Jump to content

Шта мислите о богословском дијалогу Православне Цркве са римокатолицима?

Оцени ову тему


Guest Светлана

Римокатолици искрено желе уједињење са Православном Црквом?  

195 члановâ је гласало

  1. 1. Римокатолици искрено желе уједињење са Православном Црквом?

    • Желе
      33
    • Не желе
      41
    • Још увек немам мишљење о томе
      28
    • Само власт желе
      95


Препоручена порука

Ајде једно питање, када радиш негдје у обезбјеђењу да ли када бахата, пијана битанга крене на тебе флашом подметнеш из љубави своју главу или га онеспособиш да наноси даљу штету? Није провокација, наравно, већ покушај да нешто изведемо на чистац.

Reaguješ onako kako bi trebalo da reaguješ, kao što naša Crkva uvek reaguje pravilno.

Mnogi predlažu da nakon "napada flašom" pobegnemo kući i zaključano vrata i ne izlazimo napolje, ja mislim da to nije dobro

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Драги Зајроне, извини, и до сада сам твоје поруке ретко читала. Просто, нису ме интересовале.

А од сада их нећу читати уопште. Стварно, зашто бих се ја овако ограничена мучила да схватим те недостижне висине садржане у твојим препаметним порукама.

Надам се да ћеш разумети и да ми нећеш замерити. 

 

Naravno da ne zamjeram, samo se još nadam da moje postove ne samo da nećeš ćitati već također ni ništa u vezi s ovim pisati. Dodijalo mi je više intervenisati na tvoje zlonamjerne manipulacije, insiunacije, inscenacije, podmetanja, neistine, propagandne pamflete, laži i falsifikate. Fabrikuješ ih ko na polretnoj traci, kakva upornost, strajnost i produktivnost. Naravno da na njih ne odgovoram radi tebe već radi tih neinformisanih koji ne znaju šta je sad tu istina a šta nije.

 

8086.gif

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bio bi u pravu da moze dokazati sve ono za sta optuzuje sestru Davidovu. Ovako je samo napada da bi je isprovocirao. Mada mislim da je sestra Davidova isuvise inteligentna da bi nasedala na ovakve proste provokacije.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Опет да будем недоборнамеран, рекла си колико ја знам, срећа па не знаш добро :)

Опет , са друге стране, изврћеш ствари.

Ми немамо дозволу да се причешћујемо код католика, а што се тиче прстена и крста, која би то била сметња да се прими тај поклон од папе?

Проблем је само, што нека браћа, то прстење и крстеве тумаче као припадост КЦ па оптужују наше епископе да су тајни бискупи.

НАравно, када би се та наша браћа мало образовала, схатила би да је сасвим нешто друго у питању... 

 

Тја, Дејане, можеш да будеш недобронамеран колико те воља. Мени то нешто не смета много, углавном указује на твоју фрустрираност у дијалогу.

 

Зашто би била сметња да се прими крст и прстен од папе? Па рецимо зато што су крст и бискупски прстен симболи римокатоличких високодостојника, а бискупски прстен се добија приликом бискупског посвећења као знак венчања са бискупијом.

 

Осим тога, постоји и 32. канон Лаодикијског сабора који говори о забрани примања јеретичких благослова.

А то фрустрирано етикетирање о (не)образованости опет говори о теби.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тја, Дејане, можеш да будеш недобронамеран колико те воља. Мени то нешто не смета много, углавном указује на твоју фрустрираност у дијалогу.

 

Зашто би била сметња да се прими крст и прстен од папе? Па рецимо зато што су крст и бискупски прстен симболи римокатоличких високодостојника, а бискупски прстен се добија приликом бискупског посвећења као знак венчања са бискупијом.

 

Осим тога, постоји и 32. канон Лаодикијског сабора који говори о забрани примања јеретичких благослова.

А то фрустрирано етикетирање о (не)образованости опет говори о теби.

Hm...to da li sam ja nedobronameran i isfrustriran ,nek svako da svoj lični subjektivni sud ali i dalje ostaje ona klasična psihološka, da u nepoznatim ljudima reflektujemo sebe...

Naravno da su simbol i pečat validnosti jednog biskupa, što bi značilo da papa priznaje punoću istine pravoslavnim episkopima, odnosno pravoslavnoj Crkvi.

Kanoni su naše smernice, sreća pa ih ne umačimo ni ja ni ti već Crkva, tako da tu nema dileme oko ispravnosti postupaka pravoslavnih epikopa.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hm...to da li sam ja nedobronameran i isfrustriran ,nek svako da svoj lični subjektivni sud ali i dalje ostaje ona klasična psihološka, da u nepoznatim ljudima reflektujemo sebe...

Naravno da su simbol i pečat validnosti jednog biskupa, što bi značilo da papa priznaje punoću istine pravoslavnim episkopima, odnosno pravoslavnoj Crkvi.

Kanoni su naše smernice, sreća pa ih ne umačimo ni ja ni ti već Crkva, tako da tu nema dileme oko ispravnosti postupaka pravoslavnih epikopa.

 

Драги Дејане, етикетирање је психолошка поштапалица оних који немају довољно аргумената у разговору, осећају се угрожено и покушавају етикетирањем омаловажити саговорника.

 

Већ сам писала о томе колико је за православне уопште значајно да им папа признаје пуноћу истине - отприлике и колико би Дачићу било битно да му Тачи призна држављанство Косова. (Али, и о томе сам писала и показала, уопште није тачно да Ватикан Православној Цркви признаје пуноћу истине).

Бискупски прстен се добија приликом бискупског посвећења и значи венчање са бискупијом. То је инсигнија римокатоличких достојанственика. Примање бискупског прстена као поклона је, имајући у виду његову симболику, за православне сасвим непримерено. Практично указује на прихватање римокатоличког црквеног поретка и уклапање у њега.

 

Ако знаш неко тумачење тог 32. Лаодикијског канона које би имало другачији смисао од реченог - да је забрањено примати благослове јеретика - изволи, покажи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Reaguješ onako kako bi trebalo da reaguješ, kao što naša Crkva uvek reaguje pravilno.

Mnogi predlažu da nakon "napada flašom" pobegnemo kući i zaključano vrata i ne izlazimo napolje, ja mislim da to nije dobro

Управо, па сада уколико неко своју мржњу опредмети и покуша да ми нашкоди, имам право да се браним. Исто тако једна нација или држава има право да се штити. Стога је непримјерено, по мени, истицати само љубав. Већ смо утвдили да појединци и колективи имају право и да се штите. Елем, на мржњу која је преточена у конкретне акте угрожавања одговарамо легитимно и одбраном и борбом.

 

Шта да радим када волим светитеље попут Св. Петра Цетињског, Св. Александра Невског.....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bio bi u pravu da moze dokazati sve ono za sta optuzuje sestru Davidovu. Ovako je samo napada da bi je isprovocirao. Mada mislim da je sestra Davidova isuvise inteligentna da bi nasedala na ovakve proste provokacije.

 

Hoćeš dokaze, ima ih svuda, samo što se još hodajući

ne spotičemo o njih, počni čitat ove pa ti ih donesem još:

http://www.cathnewsusa.com/2013/11/russian-orthodox-church-vatican-ready-collaboration/

http://www.vatican.va/holy_father/john_paul_ii/apost_letters/documents/hf_jp-ii_apl_02051995_orientale-lumen_en.html

http://www.romanity.org/htm/rom.13.en.orthodox_and_vatican_agreement.htm

Niko od njih ne zna šta sve tačno piše u katihizisima našim i vašim?

Ni patrijarh moskovski +Kiriil i sve Rusije ne zna to što samo Davidova zna?

Jedino Davidova zna za taj katolički katekizam kakav je, šta tamo piše i da još nije promjenjen? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Davidova ja nikog ne etiketiram, jednostavno, sve ove teme su odavno prežvakane, našu uvaženi sveštenici i teolozi su mnogo toga reki, naravno vrlo argumentovano, tako da kad se pojavi neko ko počne da stavlja neke vido klipove i sl stvari , ja mu lepo kažem da je nedovoljno upućen u Pravoslavnu veru i da treba da se obrazuje.

To nije etiketiranje već savet dobronameran.

E sad, pošto ti evidentno sve tumačiš kako ne treba , a meni je vrlo sumnivo da li to radiš namerno ili nenamerno, takva je stvar i oko tvog tumačenja poklanjanj pestena i krsta .Razumem ja da ti imaš nekek sasvim ovosvetske, telesne poglede na veru tako da porediti duhovna lica i naše političare ima smilsa kod tebe i najverovatnije samo kod tebe.

O tvom tumačenju kanona i Pravoslavlja zaista ne bi gubio vreme, a i dobro znaš da zabranjujemo na sajtu da se braća katolici nazivaju jereticima.

Samo moram ti reći da mi je mnogo drago što ne odustaješ od mene kao 

+Zizjulas od ekumenizma :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо, па сада уколико неко своју мржњу опредмети и покуша да ми нашкоди, имам право да се браним. Исто тако једна нација или држава има право да се штити. Стога је непримјерено, по мени, истицати само љубав. Већ смо утвдили да појединци и колективи имају право и да се штите. Елем, на мржњу која је преточена у конкретне акте угрожавања одговарамо легитимно и одбраном и борбом.

 

Шта да радим када волим светитеље попут Св. Петра Цетињског, Св. Александра Невског.....

Slažem se vse sa tobom, ali kakve to veze ima sa ekumenskim dijalogom ,koj je samo na teološkim osnovama?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Davidova ja nikog ne etiketiram, jednostavno, sve ove teme su odavno prežvakane, našu uvaženi sveštenici i teolozi su mnogo toga reki, naravno vrlo argumentovano, tako da kad se pojavi neko ko počne da stavlja neke vido klipove i sl stvari , ja mu lepo kažem da je nedovoljno upućen u Pravoslavnu veru i da treba da se obrazuje.

To nije etiketiranje već savet dobronameran.

E sad, pošto ti evidentno sve tumačiš kako ne treba , a meni je vrlo sumnivo da li to radiš namerno ili nenamerno, takva je stvar i oko tvog tumačenja poklanjanj pestena i krsta .Razumem ja da ti imaš nekek sasvim ovosvetske, telesne poglede na veru tako da porediti duhovna lica i naše političare ima smilsa kod tebe i najverovatnije samo kod tebe.

O tvom tumačenju kanona i Pravoslavlja zaista ne bi gubio vreme, a i dobro znaš da zabranjujemo na sajtu da se braća katolici nazivaju jereticima.

Samo moram ti reći da mi je mnogo drago što ne odustaješ od mene kao 

+Zizjulas od ekumenizma.

 

Евидентно је једино да ти за своје тврдње (да нешто тумачим како не треба, укључујући и симболику крста и прстена) не дајеш никакве аргументе.

То што (за сада) очигледно не успеваш да схватиш смисао поређења са Дачићем и Тачијем, не значи да треба да одустанеш.

О мом тумачењу канона и Превославља нема потребе да губиош време пишући паушалне и неаргументоване тврдње.

Што се тиче римокатолика, жао ми је, користим терминологију аве Јустина.

А од тебе не одустајем само зато што ти не одустајеш од мене.

Никакве сличности између мене и Зизиуласа нема, не секирај се. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sama činjenica da moje lične postupke tumačiš nakaradno je sasvim dovoljno.

Što se tiče ostalog, tebi su neargumentovani stavovi oca Save Janjića, Aleksandra MIlojkova i svih ostalih duhovnika i teologa sa kojima si mala prepisku ovde na sajtu, tako da se ja zaista ne nadam niiti želim da tebi bilo šta argumentujem, a smatram da je to i nije moguće.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sama činjenica da moje lične postupke tumačiš nakaradno je sasvim dovoljno.

Što se tiče ostalog, tebi su neargumentovani stavovi oca Save Janjića, Aleksandra MIlojkova i svih ostalih duhovnika i teologa sa kojima si mala prepisku ovde na sajtu, tako da se ja zaista ne nadam niiti želim da tebi bilo šta argumentujem, a smatram da je to i nije moguće.

 

Шта тумачим накарадно? Накарадно је то што не схваташ шта радиш.

Што се осталог тиче, не знам на које ставове о. Саве, Александра и других мислиш.

Могу ли ја да кажем нпр. овако, угледајући се на тебе: "Што се тиче ставова о. Саве, Александра и других, ако су њима неаргументовани ставови Светих Отаца Цркве и Светог Предања (или нпр. Георгија Капсаниса, или митр. Јеротеја Влахоса) ја немам шта да им аргументујем, а мислим и да није могуће". Или да тако нешто кажем теби. Наравно да не могу, сваки разговор подразумева аргументе. Ако сам негде разоварала о овоме о чему ми сада разговарамо са некима од поменутих, онда изволи покажи.  А та врста дисквалификације коју ти изводиш јесте провидан трик.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...