Jump to content

Поставите питања везана за еволуциону биологију


Препоручена порука

@Nikolic

Da li po tvojoj ideja ide ovako?

a) Stvaranje kosmosa i coveka iz nebica

B) Adamov pad

c) Kosmos pada nazad u nebice

e) nebice samo rezultuje velikim praskom i evolucijom kosmosa sve do danas

f) Adam biva ubacen u vreme kad su homosapiensi dostigli odredjeni razvoj

Ovako ide po tvom?

Јесте, отприлике тако. Али, потребно је дати још подробних објашњења. Прво од објашњења је да је време релативно. На пример, нас двојица сада можемо бити заједно, па да се у једном тренутку ја упутим негде другде, и да дођем поново назад код тебе, а да је време протекло различито за нас двојицу. За тебе да је протекло пола сата, а за мене милијарду година.

Ова чињеница релативности времена није тек Ајнштајнова теорија. Та чињеница је догматско учење, пошто је Нови Завет превасходни догмат. А у Новом Завету апостол Петар јасно говори: ,,Али ово једно да вам не буде непознато, љубазни, да је један дан пред Господом као хиљаду година, и хиљаду година као један дан (1Пет.3,8).

Неко би могао рећи како је то за Бога могуће, али за човека није. Међутим, управо је и за човека (Адама и Еву) то могуће (пошто су они доживели и искусили релативност времена) - дакле, могуће је ако Бог тако хоће и учини (можда је боље рећи допусти, јер није Божија жеља била да Адам буде ,,изгнан''). Јер, ако бисмо ту могућност приписали само Богу, онда би и на другом месту такав исказ требало приписати само Богу: ,,Људима је ово немогуће, а Богу је све могуће'' (Мт.19,26 итд). Онда би сâмо спасење било за човека немогуће. Према томе, Богу је све могуће, па чак и да човек доживи релативност времена, то јест, да Адам и Ева буду тренутно ,,изгнани'' на Земљу која је прошла кроз еволуцију космоса у трајању од више милијарди година.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Djunis

Naravno da smrt nije nesto sto je normalno ali ona moze biti samo prevazidjena kroz slobodan izbor dva

slobodna bica coveka i Boga.

Toverivina mora prvo biti smrtna, mora da je prozima smrt da bi ista smrt mogla biti otklonjena slobodnom

zajednicom ljubavi. Inace je nametanje, samozivost, depostizam a to Bog ne radi.

Али, не разумем како не видиш у чему је проблем. Проблем је у ставу да је Бог директно узрочник смрти и пропадања као трагедије начина постојања живог света и творевине, пре Адамовог пада. Не може Бог који је Животодавац, који је "Пут, Истина и ЖИВОТ", бити тај који уводи смрт! У супротном цела прича постаје парадоксална и неозбиљна...

Заиста, заиста вам кажем да што год заиштете од Оца у име Моје, даће вам. (Јн 16,23)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Otkrtića nauke nisu u suprotnosti sa Pravoslavnom verom.

Voleo bih da se i ostali izjasne.

Откриће пеницилина није у супротности са Православном вером.

Имплицирање Бог као творца и покретача смрти, Бога као насилника над слободном вољом, јесте "мало" неуклопиво у Православну веру.

Ovo nije Pravoslavna vera:

,,tvorevina je stvorena sa potencijalom života (može? Smiley ).

Prirodno svojstvo ljudske tj. stvorene prirode

(jer je prvi čovek izveden iz te prirode,a ne iz sustine Božije)

: nije nestvorena, te po prirodi nije ni netruležna, nepropadljiva, besmrtna, večna...

Adam, prizvan da to učini kao sveštenik tvari, prirodu (tvorevinu) nije prineo  Bogu, kroz sjedinjenje sa ŽIVOTOM tj. Bogom Logosem."

?

Вељо, брате мој, по твом би ток ствари био

смрт постоји милионима година => Адам може да одагна смрт => Адам греши => смрт и даље постоји

Oвако посматрано,  испада смрт није ништа посебно... Али, да ли је баш тако?

Смрт није нешто што је нормално, што је Бог створио, смрт и пропадање су ТРАГЕДИЈА ЖИВИХ БИЋА и ТВОРЕВИНЕ. Смрт и пропадање су физички израз егзистенцијалног промашаја творевине у који је довео Адамов и Евин избор.

У том контексту, ток ствари је:

творевина има потенцијал смрти,али није подложна смрти => Адам као свесно биће може слободном вољом привести творевину Богу и очувати је неподложном смрти => Адам греши => смрт улази у творевину

znaci to je onda po tim recima, pri stvaranju se otelo kontroli?

(ne mislim na Adamov pad jer je to mogucnost slobodne volje i poslusanja, nego bas na smrt)

znaci Bog nema potpunu kontrolu nad svim sto je stvorio, nego eto otelo se kontroli, a smrt je nastala sama po sebi?- znaci nije stvorena nego oduvek postoji? e to meni nije jasno jer znamo da je Bog stvoritelj svega vidljivog i nevidljivog i svakog stanja

ali ja i dalje ne vidim smisao ove rasprave, moze li neko da mi pojasni sta je poenta?

ne moze, jer ovo je baljezganje i mnogogovornistvo kojim se ne moze nista postici, znaci nevazno i besmisleno

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ali ja i dalje ne vidim smisao ove rasprave, moze li neko da mi pojasni sta je poenta?

Укратко: Прихватање теорије еволуције носи са собом два проблема као последица прихватања еволуционих законитости:

1) Смрт и пропадање као начин постојања творевине пре Адамовог пада

2) Насиље над слободном вољом коадамита

Обе ствари, по мени, нису православне.

Заиста, заиста вам кажем да што год заиштете од Оца у име Моје, даће вам. (Јн 16,23)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

znaci Bog nema potpunu kontrolu nad svim sto je stvorio,

nego eto otelo se kontroli, a smrt je nastala sama po sebi?

Radi se o tome da i nije bilo pod kontrolom, strogo govoreci.

Bog je dao i prirodi prirodnu slobodu, cega smo i danas svedoci.

A postoji i licnosna sloboda, koja je utisnuta u coveka i predstavlja ikonu ili lik Boziji u njemu.

Nebesmrtnost nije od vecnosti, vec je prirodno svojstvo svega sto je nastalo NI IZ ČEGA.

To svojstvo MORA da ima, kao  što mora da svojstveno toj suštini bude npr. ograničenost.

Sad može ljudski um da se BUNI   i zbog tog prirodnog svojstva,

pa da kaže  - ili smo stvoreni bezgranični ili je Bog (Bog da prosti) zao što nas je stvorio ograničene,

tako skučene i sl.

Mora tako, sve dok  (nasilno ili pak po svojoj slobodi) svet ne zagrli Boga,

te u toj sinergiji da ostvari svoje NAZNACENJE, kako besedi u Poslanici Apostolski korifej - Sveti Petar,

da postane sapricasnik Božije suštine!

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али, не разумем како не видиш у чему је проблем. Проблем је у ставу да је Бог директно узрочник смрти и пропадања као трагедије начина постојања живог света и творевине, пре Адамовог пада. Не може Бог који је Животодавац, који је "Пут, Истина и ЖИВОТ", бити тај који уводи смрт! У супротном цела прича постаје парадоксална и неозбиљна...

Upravo ti pravis najvecu mogucu gresku sa teoloske strane. Nije bioloska smrt, trulez i umiranje najveci

problem nego Nuznost. Da je Bog postupio tako kako ti mislis da jeste to bi bila netruleznost po nuznosti

a ne po slobodi.

Bog ne zeli smrt ne zeli da nijedno bice umire ali ako ih ucini besmrtnim bez njihovog slobodnog pristanka

radi jednu mnogo goru stvar, namece despotsku zajednicu nuznosti.

Dakle moralo je biti ostavljen prostor umiranju u tvorevini dok Adama kao glasnogovnornik ne da ontosko DA

ili NE za privodjenje tvorevine u besmrtnost.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али, не разумем како не видиш у чему је проблем. Проблем је у ставу да је Бог директно узрочник смрти и пропадања као трагедије начина постојања живог света и творевине, пре Адамовог пада. Не може Бог који је Животодавац, који је "Пут, Истина и ЖИВОТ", бити тај који уводи смрт! У супротном цела прича постаје парадоксална и неозбиљна...

Upravo ti pravis najvecu mogucu gresku sa teoloske strane. Nije bioloska smrt, trulez i umiranje najveci

problem nego Nuznost. Da je Bog postupio tako kako ti mislis da jeste to bi bila netruleznost po nuznosti

a ne po slobodi.

Bog ne zeli smrt ne zeli da nijedno bice umire ali ako ih ucini besmrtnim bez njihovog slobodnog pristanka

radi jednu mnogo goru stvar, namece despotsku zajednicu nuznosti.

Dakle moralo je biti ostavljen prostor umiranju u tvorevini dok Adama kao glasnogovnornik ne da ontosko DA

ili NE za privodjenje tvorevine u besmrtnost.

upravo i ti pravis najvecu mogucu gresku B) pa kako ti znas sta Bog zeli a sta ne zeli?! pa ovo je suludo

ko kaze da je problem sto vilin konjic gekne? pa nastanu novi, u cemu je problem?

budi precizniji pri izrazavanju momche eheeeej

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али, не разумем како не видиш у чему је проблем. Проблем је у ставу да је Бог директно узрочник смрти и пропадања као трагедије начина постојања живог света и творевине, пре Адамовог пада. Не може Бог који је Животодавац, који је "Пут, Истина и ЖИВОТ", бити тај који уводи смрт! У супротном цела прича постаје парадоксална и неозбиљна...

Upravo ti pravis najvecu mogucu gresku sa teoloske strane. Nije bioloska smrt, trulez i umiranje najveci

problem nego Nuznost. Da je Bog postupio tako kako ti mislis da jeste to bi bila netruleznost po nuznosti

a ne po slobodi.

Bog ne zeli smrt ne zeli da nijedno bice umire ali ako ih ucini besmrtnim bez njihovog slobodnog pristanka

radi jednu mnogo goru stvar, namece despotsku zajednicu nuznosti.

Dakle moralo je biti ostavljen prostor umiranju u tvorevini dok Adama kao glasnogovnornik ne da ontosko DA

ili NE za privodjenje tvorevine u besmrtnost.

Do kada nameravas da koristis straw man argumentaciju? Nikada nisam tvrdio da je tvorevina stvorena besmrtna! Nemas pravo to da mi imputiras.

Tvorevina stvorena s potencijalom propadljivosti i smrti, pri cemu cemu, nije Bog taj koji je usadio taj potencijal. Taj potencijal jednostavno je iskaz mogucnosti nekretanja ka Bogu i posledica koje to nekretanje nosi sa sobom. Kao sto je tama odsustvo svetlosti, tako je i smrt je odsustvo zivota. Smrt, fizicka, je kretanje materije suprotno od Boga. Adam je tvorevinu trebao prineti Bogu kao "Tvoje od Tvojih, Tebi prinoseci", Adam je taj svesni deo tvorevine, taj deo tvorevine u koji BOg udahnuo Duh Svoj, Adam je taj koji je svesno trebao da, usmeravajuci svoju volju volji Bozijoj, usmerava i samu tvorevinu Bogu, i time je zauvek ocisti cak i od potencijala smrti i propadljivosti (smrti i propadljivosti kao izraza nacina postojanja ne po Bogu). Adam, kao svesni deo tvorevine, je trebao da potvrdi postojanje tvorevine kao dobre (kako je Bog okarakterisao u knjizi Postanja).

Заиста, заиста вам кажем да што год заиштете од Оца у име Моје, даће вам. (Јн 16,23)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

upravo i ti pravis najvecu mogucu gresku B) pa kako ti znas sta Bog zeli a sta ne zeli?! pa ovo je suludo

ko kaze da je problem sto vilin konjic gekne? pa nastanu novi, u cemu je problem?

budi precizniji pri izrazavanju momche eheeeej

Sveto Pismo + svetootacka literatura.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

rekao si bice, a zivo bice je i vilin konjic, nemoj da si bukvalista, kazem ti da se preciznije izrazavas, jer ako tolko insistiras da se i drugi izrazavaju precizno onda mislim trebo bi i ti B)

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Do kada nameravas da koristis straw man argumentaciju. Nikada nisam tvrdio da je tvorevina stvorena besmrtna! Nemas pravo da mi imputiras.

Tvorevina stvorena s potencijalom propadljivosti i smrti, pri cemu cemu, nije Bog taj koji je usadio taj potencijal. Taj potencijal jednostavno je iskaz nekretanja ka Bogu. Tama je odsustvo svetlosti. Smrt je odsustvo zivota. Smrt, fizicka, je kretanje materije suprotno od Boga. Adam je tvorevinu trebao prineti Bogu kao "Tvoje od Tvojih, Tebi prinoseci", Adam je taj svesni deo tvorevine, taj deo tvorevine u koji BOg udahnuo Duh Svoj, Adam je taj koji je svesno trebao da, usmeravajuci svoju volju volji Bozijoj, usmerava i samu tvorevinu Bogu, i time je zauvek ocisti od potencijala smrti i propadljivosti (smrti i propadljivosti kao izraza nacina postojanja ne po Bogu).

Upravo to. Dakle tvorevina nemoze biti netrulezna i nepodlozna smrti dok Adam ne kaze DA. Sto jasno govori

da je smrt prozimala tvorevina pre Adamovog pada jer je Adama bas na tome trebao da pocne da radi da ona

vise ne bude smrtna.

Tvorevina NEMA zajednicu sa Bogom pre Adama i njegove olduke. A ko nema zajendicu sa Bogom taj je

podlozan smrti i trulezi.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Nikolic

Ok manje vise kapiram onda tvoju verziju.

Najveci problem sa takvom idejom je kako ja i ti da znamo da vodimo poreklo od Adama i Eve koji su

prebaceni u vreme medju ostale hominide, homo sapiense??? Ako vodimo porklo od njih onda super

imamo i telesnu i duhovnu komponentu dah zivotni. A sta ako vodimo poreklo od ostalih hominida?

Onda nismo vise od obicnih zivotinja sa jako razvijenim mozgom.

To je "malo" veci problem za dogmatiku nego da li je tvorevina umirala pre Adama.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Do kada nameravas da koristis straw man argumentaciju. Nikada nisam tvrdio da je tvorevina stvorena besmrtna! Nemas pravo da mi imputiras.

Tvorevina stvorena s potencijalom propadljivosti i smrti, pri cemu cemu, nije Bog taj koji je usadio taj potencijal. Taj potencijal jednostavno je iskaz nekretanja ka Bogu. Tama je odsustvo svetlosti. Smrt je odsustvo zivota. Smrt, fizicka, je kretanje materije suprotno od Boga. Adam je tvorevinu trebao prineti Bogu kao "Tvoje od Tvojih, Tebi prinoseci", Adam je taj svesni deo tvorevine, taj deo tvorevine u koji BOg udahnuo Duh Svoj, Adam je taj koji je svesno trebao da, usmeravajuci svoju volju volji Bozijoj, usmerava i samu tvorevinu Bogu, i time je zauvek ocisti od potencijala smrti i propadljivosti (smrti i propadljivosti kao izraza nacina postojanja ne po Bogu).

Upravo to. Dakle tvorevina nemoze biti netrulezna i nepodlozna smrti dok Adam ne kaze DA. Sto jasno govori

da je smrt prozimala tvorevina pre Adamovog pada jer je Adama bas na tome trebao da pocne da radi da ona

vise ne bude smrtna.

Tvorevina NEMA zajednicu sa Bogom pre Adama i njegove olduke. A ko nema zajendicu sa Bogom taj je

podlozan smrti i trulezi.

upravo nije to sto ti pricas. Tvorevina je Adamu predana u DOBROM STANJU ("i vide Bog da je dobro). Takvu tvorevinu, u dobrom stanju (stanje koje nije podrazumevalo smrt i propadanje kao nacin postojanja), Adam je trebao prineti Bogu. "Tvoje od tvojih", Tvoja dobra od tvojih dobara, jer sve sto je Bog stvorio BILO JE DOBRO. Smrt nije dobra.

p.s. ja ne znam kako jednostavnije da se izrazim...

Заиста, заиста вам кажем да што год заиштете од Оца у име Моје, даће вам. (Јн 16,23)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

upravo nije to sto ti pricas. Tvorevina je Adamu predana u DOBROM STANJU ("i vide Bog da je dobro).

Moze taj opis da se odnosi i na Novo stvaranje tj. vaskrsenje - gle, Novo nebo i zemlja.

Tu je opisano stvaranje novog neba i nove zemlje,

koje je otpocelo prvim danom tj. Vaskrsenjem Hristovim.

To je svetlost i prvi dan. Za Hrista  i Vaskrs Njegov receno je u Evandjelju od Jovana:

,,Svetlost svetli u tami i  tama ne nadvlada!"

Prvi dan - SVETLOST! MOJSIJE OPISUJE VAKRSENJE CITAVE TVOREVINE.

A i da se Prva glava POSTANJA ne odnosi na to,

nego na istorijski izvestaj (a verujem da se tu misli istovremeno i na ono pre (istorijsko),

i na ono sto ce biti u eshatonu - sto ukazuje i izraz za coveka dat:

po liku i podobiju stvori ga Bog,

a podobije mu je dato, ali u smislu zadato,

tumace Sveti Oci),

izraz koji se odnosi na tvorevinu - i vide Bog da je dobro,

ukazuje na potencijal koji ima!

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

upravo i ti pravis najvecu mogucu gresku nesiguran pa kako ti znas sta Bog zeli a sta ne zeli?! pa ovo je suludo

ko kaze da je problem sto vilin konjic gekne? pa nastanu novi, u cemu je problem?

budi precizniji pri izrazavanju momche :nene:

Sveto Pismo + svetootacka literatura.

Deder, molim te, potkrepi mi svoje tvrdnje o postojanju smrti pre Adamovog pada. Dakle, biblijska i svetootacka podloga!

Ko radi sad strawman?  greengrin

Procitaj sta me je on pitao i u kom kontekstu. Od kud ja znam da Bog zeli da tvorevina postane besmrtna

kroz opstenje sa Njim.

Ako mislis da toga nema u svetom pismu onda smo u jos vecem problemu.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...