Jump to content

Разумете ли црквенословенски језик на богослужењима?

Оцени ову тему


Препоручена порука

https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,6523.new.html#new

И бездушне ствари које дају глас, било свирала или гусле, ако не дају разговијетне гласове, како ће се разумјети шта се свира или гуди? Јер, ако труба да нејасан глас, ко ће се припремити за бој? Тако и ви, ако речете језиком неразумљиву ријеч. како ће се знати шта говорите? Јер ћете говорити у вјетар. Ма колико да је на свијету врста гласова, али ниједан од њих није без значења. Ако, дакле, не знам значење гласа, бићу туђин ономе који говори, и онај који говори биће мени туђин. Тако и ви, будући да сте ревнитељи духовних дарова, трудите се да изобилујете у онима који су за изграђивање Цркве.

facenew22222222

Разумете ли о чему се говори у песмама које се певају на црквенословенском језику?

Постављена слика

Baner-Pouke.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ja razumem skoro sve. nabavila sam bukvar i gramtiku i polako naucila.

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Znam da čitam CS, uskoro krećem i sa gramatikom... Ipak, ne razumijem baš sve, čak mi se čini da ne razumijem većinu... to primjećujem na večernjim bogosluženjima... Hvala Bogu, liturgija je na čistom srpskom! 0405_feel

Цела Литургија на српском? И прва и друга слава, херувика, видјехом итд? Ако имаш неки аудио запис баш бих волео да чујем  slava3

Baner-Pouke.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

не баш, и немам намеру да га учим да бих могао да разумем службу ...

више ми је занимљиво да се информишем или да знам три основне молитве на црквенословенском, него да се бавим мртвим језиком паралелно са живима.

више волим да прочитам превод и информишем се и да походим цркве које служе на српском него да не капирам ништа.

нисам у фазону инсистирања на српском - ко како воли, тако и ја волим ...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Razumem možda 40 posto.

Jedino što mi smeta je što ne mogu baš da pevam (a volim da pevam ko i svi koji ne umu  lqj2e2sokakote ). Ne želim nešto ni da učim. Uglavnom znam pravila za čitanje crkv.sl. ali značenje baš i ne.

Ne insistiram baš na potpuno srpskom u službi, mada naravno ne bih imao ništa protiv, kao ni da ostane ovako kako jeste.

Mislim da je neminovno da se pređe na potpuno srpski, i da će to verovatno manje svađe doneti nego prelazak na svetski kalendar. Da li će se preći potpuno na srpski za godinu, deset ili sto, ne znam, ali preći će se.

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Разумем око 60-70% јер код мене (у Цркви у Којој идем) се служи на ЦСЛ увек.

http://www.facebook....jovan.cakareski

Love the life you live. Live the life you love. Bob Marley...

Административно уређење Цркава по националном кључу је тумор на телу Православља - Александар

Поштујмо, господо, и Ничеа и Достојевског, поштујмо једнога као пророка Запада, а другога као пророка Истока, поштујмо их због њиховог генија и због њихове племићске искрености и смелости, поштујмо их обојицу - но у одсудном тренутку станимо уз Достојевског!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Разумем. Пре неку недељу свештеник је служио целу Литургију на ЦСЛ, и сви су били одушевљени. Зато је сада увео возгласе на ЦСЛ (јектеније на српском).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нешто врло мало, а немам довољно времена да научим, јер бих много више учествовала у богослужењима.

Искрено, више бих волела да су богослужења на српском језику јер би тада била више пријемчива и имала бих већи осећај да се односе на `данас`...и сада...била бих ближе са mocart и  Bogorodicaaaaaa

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...