Jump to content

Da li je svijet u kome živimo savršen za život


Spooky

Препоручена порука

Više puta na ovom forumu sam pročitao argument kako je svijet u kome živimo savršen za život. Iako su tu rečene i neke istinite tvrdnje (npr. da bi mjenjanje nekih fizičkih kontanti onemogućilo postojanje života kakvog znamo) - što se može objasniti antropičkim principom* i neke neistinite (kao recimo da bi malo pomjeranje zemlje bliže ili dalje suncu onemogućilo život - kada je zapravo moguće pomjeriti zemlju i do 35% i uslovi za život bi i dalje postojali) - tvrdnja da je naš univerzum savršen za život kakav znamo je i dalje veoma netačna tvrdnja.Naime - u odnosu na našu galaksiju, posebno na cijeli svemir - zemlja - jedino mjesto za koje znamo da podržava inteligentni život je malo zrnce prašine... Prosječna temperatura u svemiru je 4K (-269° C) i poprilično je negostoljubljiva sredina za život... Ako i postoji neki drugi inteligentni život u našoj galaksiji - svakako ih nema baš puno - jer bi po Fermijevom paradoksu takav život otkrili...Ako uporedimo dimenzije naše galaksije sa dimenzijama zemlje - mogli bi napraviti jednu analogiju. Tvrdnja da je naša galaksija savršena za život bi bilo ekvivalentno sledećoj tvrdnji. Zamislimo pustinju u kojoj nikada ne pada kiša dimenzija bilion x bilion kilometara (mnogo mnogo veće od dimenzija zemlje). I u njoj jednu oazu (ili eventualno nekoliko njih ako prihvatimo da postoji još po koja inteligentna civilizacija u galaksiji) dimenzija stotinjak metara sa jezercetom. E pa sad - da li bi se iko usudio da kaže da je ta pustinja savršena za život vodenih stvorenja i kopnenih životinja koje piju mnogo vode? Svakako jeste bolja od pustinje bez oaze - ali nikako se ne može nazvati savršenom...* Antropički princip - Sama činjenica da smo mi ovdje i da možemo da raspravljamo o konstantama našeg svemira nužno postulira da su te konstante pogodne za naše postojanje bez obzira koliko je vjerovatna baš ta kombinacija konstanti (mada se i vjerovatnoća pokušava razriješiti teorijama multiverzuma) - jer da nisu pogodne - nas ne bi bilo da raspravljamo o njihovoj nepogodnosti. Zbog toga činjenica da jesu pogodne ne dokazuje baš ništa u pogledu našeg postojanja.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Има истине у томе, да ако би се неке физичке величине у свемиру, или на земљи промјениле да би то онемогућило живот, али то не значи да ако те константе остају, да је живот савршен. Шта је уопште савршен живот овдје на земљи?

Живот на земљи је добар за живјети. Добар онако како му ти даш димензију.

Живот на земљи је и лош за живјети. Лош онако како му ти даш дименизију.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 years later...

Šta je u stvari savršenstvo? Ne verujem da ćemo jednostavno jednoga dana reći: "E, to je to! Sad smo mirni." Savršenstvo je nešto (ili, pak Neko) ko stoji kao univerzalno merilo. Predpostavljam da otuda dolaze i različiti pogledi na svet. Sada, dolazi do problema što mi to merilo ne možemo nikada u potpunosti upotrebiti... Ono stoji negde gore na polici i mi njemu težimo. A težnja je suština i ovozemaljskog življenja. Možda ovaj život nije savršenstvo, ali je savršeno dobra odskočna daska, početak, ako ništa drugo...

"Gledajući ljude sažali mu se, jer bejahu smeteni i rasejani kao ovce bez pastira."
(Mat. 9, 36)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Šta je u stvari savršenstvo? Ne verujem da ćemo jednostavno jednoga dana reći: "E, to je to! Sad smo mirni." Savršenstvo je nešto (ili, pak Neko) ko stoji kao univerzalno merilo. Predpostavljam da otuda dolaze i različiti pogledi na svet. Sada, dolazi do problema što mi to merilo ne možemo nikada u potpunosti upotrebiti... Ono stoji negde gore na polici i mi njemu težimo. A težnja je suština i ovozemaljskog življenja. Možda ovaj život nije savršenstvo, ali je savršeno dobra odskočna daska, početak, ako ništa drugo...

Кад помену савршенство: то би требало да буде нешто што у себи нема недостатка, нема ману, да има све. Јер ако нема све тада оно што нема му недостаје па самим тим није савршено.

Е сада: ако савршенство нема недостатка, тада је недостатак оно што му фали. па онда није савршено.

И долазимо до тога да је наша представа о савшенству као о нечему што нема недостатак погрешна. 

Да би било савршенство оно мора да има и недостатак у себи.

Бог као савршенство тај проблем недостатка решава кроз своје друго лице, Сина, Којем је намењен живот у несавршеном свету. Тако да и Божјем савршенству има места и за несавршенство. Бог који живи у вечности која је савршена кроз сина живи живот у времену које је несавршено!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...