Jump to content

SVE O PRIJEMNOM ZA BOGOSLOVSKI FAKULTET

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Гости
Guest о. Агапије
Imam jos jedno pitanje. Stalno sam se selio tako da nemam svog svestenika, odnosnog stalnog duhovnika. Idem u razne crkve i manastire. Volim da putujem i da se duhovno-molitveno nadgradjujem. Imam zavrsen umetnicki fakultet i sada zelim da upisem Bogoslovski. Nemam zelju da budem svestenik. Studirao bih zbog intelektualno-kulturnog i duhovno-molitvenog rada na sebi. Da li imate neki savet sta da kazem svesteniku kada mu budem saopstio da zelim blagoslov nadleznog episkopa beogradsko-karlovackog. Najbolje je reci istinu, da me ljubav prema Gospodu i unutranji priziv vodi ka ovim studijama, ali vi ste vec dobili blagoslove samim tim sto ste studirali ovaj fakultet tako da sam pomislio da mozete da mi pomognete. I da li mislite da ce svestenik biti spreman da o ovom pitanju razgovara sa nekim koga je video nekoliko puta na svojim sluzbama (mada cu i njemu naglasiti da svake nedelje odlazim u neku novu crkvu jer zelim da vidim sto vise hramova Gospodnjih).

Слободно кажи свештенику то што си и овде написао (ако те пита). То би требао да буде искрени повод свакога ко уписује ПБФ. Кажи му да си читао неке богосл.књиге, пратио предава на ТВу и Интернету....

Да, не би требало верник толико да иде од цркве до цркве јер по православној духовности он мора да се препозна и изгради као члан конкретне евхаристијске заједнице.

Међутим, ја се искрено надам да ћеш тај проблем решити први пут када се будеш нашао у параклису св. Јована Богослива на факултету. Пожелећеш вечно да останеш тамо. :)

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest о. Агапије

Иначе, ове књиге што ти је Фарисеј предложио ОБАВЕЗНО нађи и прочитај. То је најбољи избор књига за пријемни.Поготово ове две од вл. Атанасија. Те две књиге су много боље, по мом мишљењу, од Хопкових.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hvala Bogu,pa postoji internet i sajtovi poput ovoga (mada je najbolji do sada),pa ljudi ukoliko zele da se bave teoloskom,religioznom tematikom,jednostavnim klikom misa mogu to da urade.Bez stresa,i ostalih propratnih stvari na PBF.Ukoliko neko zeli,poseti koje predavanje,literature Bogu fala koliko ti volja,ili jos bolje ode koji put na liturgiju u kapelu,da bi bolje usao u tematiku i eto.Odlazis na liturgije u svom mestu,pevas u horu,pomazes u oltaru,nakon liturgije na lagan razgovor o tematici...milina.Ne treba samo sebi dozvoliti luksuz da se udje u braniteljske vode i biti boziji cuvar...i eto.

A fantazije o veronauci,svesteniku,parohiji ostavite za nekog drugog,Ili se javite za prijemni za jedno 10-15.god.

Druga stvar,upisacete fakultet,zavrsicete,ali nemojte onda da budete veciti mucenici koji neprestano govore o nepravdi,kako imaju diplomu,a ni crkvenjaci ne mogu da budu.I kako sin nekog svestenika to i to.A zar neko od vas ne bi slicno postupio(ponekad je dobro i o tome se zapitati).

Trece,postaces djakon,etek si ga onda ugasio,ako nisi bogoslov.Nema nade za parohiju,a ta zelja se pre ili kasnije svima javi.Pa se smucas ne znas gde ces,pa ides ovamo pa onamo,a nemas ni akt o postavljenj.Odes sa svestenikom na parastos,a on tap ----- hiljada dinara(stavi cifru po volji),a tebi ni za duvan.E onda nepomjanik,radi svoje,a ti nisi ni svestan,mrznja ,zavist,ili jos gore izigravas mucenika.A zena ti drobi,kako ovaj kako onaj(tu prestaje teologija,a pocinje ono sto obicno nazivamo zivot,trpljenje i sluzenje bliznjem,al moglo je to i lakse).

Cetvrto,dobio si veronauku.Ptrosvetari,stari ateisti,a u tebi se rasplamsa teoloska misao.Pa pocnes razne apologetike itd.Pa dobijes raspored,obavezno prvi cas,pa pauza,pauza,pauza,5,6(nepisano pravilo.I prica je uglavnom o popu koji mrsi na Veliki petak.Zanimljivo je da taj (pop),uvek jede slaninu i cevape,i zanimljivo je da je vidjen svuda u Srbiji u isto vreme,zanimljiv lik.U toj prici zaboli te zeludac od ispijanja kafe,jos ako padne post,stradao si,a kuci ne mozes,prevoz i ostalo.Hoces da kupis npr.auto,odes do banke,nema kredita,radis ne odredjeno r.v.Kazes tamo mi to tako svake godine pisemo ugovor,zao nam je takva su pravila banke.Ako si verouciteljica,a u drugom stanju,porodiljsko i to,shvatices ubrzo da je svako zamenljiv,a narocito od onih koji govore o nezamenljivosti.

Ima tu jos.I onda se pitas il da menjam,il da trpim.Oba izbora su tvoja.

I jos jedna stvar,na savet svestenika se ne oslanjti,jer manje vise svaki ce imati pozitivan stav.Al podsvesno,jos ako mu je sin bogoslov,ti si mu konkretna(omiljena rec u teoloskoj teminologiji) pretnja.

Luksuz je sve to brate moj (ili sestro).Moze to i da bude dobro,al okolnosti su cudo.Nekad treba gledati malo i u zemlju,cesto se ugazi u neku baru,ako nam nos stalno para nebo.

Nosim vodu,cepam drva,kako divno,kako sjajno...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

o.Agapije hvala na divnim savetima. Svakako cu procitati sve knjige koje ste mi preporucili.

Pai Mei, upravo zato sto sam svestan da ima vise skolovanih svestenika u odnosu na realne potrebe zemlje u kojoj zivimo, ja sam i naglasio da nemam ambicije da se tim pozivom bavim. Jedino ako volja Gospodnja bude takva pa odem u manastir, ali tamo bih svakako (skolovan ili ne) ucestvovao u sluzbi Bozijoj. Uostalom diplomirani teolog moze svoje znanje iskoristiti na mnogo nacina. Sluzba je samo jedan od njih.

Jasno mi je sta podrazumevate kada kazete da je studiranje, u mom slucaju drugog fakulteta, neka vrsta luksuza. No, naglasio bih da moja odluka nije nepromisljena, nego vrlo smislena. Slozicete se da se od studiranja u svakom trenutku moze odustati, jer fakultet kao institucija ne podrazumeva obavezno skolovanje. U nasem sistemu je samo osnovno obrazovanje moranje, a sve ostalo je potreba pojedinca.

Nisam imao nameru da polemisem o odlukama koje donosim, ali sam osetio potrebu da Vam odgovorim jer ste i Vi mene udostojili porukom. Srdacan pozdrav!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

И ја бих да упишем теологију. (општи смер).

Но мучи ме нешто... ако завршим, шта ћу са тим? Како ћу децу (ако Бог да) и породицу прехранити?

То ме једино брине засад....

Може неко да ми да мишљење? :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И ја бих да упишем теологију. (општи смер).

Но мучи ме нешто... ако завршим, шта ћу са тим? Како ћу децу (ако Бог да) и породицу прехранити?

То ме једино брине засад....

Може неко да ми да мишљење? :)

To i mene brine, mada sam ja to vec upisao. I mislim da sam se zeznuo. Ne znam sta cu posle fakulteta. Moram jos nesto zavrsiti. Plasim se buducnosti...

Ko drugome jamu kopa, ne cini prolece, jedna lasta u nju upada.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Запосли се у Фијату. :)

аххахахахахахахаххахахаххахахах како бураз? ХАхАХАХАХАХАХАхахаххахах

углавном, хвала на одговору хахахахахахахахах

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па јави се на конкурс, али у сваком то ти је сигурније ухлебљење од Богословског. :)

Е сад.. ако идем за парама, то не ваља... ако идем за знањем и истином, бићу гладан хахахахахахахахахах која иронија човече... сад сам ко Буриданов магарац :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не тражи се владање нити успех. То утиче на коначну ранг-листу, након полагања пријемног испита.

Призван или не, Бог је увек ту

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...