Jump to content
  • александар живаљев

    Прослава Лазареве Суботе и Цвети широм Српске помесне Цркве

    ВРБИЦА У АРХИЈЕРЕЈСКОМ НАМЕСНИШТВУ СОМБОРСКОМ



    tekst_6728.JPGЛазарева субота или Врбица се слави на суботу уочи празника Цвети (који увек падају у шесту недељу Часног поста) посвећена је успомени на васкрсење четвородневног Лазара, и на улазак Христов у Јерусалим, где су га деца свечано дочекала и поздравила.

    Верници , предвођени сомборским свештенством , припадницима војске (Касарна ”Аеродром” и Први центар за обуку војске србије ) и члановима КУД-а из Сомбора (КУД "Раванград" и КУД "Сомбор"), прославили су Врбицу литијом која је походила улице Сомбора (Краља Петра Првог, Венац Степе Степановића, Венац Живојина Мишића и Венац Радомира Путника) и завршила се у Храму Св. великомученка Георгија где је служено Вечерње.

    ГАЛЕРИЈА СЛИКА...


    Пригревица-У суботу 31. марта текуће године Светом литургијом и литијом прослављена је Лазарева субота у богомољи Светог апостола Марка у Пригревици. Литургијским сабрањем началствовао је презвитер Љубиша Човић, војни свештеник уз саслужење презвитера Младена Глушца, пароха апатинског. Након Свете литургије освећене су врбине гранчице и одржана је литија у сусрет празнику Цвети. Велики број деце учествовао је у овој духовној радости, која су након литије послужена у сали која је у склопу богомоље.

    ГАЛЕРИЈА СЛИКА...

    Апатин-У суботу 31. марта текуће године навечерје празника Уласка Господа Исуса Христа у Јерусалим прослављено је у Апатину. Литија се традиционално кретала од богомоље Преподобне матере Параскеве до храма Сабора Светих апостола. Након освећења врбиних гранчица одржана је свечана вечерња служба, коју је служио презвитер Жељко Васић уз саслужење апатинских свештеника. 

    ГАЛЕРИЈА СЛИКА...

    Чонопља и Кљајићево- Освећење и подела врбових гранчица,је обављена у Чонопљи у Храму Свете Тројице у 15 часова а у Кљајићеву у 17 часова.Чланице Кола српских сестрара годинама уназад почастиле су децу звончицима и послужењем. Службе је обавио протонамесник Бошко Симић.На крају су деца са фолклора увеселила данашњи празник са пригодним програмом испред храма Успења Пресвете Богородице у Кљајићеву.Сви су почашћени испред храма послужењем жена из Кола и колачима вредних парохијанки.

    ГАЛЕРИЈА СЛИКА...

    Кула-Окупљен у своме храму, верни народ сабрао се да молитвено прослави успомену на васкрсење четвородневног Лазара и улазак Господњи у Јерусалим. Вечерњим богослужењем началствовао је презвитер Борислав Тошић уз саслужење протопрезвитера-ставрофора Владислава Пајића и ђакона Петра Николића.

    ГАЛЕРИЈА СЛИКА...




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Васкршња радост у Бечу

    2. Април 2018 - 9:09
    Васкршња радост у Бечу
    Васкршња радост у Бечу
    Васкршња радост у Бечу
    Васкршња радост у Бечу

    И ове године у Сабором храму Светог Саве у Бечу, 31. марта 2018. године, на празник Врбицу, одржана је ликовна радионица за децу Васкршња радост. Малишани су током радионице, коју је водила вероучитељица Катарина Златарић, имали прилику да обоје и украсе пластична јаја различитим васкршњим мотивима.

    У поподневним часовима, деца су учествовала у литији носећи у рукама врбове гранчице и звончиће око врата. Уследило је свечано вечерње богослужење са петохлебницом. Велики број деце у храму, њихов жагор и звоњење звончића наговестили су почетак прославе великог празника, у коме и ми, попут народа јерусалимског, певамо Осана на висини! Благословен Који долази у име Господње!.

    Извор: Епархија аустријско-швајцарска

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Врбица у Неготину

    2. априла 2018.
    Светим литургијским сабрањем верних у неготинским храмовима Свете Тројице и Рођења Пресвете Богородице прослављена је 31. марта 2018. године Лазарева субота – Врбица.

    У  поподневним сатима, деца и верни народ, радујући се омиљеном дечијем  празнику, присуствовали су вечерњим богослужењима у оба храма, освећењу врбових гранчица и свечаним литијама.

    У Саборном храму Свете Тројице приређен је музичко – рецитаторски програм у коме су учествовали ученици веронауке ОШ „Бранко Радичевић“, хор „Класје“ из ОШ „Вук Караџић“ и дечији градски хор „Вивак“. Програм су са ученицима припремиле вероучитељица Марија Думитрашковић, проф. Драгана Симоновић и учитељица Душица Ђурђић.

    ФОТО АЛБУМ: vrbica_ng-150x150.jpgjavascript://
    vrbica_ng5-150x150.jpg

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Цвети у Босилеграду

     
    Цвети у Босилеграду
    На празник уласка Господа Исуса Христа у Јерусалим – Цвети, 01. априла 2018. године, Његово Преосвештенство Епископ врањски Г. Пахомије, служио је Свету Литургију у цркви Рођења Пресвете Богородице у Босилеграду, уз саслужење протојереја-ставрофора Николе Петрова, в.д. архијерејског намесника масуричко-пољаничког и босилеградског, протонамесника Зорана Стојанова, пароха босилеградског и ђакона Александра Стаменковића.

    На празник уласка Господа Исуса Христа у Јерусалим – Цвети, 01. априла 2018. године, Његово Преосвештенство Епископ врањски Г. Пахомије, служио је Свету Литургију у цркви Рођења Пресвете Богородице у Босилеграду, уз саслужење протојереја-ставрофора Николе Петрова, в.д. архијерејског намесника масуричко-пољаничког и босилеградског, протонамесника Зорана Стојанова, пароха босилеградског и ђакона Александра Стаменковића.

              Литургијско сабрање и празничну радост увеличали су својим појањем чланови црквеног хора "Херувими", кога чине ученици веронауке босилеградске Гимназије, а који предводи попадија Љубица Стојанов. Светој Литургији присуствовао је и велики број верника, као и ученика и основне школе у Босилеграду. Ученици веронауке и друга деца, који се и на празник Цвети и на Лазареву суботу сабирају у великом броју у својим храмовима, приступили су Светом Причешћу, сједињујући се са Господом, као и она деца и верујући народ који су се сјединили са Господом дочекујући Га и полажући врбице док је јашући на магарету низ маслинску гору улазио у Јерусалим.

              Честитајући вернима празник, Епископ Пахомије подсетио је на значај данашњег празника и наступајуће дане Велике Недеље, и позвао све да у миру, међусобном праштању и радости дочекамо Светли празник Христовог Васкрсења, подсетивши да примајући Свето Причешће примамо у срца своја примамо Васкрслог Господа и своје ближње и са њима се сједињујемо.

              По завршетку Свете Литургије, поводом наступајућих Васкршњих празника, Епископ Пахомије уручио је дарове члановима црквеног хора и ученицима веронауке који се посебно истичу у црквеном животу у Црквеној општини Босилеград и при храму Рођења Пресвете Богородице у Босилеграду. Дарове за ову прилику припремила је Епархија врањска и Црквена општина Босилеград.

              У послеподневним часовима, у цркви Рођења Пресвете Богородице служена је вечерња служба, а у пратњи свештеника Николе Петрова и Зорана Стојанова, као и ђакона Александра Стаменковића, Епископ Пахомије одазвао се позиву господина Владимира Захаријева, Председника општине Босилеград и присуствовао отварању изложбе ликовних радова ученика Основне школе "Георги Димитров" у Босилеграду, чија је тема на овогодишњем конкурску била "Страдална – Велика Недеља".

              Изложбу су отворили господин Владимир Захаријев и господин Војкан Чотра, директор Центра за културу у Босилеграду, а присутнима се обратио и о Страдалној или Великој Недељи поучио их Епископ врањски Г. Пахомије.    


     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пастирско-саветодавни центар обележио крсну славу
      ЗВУЧНИ ЗАПИС
    Пастирско-саветодавни центар обележио крсну славу

    Православни Пастирско-саветодавни центар Архиепископије београдско-карловачке је данас, на празник Цвети, обележио крсну славу. Колач је преломио протојереј-ставрофор др Владимир Вукашиновић, a саслуживао му је протођакон Стеван Рапајић. Протојереј-ставрофор др Вукашиновић је у краћем говору пренео поздраве Његове Светости Патријарха српског Иринеја, а сабранимa се потом обратио и домаћин, управник Центра - протојереј-ставрофор Петар Лукић - који је поделио грамате у име Свјатјејшег Патријарха Иринеја домаћинима славе. Забележио Марко Маленчић.

    Извор: Радио Слово Љубве

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    У навечерје Цвијети у Старом Бару прослављена слава вјеронауке

    02-720x375.jpg

    Навечерје празника Уласка Господњег у Јерусалим, свечано је прослављено у суботу, 31. марта, у цркви Светог Николе у Старом Бару. Празничну вечерњу служили су, уз учешће великог броја вјерних, првенствено дјеце, старешина цркве презвитер Никола Радовић и презвитер Александар Орландић.

    У част славе вјеронауке, коју предводи вјероучитељица Славица Орландић, благосиљан је славски колач, а у литији су ношене палмине, маслинове и врбове гранчице.

    Након службе, дјеца су пјесмама и рецитацијама поздравла сабрани народ, а дружење је настављено на тераси парохијске сале.

     

    04-1.jpg

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

     

    Цвијети и Лазарева субота прослављени у Цркви Светог Ђорђа

    IMG-8678cff266373b09162d4d3493176a51-V-2

    Благодаћу Духа Светога, који нас сабира кроз вјекове у Цвјетну недељу Васкршњег Поста, служена је Света Литургија у Цркви Светог Ђорђа под Горицом у Подгорици којом је началствовао презвитер Блажо Божовић док су за пјевницом одговарали појци овога Храма.

    Светој тајни причешћа приступио је велики број вјерника.

    Празничним Богослужењем на Лазареву соботу началствовао је презвитер Блажо Божовић уз саслужење протојереја-ставрофора Драгана Станишића и молитвено учешће протојереја Јована Радовића .

    Након причешћа вјерног народа, Христом који је вољно пошао на страдање нас ради, свештенослужитељи храма Светог Ђорђа, приступили су резању славских колача и освештавању врбових грана које су вјерни однели кућама како би их ставили поред икона или кандила.

    Ове врбове гранчице заправо симболизују палмине гране, којима су дјеца дочекала Христа у Јерусалиму поздрављајући га громким гласом – Благословен који долази у Име Господње.

     

    IMG-03f276e788e6513dac525463d4890d19-V-2.jpg

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Протојереј-ставрофор Гојко Перовић у Бару одржао предавање „Улазак у Јерусалим“

    1. априла 2018. - 12:21

    Otac-Gojko-Perovicpng-774x826-720x375.pn

    Протојереј-ставрофор Гојко Перовић, ректор Цетињске богословије, одржаo je синоћ, на Лазареву суботу, у храму Светог Јована Владимира у Бару предавање на тему „Улазак у Јерусалим“ .

    Он је подсјетио да је Христос Нова пасха који је себе добровољно жртвовао и предао на страдање.

    -Господ Исус Христос је чекао вријеме Пасхе, највећег старозавјетног празника, преласка Јевреја из Египта у обећану земљу, да би показао да је Бог  одлучио да се приближи људима на тај начин што људи неће клати јагње да би се сјетили неких прошлих времена него ће Господ себе принети као ново јагње на „заклање“, казао је отац Гојко.

    Подсјетио је да смо четрдесет дана постили да би се припремили да подигнемо главу према Господовом страдању:  „А сад идемо горе у Јерусалим и Син човјечји треба да пострада .“

    -И ево ноћас смо пред вратима Јерусалима. Сјутра Господ улази у Јерусалим да пострада. Сједа на магаре што је порука да тај који улази, који је васкрсао Лазара, који чини чуда и о коме се прича да јесте и није пророк, јесте син Давидов којег су Јевреји вјековима чекали. Цар који ће спасити изабрани Божији народ. Усклици са којима је Господ дочекан „Осана сину Давидовом! Благословен онај који долази у име Господње, Осана на висини“ показују да је народ препознао Господа. Званично свештенство, фарисеји, тражило му је да ућутка народ а Господ им је одговорио да ако они ућуте камење ће проговорити. Онда су тражили да заустави макар дјецу да му не кличу. Господ је тада цитирао стих из 8. Псалма који каже: „Из уста мале дјеце и одојчади начинио си Себи хвалу“, казао је ректор Цетињске богословије.

    Отац Гојко је рекао да уласком Господа у Јерусалим почињу догађаји који се више не тичу нас и нашег покајања.

    -Улазимо и ми са Господом у Јерусалим, гдје предстоји низ страшних догађаја у којима се огледа људска природа и душа и несумњиво следовање за Христом. Све је пред нама: Петар који каже да нећу никада издати Христа, браћа која траже да буду први до Њега, Јуда који га је издао, Пилат који не види Христову кривицу, па његова жена која му тражи да нема ништа са смрћу праведника, Јевреји који намјештају спасење разбојника…  Пред нама је вријеме у којем треба да те догађаје посматрамо и видимо гдје смо ми међу тим људима. И видјећемо да смо свуда, и са Јованом који га једино не напушта и Петром који га се три пута одрекао… Све смо то ми.  Јосиф из Ариматеје, кога нема међу апостолима, нити се куне да га неће издати, када је било најтеже, кад је остао Господ сам на крсту он је са њим, скида га са крста. Зато се добро усмјеримо на све оно што се дешава током Страсне седмице да би нам Христово Васкрсење дошло на здравље и спасење, закључио је протојереј-ставрофор Гојко Перовић у Бару говорећи о Уласку Господа нашег у  Јерусалим .

    Цијело предавање погледајте на следећој адреси:

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Света Литургија у Саборном храму у Бару

    2. априла 2018. - 13:08

    20180401_104033-Large-720x375.jpg

    У недељу на Цвијети, када наша света Црква прославља успомену на Улазак Господа и Спаса нашега Исуса Христа у Јерусалим, у храму Светог Јована Владимира у Бару служена је Света Литургија. Началствовао је јереј Младен Томовић, а саслуживао му је протојереј Љубомир Јовановић.

    Апостола је прочитао Дејан Томовић, а Јеванђеље отац Младен који се након тога обратио вјерном народу пригодном бесједом.

    Велики број вјерника причестио се светим даровима Господњим.

    Цвијети су слава дјеце са вјеронауке при овоме Храму па је на крају службе Божије освештан и пререзан славски колач. Сабрање је настављено у крипти Храма.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    У манастиру Дајбабе прослављен празник Цвијети и Свети Симеон Дајбабски

    dj-472x375.png

    У манастиру Успенија Пресвете Богородице на Дајбабској гори у Подгорици јуче, 1. априла свечано и молитвено је прослављен празник уласка Господа Исуса Христа у Јерусалим-Цвијети и празник Преподобног Симеона Дајбабског чије се Свете мошти чувају у овој Светињи.

    Вјерни народ сабран пред манастирском капијом ушао је, према традицији, са магаретом, пјесмом на уснама и палминим и врбовим гранчицама у рукама, у манастирску порту, символизујући на овај начин славни улазак Исуса Христа у Јерсалим.

    Свету Литургију поводом празника Цвијети и славе ове Свете Обитељи- празника преподобног Симеона Дајбабског служили су игуман манастира Архимандрит Данило (Бел), јеромонах Никон (Кокотовић) игуман манастира Доњи брчели у Црмници и свештеник Златко Васић из Зете.

    Након прочитаног зачала из Светог Јеванђеља ријечима литургијске бесједе вјерницима се обратио јеромонах Никон (Кокотовић), који је рекао да је на данашњи дан град Јерусалим сусрео и примио једног изузетног побједника, побједника над смрћу- Господа нашег Исуса Христа који је побиједио три највећа непријатеља људског постојања: гријех, ђавола и смрт.

    ,,Наша хришћанска православна вјера је вјера у тројичног васкрслог Христа, вјера у Васкрсење и вјечни живот. Свједока Васкрсења имамо свуда око нас, а један од њих је управо овдје на овој Гори дајбабској- старац наш Симеон Дајбабски“- рекао је отац Никон.

    Он је додао да је и данашње сабрање у манастиру Дајбабе прави примјер вјере у Васкрсење.

    ,, Као што су дјечица, на данашњи дан- Цвијети, дочекивала Христа са цвијећем и пјесмом тако и ми вјерници треба да сретнемо Исуса Христа са цвијећем врлина и добрих дјела“- подсјетио је игуман манастира Брчели, отац Никон.

    У току Светог Богослужења преломљен је славски колач поводом празника преподобног Симеона Дајбабског, манастирске славе Дајбабске Свете обитељи, која чува мошти овог Светитеља наше Цркве.

    На крају Светог Богослужења уприличена је празнична трпеза хришћанске љубави за све сабране вјернике.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Лазарева Субота у Богородичиној цркви у Земуну
     
    •  ЗВУЧНИ ЗАПИС
     

    Лазарева Субота - Врбица је молитвено и свечано прослављена у земунској Богородичиној цркви где је Литургијом началствовао протојереј-ставрофор Божо Бакајлић, архијерејски намесник земунско-новобеоградски. Отац Божо је подсетио на речи Христове да пусте децу к Њему јер је њихово царство Небеско, а затим је истакао да се завршава Света Четрдесетница и почиње Страдална седмица. "Треба да се покајемо, да се исплачемо", рекао је отац Божо који је позвао вернике да у току Страдалне седмице што више времена проводе у храмовима. Благодаримо г. Браниславу Зеремском, драмском уметнику, на звучном запису беседе о. Боже.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Архиепископ Јован служио на Цвети у Скопљу
     
    Архиепископ Јован служио на Цвети у Скопљу

    Архиепископ охридски и Митрополит скопски Г. Јован, началствoвао je на празник Цвети Светом архијерејском Литургијом у манастиру Успења Богородичног у Скопљу. Саслужиивао је Епископ стобијски и Мјестобљуститељ струмички Давид, као и свештенослужитељи Епархије рашко-призренске и Православне Охридске Архиепископије. У манастирској певници појали су богослови Призренске богословије. Архиепископ Јован је освештао врбове гранчице, поделио верном народу и произнео беседу о празнику, а после Литургије је у манастирској гостопримници приређено послужење и наступ уз кавал и групу „Косовски божури“.

    Извор: Православна Охридска архиепископија

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Прослава Лазареве суботе у Зајечару

    3. Април 2018 - 10:35
     
    Прослава Лазареве суботе у Зајечару
    Прослава Лазареве суботе у Зајечару
    Прослава Лазареве суботе у Зајечару
     

    Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион служио је свету архијерејску Литургију 31. марта 2018. године, на Лазареву суботу, у Саборном храму Рођења Пресвете Богородице у Зајечару. Епископу је саслуживало свештенство храма. Беседио је јереј Новак Бојанић.

    У поподневним сатима, у оквиру вечерњег богослужења освећене су гранчице врбе, које су уз благослов подељење верном народу. Сабраним верницима се беседом обратио владика Иларион, честитавши празник свима, а посебно најмлађима. У свеченој литији око храма учествовао је велики број деце и верника Зајечара.

    Извор: Епархија тимочка

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Цвети у манастиру Буково

    3. Април 2018 - 10:33

    20180401_11230-e1522608746170-683x675.jp

    Идући у сусрет највећем хришћанском празнику данас 1. априла у нашој светој обитељи прославили смо празник Цвети – Улазак Христов у Јерусалим. Архијерејску литургију служио је Његово Преосвештенство епископ тимочки Иларион уз саслужење братије манастира Буково протосинђела Симеона, протосинђела Захарије и јерођакона Илије.

    Извор: Епархија тимочка

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Лазарева субота у Ванкуверу

    2. April 2018.
     

    У славу Божију, а поводом празника васкрсења четверодневног Лазара у Витанији, верни народ и наши најмлађи, сакупили су се под сводовима цркве св.Арх. Михајла у Бурнабију, БК, да свечано дочекамо и прославимо празник Врбице.Празник је прослављен како и доликује, најпре молитвеном сабрању на св. Литургији, где је велики број верних ,одраслих и деце,приступио св. Причешћу, а убрзо затим и литијом око цркве. Господ нас је наградио лепим временом и благом климом, па смо поред врбових гранчица, имали и палмове гранчице у цркви, веома налик на начин како је и наш Спаситељ, дочекан приликом уласка у Јерусалим.

    По завршетку литије, деца су овај радосни празнични дан наставила дружећи се у просторијама наше ЦШО, где су, као и претходних година била обрадована од стране наше ЦШО, КСС и српске школе, замком на надувавање, кокицама, уштипцима, и осталим забавним активностима, сакупљајући нашу дечицу у, и око наше Цркве. Хвала Богу, и деце и родитеља је било у великом броју, а надамо се да ће их у будућности бити у истом броју, а можда и више.

    Протојереј Малиша Миловановић

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Цвети у храму светог великомученика Георгија у Нијагари

    3. April 2018.
     

    Цветну недељу, дан када наша црква прославља успомену на свечани улазак Господа Исуса Христа у град Јерусалим, парохијани храма св. великомученика Георгија у Нијагара Фалсу прославили су свечано и радосно Светом Литургијом. Храм је био испуњен верним народом, а деца су на њима својствен начин улепшала и нагласила значај овог празника. Светом Причешћу приступио је велики број верника деце и одраслих.

    У вече истога дана наша заједница имала је част да буде домаћин „ Великопосног вечерњег богослужења“  и да угости свештенике и парохијане из оближњих парохија.

    Вечерњом службом началствовао је крстоносни протојереј Драгомир Нинковић, уз саслужење свестеника: крстоносног протојереја Корнела (Румунска Православна Црква), протојереја Ђуре Самца, протојереја др Горана Гојковића, јереја Ђурађа Којића.

    За певницом су појали крстоносни протојереј Лазар Вукојев, крстоносни протојереј Војо Павловић, протојереј Дејан Обрадовић и јереј Милорад Делић.

    Богослужење је својим појањем улепшао хор св. Роман Мелод из Кичинера. Након богослужења протојереј др Горан Гојковић поучио је присутни народ о значају празника.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...