Jump to content

Поставите питања везана за еволуциону биологију


Препоручена порука

3. Da prvi ljudi nisu pogresili - a imali su naravno tu mogucnost - da li bi uopste umrli?

Одмах да скратимо причу око овог питања.

Помесни Картагински Сабор

123. правило: Који каже да је први човек,

Адам, створен као смртан, тако да, сагрешио он или не, ипак је морао умрети телом,

тј. изаћи из тела,

не због казне за грех, него по неопходности природе, (такав) нека је анатема

Свакако, Адам да није згрешио и даље би остао под, назвао бих то - под омофором Божијим.

Међутим, не би постао вечан и Божије суштине сапричасник, док не каже - Благословен Онај који долази у Име Господње тј. све док се не сједини са Божанским Логосом.

Адам је одбио да литургише и тог дана је умро. То је смрт.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3. Da prvi ljudi nisu pogresili - a imali su naravno tu mogucnost - da li bi uopste umrli?

Одмах да скратимо причу око овог питања.

Помесни Картагински Сабор

123. правило: Који каже да је први човек, Адам, створен као смртан, тако да, сагрешио он или не, ипак је морао умрети телом, тј. изаћи из тела, не због казне за грех, него по неопходности природе, (такав) нека је анатема

Овде се ради о осуди пелагијанства. Пелагијанство нема везе са овим што ја објашњавам. Јер, човек не би умро да није погрешио. То би значило да је воља Божија ушла у историју, да се десила "Тајна Христа", да је дошло до присне заједнице створеног и нествореног, човека и Бога у Личности Сина Божијег. То би значило "дачовек није погрешио".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Alexandar

Природа човекова је постала аутономна, одвојена од Бога - зато је човеk морао да умре

Upravo tako, dakle, slazemo se...

Drugim recima, da nije postala odvojena od Boga, tj. da covek nije ucinio egzistencijalni promasaj/greh, ne bi morao da umre...

@Velja

Adam bi svakako liturgisao da je krenuo putem poslusnosti Bozijoj volji, tako da je ovde ova tvoja opaska sasvim suvisna...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja mislim da ako su koadamiti u odnosu na Adama ono sto je verni narod u odnosu na episkopa nema

nikakvih problema.

Наравно.

Коадамити би били - више њих који имају Адамову улогу.

Еволуциономислећи верници то не исповедају.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja mislim da ako su koadamiti u odnosu na Adama ono sto je verni narod u odnosu na episkopa nema

nikakvih problema.

Aleksandre? Misljenje?

Питање је сувише озбиљно, као и твоја поставка одговора, да бих могао да дам брз одговор. Оно што на прву руку могу да кажем: твоја поставка је оригинална, нисам је сретао код Светих Отаца. Наравно, то не значи да је нетачна и погрешна.

првих девет стране ове теме било је речи о томе...

Ово је моје мишљење о Аквилиовој коадамитској тези..

Akvilio, problem je u tome sto ti jednom prvocoveku medju hiljadama navodnih prvoljudi, bez ikakvog osnova pripisujes navodno prvosvestenstvo koje, po tebi, nosi toliku moc, da pogresan izbor navodnog prvosvestenika dovodi do pada svih onih kojima on prvosvestenikuje, bez obzira na izbor koji su nacinili ti ostali navodni prvoljudi. Problem sa takvim tvojim stavom jeste sto on podrazumeva NASILJE NAD SLOBODNOM VOLJOM, coveku od Boga darovanoj, a Boga predstavlja sasvim drugacijim od Boga Ljubavi u kojeg mi verujemo.

Dakle, ovakva tvoja tumacenja nisu vise samo lapsusi i kozmeticki promasaji, vec udaraju na temelj vere.

Da sumiram svojih ranije navedenih osam tacaka. Po meni, ti kao evolucionista, gresis u sledecim stvarima (obelezeno crvenom bojom):

1. Postojanje citave zajednice prvoljudi - nigde biblijske, svetootacke i predanjske osnove

2. Prvosvestenstvo jednog od prvoljudi - nigde biblijske, svetootacke i predanjske osnove

3. Premoc izbora tog prvostenika nad licnim izborima ostalih prvoljudi - nigde biblijske, svetootacke i predanjske osnove.

4. Konstrukcija navodnog prvosvestenstva jednog od prvoljudi iz analogije Hrista i apostola - neodrzivo, drugi je razlog zasto je samo Hristos taj koji govori "DA" i podize palu tvorevinu

5. uticaj odluke navodnog prvosvestenika na stanje ostalih navodnih prvoljudi bez obzira na njihov izbor - neodrzivo, jer predstavlja NASILJE NAD SLOBODNOM VOLJOM tih ostalih navodnih prvoljudi

6. Bog dopusta prekid zajednice, tj pad zbog pogresnog izbora navodnog prvosvestenika - hulno, jer time Boga ne zanima da su pojedine jedinke izabrale ostanak u zajednici s njim, plus sto je suprotno evandjelskoj Bozijoj porucoi (99 ovaca ostaviti da bi potrazio jednu izgubljenu)

7. Odluka navodnog prvosvestenika vazi i bez aminovanja ostalih prvoljudi - potpuna suprotnost liturgijskoj sabornosti

8. Bog, koji je SVESNO dopustio pad onih koji su odabrali da ostanu s Njim u zajednici, kasnije se ovaplocuje da bi omogucio uspostavljanje te iste zajednice njihovim potomcima - domostroj spasenja izvrgava se ruglu implicirajuci licemernost Boga

Заиста, заиста вам кажем да што год заиштете од Оца у име Моје, даће вам. (Јн 16,23)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja mislim da ako su koadamiti u odnosu na Adama ono sto je verni narod u odnosu na episkopa nema

nikakvih problema.

Aleksandre? Misljenje?

Ovakvo misljenje ipak nema Biblijsku i Svetootacku utemeljenost...

A slozices se da bi, u skladu sa domostrojiteljskom brigom Boga o svetu i coveku - imalo, da je zaista bilo tako...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Аман људи, ко говори да је Бог створио смрт?

Ево

  Da, postojala je smrt pre Adama bas tolika kolicina nafte to nedvosmisleno dokazuje pored jos

hiljade drugih dokaanih primera.

Па говорим да се питање смрти односи на човека. Природни процеси су нешто друго, нећу да понављам речено. Могућност да се бесловесна бића размножавају, постају и нестају, постојала је од када постоји и свет (не видим каква је трагедија у томе? Па бог је све то и створио да користи цару који ће доћи, човеку). Тек у својој довршености, у обожењу, створена природа ће добити другачији вид постојања.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Аман људи, ко говори да је Бог створио смрт?

Ево

  Da, postojala je smrt pre Adama bas tolika kolicina nafte to nedvosmisleno dokazuje pored jos

hiljade drugih dokaanih primera.

Зато што сте бесмртност увели у историју и време па баратате терминима "пре/после". Тачно је, историја никада није постојала са квалитетом бесмртности. Бесмртност, као воља Божија, остала је неактуализована у историји - вољом човека. Од када постоји свет (а он постоји као историјска реалност), постоји и смрт.

Kao sto rekoh pre par postova dobio si odgovor.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па говорим да се питање смрти односи на човека. Природни процеси су нешто друго, нећу да понављам речено. Могућност да се бесловесна бића размножавају, постају и нестају, постојала је од када постоји и свет (не видим каква је трагедија у томе? Па бог је све то и створио да користи цару који ће доћи, човеку). Тек у својој довршености, у обожењу, створена природа ће добити другачији вид постојања.

A zasto bi onda Oci naglasavali da je KROZ coveka dosla smrt (i ostatku tvorevine, naravno, kome drugo)?

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па говорим да се питање смрти односи на човека. Природни процеси су нешто друго, нећу да понављам речено. Могућност да се бесловесна бића размножавају, постају и нестају, постојала је од када постоји и свет (не видим каква је трагедија у томе? Па бог је све то и створио да користи цару који ће доћи, човеку). Тек у својој довршености, у обожењу, створена природа ће добити другачији вид постојања.

Хоћеш рећи да је живи свет умирао претпостављених милијарду еволуционих година?

Да су животиње биле бачене у смрт и пропадљивост као начин постојања?

Да се кроз патњу, болове и смрт, свет усавршавао?

Св.Симеон Нови Богослов јасно негира тако нешто...

Уосталом, Оби ти је већ поставио суштински исто питање...

Заиста, заиста вам кажем да што год заиштете од Оца у име Моје, даће вам. (Јн 16,23)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Velja

Adam bi svakako liturgisao da je krenuo putem poslusnosti Bozijoj volji,

tako da je ovde ova tvoja opaska sasvim suvisna...

Наравно, али он није кренуо тим путем приношења тј. евхаристије.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па говорим да се питање смрти односи на човека. Природни процеси су нешто друго, нећу да понављам речено. Могућност да се бесловесна бића размножавају, постају и нестају, постојала је од када постоји и свет (не видим каква је трагедија у томе? Па бог је све то и створио да користи цару који ће доћи, човеку). Тек у својој довршености, у обожењу, створена природа ће добити другачији вид постојања.

Хоћеш рећи да је живи свет умирао претпостављених милијарду еволуционих година?

Да су животиње биле бачене у смрт и пропадљивост као начин постојања?

Да се кроз патњу, болове и смрт, свет усавршавао?

Св.Симеон Нови Богослов јасно негира тако нешто...

Уосталом, Оби ти је већ поставио суштински исто питање...

Opet se psihologizmi projektuju na Boga.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То би значило да је воља Божија ушла у историју, да се десила "Тајна Христа", да је дошло до присне заједнице створеног и нествореног, човека и Бога у Личности Сина Божијег. То би значило "дачовек није погрешио".

Да ли је могућа бесмртност у историји. Тј. након ваплоћења Христа и даље морамо кроз историју да прођемо и да умремо "за овај свет" да би се родили, васкрсли у новом Царству у коме је вечност. Тј. моје је питање да ли је и историја последица пада као и смрт. Кад кажем историја не мислим на време којим се планете окрећу и сл. као физичка појава везана уз кретање него као догађаји времена који иду са Човеком (нема историје без човека).

Надам се да сте ме разумели.

Или, да човек није одбио заједницу са Богом да ли би уопште било историје или би сав човеков живот наставио ка кретању навише у вечности?  89898989898989

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па говорим да се питање смрти односи на човека. Природни процеси су нешто друго, нећу да понављам речено. Могућност да се бесловесна бића размножавају, постају и нестају, постојала је од када постоји и свет (не видим каква је трагедија у томе? Па бог је све то и створио да користи цару који ће доћи, човеку). Тек у својој довршености, у обожењу, створена природа ће добити другачији вид постојања.

Хоћеш рећи да је живи свет умирао претпостављених милијарду еволуционих година?

Да су животиње биле бачене у смрт и пропадљивост као начин постојања?

Да се кроз патњу, болове и смрт, свет усавршавао?

Св.Симеон Нови Богослов јасно негира тако нешто...

Уосталом, Оби ти је већ поставио суштински исто питање...

Opet se psihologizmi projektuju na Boga.

Опет се Бог уклапа у калупе Окамовим бритвама

Заиста, заиста вам кажем да што год заиштете од Оца у име Моје, даће вам. (Јн 16,23)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...