Jump to content

Да ли Хришћанин мора бити анационалан ?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Naravno da ne.

Samo sam rekao da nisu eksperti u oblasti prava ili ekonomije...

Слободно се сада извлачи, али поређење је веома карактеристично: астрофизичар VS ни мање ни више него нумеролог...

P.S. Hисам ce увредио, ја чак и нисам теолог...

"He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster... when you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you..." — Friedrich Wilhelm Nietzsche

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Samo sam rekao da nisu eksperti u oblasti prava ili ekonomije...

Често нису. Али имаш неке на овом форуму који су економисти и теолози. Него, никако не могу да провалим у чему си ти стручан или још боље, у чему ниси?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако си на мене мислио ја нисам теолог.

Ne, nisam na tebe mislio.

Често нису. Али имаш неке на овом форуму који су економисти и теолози. Него, никако не могу да провалим у чему си ти стручан или још боље, у чему ниси?

Pa naravno da ih ima, to je super.

Ali nismo pricali o njima.

Слободно се сада извлачи, али поређење је веома карактеристично: астрофизичар VS ни мање ни више него нумеролог...

Ma nisam mislio tako.

A sto se tice teme - to vi vidite sami.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако си на мене мислио ја нисам теолог.

Владе, занима ме једна ствар. Сасвим је могуће да бити националиста (у неком смислу) и бити Хришћанин није у супротности. Али ми никако није јасно зашто је за Хришћане толико битно да живе у националним државама. Зашто би хришћанин био мање хришћанин ако би се избрисале националне границе (не и културне особености народа и етничких група), а задржале слободе (дакле, не мислим на СФРЈ, СССР и слично)? Зар то не би некако било и природније за хришћанство?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Рецимо Св. Јован Златосути богатство поистовећује са нерадом а сиромаштво са радом

Позивали су на расподелу богатства.

То треба разумети у контексту друштва у коме су живели. Тада се богатство стицало насиљем или рођењем (као наставак насиља). Човек који се роди сиромашан био је осуђен да до краја живота буде сиромашан. Зато су оци Цркве критиковали тај систем.

Међутим, ми данас знамо за сасвим други систем у ком је богатство директно везано за личне способности и рад. Зато не може да се примени иста логика коју су св. оци примењивали у то доба. Они би данас вероватно другачије резоновали.

А као идеал хришћанског уређења истицали су прву јерусламску заједницу.

Та заједница је и данас идеал хришћанске заједнице, па је имамо потпуно сачувану у манастирима. Само треба разумети да они то нису никада наметали као "државно уређење" које би се наметало грађанима применом државне силе, већ само као препоруку за унутрашње и добровољно уређење хришћанске заједнице.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али ми никако није јасно зашто је за Хришћане толико битно да живе у националним државама.
Па није битно за хришћане, битно је за националисте, те због тога и долазимо до онога што си рекао:
Али готово сваки националиста издиже Србина изнад несрбина, што нема никакве везе са хришћанством.
Зар то не би некако било и природније за хришћанство?
Наравно да би било.

"He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster... when you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you..." — Friedrich Wilhelm Nietzsche

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То треба разумети у контексту друштва у коме су живели. Тада се богатство стицало насиљем или рођењем (као наставак насиља). Човек који се роди сиромашан био је осуђен да до краја живота буде сиромашан. Зато су оци Цркве критиковали тај систем.

И ти причаш којешта Звонко. Знаш ли ти да су у христијанизованом Римском Царству ака Ромеји просјаци могли постати царевима, а проститутке царицама?

"He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster... when you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you..." — Friedrich Wilhelm Nietzsche

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али тад и настаје проблем. Јер сва та начела одувек постоје за било коју идеју или идеологију, али ако им додаш данашњи контекст постају нешто друго.

Ја то не бих наводио под спорно. Начела комунизма, су постојала од памтивјека иато, и није их Макрс измислио. Исто је и са либерализмом, и национализмом и другим погледима на свијет. Она кроз вријеме добијајо своје варијације. Но кад неки националиста национализам 19 вијека ставља у контекст Немањића или још раније онда је оправдано скренути му пажњу да то није исто. Тако исто и са осталим идејама.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И ти причаш којешта Звонко. Знаш ли ти да су у христијанизованом Римском Царству ака Ромеји просјаци могли постати царевима, а проститутке царицама?

Ти причаш којешта. Уопште се не ради о томе. У Римском Царству је један просјак постао цар и две проститутке царице. То није било правило, него можда изузетак. Ако није митологија...

У било којој развијеној капиталистичкој држави сваки сиромашан човек може да нађе посао и да за неколико година почне нормално да живи.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Владе, занима ме једна ствар. Сасвим је могуће да бити националиста (у неком смислу) и бити Хришћанин није у супротности. Али ми никако није јасно зашто је за Хришћане толико битно да живе у националним државама. Зашто би хришћанин био мање хришћанин ако би се избрисале националне границе (не и културне особености народа и етничких група), а задржале слободе (дакле, не мислим на СФРЈ, СССР и слично)? Зар то не би некако било и природније за хришћанство?

И било је природно. Прва хришћанска држава, кад се већ некако појавила, имала је универзални карактер а не национални. Идеја царства толико значајна за хришћане била је универзална.

Узми идеју ЕУ, њен корен је управо у томе. Друга је ствар што је данас Европа секуларна.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Владе, занима ме једна ствар. Сасвим је могуће да бити националиста (у неком смислу) и бити Хришћанин није у супротности. Али ми никако није јасно зашто је за Хришћане толико битно да живе у националним државама. Зашто би хришћанин био мање хришћанин ако би се избрисале националне границе (не и културне особености народа и етничких група), а задржале слободе (дакле, не мислим на СФРЈ, СССР и слично)? Зар то не би некако било и природније за хришћанство?

Сасвим би било природније.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То треба разумети у контексту друштва у коме су живели. Тада се богатство стицало насиљем или рођењем (као наставак насиља). Човек који се роди сиромашан био је осуђен да до краја живота буде сиромашан. Зато су оци Цркве критиковали тај систем.

Међутим, ми данас знамо за сасвим други систем у ком је богатство директно везано за личне способности и рад. Зато не може да се примени иста логика коју су св. оци примењивали у то доба. Они би данас вероватно другачије резоновали.

Та заједница је и данас идеал хришћанске заједнице, па је имамо потпуно сачувану у манастирима. Само треба разумети да они то нису никада наметали као "државно уређење" које би се наметало грађанима применом државне силе, већ само као препоруку за унутрашње и добровољно уређење хришћанске заједнице.

Зато сам и рeкaо да Римско царство или Византија нису били либерално уређени.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зато сам и рeкaо да Римско царство или Византија нису били либерално уређени.
Они су били аутократија.

"He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster... when you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you..." — Friedrich Wilhelm Nietzsche

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...