Jump to content
  • Поуке.орг инфо
    Поуке.орг инфо

    (Теологија.нет) Милица Ракић: Верска настава – потребна никоме

      Након повратка у образовни систем, верска настава се и даље, после нешто више од 15 година, доживљава као нови предмет, који је најмлађи и најкасније је ушао у школске кабинете. На послетку, доживљава се од најнеукијих међу просветним радницима као предмет који је потпуно новотарски уведен некаквим измишљеним реформама, које се скоро двадесет година ваљају и прежвакавају од стране министара просвете.

    Овај последњи доживљај верске наставе жалосно сведочи о укорењеном гађењу дела српског грађанства према свему ономе што Црква представља у друштву. Њу је према горе поменутом најсигурније чувати у четири зида, која, претпостављате, свакако нису државна институција – школа.

    Коме уопште треба верска настава? Чују се идеје да Цркви по природи њеног постојања и активизма она треба ради мисије. Држави треба ради одгајања нараштаја које би ваљало чувати у оквирима етички здравих светоназора. Романтизовано размишљање са мало упоришта у реалности.

    Начинимо напор и погледајмо реалности у очи.

    Верска настава је враћена у образовни систем са статусом обавезног изборног предмета. Прошле године је њен статус на мала врата (али онима који су знали да читају између редова ово је наговештавано изјавама министара просвете) промењен у обавезни изборни програм. Следећа етапа измене би могла бити: необавезни (факултативни) изборни програм.

    7f484df2ac8cf16f3cc8364ba726fb71ca1fd867

    Јежи Новосјелски, Планински пут, 1961.

    Видимо да у нашем образовном систему постоје предмети и програми. Ова дистинкција предмет – програм се уклапа у неискорениву идеолошку поставку да верска настава нема научни метод, те да наука о вери и не припада наукама.

    Када овоме додамо и чињеницу да је септембра 2018. на сајту Министарства просвете освануо јавни списак свих наставника који изводе верску наставу на територији РС, ствар постаје јаснија. Фус нота тог списка, иако ситним словима исписана, јесте важна. Она каже да директор школе има право да тражи наставника који ће предавати верску наставу у школи. До сада су верске заједнице препоручивале и слале вероучитеље у школе. Од сада, са постојећег списка верских заједница директор школе може самостално да изабере за себе наставника. Шта то уствари значи? На општем плану значи демонстрацију моћи државе над Црквом, а на појединачном још незавиднији положај наставника верске наставе.

    Генерално, све ово следи ритам марша који у глобалној расподели моћи наша земља има обавезу да прати, а о чему сам писала у претходном тексту. Дакле, у вези је са моментима рационализације образовног система. Да поновим: рационализација образовног система тиче се заправо смањења радних места у просвети. Међу запосленима у школама чини се да је најлакше дати отказ техничком особљу и наставницима верске наставе. Што се тиче техничког особља и рационализације, ово је 2018. од стране Министарства просвете изведено тако што је отпуштен одређен број домара и теткица на најједноставнији могући начин – пребрајањем квадратних метара школе и лаконским премеравањем колико квадратних метара уствари једна теткица и домар могу да опслуже.

    Са наставницима верске наставе би сличан сценарио могао да се одвија на следећи начин. Вероучитељи нису законом заштићени као други наставници. Тачније, њиховим отпуштањем држава нема обавезе као према другим наставницима, а које се тичу стављања на спискове технолошких вишкова, као ни обавезе око отпремнина. Стога је њихово отпуштање елегантно и једноставно. Ваља имати на уму да се отпуштањем вероучитеља отпушта и значајан број наставника грађанског васпитања (или им се смањује фонд часова, тиме и плата).

    Када је реч о верској настави, следеће године ћемо видети на који начин ће се пребројавати, не квадратни метри, већ ученици и да ли ће уопште бити заинтересоване деце за овај школски програм без оцена и, могуће је, без обавезности похађања.




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 4 минута, CutieBub рече

    Овде је проблем у томе што су јаке интересне групе против религије као такве и смета им просто идеја да СПЦ на било који начин буде афирмативно интегрисана у друштво, свакодневни живот грађана и васпитање/образовање деце. Ту ако је човек против веронауке у школама, ризикује да буде асоциран са тим групама.

    Koje su te grupe? U Srbiji je oko 95% vernika.Znači da je tih simboličnih 5% zaaaaaista moćno kada sprečava onih 95% da vode decu u crkve.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Одличан текст Милице.

    Једно чисто лично запажање: уз ограду да сам радио само једну годину веронауку (и дао отказ; не, нисам отишао у попове, нити радим ишта у цркви задњих 10 година), мислим да је највећи део овог проблема СПЦ. Влада огроман немар око веронауке и то на самом врху СПЦ. Секуларна страна приче је само последица јавашлука нас хришћана. Уосталом, за неуспех или можда потпуни колапс веронауке највише ће бити крива сама Црква, јер нису знали да искористе шансу.

    Ипак, чак и да се то деси, неће бити крај света. Напротив, можда се веронаука спасе од бљутавости и окрене циљним групама које стварно занима вера и који долазе у Цркву.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    U srednjoj smo prve dve godine imali sa sveštenikom, i to je bilo super. Nismo nešto preterano radili, dođemo u parohijski dom, ako imamo kontrolni sledeći čas on nas pusti da tu budemo da učimo, ako je neki praznik onda nam ispriča nešto... Ustvari, prvo vidi da li neko nešto zna o tome. Naravno, drugačije je zato što je manje mesto, sve nas je manje više poznavao, kod mene svetio vodicu redovno za Svetu Petku. Sa disciplinom ne sećam se da je nešto bilo problema, neki su bili zainteresovani što se tiče Pravoslavlja. 

    Posle je došao veroučitelj, on je isto bio super. Vodio nas jedanput na ekskurziju, u obilazak manastira pa smo posle išli u Novi Sad, onako baš je atmosfera bila drugačija nego na bilo kom času. Jedino nisam voleo što nas premestili iz doma u učionicu. E sad ne znam kako je u većim gradovima? 

    Koliko sam video, veroučitelj u osnovnoj je čak imao i neku decu koja su došla u Nedelju na liturgiju, izgleda da je zadovoljan sa poslom. Ali to je u manjem gradu.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 19 минута, VaSa110 рече

    Koje su te grupe? U Srbiji je oko 95% vernika.Znači da je tih simboličnih 5% zaaaaaista moćno kada sprečava onih 95% da vode decu u crkve.

    Рецимо, читава интересна група око једне регионалне телевизије која још нема националну фреквенцију, али је на броју 1 на телевизорима већине грађана.

    Немој злоупотребљавати статистику. ;)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, Брка Жарковачки рече

    Одличан текст Милице.

    Једно чисто лично запажање: уз ограду да сам радио само једну годину веронауку (и дао отказ; не, нисам отишао у попове, нити радим ишта у цркви задњих 10 година), мислим да је највећи део овог проблема СПЦ. Влада огроман немар око веронауке и то на самом врху СПЦ. Секуларна страна приче је само последица јавашлука нас хришћана. Уосталом, за неуспех или можда потпуни колапс веронауке највише ће бити крива сама Црква, јер нису знали да искористе шансу.

    Ипак, чак и да се то деси, неће бити крај света. Напротив, можда се веронаука спасе од бљутавости и окрене циљним групама које стварно занима вера и који долазе у Цркву.

    Amin.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, obi-wan рече

    Amin.

    јеси ли ти беше негде написао да је виша јерархија пружала отпор да вероучитељи буду примљени за стално?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Vladan :::. рече

    јеси ли ти беше негде написао да је виша јерархија пружала отпор да вероучитељи буду примљени за стално?

    Preneo sam na jednoj od tema ono sto je brat @Милан Ракић pisao na drugoj od tema.

    Rec je bila o tome da je onda postojao gotov nacrt za sve to u ministarstvu, ali da su neki od tih koji se pitaju iz Crkve to stopirali.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, obi-wan рече

    Preneo sam na jednoj od tema ono sto je brat @Милан Ракић pisao na drugoj od tema.

    Rec je bila o tome da je onda postojao gotov nacrt za sve to u ministarstvu, ali da su neki od tih koji se pitaju iz Crkve to stopirali.

    ето онда узрока за овај део проблема:

    пре 10 часа, Поуке.орг инфо рече

    Вероучитељи нису законом заштићени као други наставници. Тачније, њиховим отпуштањем држава нема обавезе као према другим наставницима, а које се тичу стављања на спискове технолошких вишкова, као ни обавезе око отпремнина

     

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, VaSa110 рече

    Nego pade mi na pamet možda bi moglo po verskim objektima da se uvedu recimo obavezna predavanje iz evolucione biologije (za PBF da i ne govorim).

    To već uče u iz biologije,nema potrebe da im se dodatno truje mozak sa maštarijama.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 56 минута, CutieBub рече

    Рецимо, читава интересна група око једне регионалне телевизије која још нема националну фреквенцију, али је на броју 1 на телевизорима већине грађана.

    Немој злоупотребљавати статистику. ;)

    Ako mislimo na isto ta "interesna grupa"ima samo jedan cilj - pare. Ovakva kakva jeste Crkva im nije nikakva pretnja.

    Statistiku nisam zloupotrebio već upotrebio.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, VaSa110 рече

    Nego pade mi na pamet možda bi moglo po verskim objektima da se uvedu recimo obavezna predavanje iz evolucione biologije (za PBF da i ne govorim).

    Predlazem o. Gorana kao putujuceg superstar predavaca.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Vladan :::. @Брка Жарковачки 

    Kad sam to cuo tad, dugo sam gledao da se setim bar jednog dobrog razloga za takvo stopiranje, i nisam uspeo da se setim nijednog.

    U stvari, skoro nijednog...

    ...

    Naime, neki mi onda rekose kako je to mozda uradjeno da bi se nad verouciteljima zadrzala potrebna kontrola, u smislu da ako nesto kod njega/nje ne valja da moze lako da se razresi duznosti. Medjutim, to je samo prazno naklapanje, da ne kazem neku ruzniju rec. Svima je jasno da veroucitelj moze da radi u skoli samo ako ima blagoslov/dozvolu Crkve, i da ukoliko Crkva povuce blagoslov, on automatski gubi pravo na to mesto.

    Kad to znamo, ostaje samo jedan moguc razlog, nimalo dobar: ako veroucitelj dobije mesto za stalno, niko ne moze da ga pomeri sa tog mesta osim u slucaju dokazanog prekrsaja. Drugim recima, niko ne moze da ubacuje "veziste" i "ledjase" kako mu cefne, jer su oni koji vec rade zasticeni zakonom. Sasvim je moguce da je to saznanje nekog (iz Crkve) vrlo gadno nazuljalo...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...