   препознати јединственост особе поред себе, препознати њену различитост;

    –    доживети га онако како он себе доживљава;

    –    сазнати његове стварне мотиве и мотиве.

    Дакле, разумевање није само симпатија, и не мора нужно да буде слагање. То је пре свега покушај да  исправно дешифрујемо туђе гледиште, покушај да туђе мисли и осећања преокренемо у своје, покушај да се бар на кратко поставимо на место другог. Зато највише постајемо веома блиски онима које волимо. Лако се идентификујемо са њима и нема препрека да прихватимо различитост јер је у љубави мање „претеће“.

    Од чега зависи адекватно разумевање? Уско је повезано са такозваном емоционалном интелигенцијом (ЕИ). Људи са високим коефицијентом ЕИ

    имају добро развијене комуникацијске вештине, алтруизам и оптимизам. Поседују квалитете као што су способност емпатије, дружељубивост, прилагодљивост, упорност. Они су свеснији сопствених осећања од других и стога тачније препознају осећања других људи.

    Способност правилног сагледавања и просуђивања друге особе, тј. за адекватно разумевање зависи како и у којој мери су се карактеристике ЕИ развијале у детињству кроз пример и односе у породици. Велики део проблема у комуникацији је због тога што родитељи неадекватно реагују на дечију потребу за блискошћу и подршком – конфликтним порукама, претераном заштитом, ауторитарношћу или занемаривањем. Да би се прилагодила, деца развијају нетачне, али ситуационо одговарајуће одговоре и обрасце тумачења.

    Погрешно схватање и тумачење туђих осећања и понашања део су друштвене некомпетентности, имају велики психопатолошки потенцијал и, ако се не исправљају у даљем искуству особе, могу довести до дезинтеграције личности. Они су у корену агресивности, депресије и друштвене изолације,

    у коме се поступци и намере других људи најчешће доживљавају као непријатељски и злонамерни.

    У свакодневној свести разумевање се повезује са добронамерношћу, пријатељством и љубављу, а његово одсуство са сукобима, завишћу, мржњом. Осећај да те неко прихвата таквог какав јеси је међу највећим

    задовољавајућим личним искуствима. То је основа за стварање блиских и трајних односа – пријатељских и породичних. Неспоразум такође има огроман, али негативан емоционални набој. Може бити извор стреса и изазвати психосоматске болести. Једно од најтежих и најболнијих стања ума повезано је са осећањем да наши вољени не желе или не могу да разумеју наше гледиште. Осећамо мучну немоћ када ни ми не можемо да разумемо оне које волимо.

    На први поглед, разумевање треба да буде присутно кад год људи имају нешто што их спаја – сличне активности, интересовања, уверења.

    Али превише је примера супротног. Често се јављају контрадикције и непријатељство, упркос чињеници да су људи блиски, живе заједно или имају заједничку активност. Па зашто се понекад осећамо као да нам нису потребна никаква објашњења да бисмо се разумели а други пут – ни све речи света нам не могу помоћи? Нешто се мења у односима и постајемо слепи за оно што смо само малопре тако јасно видели. Шта се дешава? Да ли наше перцепције бледе или нам се умови замагљују?

    Одговарајући на питања везана за нашу ограничену способност да видимо свет  других, психологија као материјал за објашњење користи индивидуалне разлике – темперамент, самопоштовање, ставове, вредности итд. Ови концепти могу помоћи да се разјасне конкретни случајеви, али не могу утврдити узроке проблема уопште.

    Маргарита Бонева

    https://hristianstvo.bg/разбирането-на-другия-в-съвременната/

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments

    У наставку ћемо покушати да пронађемо одговор на питања везана за разумевање кроз православно учење о природи човека. Модел модерне психологије за човека је непотпун и донекле нетачан, јер у његовом објашњавајућем апарату недостају појмови као што су грешност и страсти. Однос човека према Богу и духовном свету такође се не узима у обзир. Разумевање другог као елемента опште човекове способности познавања света не може а да не буде погођено и оштећено падом и такође, не може а да није било омогућено да се исцели кроз помирење Спаситељеве смрти на крсту. Светитељи су, по мери свог очишћења од грехова и свог успона ка Господу, добијали дар натприродног виђења. Особа која им је дошла по помоћ или савет није морала ништа да објашњава.

    Бог је светима дао управо оно знање које им је потребно да подрже и воде људе за њихово добро. У житијима, у древним штивима, и у причама савремених светаца, постоје бројни примери како овај дар разумевања. О таквим чудима читамо у Јеванђељу, када је само једна реч Господња била довољна да преокрене животе непокајаних грешника.

    Пошто је духовно знање - искуствено знање, оно се не стиче учењем, већ борбом са страстима. Избегавање греха и стремљење ка врлини су једино могуће (и дозвољено) средство за стицање овог знања.

    Тек када човеков духовни вид постане јасан, а то се дешава када прозре своје немоћи, он може да додирне душу другог човека. Покајање нам помаже да сагледамо своје страсти и људску природу уопште. А недостатак покајања и гордости доводе до осуде.

    Самољубље, љутња и себичност су страсти које наше сопство уздижу у један, нетолерантни критеријум. Они мењају наше перцепције и спречавају нас да се заиста приближимо особи поред нас. И обрнуто – самозапостављање, доброчинство и пре свега љубав,  приближавају нас њему. У концептима православне психологије не може бити разумевања без стрпљења, саосећања и љубави. Тек када се трудимо да постигнемо ове врлине, недостаци и слабости других људи у нама не изазивају незадовољство и осуду, већ милосрдан став, јер греси су душевна оштећења за које можемо само да се молимо и тугујемо.

    Нажалост, овде су могуће замене и изобличења. Зло, које нема своју суштину, већ је одсуство добра, вишеструко је и променљиво. Оно је способно за подражавање, може претпоставити слику добра, користећи знање унутрашњег света за постизање циљева који су постављени ван човека, и примора га да направи неки избор или поступи на одређени начин.

     Разумевање које је дато светима, служи само за добро и усмерено је ка добру, побољшању и спасењу људи. Разумевање у сврху манипулације претвара човека у оруђе и потискује, паралише и укрућује његову вољу. Критеријум за расуђивање овде може бити однос према посебности друге личности као слике Божије. Поштовање и признавање његове слободе су неопходан елемент истинског разумевања, а понижење, занемаривање, обезличавање су знаци духовног насиља.

    Тешко је поверовати, али таква злоупотреба разумевања је могућа и међу православним хришћанима. Моћ која спекулише о ауторитету Цркве, али служи у личне сврхе, на крају не води ничему добром. Не само да може деформисати концепт духовног живота, већ може и ментално уништити другу особу. Псеудоразумевање које користи поучно осуђивање и фатализацију туђих слабости, оптужбе за неизлечиву грешност и убацивање кривице, уништава отпор личности и доводи личност у духовни ћорсокак. То су појмови који немају никакве везе са деликатним разумевањем истинских богоугодника са пуно љубави. Технике којима се може упасти у најинтимније просторе душе, где само Бог и људска савест имају право да бораве.

    Поверење и беспомоћност човека који се дао у руке оваквог узурпатора чине ову злоупотребу још монструознијом. Упознати некога само да би га потчинио је зло у највећем степену. Још страшније је, међутим, да је у затвореним групама, где нема корекција, такав пример поступања према човеку заразан. Схваћен некритички, може да се умножи и понекад чак и жртва постане „духовни“ насилник. Оно што је карактеристично за овај случај је да се ова замена, не само да се не доживљава као нешто лоше и погрешно, већ се сматра корисном. Зато се ова појава у својој суштини приближава духовном шарму.

    * * *

    Ако се сада вратимо на уводне редове, само духовна перспектива, чини ми се, може нам помоћи да објаснимо опште неразумевање у савременом свету. Разумевање све више постаје нешто што сви траже, а нико не налази, јер се даје човеку према степену његовог приближавања Богу и његовој удаљености од греха. Кад се не слажемо са неким, поред психолошких разлога – разлике у васпитању, темпераменту, уверењима, морамо тражити и духовне разлоге – своју себичност, завист или гордост. Ми смо ограничена бића и наш увид у унутрашњи свет другог је такође ограничен, непотпун. Стога, чак и док тренирамо и развијамо своје комуникацијске вештине, ако оно што научимо не користимо с љубављу и попустљивошћу, ово сазнање може само да нашкоди.

    У закључку можемо рећи да је разумевање једна од најважнијих људских способности. Она је својствена човеку као делу свести. Међутим, то није дато, већ се може и треба развијати.

    Али, ово није једноставан процес учења и стицања знања. Адекватна перцепција особе поред нас могућа је само по мери одвајања од греха.

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима



    Придружите се разговору

    Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

    Guest
    Додај коментар...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Вести са званичног сајта Српске Православне Цркве

×
×
  • Креирај ново...