Jump to content

Православно учење о сујеверју , астрологији, врачању, магији и лажним пророцима

Оцени ову тему


Препоручена порука

Јако често чујем "Не ваља сам себи да купујеш бројаницу." и наравно нико нема објашњење зашто не ваља.Још је ту сијасет ваља се/не ваља се прича.Да још једна интересантна "неваљалост" - "Немој да носиш крстић око врата,не ваља да други виде да га носиш."

Zar to nije " praznoverje"..smije li krscanin da u to veruje..?

Ja mislim ,da kriz oko vrata je dobro nositi...ako vjerujes i znas ,sta i za cega ti sluzi...(ali u zadnje vreme su nastale neke "mode"..gdje svatko nosi,a da nema pojma..sta znaci,mnogi se i rugaju s tim....)

Oprostite,sto ovako upadam...ali me interesuje i stav pravoslavaca,sta kazu o tome..?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.7k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Јако често чујем "Не ваља сам себи да купујеш бројаницу." и наравно нико нема објашњење зашто не ваља.Још је ту сијасет ваља се/не ваља се прича.Да још једна интересантна "неваљалост" - "Немој да носиш крстић око врата,не ваља да други виде да га носиш."

Zar to nije " praznoverje"..smije li krscanin da u to veruje..?

Ja mislim ,da kriz oko vrata je dobro nositi...ako vjerujes i znas ,sta i za cega ti sluzi...(ali u zadnje vreme su nastale neke "mode"..gdje svatko nosi,a da nema pojma..sta znaci,mnogi se i rugaju s tim....)

Oprostite,sto ovako upadam...ali me interesuje i stav pravoslavaca,sta kazu o tome..?

мисим, ваља, не ваља.

уздигнуто носити обележје Јединог Светог, куд ћеш већу понос од тога.

то је као да питаш: има ли благодат Крст?  1000000001010

Link to comment
Подели на овим сајтовима

valja se biti normalan - za promenu...

ne znam zašto ovakve izjave uvek pomalo doživim kao da su meni upućene...

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

link=topic=1062.msg293216#msg293216 date=1290212360]

valja se biti normalan - za promenu...

ne znam zašto ovakve izjave uvek pomalo doživim kao da su meni upućene...

зато што је бити хришћанин ненормално данас  :group111:
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

OVO ŠTO SLEDI SAM PISAO NA JEDNOM DRUGOM MESTU,

PA, REKO' AJ I OVDE DA STAVIM.

Očistio sam od imena, mada ,pošto sam to na brzinu, moguče da je ostalo nešto što ne treba...

TO JE VIŠE POSTOVA : OVDE SU NATRPANI ZAJEDNO !

Nesreća astrologije je što oni što se bave proricanjem sudbine imaju zapravo neko pokriće u tome što tvrde da je u budućnost moguće zavirivati. Po meni to i nije pokriće, al' ima malo logike: Ako može da se gleda sadašnjost, a imamo i te efemeride za godine unapred, onda znači da možemo da gledamo i u budućnost...

Ja sam, inače veliki "neverni Toma"... u svemu i uvek i nikada ne bih uzeo zdravo za gotovo bilo šta, to odlično znaju svi koji me znaju malo duže! Al', stvarno sam ekstreman...

Sad... astrologija...

Malo sam se informisao o materiji krajem osamdesetih i početkom devedesetih, odlično sam proučio SVOJU natalnu kartu, takodje i radio drugima (specijalitet mi je bio da radim baš osobama o kojima NIŠTA ne znam), i uverio sam se da stvarno "izgleda šašavo, ali deluje", što mi reče neko na jednom forumu...

Na forumima sam objašnjavao ljudima šta je suština astrologije i uporno ponavljao da : (evo, i nekima od vas će ovo biti novost)

ASTROLOGIJA NIJE SREDSTVO ZA PRORICANJE BUDUĆNOSTI, IAKO SE BAŠ U TU SVRHU OBILATO KORISTI (T.J. ZLOUPOTREBLJAVA).

Svoju popularnost ona pak duguje upravo tome što je ljudima interesantna baš što POKUŠAVA (u stvari ne ona nego oni koji je ZLOUPOTREBLJAVAJU) da gleda u tu j..... budućnost...

Ja ne "verujem" u astrologiju kao nauku, već sam je malo proučavao, pa sam zaključio da :

   - neke stvari imaju veze sa mozgom

   - neke stvari nemaju veze sa mozgom

Ne, nije NIŠTA predodredjeno da će se desiti, samo mogu da postoje manje ili veće šanse za to (nekada minimalne, a, nekada i vrlo velike... ali, o tom-potom!). Sigurno da biramo svoj put, kako reče S..... (i o ovome kasnije opširnije).

O dnevnim horoskopima neću... što da si "akam" tastaturu zbog gluposti ! To, k'o kad bi lekar trebalo da priča o stanju jetre, a, zna pacijentovu boju kose, ili očiju... eto, takvo mi je poredjenje sad palo na pamet, izvinjavam se ako je glupo...

Šta bi moglo da se zaključi iz jedne natalne karte, a da ta osoba već ne zna?

   - Pa, razne predispozicije...

Čemu služi astrologija ?

   - A, da ja pitam onda čemu služi psihologija, na primer? Ili Psihijatrija?

Jel' možeš sam sebi da budeš psiholog, pošto se najbolje poznaješ? Ili psihijatar?

A, medicina? Eee, ne može svako da leči svoje telo, zato što ga poznaje najbolje od svih... ipak treba znati znanje!

Ono što sam ja zaključio (pažnja: NE TVRDIM DA JE TO SUVA, SUVCATA ISTINA!) u vezi astrologije je da :

- Postoji (uzajamni?) odnos čoveka i "zvezda"! To sam, recimo, siguran! E, sad... mislim da je astrologija samo zagrebala po površini i kada bi nam neko (nekim čudom) objasnio kako funkcioniše svemir (sa čovekom, kao njegovim nerazdvojivim delom), bili bi smo iznenadjeni kako je sve mnogo povezanije nego što se (većini ljudi) čini. Evo, odmah da pomenem gene :

Čekaj, a kako uklopiti slobodnu volju i te gene? Svi "skaču" na Astrologiju kada ustvrdi da su neke stvari predodredjene, to jes' postoji velika verovatnoća da do nekih situacija lakše dodje kod Pere nego kod Žike. A, geni ? Zar se svakodnevno ne otkrivaju? Gen "zadužen" za ovo, za ono... Kada ih sve otkriju, kol'ko će nam tzv. "slobodne volje" ostati ? Možda nam se svidja da mislimo da mi mnogo sami odlučujemo, ali... ko zna?

Da sam nastavio da se bavim astrologijom (a, nisam... jer nisam bio spreman da joj posvetim sve svoje vreme u životu, a, polovične stvari [kada postoji ljubav] ne volim), baš bih se skoncentrisao na genetiku, jer mislim da bi se uz razne gene, "odgovorne" za odredjene stvari, mogle "prikačiti" razne nebeske konstelacije.

Ovo sa genima je moja ideja, čisto da se zna da nisam nigde čitao o tome!

- SUDBINA, da ili ne ? Sloboda...

Ako bi ste jednog mrava pustili da bude slobodan u 10km kvadratnih, ali da ne može izvan toga... da li bi ste za njega rekli da je slobodan u prostoru?

Ja, otprilike tako gledam na Astrologiju. Velika sloboda - DA, ali...neke granice (IPAK) postoje.

Eto, recimo ti talenti : za muziku, za jezike... nakome ide k'o od šale, a neko mora mnogo da se namuči. Može i manje talentovana osoba da postigne (aj, da kažemo) iste rezultate kao i talentovana, ali...

Pa, jel' postoje ti talenti, DA ili NE ? Pa, oni su čisti dokaz da predispozicije postoje!

Ali, 'ajde da ostavimo to. Da vidimo ljudsko telo...

Jel' neko nekada čuo da je neki čovek mnogo pušio u životu (i količinski po danu, a, i mnogo godina), pa je doživeo duboku starost? I, na kraju možda nije ni umro od problema izazvanih tolikim pušenjem, već mu je otkazalo nešto sasvim "levo"... Sa druge strane, postoje ljudi, kao što je bio moj otac, koji su kao životinje jaki, imaju jake ostale organe, a... onda "riknu" DIREKTNO od posledica pušenja (pluća, znači...)! Pa, jel' to neka predispozicija ili nije? E, time se, konkretno bavi Astromedicina. Hipokrat je rekao, otprilike,  da je "lekar koji ne poznaje Astrologiju - magarac". Al', toga nema u zakletvi, he, he...

Najjednostavniji način da se shvati korist od "kraljice svih nauka" (ne krstim je ja tako, već su je tako zvali oduvek...) je upravo upoznavanje sa Astromedicinom. Zar svakom čoveku ne bi bilo na korist da ima neku ideju koji organi ili "delovi tela" (kako da se izrazim najbolje?) su mu SLABE TAČKE, pa da pripazi malo na njih? Znači, (kada smo već kod pluća i pušenja) neko može da puši k'o Turčin, i... ništa! Može da doživi i stotu, ali... neko može da umre mlad (kao moj komšija, sa 40 godina) baš "zahvaljujući" problemima sa krvnim sudovima izazvanim (izmedju ostalog) i zbog višegodišenjeg pušenja ["Drina" bez filtera, btw...] (klasična "srčka").

Doktori, koji bi uzimali u obzir i šta kaže PRIRODA, bi već znali da znanja Astrologije primene mnogo šire. Meni je najlakše da princip objasnim na ovakvim jednostavnim primerima. Ima u svetu i literature kol'ko 'oćeš. Ima lekara koji se pomažu i natalnom kartom, i solarnom (tzv. "godišnjim" horoskopom) i tranzitima ("prelazom" nebeskih tela preko bitnih tačaka u natalnom...). Rade po bolnicama, dežuraju noću, proučavaju razne vrste oboljenja, zapisuju svoja iskustva, pišu knjige... (neke sam i čitao).

Ako neko hoće da kaže : "Sve to lepo zvuči, ali , da li je tačno da ta Astromedicina (u ovom slučaju) RADI?", ja ne mogu, a da ne odgovorim ovako : PA, PROVERI, BRATE SLATKI...

Ja jesam nekada davno te tvrdnje proveravao, pa sam i zaključio da položaji nebeskih tela u trenutku rodjenja neke osobe (verovatno i životinja), a, u zavisnosti i od mesta rodjenja, itekako imaju veze sa karakterom odredjene osobe i predispozicijama prema raznim stvarima (da skratim definiciju...)!

Možete mi verovati na reč, a, i ne morate... Niti sam astrolog, niti imam bilo kakve vajde od toga da "farbam" ljude. Ko neće da veruje, a hoće da javno kenja o tome, neka se sam pozabavi proučavanjem, a ne, kao onaj bloger na "Blicu" (naučnik Nikola Božić), koji bi da kritikuje Astrologiju, a, pri tome nema pojma o njoj. Može svako da "oseća" da je to sve čista zabluda, ali ne može da TVRDI da je to ZAKLJUČIO, već da mu se tako... čini ! Da bi se zaključilo, mora se malo pozabaviti time, kao što je uradio i jedam francuski psiholog (ne pamtim mu ime), koji je jednom bio rešio da konačno raskrinka Astrologiju. Počeo je da je proučava i završio je kao... vatreni sledbenik !

Po meni, idealno bi bilo da svako dobro prouči svoju natalnu kartu. Problem je što bi, da bi uspeo u tome, morao da dobro prouči celu astrologiju, a, to znači mnogo potrošenog vremena.

Kao kod sviranja: ne možeš da naučiš samo jednu stvar da sviraš dobro! Ili znaš da sviraš, ili (još) ne znaš...

Nekima bi bilo jako korisno da se baš na taj način (astrologija) pozabave sobom, nekima samo u odredjenom životnom dobu samo (taj sam)... Kada neko ima 20-ak godina ima potrebu da se bavi samim sobom. Neko skrene u religiju, neko 'vamo, neko tamo... važno je da se radi na sebi.

Ako se radi na sebi, onda se i taj (j.....) karakter može donekle ispraviti. Na žalost, osnove ostaju...

Hoćete da vam pričam kako sam bio najstidljivije stvorenje u istoriji moje škole? Kako sam bio najćutljiviji i najstidljiviji uključujući i dečake i devojčice? Kako bih pocrveneo kao bulka samo kada bi mi se neka devojčica obratila? Kako su se neki čudom čudili kada su, posle mnogo godina, čuli kojim se poslom bavim i kako sam postao "muška alapača"? Kako sam porodični čovek sada?

Da, da... može se puno toga na "snagu"!

Neke osnove karaktera, pak, ostaju za celi život. Kao i ona nejaka plućna krila moga oca, kao i onaj mrav što luta naokolo verujući da ceo svemir može biti njegov, samo ako poželi...

(lele, al' sam udario na poeziju... eheeeej)

-PREDVIDJANJE BUDUĆNOSTI-

Da nije toga, astrologije verovatno ne bi ni bilo. Mislim, da l' bi ljude uopšte zanimalo da se bakću sa zvezdama?

Ja sam apsolutno protiv toga (predvidjanja...), iako sam i ja svojevremeno malo jeo lajna... Iz, zabave, doduše, nikada sumorna predvidjanja i nikada nisam uzeo ni 1 dinar za svoje "usluge" (jedino je jedan "kolega" trebalo da mi plati za 12 nacrtanih natalnih, ali, nije...).

Ponavljam da bi Astrologija mogla da se koristi kao pomoćnica drugim naukama.

Sebi da predvidjaš ? Može... ko ti brani. al' nemoj drugima!

-Sebi DA zato što, na primer, dobro poznaješ svoju natalnu kartu, dobro poznaješ sebe, znaš u kojoj si životnoj fazi trenutno (da, i to je MNOGO bitna stvar!).

-Drugima NE zato... pa, sve suprotno, šta da vam ponavljam...

E, a, tačno je da se Astrologija baš za to (što ne bi trebalo) najviše (skoro i jedino) i (ZLO)UPOTREBLJAVA !!!

Jeste!

Samo, nije ona kriva, he, he... Krivi su ljudi !

Isto kao što su i babe, koje proriču sudbinu gledajući u pasulj ili šolju od kafe, krive za to čime se bave, a, ne taj njihov pasulj ili ta kafa...

Da svršavam polako (s oproštenjem) :

Predispozicije postoje, siguran sam! Kao što sam već naveo neke jednostavne primere u vezi zdravlja, mogu se objasniti i predispozicije za razne druge stvari...

Evo, opet u vezi tela mi sad pada na pamet :

- vid, sluh...

Pa, zar ne bi bilo korisno da neko od malena, znajuči da je jako predisponiran ka problemima sa očima, recimo, specijalno pripazi na vid ? Ono, čitanje, TV, kompjuter, j.... li ga šta sve... Jer, neko neće "oćoraviti" ni ako provodi i cele dane pred ekranom, a neko 'oće...

Pa, ti vidi da l' se isplati da se zna unapred !

Znači, MOGU se videti (ako ih ima, naravno) predispzicije za :

- konflikte sa roditeljima (zajedno ili posebno)

- lutački karakter

- mnogo ili ni malo seksa (veza, dece...)

- konfliktan odnos sa suprotnim polom (ili suprotno)

- nekada za nasilnu smrt (ubistvo, samoubistvo, saobraćajka...)

- nasilnički karakter (i fizičko nasilje, ali i ostale vrste...)

- hiljadu drugih stvari, da se ne mučim sad da ih se setim što veći broj...

NE vidi se u natalnoj :

-boja očiju, kose, kože...

-dužina života

-pol

-homo ili hetero

-tisuću drugih stvari, takodje...

- geniji i ludaci imaju nešto zajedničko, pa mogu da zbune i iskusne astrologe (tako kažu...)

Nije nasrećnije rečeno: "Planete odredjuju za šta ćeš biti talentovan"

To je kao kada bi smo rekli: "Ogledalo odredjuje kako ćeš da izgledaš"

:291291291: jasno je, je l' da ?

Da dodam još:

Teško je od mnogo mogućnosti "pogoditi" koja će se ostvariti, naročito kada se nekome drugome "pogadja"! Zato se i treba manuti ćorava posla.

Ali, uvek za nešto što se već desilo IMA (mora da bude tako, ako su tačni podaci...) pokrića u natalnoj karti.

ako se radi sa programom...

Izbaciće ti samo gomilu podataka: od svega po malo i puno kontradiktornosti. Osim ako ne postoji neki program koji ume da analizira (ako ga i ima, a BAŠ SUMNJAM, sigurno nije free...). Baš je fora u tome da se ume, iz iskustva (i zahvaljujući nekom teoretskom znanju) razdvojiti bitno - od manje bitnog - od nebitnog!

Svaki horoskop je unikat i treba proceniti "gde leži zec".

Koje su jake tačke, koje nisu, koje su bitne, koje nisu... Nekada neka planeta može da bude skroz izolovana od drugih, ima recimo par nebitnih aspekata... a, program će ti izbaciti i njih, a, ti nećeš znati da su zanemarljivi. Ovo sve važi za amatere. Pravi astrolog ništa ne zanemaruje, naravno. Ja sam svojevremeno znao da se usresredim samo na nekoliko najbitnijih stvari... i nisam nikada omanuo 0442_feel.Pisao sam dugačke analize (otprilike k'o onaj gore veliki post u delovima), ali, nisam voleo da nagadjam, nego sam išao na sigurno. Mislim na analiziranje natalne, a ne na proricanje, jer tu te samo vreme može demantovati. To je i glavni adut astrologa - lopova... što mogu da lupaju kol'ko 'oće o budućnosti, jer ne možeš odmah da proveriš.

Znači, kao kada bi neko svojoj ženici (pod uslovom da ne prati fudbal) dao zadatak da pogleda snimak neke utakmice i da ti posle proanalizira istu... a, i igru svih pojedinaca!

Ne biva, jel' tako?

I i ovom slučaju važi ono : "Kol'ko para, tol'ko muzike", ili : "Što više truda (i potrošenog vremena), to bolji rezultati."

Sad se setih kako sam pogadjao ljudima u koliko sati su rodjeni... dobro, otprilike!

Kako?

Pa, po faci sam pretpostavljao "podznak" (i to iz višegodišjeg iskustva), pa kada mi taj neko kaže kada mu je rodjendan, ja sam u glavi, napamet, a "znajući" podznak, računao u koje doba dana je dotični rodjen. Bilo je čudjenja...

Nisu znali da je to čista matematika (račun) i iskustvo (lice)

Primer: ako neko ima "jarac-facu", a, rodjen je krajem novembra, ja znam da je rodjen otprilike par sati nakon izlaska sunca... Nije teško to izračunati napamet (ionako je uvek bilo par sati gore- par sati dole)

Fora je u faci...

Naravno, ne svima, nego onima koje ja odberem (da bih bio siguran).

.

www.ulicni-muzicar.blogspot.com [ izvol'te... ]

.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Muzicar pravo zboris, iako bih ja na to dodao jos koju gradaciju, jer pokusavas da ublazis i prilagodis forumu to sto si napisao, ja ne bih prilagodjavao nego bih rekao i posvedocio da sve sto covek radi moze da radi na dobro ili lose, e sad problem je sto neki to ne razumeju pa uvrstavaju u delovanje demona a neki jednostavno su zatucani pa i nece ni da pokusaju da razumeju i naravno takodje svrstavaju u delovanje demona

astrologija, pa cak i tarot ako se ne zloupotrebljava mogu da budu reflexije onoga sto jeste i sto ce biti i veze nema ni sa cime sto je Isus rekao ili negde u Biblijama pise

nemam nameru da se raspravljam ni sa kime niti palamudim, ovo je jednostavno tako kako jeste i nema sta da se polemise.

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ne, u psihilogiji se projekcija zove na primer pojava, kada se ja derem i tebi kazem: sta se deres!

ovo ako tako kazes, moze da bude i moja projekcija, ali ako je to moja projekcija i istinita je, kako cemo onda to opisati? a ako ti naviodno ne verujes tj negiras to iako cinjenice pokazuju suprotno, i ti kazes e to je laz ili magija ili djavoli ili to je tvoja projekcija samo, kako cemo onda to nazvati?

u stvari evo poco sam da se raspravljam a rekao sam da necu, odo iz teme jer nema svrhe nekome ko ne zeli da razume nesto sto je ocigledno, uopste pokusavati objasniti

papa staniiiiiii

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

projekcija je kad  meni pričaš šta mislim ne razmišljajući o tome šta sam rekao....

toodles

p.s. toplo ti preporučujem početnu scenu mletačkog trgovca od šekspira... to je čista projekcija

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

sad si poceo da se sluzis nerazumljivim jezikom, i naravno da te nista ne razumem

nebitno uglavnom, ako nemas iskustva u necemu nisi kompetentan da dajes odgovor

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...