Jump to content
  • Поуке.орг инфо
    Поуке.орг инфо

    ПОЛИТИКА: За хрватску Википедију Јасеновац је - „сабирни логор”

      Загреб - Хрватска Википедија досегла је ново дно филоусташке апологије најновијим изменама чланка о Јасеновцу, пише загребачки портал indeks.hr. Како се наводи, хрватска Википедија као релевантан извор наводи књигу Игора Вукића „Радни логор Јасеновац”, која овај усташки логор смрти, који је згрозио чак и нацисте, представља скоро као бања за одмор

    Усташки логор смрти Јасеновац се ту описује као Сабирни логор Јасеновац, а прва референца у чланку је из Вукићевог интервјуа „Гласу Концила”. Штавише, већина референци на које се позива у чланку о Јасеновцу на хрватској Википедији су из екстремно десних медија, као што су портал удружења Жељке Маркић, Хрватски тједник и Маxпортал, наводи Индекс.

    На свим местима у чланку на којима је писало да је Јасеновац био „логор смрти” сада пише „сабирни логор”, а уз Вукића - иначе секретара удружења које тврди да је Јасеновац био комунистички логор - позива се и на ревизионистичку историчарку Бланку Матковић која је позната по својим екстремистичким ставовима.

    Више од пола чланка о Јасеновцу сада се заправо своди на негирање злочинацког карактера овог логора смрти и индиректну апологију усташа и НДХ, пише хрватски портал. Поређења ради, на енглеској и немачкој Википедији Јасеновац се описује између осталог као логор за истребљење људи, закључује Индекс. (Танјуг)

     

    http://www.politika.rs/scc/clanak/410312/Za-hrvatsku-Vikipediju-Jasenovac-je-sabirni-logor




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 27 минута, CutieBub рече

    ја бих само волела да не дозволиш да ти поквари дан хрватска Википедија

    Таман посла, зар делујем толико блесаво да тако нешто може да ми поквари дан :smeh1:

    Ма знам ја све то о хрватској википедији, управо сам о томе и писала на претходним странама, да је све то у склопу усташке пропаганде. И није то од јуче, има сигурно око пет-шест година када је почела та прича на хрватској википедији, била је једно време активна и фб група која се бавила разоткривањем ове екипе, не сећам се назива (мрзи ме да гуглам), не знам ни да ли и даље постоје, али сећам се да је тада група људи која је била буквално истерана од стране ових усташоида, причала на сав глас где ово води и како се уређује, мислим да су они и основали ову групу, писало се тада доста о томе. И ником ништа. Е, то је оно што је интересантно. Ником ништа. Ови изгурали ове друге, писало се о томе, сви као нешто осуђивали тај поступак, уреднике, садржаје и то је то. И сада је поптуно нормално да сви кажу - ма то је усташко интернет место, и реакције су смлачене. Тако то иде са тим идеологијама, тако је и фашизам лепо укаскао преко медија и остало, да не ширим причу, и реакције су биле бурне, па онда попустљиве и најзад сасвим млаке. А напослетку су и прихваћене, не од стручњака, него од масе. То је проблем.

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 часа, CutieBub рече

    Како "чак и да је тако"? Ево, да не будем стално ја та која паметује, погледај у Вујаклијином речнику шта значи реч "концентрисати" и погледај онлајн шта значи латинска реч -concentrare.

    И пусти сад Хрвате само на тренутак, како објашњаваш да на српској Википедији постоји чланак "Сабирни логори" (тим речима) и да су тамо набројани Аушвиц, Матхаузен, Треблинка, Дахау, Јасеновац, Јадовно...?

     

    "Полемишеш" тако што ми, зато што браним језичку истину (а што ми је струка иначе) кажеш да браним усташе. Јако лепо.

    Полемишем јер реч сабирни служи као еуфемизам. Некада треба изаћи из уских оквира струке, јер ово нема везе са струком него са тиме да се покушава заташкати истина. Јадовно није био никакав сабирни логор, тамо се није дуго чекало на смрт.

    Концентрисати и сабрати је у суштини исто, али пошто реч концентрациони има јасну повезаност са нацистиам и смрћу- верујем да је усташки "историчар" користио ову реч сабирни јер се она не користи толико и није прав асоцијација смрт и нацизам.

    Надам се да сам био јасан. Мало треба гледати ширу слику а не бити задубљен у своју професију по сваку цену.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 34 минута, Вилер Текс рече

    Полемишем јер реч сабирни служи као еуфемизам.

    Управо.

    И српски и хрватски имају више имена за логоре у 2. св. рату: сабирни, концентрациони, логори смрти...Где је јасно да нека имена носе тежу конотацију од неких других. И зато сигурно није случајност што се инсистира баш на термину "сабирни", пошто звучи најбенигније од свих који су у употреби.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...