Jump to content
  • JESSY
    JESSY

    Служена прва Литургија у храму Свете Тројице у источном делу Уганде

     

    Под окриљем Мисионарског центра Светог Јована Шангајског Чудотворца, великим трудом и несебичним залагањем српског јеромонаха Макарија (Радојичића), у селу Мвитанзиге у источном делу Уганде подигнут је православни храм посвећен Пресветој и Живоначалној Тројици. На дан 3. августа 2025. године, у 8. недељу по Духовима, у новоподигнутој цркви служена је прва Божанска Литургија, пише др Сандра Кнежевић, уредник Одсека за спољашњу мисију Мисионарског одељења АЕМ. Опширније у наставку.

    После више месеци непрекидног рада, у који је било укључено бројно локално становништво — будући парохијани — подигнута је не само црква, него и парохијски дом, скромна кућица у којој ће бити смештен свештеник. Сви радови обављани су без механизације, вода се допремала са немале удаљености, малтер се мешао ручно, а сваки сегмент изградње представљао је саборно дело вере и љубави. Мештани су свакодневно приносили труд свој као жртву Господу, са жељом да се у њиховом селу подигне православни храм — Дом Божији, у славу Свете Тројице.

    Одсек за спољашњу мисију при Мисионарском одељењу Српске Православне Цркве одржава редовну комуникацију и сарадњу са јеромонахом Макаријем, који је, иначе, светогорски монах са свештеног скита Каруља. Његово искуство, монашка ревност и молитвени дух, стечени у најстрожем светогорском подвижништву, преносе се и на мисионарски рад у Африци, где се подвизава у условима велике скромности, али и духовног буђења православља.

    Првом Литургијом у храму је 3. августа 2025 године началствовао јеромонах Силуан (Браун), декан Источног црквеног округа у Уганди, уз саслужење јереја Самсона Кутуса, клирика Централног деканата Кеније, и јеромонаха Макарија. Света служба Божија принесена је Господу на три језика — енглеском, луњорском (локалном језику) и црквенословенском, чиме је исказано литургијско јединство Цркве, а истовремено сведочанство саборности и мисионарског призвања Православља.

    Православна мисија у Уганди рођена је из дубоке потребе народа који је, разочаран плодовима деловања некадашњих колонијалних мисионара, почео да трага за изворним и непромењеним хришћанским предањем. У том трагању, угандски хришћани дошли су до православне вере и сами упутили молбу православним помесним Црквама да им пошаљу мисионаре. Тако је започет овај благословени пут обраћења, у коме мисионари не намећу, већ кроз љубав, подвиг, и сведочење Истине, сабирају нове душе у наручје Цркве Христове.

    Мештани села Мвитанзиге са великом радошћу дочекали су тренутак када је нови храм и Литургијски заживео. Упркос тешким условима живота, сиромаштву и сталном утицају агресивних секти, православни верници истрајавали су у вери својој, често изложени подсмесима и неразумевању. Управо због тога, овај дан представља не само духовну победу, већ и дубоко сведочанство наде. Мештани истичу да је храм Свете Тројице најлепша црква у целој Уганди, и са правом се поносе својим делом, својом заједницом и својом вером.

     

    Извор: Мисионарско одељење АЕМ




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments

    Нема коментара за приказ.



    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...