Jump to content

30.000 srba u Hrvatskoj prešlo u rimokatolicizam

Оцени ову тему


Препоручена порука

Imam puno iskustva sa narodom u Srbiji. Tako kada je bilo teško vreme , sankcije, nigde ničeg po prodavnicama, krenem sa sa jednim od naših sveštenika, kakav je već običaj kod nas, da se blagoslove kuće posle Božića, odnosno iza sv. Stevana.

I prvo kola napunimo paketima hrane, pampers pelena, slatkiša i svega što smo inače dobijali iz sveta a što nam nije država pokupila na granici, onda kod naših vernika. Kod svakog ostavimo nešto posedimo popričamo o mukama.

Nikad nije hteo taj moj sveštenik da uzme novac kao dar tih ukućana.

Tako jednom izađem iz jedne kuće a komšija nas pozdravi i reč po reč požali se kako dugo ne može da dođe do ulja, odnosno zejtina. Ja u kola i ceo paket nekog sećam se Bugarskog ulja njemu u ruke. On me gleda zbunjeno pa kaže šta je to i ja mu kažem kako mi u crkvi međusobno delimo to što i dobijemo.

Nije hteo da primi, ne zato što je dar od katolika, nego mu ponos nije dozvolila, jednostavno je rekao u tom stilu da on nikad ništa nije od svoje crkve dobio, samo je davao pa neće da uzme ni od nas.

A ima koji su bili bogati pa dolazili kod nas po pomoć, presamićivali se, ogovarali svoje sveštenike, a najgore mi bila ta ljigavština. Posle se ja setim i pravo kod "lokalnog " pope, i pomaže Bog, imam gomilu paketa a nas malo hoćete li da uzmete za vaše vernike? Prvo su bili zbunjeni pa onda uplašeni i na kraju negde telefonirali i onda sa olakšanjem, "vladika Jovan rekao da vama iz "Caritasa" pomognemo sve što je u našoj moći".

Posle bilo lako, stigne pomoć ja kod pope a on neka se muči.

Ja sam tada živeo u mestu koje je imalo jedanest katolika a dobijem kamion  paketa, u početku su me vaćarili braća Romi dok nisam ukapirao. Posle nije imalo šanse. Onda su me tužakali, išli čak kod mog nadbiskupa Perka i žalili se na mene. Nisu znali da je Perko ležao 6 godina robije u Srbiji i da je sve fazone naučio u zatvoru, tačno je znao šta se dešava.

Perko je uvek opominjao da ne smemo ni slučajno da na bilo koji način uslovljavamo nekog sa pomoću, jer to nije pre svega bila naša pomoć, i mi smo je dobijali od nekog, i da se trudimo da budemo što delikatniji.

Da je tada bilo više razumevanja i želje sa vaše strane i od vaših episkopa daleko bi više pomogli narodu. Ja sam eto imao sreću da sam bio na teritoriji šumadijskog episkopa pa nisam imao problema ali na nekim drugim bilo je.

Nikad niko odgovorno tvrdim iz šumadije nije došao kod nas pod uticajem misionarenja.

Bilo je nekih priča u stilu idi kod njih pa ćeš dobiti vizu ili papire, kada sam im objasio da mi nismo ničije poslanstvo inostranih poslova niti agencija za izdavanje viza nikad se više nisu javljali.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 56
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Популарни чланови у овој теми

јел се барем зна зашто су ти силни људи прешли у РКЦ или у ком временском интервалу се то десило?

прешли су зарад хране, постоје писани трагови, највише Унијаћењу у Украјини бунили су се украјински козаци. унијаћење је навише имало тарага уз западну границу ( тернопиљска област). у БЛ постоји украјинска гркокатоличка парохија ове године прославља 100 година од оснивања...иначе унијаћење у Украјини је настало после Сабора у Бресту 1596. године са циљем да уједини православне и католичке вернике.. није имало баш неког утицаја када погледамо данас да унијати чине тек око 5-6% у религијској структури Украјине...

Malo je tamo sve čudno, ja sam bio i nas ima oko 1 500 000 katolika, uglavnom su sve Poljaci. E sad nisam ukapirao, tamo ima tri pravoslavne crkve. Ima oko 5 000 000 grkokatolika, nije baš zanemarljivo. Sa nama ima znači oko 6 500 000 a to je skoro polovina  i više od polovine koliko ima i pravoslavaca Moskovske Patrijaršije.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

јел се барем зна зашто су ти силни људи прешли у РКЦ или у ком временском интервалу се то десило?

прешли су зарад хране, постоје писани трагови, највише Унијаћењу у Украјини бунили су се украјински козаци. унијаћење је навише имало тарага уз западну границу ( тернопиљска област). у БЛ постоји украјинска гркокатоличка парохија ове године прославља 100 година од оснивања...иначе унијаћење у Украјини је настало после Сабора у Бресту 1596. године са циљем да уједини православне и католичке вернике.. није имало баш неког утицаја када погледамо данас да унијати чине тек око 5-6% у религијској структури Украјине...

Malo je tamo sve čudno, ja sam bio i nas ima oko 1 500 000 katolika, uglavnom su sve Poljaci. E sad nisam ukapirao, tamo ima tri pravoslavne crkve. Ima oko 5 000 000 grkokatolika, nije baš zanemarljivo. Sa nama ima znači oko 6 500 000 a to je skoro polovina  i više od polovine koliko ima i pravoslavaca Moskovske Patrijaršije.

да, постоји Украјинска православна Црква која није канонски призната основана 1995 од страе украјинских националиста,  постоји Кијевска Митрополија иначе Руска православна Црква, миторполија је задржала све старе храмове и епархије... и постоје аутокефала украјинска црква која има намањи број вјерника... када погледамо у процентима тај број од 5 000 000 (ако је тачан) и није неки..ехехе  1407_love

Link to comment
Подели на овим сајтовима

јел се барем зна зашто су ти силни људи прешли у РКЦ или у ком временском интервалу се то десило?

прешли су зарад хране, постоје писани трагови, највише Унијаћењу у Украјини бунили су се украјински козаци. унијаћење је навише имало тарага уз западну границу ( тернопиљска област). у БЛ постоји украјинска гркокатоличка парохија ове године прославља 100 година од оснивања...иначе унијаћење у Украјини је настало после Сабора у Бресту 1596. године са циљем да уједини православне и католичке вернике.. није имало баш неког утицаја када погледамо данас да унијати чине тек око 5-6% у религијској структури Украјине...

Malo je tamo sve čudno, ja sam bio i nas ima oko 1 500 000 katolika, uglavnom su sve Poljaci. E sad nisam ukapirao, tamo ima tri pravoslavne crkve. Ima oko 5 000 000 grkokatolika, nije baš zanemarljivo. Sa nama ima znači oko 6 500 000 a to je skoro polovina  i više od polovine koliko ima i pravoslavaca Moskovske Patrijaršije.

да, постоји Украјинска православна Црква која није канонски призната основана 1995 од страе украјинских националиста,  постоји Кијевска Митрополија иначе Руска православна Црква, миторполија је задржала све старе храмове и епархије... и постоје аутокефала украјинска црква која има намањи број вјерника... када погледамо у процентима тај број од 5 000 000 (ако је тачан) и није неки..ехехе  eheeeej

Pa toliko nema Srba pravoslavaca. dada

Link to comment
Подели на овим сајтовима

јел се барем зна зашто су ти силни људи прешли у РКЦ или у ком временском интервалу се то десило?

прешли су зарад хране, постоје писани трагови, највише Унијаћењу у Украјини бунили су се украјински козаци. унијаћење је навише имало тарага уз западну границу ( тернопиљска област). у БЛ постоји украјинска гркокатоличка парохија ове године прославља 100 година од оснивања...иначе унијаћење у Украјини је настало после Сабора у Бресту 1596. године са циљем да уједини православне и католичке вернике.. није имало баш неког утицаја када погледамо данас да унијати чине тек око 5-6% у религијској структури Украјине...

Malo je tamo sve čudno, ja sam bio i nas ima oko 1 500 000 katolika, uglavnom su sve Poljaci. E sad nisam ukapirao, tamo ima tri pravoslavne crkve. Ima oko 5 000 000 grkokatolika, nije baš zanemarljivo. Sa nama ima znači oko 6 500 000 a to je skoro polovina  i više od polovine koliko ima i pravoslavaca Moskovske Patrijaršije.

да, постоји Украјинска православна Црква која није канонски призната основана 1995 од страе украјинских националиста,  постоји Кијевска Митрополија иначе Руска православна Црква, миторполија је задржала све старе храмове и епархије... и постоје аутокефала украјинска црква која има намањи број вјерника... када погледамо у процентима тај број од 5 000 000 (ако је тачан) и није неки..ехехе  4chsmu1

Pa toliko nema Srba pravoslavaca. 4chsmu1

нас и Руса 300 милиона!!! 319.gif greengrin

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Постављена слика

Hapšenje Rusa koji na majici ima natpis "Nas i Srba 300 000 000"

због мајице није ухапшен сигурно ко би смио на толику масу 300 000 000+  stadaradim

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Гледам нешто литургију Гркокатолика у Хрватској (има на ХРТ2)...

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Гледам нешто литургију Гркокатолика у Хрватској (има на ХРТ2)...

Знате ли која помисао ми је прва прошла кроз главу?

"ТУЖНО..." То сам прво помислио...

Bacila sam i ja pogled nedavno.Nesto se mislim,sta zna neka bakica rodjena tamo,svi njeni u toj veri,knjige citala nije,skole zavrsila nije...Nije ona kriva.Mozda je njena vera tvrdja od vere mnogih od nas.Ko zna da nas neko sad pritisne,da nam deca od gladi umiru,kako bismo se poneli...I ovi dvojica u Pilipendi sto se raspravljaju...Je l' to Vera ili neka tvrdoglavost sa obe strane?A sta ce deca iz mesanih brakova,tek?Ma,moze se ovde raspravljati do sutra.Mnogo je pozvanih...Sve se vise pitam da li je Srbin koji ide kod vracara,gatara,nosi crven konac,stoji u nekim kvadratima i krugovima,a izjasnjava se kao vernik/ca, veci vernik od nekog iskrenog vernika u RKC?Upoznala sam mnoge i sa jedne i sa druge strane i svuda ima ljudi i neljudi.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Napravio bih jednu paralelu kako ja vidim svo to konvertovanje iz pravoslavlja u druge vere.

Konvertovanje iz SPC u RKC je kao da neko iz Zvezde pređe u Partizan. Zbog toga možda najviše i vike kada se tako nešto desi. Prosto ljudi to doživljavaju kao nož u leđa i to od roda rođenog.

Kad neko pređe u protestante to je već u smislu kao da se neki naš fudbaler proda stranom klubu s kojim nismo u dobrim odnosima, ali nije nam na očima pa nas manje više i briga za njega. Recimo da neki Zvezdaš pređe u zagrebački Dinamo ili splitski Hajduk.

Kad neko pređe u islam, to je već gubitak bilo kakve identifikacije. Kao da Zvezdaš ne samo pređe u Partizan, nego počne da pljuje po Zvezdi.

Za osobe koje pređu iz SPC u neke druge religije poput budizma ili nečeg što nije gore pomenuto i nema toliko problema. Oni su više statistička greška, i nemaju nekih problema od "navijača". Doživljavaju ih više kao omatorele fudbalere koji su se prodali nekim japancima ili arapima, da maznu zadnju kintu pre fudbalske penzije.

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Napravio bih jednu paralelu kako ja vidim svo to konvertovanje iz pravoslavlja u druge vere.

Konvertovanje iz SPC u RKC je kao da neko iz Zvezde pređe u Partizan. Zbog toga možda najviše i vike kada se tako nešto desi. Prosto ljudi to doživljavaju kao nož u leđa i to od roda rođenog.

Kad neko pređe u protestante to je već u smislu kao da se neki naš fudbaler proda stranom klubu s kojim nismo u dobrim odnosima, ali nije nam na očima pa nas manje više i briga za njega. Recimo da neki Zvezdaš pređe u zagrebački Dinamo ili splitski Hajduk.

Kad neko pređe u islam, to je već gubitak bilo kakve identifikacije. Kao da Zvezdaš ne samo pređe u Partizan, nego počne da pljuje po Zvezdi.

Za osobe koje pređu iz SPC u neke druge religije poput budizma ili nečeg što nije gore pomenuto i nema toliko problema. Oni su više statistička greška, i nemaju nekih problema od "navijača". Doživljavaju ih više kao omatorele fudbalere koji su se prodali nekim japancima ili arapima, da maznu zadnju kintu pre fudbalske penzije.

Znači najteže je kada pređe neko u islam! Što boli, boli! мајкл мајкл мајкл мајкл мајкл
vmzn06.jpg
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Znači najteže je kada pređe neko u islam! Što boli, boli! crvenilo 0212_rolleyes :cheesy2: :drugarstvo: crvenilo

Najteze je kada te tvoj "najmiliji" dirne...netko iz vlastite familije...a jos gore,ako se smatraju da su dobri vjernici...

Ako su se otudjili od vjere..onda je to nekako prihvatljivo...

Meni osobno je jako vazno,da znam tko sam i gdje su moji korijeni...na,obiteljsko  stablo koje se stalno obnavlja..sam ponosna...A,prelazak nekoga,na bilo koju religiju,sjece grane...i suse se...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nebi mjenjanje vjere uspoređivala sa mjenjanjem fudbalskog kluba.

Poznajem ih puno koji su se pokrstili i otišli drugamo, to je naša surova svakidašnjica,

nas nesretnih srba iz krajine.

Jedno je sigurno, gube blagodat i nestat će. Molim se Bogu, da nikada niko od mojih

koje mi je Bog podario da rodim ne ode u drugi tabor.

Mada živimo, u rim.kat. okruženju, Bog je milostiv, i zna koji su Njegovi već od kolijevke,

u kojoj ih je majka zibala.

Nemamo opravdanja, da ne znamo, i da nas nije imao ko poučiti, toliko toga nam je dostupno

da stvarno nemamo opravdanja.

Đakona Avakuma su Turci zvjerski mučili, on je pevao pod zidinama beograda:"Srb je Hristov, raduje se smrti!"

Pa starac Vukašin Klepački, i da ne nabrajam, mnogo ih je, zaista mnogo.

Dali su život, ali nisu dali svoje vjere.

A mi zbog egzistencije, i neke pozicije, idemo i ne zanima nas kamo idemo.

Ali zapamtite, najbolji ipak , ostaju.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја разумем кад се неко конвертује у католичку цркву из најискренијих верских осећања али сам јако тужан када се људи конвертују из материјалних побуда па одма промене и нацију.

Нажалост ,историја је показала да су такви били најкрвавији  у ратовим.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Onaj ko ima iskrena vjerska osećanja neće se nikad kako vi kažete konvertovati a u mom selu

kažu pokrstiti.

Jer blagodat istinske i iskrene vjere će mu pokazati put.

najčešće to čine , nažalost oni na kojima bi trebalo ostati prezime i vjera i porodično nasleđe,

zbog, sojke, pogaze sve odreda. Žene se manje pokrštavaju, dokazano.

Pa u kome je onda problem???

Valjda pripadnice druge vjere imaju ljepši osmjeh od Pravoslavnih Srbkinja, ko će znati,

da su pripravljeni sve im dati pod noge.

Kad sam bila u Srbiji, neki se hvale, dobrotom i sentimentom srbskih vladara,

koji su zbog, svoje drage, sadili brda i doline jorgovana, da joj lepše mirišu.

a da je oženio svoju Srbkinju, mislim da joj nebi ni njivu luka zasadio.

Toliko od mene , u ovo hladno novembarsko veče,

laku noć, Srbijo, ma gde bila.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...