Jump to content

Вера и атеизам и њихов савремени сусрет- Александар Милојков (ПРЕДАВАЊЕ)

Оцени ову тему


Препоручена порука

Треће предавање у циклусу духовних предавања које организује Српска православна Црквена општина врбашка, а уз благослов Његовог Преосвештенства Епископа бачког Господина Иринеја, одржано је 27. новембра 2016. године. Предавање је одржао професор Александар Милојков, докторанд на Православном богословском факултету у Београду. Тема предавања је била „Вера и атеизам и њихов савремени сусрет”. Професор Александар Милојков иза себе има мноштво одржаних предавања и дебата. У првом делу предавања предавач је објаснио значење појма атеизам кроз историју. Затим је указао на значај вере код светих апостола. Појмови као што су вера и атеизам се не могу научно објаснити, без обзира на напоре многих кроз векове. Бог се најбоље спознаје кроз веру, тачније кроз њен опит као што су свете тајне.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Aca ima neosporno dobre namere.

Trudi se iz sve snage da "osavremeni" hrišćanstvo i da ga dovede u sklad sa savremenin svetom.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, VaSa110 рече

Aca ima neosporno dobre namere.

Trudi se iz sve snage da "osavremeni" hrišćanstvo i da ga dovede u sklad sa savremenin svetom.

 

To tek od skoro... al ja pozdravljam svaku promenu na bolje.

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, cloudking рече

 

To tek od skoro... al ja pozdravljam svaku promenu na bolje.

Па сви овде помало сазревамо, зар не? :)

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, VaSa110 рече

Aca ima neosporno dobre namere.

Trudi se iz sve snage da "osavremeni" hrišćanstvo i da ga dovede u sklad sa savremenin svetom.

Zašto bi se hrišćanstvo usklađivalo sa svetom koji u zlu leži?Nema od toga ništa.Ko hoće da bude prijatelj svetu neprijatelj Božiji postaje.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@wolf  @Kratos

.....i čeka ga vrlo težak zadatak.

Hrišćanstvo koje sada vi ispovedate poprilično se razlikuje od hrišćanstva pre recimo 2 veka.

Prvobitni hrišćani bi verovatno sada mislili da je ovo neka druga religija.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, VaSa110 рече

@wolf  @Kratos

.....i čeka ga vrlo težak zadatak.

Hrišćanstvo koje sada vi ispovedate poprilično se razlikuje od hrišćanstva pre recimo 2 veka.

Prvobitni hrišćani bi verovatno sada mislili da je ovo neka druga religija.

I dalje nemam pojma o cemu pricas. O kakvom osavremenjivanju pricas i sta mislis pod savremenim svetom?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, VaSa110 рече

@wolf  @Kratos

.....i čeka ga vrlo težak zadatak.

Hrišćanstvo koje sada vi ispovedate poprilično se razlikuje od hrišćanstva pre recimo 2 veka.

Prvobitni hrišćani bi verovatno sada mislili da je ovo neka druga religija.

Pravoslavlje je izvorno hrišćanstvo tako da ne bi bilo nikakvih suštinskih razlika.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 38 минута, Wlof рече

I dalje nemam pojma o cemu pricas. O kakvom osavremenjivanju pricas i sta mislis pod savremenim svetom?

Svet u kome sada znamo o svetu oko nas mnogo više nego ranije. Na primer Bog više nije na nebu kako su ljudi zamišljali već je pomeren u neki transcedentni svet (jer prđosmo granice neba i videsmo da tamo nema Boga).

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, VaSa110 рече

Svet u kome sada znamo o svetu oko nas mnogo više nego ranije. Na primer Bog više nije na nebu kako su ljudi zamišljali već je pomeren u neki transcedentni svet (jer prđosmo granice neba i videsmo da tamo nema Boga).

Jesi ti uopste slusao Acu sta je pricao? Hriscani jos od prvog veka nisu verovali da je Bog na nebu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, VaSa110 рече

Svet u kome sada znamo o svetu oko nas mnogo više nego ranije. Na primer Bog više nije na nebu kako su ljudi zamišljali već je pomeren u neki transcedentni svet (jer prđosmo granice neba i videsmo da tamo nema Boga).

Па ако си могао да људима пре 2000год објасниш мултиверзум онда си у праву.

Право да ти кажем, и данас постоје бабе и деде које не контају ни интернет, а камо ли догматику о Светој Тројици... :)

Хоћу да кажем - истина се није мењала, већ језик и метафоре којим смо описивали појаве...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Wlof рече

Jesi ti uopste slusao Acu sta je pricao? Hriscani jos od prvog veka nisu verovali da je Bog na nebu.

Danas ima još mnogo hrišćana koji smatraju da je Bog na nebesima.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Јанко рече

Хоћу да кажем - истина се није мењала, већ језик и метафоре којим смо описивали појаве...

.Ne razumem, ne mogu da povežem prvi deo rečenice sa drugim delom.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, VaSa110 рече

.Ne razumem, ne mogu da povežem prvi deo rečenice sa drugim delom.

Да нацртам. Није Мојсије пре 3,400 година могао рећи:

Прво се догодио Велики Прасак, а онда су почеле да се формирају честице од најлакших до најтежих, па створи Бог водоник, хелијум, литијум, берилијум, бор, угљеник...Није он Мендељејев, то дође 33 века касније ;)

Дакле, он је "видео" да је Бог узроковао да је нешто пукло, а манифестација експлозије у потпуно празном простору није звук (јер нема ваздуха) него светлост. И би тако. Па онда лакши "елементи" (ваздух-небо, па вода), онда чврсте супстанце (копно) итд...

Језик спрам времена. "Другачији" опис истих ствари. Тарабићи говоре метафорички о црним змијама и гвозденим коњима јер нису знали за пластична црева и тенк. И тако...Јасније?

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...