Jump to content

Свето причешће

Оцени ову тему


Колико се често причешћујете?   

98 члановâ је гласало

  1. 1. Колико се често причешћујете?

    • Једном седмично или чешће.
      9
    • Једном у две седмице.
      7
    • Једном месечно.
      5
    • Једном у два месеца.
      2
    • Више пута у току сваког од 4 год. поста.
      11
    • По једном/два пута у току сваког од 4 год. поста.
      14
    • Два пута годишње.
      3
    • Једном годишње.
      2
    • Једном у току неколико година.
      5
    • Како кад... врло променљиво.
      3
    • Не причешћујем се.
      5
    • Не причешћујем се. Шта значи причестити се?
      0
    • на свакој Светој литургији
      27


Препоручена порука

Што се тиче боравка на литургији на којој се нисмо причестили владика Милутин је једном приликом рекао да на свакој литургији без обзира на причешће ми добијамо довољно благодати да издржимо  искушења до следеће недеље. Наравно боље ако смо се причестили али такође велика благодат нам се даје и без причешћа.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

fale samo brojke...joj........ joooj

šta mislite o ovome....Правило 8

Ако који Епископ, или презвитер, или ђакон или други из свештеничког именика, не причести кад бива свети принос, нека каже узрок, па ако је разложит нека му буде опроштено; не каже ли узрока нека се одлучи, јер је проузроковао штету народу и навео сумњу на онога који је принос свршио, као да га није правилно вршио.

Апостолска правила

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Ако једног дана скапирате да причешће није никаква награда за "добра дела", ови ваши аргументи пашће у воду...

Уосталом,ако  се увече напијем,нема шансе да се пробудим,бар до поднева... joooj

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Постоји једна мала али врло корисна књижица,зове се : "КАКО СЕ ПРИПРЕМИТИ ЗА СВЕТО ПРИЧЕШЋЕ".

Издаје православни пут,а урађена је са благословом Владике Атанасија Ј.

Ко није,требао би да је прочита,мала корисна књижица која се може наћи у скоро сваком храму или продавници,а кошта само око 50 дин  :smiley:

"Извор сваког зла је - нечастиво учење" Свети Јован Златоусти

"Ми смо Јерусалимске вере" Патријарх Арсеније III

"Тако живи да свакодневно можеш приступити (Причешћу)". Тертулијан

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Одличан чланак,а ја издвајам...

"Такође желим да напоменем да свештеник нема право да одлучи (одвоји) човека од Светог Причешћа на основу тога што му се чини да се он причешћује „исувише често“. Свештеник који тако поступа чини канонски прекршај. Нигде у канонима Цркве не постоји забрана за често причешћивање, као што не постоји ни указивање на то да не би требало допустити да приступе Причешћу они, који желе да се причешћују чешће него два пута месечно. Због тога свештеници, који се одваже на такав поступак, подлежу дејству доленаведених канона."

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Желим овде да поставим један разговор који сам водио са ђаконом Димитријем и у том разговору се види суштина мога бића и против чега се оно буни и шта ме највише боли.Ево његовог писма мени:

Dakle sto se sluzenja Svete Liturgije tice mislim da se mora jasno postaviti cilj sta je u stvari njen znacaj, da li da je sluzimo kao i svako drugo bogosluzenje ili kao centralni dogadjaj nasih zivota. po meni je druga stvar ono sto je bit. Iz nje proizilazi zelja i teznja hriscana koja je opravfdana da sto cesce bivaju u zajednici u Telu Gospodnjem. Dakle za redovnije sam pricescivanje s tim da se moraju znati limiti dakle da se posti kada je vreme, da se tezi hriscanskom zivotu, redovno ispoveda prema savesti i potrebi a ne pro forme i sl. eto ukratko moga stava .

а ово је мој одговор:

Да , у реду је Димитрије! Каква дивна порука човека чије име носите. бити војник Христов какав је био он их! Какав је сада,пунота!

Него, да!  Слажем се ја са вашим излагањем и то је све потпуно тачно,но, истина је сасвим другачија. Ви интелектуално завршавате процес -речено није одмах и извршено. Није проблем - како се он поставља и на форуму а поготово не у животу. Тим ставом слободног причешћивања а нездравог тела цркве ( чији смо сведоци истинитости ове изјаве) наноси се огромна штета. О данашњем вернику нико неводи рачуна ( част изузетцима ) све се своди на пуку конзумацију понуђеног и опет јуриш за светским трицама и кучинама. И тада ти ,назови верници, су у великој у образиљи јер мисле да су, и , чине добро. Ћукну причешће онако с ногу и мора се даље, па време лети. Е брате мој ту је бол који ја осетим и носим. Зато немам проблем када о томе прича о Угрин јер заједница код њега живи. Жива црква дела, и код њега се то осети.Он зна своје и његове знају њега.Али не можемо то либерално свести да сви могу тако без свега што томе предходи. Морају се испунити услови.Мора да се деси пунота, а признаће те да је у многоме нема. Овде су неки стали фол на одбрану Причешћивања , а у ствари је у позадини,супер! Па тако је лакше. а уз то има и благослов да чини тако.''Зато већи грех има онај ко ми те доведе код тебе'' каже Христос Пилату или... '' да нисте знали неби греха имали сада кад знате грех свој носите '' А ова цела прича  има свој још дубљи карактер што ми време и простор недозвољавају да то развијем даље.

С'молитвом на уснама и љубављу у срцу мали свештеник Аца са великом породицом!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Опростите Оче,али стварно не капирам,одакле вам тако суморне констатације,о стању верујућих који се редовно причешћују...

За све парохијске заједнице ,где је причешћивање редовна ствар,може се рећи да је баш као и код о Угрина у праохији...

Наравно да су сви везани за свог свештеника и своју заједницу,и да се врло добро познају,и да он још боље познаје нас...

Раширило се неко сулудо мишљење,да редовни причасници,живе неким раскалашним животом,једу,пију ,пуше и баве се свестским трицама и кучинама...мислим стварно...

Дође ми глупо да се правдам,али и ми падамо устајемо,постимо и молимо се,посвађамо -праштамо,кајемо.и надасве желимо бити уз Христа...

А то што излетим из Цркве и одох даље...то је зато што је радни дан,збрисао сам са посла ,да би присуствовао литургији,па морам натраг,што пре...

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

??? ?? ???? ??????? ?? ????????? ?? ????? ?? ????? ?????????? ??????? ??????? ?? ?????? ???????? ????? ?? ?? ?????? ????????? ??? ?????? ?? ???????? ?? ???????? ??????? ????????? ?? ????????  ???????? ?? ??????? ??????. ??????? ???? ??? ??? ?? ?????????? ??? ?????? ?????? ???????? ??? ?? ???? ? ??? ????????.

kakva je to dovoljna doza blagodati, mozemo je onda pokupiti i na bdeniju sto smo na liturgiji ako je ne razlikujemo od pprostog bogosluzenja pitam se?

radost zivljenja je svesnost obitavanja u liturgijskoj zajednici

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

??????? ??????,? ?? ????????...

"?????? ????? ?? ????????? ?? ????????? ???? ????? ?? ?????? (??????) ?????? ?? ?????? ???????? ?? ?????? ???? ??? ?? ?? ???? ?? ?? ?? ?????????? „??????? ?????“. ????????? ???? ???? ??????? ???? ???????? ????????. ????? ? ???????? ????? ?? ??????? ??????? ?? ????? ????????????, ??? ??? ?? ??????? ?? ????????? ?? ?? ?? ?? ?? ??????? ????????? ?? ???????? ???????? ???, ???? ???? ?? ?? ?????????? ????? ???? ??? ???? ???????. ???? ???? ??????????, ???? ?? ?????? ?? ????? ????????, ??????? ??????? ????????????? ??????."

I vise od toga. Cini mi se da u Apostolskim pravilima pise da svestenik koji odbije vernika od Case, a ovaj nije pod epitimijom, podlaze kazni rascinjenja. Postavlja se pitanje - od koga suvise revnosni, po tom pitanju, svestenici zapravo cuvaju Hrista, Koji je, by the way, dosao upravo zbog gresnika Sam rekavsi da nisu potrebni lekari zdravima vec bolesnima. Takodje u molitvama koje predhode Pricescu, a u sustini celokupna Liturgija jeste Pricesce, odnosno priprema za Pricesce, svuda stoji da je samo Pricesce za ociscenje od grehova i na smelost prema Ocu licnoscu Hristovom - Hristom, Kojeg smo udovi na dogadjaju Liturgije, predokusajuci na taj nacin Radost Poslednje realnosti (Eshatona), i zore Osmoga dana, vec sada i ovde. Takodje se previdja da u tim istim Pravilima pise da svestenik, koji nije sluzio tri nedelje uzastopno, jeste u stvari samog sebe rascinio. Dakle, umesto da popravljamo sebe mi postajemo kao starozavetni fariseji koji, po recima Samoga Hrista, niti sami ulaze u Carstvo niti druge pustaju. Da li je zaista tako??? Mislite o tome cisteci sopstveno dvoriste.

Mir Vam - Ugrin

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Sa druge strane, nikakva povodljivost nije u skladu sa Hristom niti sa hriscanskim nacinom zivota. Dakle, ljudi koji se pricescuju samo da bi time potvrdili stranu kojoj pripadaju i ljudi koji se ne pricescuju time pokazujuci odanost "starim pravilima", jesu dve strane jedne medalje koja se zove - povodljivost, indoktriniranost, glupost...zato treba shvatiti da nema univerzalnog kljuca ili recepta - uradi ovako ili uradi onako - vec je uvek bilo i jeste i bice na samom coveku i njegovom odnosu sa Hristom putem zajednice Pricasnih i nacalstvujucim tom zajednicom - svestenikom. Ne ovim ili onim duhovnikom sa Romanije, Golije, manastira ovog ili onog vec vasim, parohijskim, Bogom danim, svestenikom. Uspostaviti dijalog jeste poenta zajednistva i pocetak napredovanja, ostalo dolazi po sebi krene li se tim putem jer, ne zaboravite, put od hiljadu milja pocinje PRVIM korakom. Ucinite taj korak jer vi to zasluzujete. Mislite o tome.

Mir Vam - Ugrin

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У многим нашим црквама постоји обичај да ,обично због гужве или већ чега,свештеник причешћује народ након отпуста...тј. након завршетка литургије....у разговору са свештеницима сам дошао до различитих ставова..већина сматра да је то врло практично због тога што си неки након причешћа одмах иду кући а да такво причешћиванје није ништа негативно...мањи број ми рече да та пракса није добра...ја сам скоро прочитао да је један грчки владика рекао о томе да је-цитирам-причешћивање ван литургије икона пакла.....

шта мислите о томе.....ја лично немам баш оволико оштар став као владика али више волим да се причестим када је то прописано...за време литургије

Постављена слика

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest свештеник Иван

Потпуно погрешна пракса. То је дух формализма и  нееклисиолошке и нелитургијске  свести. Замислите, заблагодаримо Господа зато што смо примили Свете Тајне, а заправо их још нисмо примили.   0442_feel

Дакле, непосредно за причешћем свештенослужитеља следи причешће мирјана. Још у далекој прошлости установио се обичај причешћа мирјана после причешћа свештеника. О томе нам сведочи Етерија, Литургија Апостолских Установа, Свети Јустих философ. Зато је потпуно неоправдана пракса да се причешће верника одлаже до кончања Литургије, после отпуста, изналазећи разне разлоге (најважни "разлог" је задржавање оних који се не причешћују). Ово је као дан јасан пример кји показује једну незрелу евхаристијску свест, драстично опадање поимања Евхаристије. Ова пракса директно противречи устројству и садржају Литургије : У песми, химни "Нека се испуне уста наша..." пева се : "јер си нас удостојио да се причестимо светим Твојим Тајнама", преношење Дарова са светог Престола на Жртвеник, знаменује вазнетог Христа и зато поновно враћање Дарова представља велико изопачење литургијске символике.

Дакле, не слажем се са том праксом, и хвала нашем Епископу Јовану што је коначно донешен акт да се у нашој Епархији престане са том накарадном праксом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...