Jump to content

Seren Kjerkegor

Оцени ову тему


Препоручена порука

Seren Kjerkegor definisao hejtere pre 170 godinaDELI NA FB

    

Nije voleo Hegela, a filozofski krugovi dugo nisu voleli njega. Jedan je od onih filozofa koji su postali deo popularne kulture u prošlom veku, kao i Niče, kao Šopenhauer. Sam Bog zna koliko bi se sablaznili nad tim. Seren Kjerkegor se danas smatra prvim filozofom egzistencijalizma. Između ostalog, vodio je i dnevnik, a u tom dnevniku obračunao se sa hejterima iz svog okruženja konstatacijom koja i danas odlično razotkriva samu ideju hejta.

Postoje oblici zavisti, čije primere često srećem, u kojima osoba pokušava nešto da postigne maltretiranjem. Ako, na primer, uđem u neku prostoriju sa mnogo ljudi, uvek se nađe neko ko će se ustremiti na mene tako što pokuša da me ismeje, smatrajući sebe instrumentom javnog mnjenja. Ali gle, ako joj samo ukažem malo pažnje, ta osoba postaje beskajno povodljiva i uslužna. Tako suštinski pokazuje da me smatra nečim velikim, možda i većim od sebe same, ali ako ne može biti deo moje veličine, bar može da me ismeva. Istog trenutka kada postane njen deo, počinje hvalospev mojoj veličini. 

 

Eto, to se dešava kada živite u društvu trivijalnosti.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 6 months later...

Серен Кјеркегор (5. мај 1813. — 11. новембар 1855.) био је дански философ, теолог и песник. Његова философија се сматра првим обликом егзистенцијалистичке философије. Највећи део његовог дела бави се проблемима природе вере, хришћанске етике и уопште теологије, али и емоцијама и осећањима личности која се афирмише кроз различите одлуке у животу. Кјеркегоров значај за развитак европске философије уопште постао је видљив тек почетком прошлог века, а највећи је утицај имао на развитак егзистенцијалистичке мисли двадесетих и тридесетих година, који се одржао све до наших дана. О овом философу за радио Беседу говорили су наставник философије у Гимназији Исидора Секулић, Дамир Малешев и вероучитељ Давид Бајац.

 

 

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 9 months later...

„Sve što stičeš, stičeš samo u tišini i božansko je samo ono što je nastalo u ćutanju."

„Kako su ljudi apsurdni! Nikada ne koriste slobodu koju imaju, tražeći onu koju nemaju. Imaju slobodu misli, ali oni traže slobodu govora!" 

„Treba biti zagonetan, ne samo za druge već i za samoga sebe. Ispitujem sebe. Ako me to umori, popušim cigaretu da ubijem vreme i mislim: ko zna, šta je Gospod bog u stvari mislio kada me je stvarao ili šta još od mene hoće da stvori." 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...

Strepnja nikada ne napušta čoveka, ni u rasejanosti, ni u buci, ni u snu. Koga strepnja oblikuje, to znači da ga oblikuje mogućnost, i samo onaj koga je oblikovala mogućnost oblikovan je prema svojoj beskonačnosti. Iz tog razloga je mogućnost najteža od svih kategorija. U mogućnosti je sve jednako moguće.
Zato je onaj koji je spreman da strepi na pravom mestu i u pravo vreme ovladao najvišim ‘znanjima’. Strepnja se uvek vezuje za proces u čovekovoj unutrašnjosti, ona je jedna svesna radnja koja je svojstvena samo čoveku.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Samo kroz ličnu revoluciju pojedinac zadobija ličnu vrednost a samim tim i slobodu koja se ne nalazi samo kroz oslobađanje od sveta, nego kroz reafirmisanje pojedinačnosti i ličnosti, oslobađanjem od sebe samog. Ceo čovekov život tada postaje pokušaj da realizuje bar jednu svoju misao koja kao takva predtavlja apsolutno.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Visoka je cena za istinu i slobodu, ali niko nije uspeo da dokaže da istina predstavlja mir i lepotu. Ona tera pojedinca da bude u stalnom nastajanju. U tome se ostvaruje njegova mogućnost za slobodu, sve dok on ne postane sama ta sloboda.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...