Jump to content

Казна Божија као поштовање слободе човечије...

Оцени ову тему


Препоручена порука

Па ваљда је свакоме ко и иначе зна у шта то тачно верује, јасно да нема ватре и трозубаца... :) Или није ипак...

фино, ал шта ћемо са осталим питањима? :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tako vele oni koji su imali priliku duhom da borave u adu. Prema Svetom Marku Efeskom te slike koje se tamo vide imaju prorocki

karakter i predstavljaju mucenja u buducem veku. Druga tumacenja pak kazu da ono sto su pojedini ljudi videli tamo nije realnost,

vec je to prikazano kako bi izgledalo kada bi se desavo ovde na zemlji. Ipak vecina Svetih otaca veruju u prava realna mucenja

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Uopšte ne mislim da Bog kažnjava ljude niti mi to ide sa " slikom" pravoslavnog Boga kakvog znam.Niti sam pristalica onog da Bog bije iz pedagoških razloga, eto nama na spasenje.To što je nama lakše da mislimo ili nam se čini da nas Bog kažnjava svaki put kad pogrešimo, grehom se udaljimo od Boga, to je naša percepcija Boga i poimanja stvari.Samo udaljavanje od Boga je kažnjavanje,a kud ćeš gore kazne, ne kažnjava nas On, već se sami kažnjavamo i naravno trpimo posledice takvih postupaka.

Pakao nije geografsko mesto sa demonima trozupcima, ognjenom rekom, i mučenjem od strane demona.Pakao je stanje duše, koje može početi već ovde za vreme ovog života, lišeno Božije blagodeti,a nastaviti se u večnom paklu sopstvene duše.

Za mene je gori pakao, u kome ću biti recimo potpuno sama u nekoj tački na primer svemira, ne osećati Božiju utehu, bez ljudi oko sebe, bez zajednice, u mraku u bezizlaznom mraku , nego čerupanje sa demonima i prženja na nekom tamo jasno definisanom mestu.

“There are four questions of value in life... What is sacred? Of what is the spirit made? What is worth living for, and what is worth dying for? The answer to each is the same. Only love.”
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја сам са тим проблемима раскрстио, што се мене лично тиче. Јесте да и поред свих речи из Светог писма ја ово не могу да износим као тврдњу и предлажем другима, али ја лично верујем да цела прича око греха, пакла и сл. има едукативну сврху - да људе одврати од греха. Е сад, она је изражена на начин како су људи тог времена разумели, пошто ја схватам да Бог није диктирао по свом, него су људи записивали ан начин накоји су и размишљали, начин одређен њима самима и временом у коме су живели. Што та прича није еволоурила, не знам, али ми се чини да су се неки својски трудили да остане иста заувек. Елем, ја верујем да Бог не кажњава, евентуално допушта да нам се десе неке ствари да би утицао на нас и привео нас Себи (= нашем назначењу). Не верујем да после смрти нема покајања (то ми је слаба тачка, немам неку аргументацију). Не верујем да ће ико икад бити кажњен зато што је нешто урадио, већ то схватам као метафору за следећи ток ствари : човек ради неку ствар = доводи се тиме у опасност да та ствар почне да утиче на њега толико да без ње не може бити срећан (= у рају), јер га поробљава толико да ни присуство, уроњеност у Апсолутну Љубав, не помаже да буде у рају без ње = ако се то деси, то је пакао. Прича о греху и паклу је била потребна да би се људима просто назначилод а су неке ствари опасне по њих, тачније не ствари по себи већ оно што дело, мисао, реч - грех чини човековом бићу у додиру са њим (учесталост чињења греха је понакад битна понекад не, за пушење или опседнутост тенисом рецимо је битна, а убиство је нормалном човеку погубно и ако га само једном почини). такође, чини ми се да ни сама зависност у физичком смислу од неких ствари није довољна да нас одведе у пакао - неко може бити јако завистан од цигара, али ако буде у стању да буде срећан и потпун у Апсолутној Љубави иако га мало можда мучи што нема да запали, он је опет спасен. Ето, ја сам ово много конфузно изложио, онако више да бих сам искристалисао мисли, и негде их оставио записане, него да бих вас све давио, јер сам нека опште места излагао овако замршено. :) А ђаво као појава... Занимљива тема... Можда је ђаво свака она греховна страст која нас зароби и одведе у пакао... Углавном, основа мојих размишљања је да ће сви на крају да се спасу, сви који икад буду пожелели, а не видим како може неко да поред Савршене Љубави заувек остане без те жеље. У ствари може то би била апслотуна слобода. Ипак у судару апсолутне слободе и Савршене Љубави, дајем мрвицу предности овој другој, јер зрачи позитивношћу и мами слободу да је изабере. :)

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Бог нема ништа људско у себи, ништа од наше перцепције. Али пошто је Савршен, он подразумава и оно најбоље што човек може да осети, жели, буде... Ко може више, може и мање, у овом случају ко јесте више, јесте и мање. Дакле, ако постоји макар 10 добрих људи који не могу да замисле могућност пакла и Бога који иако Савршен и Свемогућ (савршен = жели најбоље могуће од свих сценарија - најбоље могуће од свих која су могла да постоје, свемогућ = ничим неограничен да оствари савршену жељу) бира да ствара ишта што ће се заувек патити, а ето овде вас 10 добрих људи, на једном људском сајту, онда свакако један Бог се не служи (вечним) пакловима и (вечним) казнама. То , у крајњој, линији не би било елегантно а Бог је и савршена лепота... О рогобатности решења реалних сумора и сл. да не говорим.

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Ја, иако сам дело руку Твојих ипак нисам чинио дела по заповестима Твојим, него сам по великом безумљу свом чинио свако зло, не помишљајући да си Ти, Творац мој и Бог, колико добар толико и правосудан."

Ne vidim kaznu kao nešto u čemu Bog aktivno učestuvuje, ili npr. samo dopušta djavolu da nas muči. Kazna je samo posledica našeg pogrešnog života, nešto kao nepripremljenost za večnost koja već traje.

I opet, čovek je potnuno slobodno biće. Ako nam Bog otvara um i objašnjava stvari, onda nema slobode i život se može shvatiti kao osuda.

Uglavnom su sve to ljudi već rekli, nego eto, da konstatujem. gringrin

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То је Алах :Р

Шта је бре Алах? :)

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

nepripremljenost za večnost koja već traje.

То је то, то покушавам да кажем, овако укратко. :) Иначе, Бог не би могао да некоме отвара ум и на силу га привлачи, али не видим што би неко изгубио слободу да се промени после смрти, зар и тад нежемо бити потпуне личности са слободном вољом...

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То је то, то покушавам да кажем, овако укратко. :) Иначе, Бог не би могао да некоме отвара ум и на силу га привлачи, али не видим што би неко изгубио слободу да се промени после смрти, зар и тад нежемо бити потпуне личности са слободном вољом...

Problem je što mi ne vidimo jasno šta se tačno dešava posle smrti. Svakako je bolje odmah započeti povezivanje sa Bogom, jer je djavo najviše duša pridobio na odlaganje pokajanja.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Problem je što mi ne vidimo jasno šta se tačno dešava posle smrti. Svakako je bolje odmah započeti povezivanje sa Bogom, jer je djavo najviše duša pridobio na odlaganje pokajanja.

Да, наравно што је сигурно сигурно је. Има превише речи из Св. писма које пре говоре да нисам него да јесам у праву што верујем у неке ствари, али шта ћу кад ми делују тако, тако логично. :) Тако да ништа не бих тврдио, само се јавно питам.

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта је бре Алах? :)

Ма кажем Алах кажњава.. шалим се мало. :)

Не знам откуд људима идеја да Бог кажњава... а да од протестанат :)))

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма кажем Алах кажњава.. шалим се мало. :)

Не знам откуд људима идеја да Бог кажњава... а да од протестанат :)))

Аха ја реко' да није ово што сам ја набројао Алах, па реко јес' да не познајем ислам толико али 'де ово Алах... :)

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Аха ја реко' да није ово што сам ја набројао Алах, па реко јес' да не познајем ислам толико али 'де ово Алах... :)

М јок. Де бре Срки, никад то :)

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...